آشنایی با تفاوت قوطی و پروفیل + کاربرد آن در سازه

زمان مطالعه: 3 دقیقه

قوطی و پروفیل هر دو مقاطع فولادی پرمصرف هستند، که در ساخت و سازها استفاده می شوند. با این حال، تفاوت هایی بین این دو وجود دارد که باید در هنگام انتخاب محصول به آنها توجه کنید. پروفیل به مجموعه ای از مقاطع فولادی طویل گفته می شود که دارای سطح مقطع مشخص هستند. میلگرد، تیرآهن، سپری، نبشی و ناودانی همگی زیرمجموعه پروفیل ها هستند.

بنابراین می توان گفت که قوطی نیز یکی از زیرمجموعه های پروفیل است؛ اما با این حال تفاوت هایی با یکدیگر دارند، که در این مطلب از دانشنامه اصفهان آهن بیشتر به آن می پردازیم.

فایل صوتی

پروفیل چیست؟

پروفیل ها (Profile) مقاطع ثابت، توخالی و طویلی هستند که با اشکال گوناگون، در ساختمان سازی یا صنعت خودرو استفاده می شوند. این محصولات آهنی دارای دو نوع صنعتی و ساختمانی هستند، که برای افزایش استحکام و مقاومت سازه استفاده می شوند.

البته دسته بندی دیگری هم برای این محصولات وجود دارد که پروفیل را، به دو نوع باز و بسته تقسیم می کند. پروفیل های باز، دارای سطح مقطع باز هستند که برای انتقال هوا یا مایع استفاده می شوند. به عنوان مثال، در ساخت کانال‌ های هوا، لوله ‌ها، و ناودانی‌ ها کاربرد دارند. پروفیل‌ های بسته نیز دارای سطح مقطع بسته هستند که برای ساخت و ساز استفاده می شوند. به عنوان مثال، پروفیل ‌های بسته در ساخت ستون‌ ها، تیرها، و خرپاها استفاده می ‌شوند.

تفاوت قوطی و پروفیل

قوطی چیست؟

قوطی فولادی یک مقطع فلزی توخالی است که از ورق فولادی ساخته می شود. قوطی های فولادی دارای مقطع مربعی یا مستطیلی هستند و معمولاً با استفاده از فرآیند نورد سرد تولید می شوند. اما همانطور که اشاره شد، این محصول زیرمجموعه پروفیل است و از نوع بسته آن محسوب می شود.

این محصولات انواع مختلفی دارند که قوطی مبلی، ستونی و صنعتی پرکاربردترین آنها هستند. مهم ترین کاربرد این محصولات ساخت سازه هایی مانند خرپا، تیر و ستون است.

تفاوت قوطی و پروفیل

اگرچه که قوطی زیرمجموعه پروفیل است اما از لحاظ وزن، مقاومت، قابلیت جوش و قیمت تفاوت هایی با یکدیگر دارند که در ادامه توضیح می دهیم.

شکل مقطع

مهم ترین تفاوت بین قوطی و پروفیل در شکل مقطع آنهاست. قوطی ها دارای مقطع مربعی یا مستطیلی هستند؛ در حالی که پروفیل ها مقطع U شکل، I شکل، یا H شکل دارند.

نحوه تولید

تفاوت دیگر بین قوطی و پروفیل در نحوه تولید آنهاست. قوطی ها معمولاً با استفاده از فرآیند نورد سرد تولید می شوند، در حالی که پروفیل ها معمولاً با استفاده از فرآیند نورد گرم تولید شده اند.

وزن و مقاومت

قوطی ها معمولاً سبک تر از پروفیل ها هستند به همین دلیل مقاومت کمتری در برابر بارهای وارده دارند. پروفیل با وزن سنگ تر، استحکام بیشتری در برابر بارها دارد. این قابلیت باعث شده که قیمت پروفیل، معمولا بیشتر از قوطی باشد.

قابلیت جوش

 قوطی ها را می توان به راحتی جوش داد، در حالی که جوشکاری پروفیل دشوارتر است.

کاربرد در ساختمان

قوطی ها معمولاً برای ساخت ستون، تیر، و خرپاها استفاده می شوند. آنها به دلیل مقاومت بالا و وزن کم، گزینه مناسبی برای این کاربردها هستند.

پروفیل ها نیز برای ساخت ستون ها، تیرها، و خرپاها استفاده می شوند. با این حال، به دلیل شکل مقطع آنها، می توانند در برخی موارد مقاومت بیشتری نسبت به قوطی ها داشته باشند. همچنین برای ساخت پل، سازه فلزی و پیش ساخته می توان از این محصول استفاده کرد.

تفاوت هاقوطیپروفیل
شکل مقطعمربع یا مستطیلU، I و H شکل
روش تولیدنورد سردنورد گرم
وزن و مقاومتکمتربیشتر
قابلیت جوشراحتدشوار
کاربردساخت ستون، تیر، و خرپاساخت ستون، تیر، خرپا، پل، سازه فلزی و…

در این مقاله به بررسی دو مقطع فولادی بسیار پرکاربرد یعنی قوطی و پروفیل پرداختیم. این دو محصول از لحاظ پارامترهایی مانند قیمت، شکل سطح مقطع، روش تولید، وزن، مقاومت، قابلیت جوش، کاربرد و… متفاوت هستند.

قوطی و پروفیل چه تفاوتی با هم دارند؟

قوطی و پروفیل هر دو از مقاطع فولادی هستند که در صنایع مختلف کاربرد دارند. تفاوت اصلی این دو در شکل مقطع آنها است.

قوطی و پروفیل در چه صنایعی کاربرد دارند؟

قوطی و پروفیل در صنایع مختلفی مانند ساختمان سازی، ساخت و ساز، خودروسازی، صنایع غذایی و غیره کاربرد دارند.

قوطی و پروفیل در چه ابعاد و اندازه هایی تولید می شوند؟

ابعاد و اندازه های قوطی و پروفیل معمولاً بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی تعیین می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نظرات
 1. محمود الموسوي می گوید

  السلام عليكم: ماهو سعر الطن الواحد بالتومان للحديد الصناعي ؟ انا صاحب شركة رادين راز مهر اتا الصادره من مشهد وأود تصدير الحديد الصناعي الى محافظات العراق الوسطى والجنوبيه وشكراً

  1. اصفهان آهن می گوید

   مرحبا اخي
   أسعار تصدير الحديد بالدولار. ما المنتج الذي تحتاجه؟برجاء ارسال رقم للتواصل حتى نتمكن من التواصل معك

   1. محمود الموسوي می گوید

    احتاج منتج الحديد الصناعي بكافة انواعه وبكميات كبيره لأغطي اسواق محافظات جنوب العراق. كم يبلغ سعر الطن بالدولار ؟؟ وشكراً لكم.

    1. محمود الموسوي می گوید

     كم مبلغ الطن الواحد للحديد الصناعي بالدولار لطفاً.