قوطی ستونی پرمصرف ترین محصول در سازه های فولادی

قوطی ستونی فولادی به هر دو روش جوش داده‌شده و یکپارچه تولید می‌شود. تأثیر فن‌آوری تولید باعث می‌شود محصول ساخته شده از فولاد منگنز کربن دار ازنظر خواص مکانیکی تفاوت‌های چشمگیری داشته باشند. قوطی جوش داده‌شده در فرآیند نورد سرد از نوار فولادی ساخته شده است که به صورت رول و نورد شکل گرفته و سپس جوش داده می‌شوند.

به منظور اطلاع از قیمت روز انواع قوطی و پروفیل به صفحه قیمت روز قوطی و پروفیل مراجعه نمایید.

هر دو فرآیند فن‌آوری در دمای اتاق انجام می‌شوند. این نوع مشخصات با خصوصیات مکانیکی کمتری و عدم تجانس بسیار بالاتری در سطح مقطع نسبت به قوطی ستونی بدون درز مشخص می‌شود. بااین‌حال، به دلیل هزینه کمتر برای ساخت، قوطی ستونی‌های جوش داده‌شده اغلب در سازه‌های ساختمان استفاده می‌شوند.

پس از عملیات حرارتی، قوطی ستونی‌های جوش داده‌شده، که به آن‌ها ” عملیات حرارتی شده” می‌گویند، تقریباً همان خصوصیات مکانیکی قوطی ستونی‌های یکپارچه رادارند. بااین‌حال، قوطی ستونی حاصل از نورد گرم نسبت به قطعات جوش خورده گران‌تر هستند.

بنابراین اگر قرار باشد در ساختمان به طرز معقولی از قوطی ستونی استفاده شود، هزینه واحد بالاتر می‌رود و باید با افزایش مناسب ظرفیت تحمل بار محاسبات صورت گیرد. هدف از این مقاله، نشان دادن مناطق پرکاربرد قوطی ستونی است که در آن استفاده از آن‌ها توجیه اقتصادی دارد.

1. آشنایی با قوطی ستونی

مزیت مقاطع قوطی ستونی فولادی با توزیع وزن بسیار مطلوب در سطح مقطع مشخص می‌شود، درنتیجه نسبت زیادی از شعاع بی‌تحرک و سختی پیچشی به وزن از خودشان نشان می‌دهند.

این نوع پروفیل‌ها در سازه‌های فلزی معاصر نه تنها به دلیل وزن کم، بلکه به دلیل تعدادی دیگر از مسائل از جمله مسئله اقتصادی و مشخصات فنی و عملیاتی مطلوب دیگر، و ضریب کشش پایین یا سطح مقطع و محیط کمترمورد استفاده قرار می‌گیرد.

در شکل زیر شما اتصال تیر به قوطی ستونی از نوع جوشی را مشاهده می‌کنید که به بهترین نحو می‌تواند نیروهای پیچشی را تحمل کند.

قوطی ستونی
قوطی ستونی

تاریخچه تولید

با وجود این واقعیت که در اوایل نیمه دوم قرن 19، طراحان شروع به استفاده از قوطی ستونی‌های فولادی پرچ شده برای پل‌های خرپایی کردند، استفاده از مقاطع قوطی ستونی فولادی در انواع دیگر سازه‌های حمال فولادی در ابتدا به دلیل هزینه بالای ساخت آن‌ها، نسبتاً محدود بود.

کیفیت پایین، مصرف زیاد نیروی کار مورد نیاز برای اجرای اتصالات و عدم آگاهی در مورد طراحی اتصالات مستقیم، یعنی اتصالات قوطی ستونی به سایر اجزاء ساخته شده از تیرآهن بدون صفحه از جمله مشکلات اولیه استفاده از قوطی ستونی به شمار می‌رفت. جالب است که پیشرفت در این زمینه توسط صنعت ساختمان بلکه توسط ماشین آلات و صنایع معدن آغاز شده است.

محبوبیت عمومی موتورهای بخار و آغاز استخراج و حمل و نقل سوخت در مقیاس صنعتی باعث افزایش شدید تقاضا برای قوطی ستونی خط نورد فولادی شد.

