نمودار قیمت نبشی از سال 99 تا 1402

زمان مطالعه: 3 دقیقه

نبشی یکی از مقاطع فولادی بسیار کاربردی در ساخت و ساز است، که در دو نوع بال مساوی و بال نامساوی طبقه بندی می شود. این مقاطع نقش پیشتیبانی از سازه و افزایش استحکام آن را بر عهده دارند. قیمت امروز نبشی نشان می دهد که این محصول طی 4 سال اخیر، نوسانات زیادی داشته است.

اما به نظر شما چرا بررسی این نمودارها اهمیت دارد و چرا افراد به دنبال این اطلاعات به شدت دقیق هستند؟ نمودار قیمت مقاطع فولادی و به خصوص نبشی از آن جهت اهمیت دارد که در پیشبینی قیمت ها، تحلیل بازار و تصمیم گیری آگاهانه برای خرید تاثیر می گذارد.

به همین دلیل قصد داریم در این مطلب از مجموعه مقالات اصفهان آهن، نمودار قیمت نبشی از سال 99 تا 1402 را بررسی کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

اهمیت نمودار قیمت نبشی

پیش از اینکه تغییرات قیمت نبشی فولادی را طی چهارسال اخیر بررسی کنیم، بهتر است با اهمیت و کاربرد آن آشنا شویم. همانطور که می دانید قیمت یک محصول در بازه های زمانی متفاوت، مداوم تغییر کرده و کاهش یا افزایش پیدا می کند.

مهم ترین اهمیت این نمودارها، آگاهی از وضعیت بازار فولاد است که موجب خرید هوشمندانه و به موقع می شود. اینکه فرد پیشبینی کند چه زمانی موقع خرید و چه زمانی موقع فروش است، موجب سرمایه گذاری موفق و جلوگیری از ورشکستگی می شود؛ پس این موضوع را جدی بگیرید.

پس کاربرد استفاده از نمودار قیمت نبشی، در موارد زیر خلاصه می شود:

  • پیش بینی قیمت نبشی
  • تجزیه و تحلیل بازار فولاد
  • تصمیم گیری آگاهانه و هوشمندانه
  • شناسایی فرصت های سرمایه گذاری
  • پیشرفت در سرمایه گذاری
  • مقایسه قیمت نبشی در برندهای مختلف

نمودار نبشی برای چه کسانی مناسب است؟

این نمودارها ابزاری ارزشمند برای سرمایه گذاران، فروشندگان، خریداران و کارخانه داران هستند. کارخانجات تولید کننده نبشی می توانند از این نمودارها، برای تعیین قیمت نبشی تولیدی خود استفاده کنند.

پیمانکاران ساختمانی نیز می توانند از نمودار نبشی برای تعیین هزینه ساخت و ساز پروژه های خود استفاده کنند. مهندسان سازه می توانند از نمودار نبشی، برای تعیین مقدار نبشی مورد نیاز برای یک سازه خاص استفاده کنند.

برای خریداران نیز بهتر زمان خرید، و برای فروشندگان بهترین زمان فروش را جهت سوددهی نشان می دهند.

نمودار قیمت نبشی در چند سال گذشته

سایزبندی نبشی، معمولا از 3 تا 6 سانتی متر است و ضخامت های متنوعی دارد. برای مثال نبشی سایز 4، در ضخامت های 3 و 4 سانتی متری تولید می شود که کاربرد هر کدام متفاوت است.

همانطور که در نمودار زیر می بینید، این محصول طی 4 سال گذشته روند صعودی داشته و هر شاخه آن از قیمت 4,500 تومان در سال 98، به 26,700 تومان رسیده است. این روند افزایشی به عوامل مختلفی، از جمله افزایش قیمت مواد اولیه، افزایش تقاضا و کاهش عرضه در بازار بستگی دارد.

با اینکه روند نمودار افزایشی است اما در نیمه اول سال 1402، قیمت این محصول کاهش پیدا کرد و دلیل آن مشکلات مربوط به تامین برق، رکود اقتصادی کشور و کاهش تقاضا بود.

نمودار قیمت نبشی

عوامل موثر بر قیمت نبشی در ایران و جهان

نمودار قیمت نبشی در ایران و جهان نشان دهنده روند صعودی قیمت این محصول در چند سال گذشته است. این روند صعودی به عوامل مختلفی بستگی دارد، که در ادامه توضیح می دهیم.

قیمت مواد اولیه

قیمت نبشی به طور مستقیم با قیمت مواد اولیه آن مانند فولاد، سنگ آهن، انرژی و… مرتبط است. افزایش قیمت این مواد، منجر به افزایش قیمت نبشی نیز می شود.

عرضه و تقاضا

قیمت نبشی با عرضه و تقاضا نیز مرتبط است. اگر تقاضا برای نبشی بیشتر از عرضه باشد، قیمت آن افزایش می یابد. شرایط اقتصادی ایران و جهان، توسعه زیرساخت ها، افزایش جمعیت، ظرفیت تولید کارخانه و شرایط سیاسی بر نرخ عرضه و تقاضا تاثیر می گذارد.

شرایط اقتصادی

شرایط اقتصادی نیز بر قیمت نبشی تأثیر می گذارد. در دوران رکود اقتصادی، قیمت نبشی معمولاً کاهش می یابد و در شرایط رونق اقتصادی، موضوع بالعکس می شود.

هزینه های تولید

هزینه های تولید نبشی نیز بر قیمت آن تأثیر می گذارد. افزایش هزینه های تولید، منجر به افزایش قیمت نبشی نیز می شود.

نرخ ارز

نرخ ارز نیز بر قیمت نبشی وارداتی تأثیر می گذارد. افزایش نرخ ارز، منجر به افزایش قیمت نبشی وارداتی نیز می شود.

وضعیت سیاسی

وضعیت سیاسی نیز بر قیمت نبشی تأثیر می گذارد. در شرایط ناامنی سیاسی، قیمت نبشی معمولاً افزایش می یابد.

در این مطلب به بررسی نمودار قیمت نبشی در سال 99 تا 1402 پرداختیم. همانطور که مشاهده کردید روند کلی این قیمت ها در ایران و جهان، طی 4 سال اخیر افزایشی بوده و عوامل متعددی بر آن تاثیر گذار است. این مطالب با پایان هر سال به روز رسانی می شوند و آمار جدید را به آن اضافه می کنیم. پس اگر به دنبال سرمایه گذاری در این حوزه هستید، هر 6 ماه یکبار این نمودارها را بررسی نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.