این به نوبه خود منجر به لزوم استفاده از این فن‌آوری شد که بتواند تولید انبوه نسبتاً ارزان قوطی ستونی با وزن کم و استحکام بالا را امکان پذیر کند و امکان استفاده از قطر قوطی ستونی بزرگتر و فشار عملیاتی بالاتر را فراهم می‌آورد.

اولین روش تولید صنعتی قوطی ستونی‌های فولادی در سال 1825 توسط جیمز وایت هاوس ثبت اختراع شد. در این روش، قوطی ستونی‌های جوش داده‌شده از ورق فولادی که در کوره گرم می‌شوند، در یک خط نورد، تولید می‌شوند، دوباره گرم می‌شوند و در آنجا که لبه‌های نوار تحت فشار جوش داده می‌شوند و سپس کشیده می‌شوند. بااین‌حال، جوش مقاومت فشاری کمی دارد و خود این روش برای تولید انبوه بسیار پرهزینه بود.

با توجه به توسعه فناوری تولید مقاطع توخالی فولادی بدون درز توسط نورد گرم، که برای اولین بار در سال 1886 توسط برادران مانیسمن ثبت اختراع شد، پیشرفت قابل توجهی در استحکام قوطی ستونی حاصل شد. این فن‌آوری توسط چندین مهندس و مخترع اصلاح شده و بهبود یافته است: مهندسین درنتیجه توسعه مداوم تکنیک‌های تولید و ساخت فولاد و با توجه به افزایش فشار عملیاتی در خطوط انتقال نفت در طول 90 سال که تا 60 بار افزایش یافته است موجب توجه بیشتر به مقاطع بدون درز گردید:

از 2 خط تولید در سال 1910 به 120 خط تولید قوطی ستونی جهت مصرف ساختمانی، حمل و نقل نفت و گاز در حال حاضر است و تخمین زده می‌شود که کل طول قو. طی تولید شده به 2000000 کیلومتر برسد. در شکل زیر فن‌آوری تولید قوطی ستونی بدون درز در فرآیند نورد گرم نمایش داده‌شده است.

تاریخچه قوطی ستونی
تاریخچه قوطی ستونی

با وجود خرابی‌های اولیه، تولید قوطی ستونی‌های جوش داده‌شده ادامه داشت. فناوری تولید به دلیل تولید این فرآیند توسعه یافته و هنوز هم بسیار کم مصرف‌تر و ارزان‌تر از تولید قوطی ستونی‌های بدون درز است. بهبود روش‌های تولید دو هدف اصلی داشت: افزایش استحکام درز و تقویت بهره وری تولید. فن‌آوری درز جوشکاری به دو روش انجام می‌شود: استفاده از جوشکاری مقاومت الکتریکی و استفاده از جوشکاری قوس الکتریکی.

در اوایل دهه 50، تولید مقاطع قوطی ستونی مربع و مستطیل آغاز شد. این بخش‌ها، بر خلاف مقاطع دایره‌ای، عمدتاً به عنوان عناصر ساختاری در سازه ساختمان‌های تجاری و عمومی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. با توجه به خط برش صاف و سطح دیوار صاف، آن‌ها اجرای اتصالات جوش داده‌شده و پیچیده را تسهیل می‌کنند.

در سال 1962، موسسه استاندارد بین‌المللی ساختمان، به منظور ارتقاء کاربرد بخش فولاد قوطی ستونی در صنعت ساخت و ساز با آغاز و مشارکت در پروژه‌های تحقیقاتی مناسب، تأسیس شد. مقررات استاندارد معاصر اروپا برای بخشهای قوطی فولادی براساس نتایج آثار تأسیس این موسسه است. در شکل زیر مراحل تولید این محصول را در نورد سرد ملاحظه می‌کنید.

قوطی ستونی
قوطی ستونی

همچنین فناوری ساخت مقاطع قوطی ستونی مستطیل بدون درز نیز در طی یک قرن توسعه یافته است. این پروفایل‌ها با مقادیر بسیار کمتری از استرس پسماند و همگن بودن بالاتری از خصوصیات مکانیکی در سطح مقطع طبقه بندی می‌شوند.

توسعه فن‌آوری تولید منجر به تدوین تکنیک‌های جدید برای دومین فرایند نورد گرم مقاطع قوطی  می‌شود. درنتیجه این فرایند اضافی، مقاطع جوش داده‌شده تقریباً همان پارامترهای یکپارچه را پیدا می‌کنند. مقاطع این محصول با طی فرآیند عملیات حرارتی و مقاطع قوطی ستونی بدون درز “هر دو جزء بخش نورد گرم” در نظر گرفته می‌شوند.

تولید هر دو نوع پروفیل با مفاد استاندارد PN-EN 10210 تنظیم‌شده است. این پروفیل‌ها ازنظر مشخصات PN-EN 10219 دارای خواص فن‌آوری بهتری هستند. بااین‌حال، آن‌ها گران‌تر هستند، بنابراین کاربرد آن‌ها در ساختار سازه‌های عمومی باید به طرز معقولی توسط طراح توجیه شود.

2- خاصیت مواد مورد استفاده در ساخت این محصول

مقاطع قوطی ستونی تولید شده در نورد سرد از فولادهای با کیفیت آلیاژ منگنز کربن ساخته شده‌اند، حداقل مقاومت تسلیم در برابر ReH در محدوده 235 MPa تا 355 MPa است. پروفیل‌های گرم همچنین می‌توانند از فولادهای دانه‌ریز تولید شوند، نورد نرمال یا نرمال شده برای افزایش انرژی ضربه در دماهای پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاهش اندازه دانه همچنین باعث افزایش مقاومت تسلیم در فولاد می‌شود.

معرفی موارد اضافی آلیاژی زیر از جمله: Ni، Cr، Cu، V، Mo، Nb به آن اجازه می‌دهد تا به دو درجه استحکام اضافی (420 مگا پاسکال و 460 مگا پاسکال) از فولادهای آلیاژ دانه‌ریز، که در PN-EN 1993- گنجانیده شده- برسد. قوطی ستونی‌های تولید شده در نورد گرم در دمای 830-900 درجه سانتی‌گراد فرآوری می‌شوند، که مطابق با دمای فرآیند پخت کامل است، در طی این فرآیند، تغییر ساختارهای فلزی باعث کاهش سختی آن و افزایش در شکل پذیری و چقرمگی می‌شود.

در مورد پروفیل‌های قوطی ستونی سرد تشکیل‌شده، دو نوع تولید مجاز است: نرمالِ کردن یا کوئنچ شدن در طی نورد و نورد حرارتی مکانیکی. هر دو فرآیند کمترین میزان انرژی تأثیر در دماهای پایین را، که توسط استانداردهای مناسب مورد نیاز است، فراهم می‌کنند، بااین‌حال فولادهای نورد شده در طی فرایند نورد مکانیکی گرم با 10 تا 15٪ مقادیر معادل کربن پایین‌تر مشخص می‌شوند.

همچنین لازم به ذکر است که کاهش استرس در طی آنیل کردن، گاهی اوقات پس از نورد سرد انجام می‌شود، که به‌طور معمول در دمای 400-450 درجه سانتی‌گراد انجام می‌شود و این موضوع باعث افزایش چقرمگی فولاد نخواهد شد.

3 ـ مشخصات هندسی و فن‌آوری

ابعاد هندسی قطعات قوطی ستونی مربع شکل تولید شده در نورد گرم مطابق با PN -EN 10210 -2 [8] از 40 تا 400 میلی‌متر برای ابعاد جانبی و از 2.6 تا 20 میلی‌متر برای ضخامت دیواره متفاوت است. از آنجایی که در مقاطع قوطی ستونی مستطیل، ابعاد جانبی کمی متفاوت است: از 50 30x تا 500 300x اما دامنه ضخامت دیواره یکسان است.

ابعاد جانبی مقاطع قوطی ستونی مربع شکل تولید نورد سرد در لیست از 20 تا 400 میلی‌متر با ضخامت دیواره 2.0 تا 16.0 میلی‌متر متغیر است، درحالی‌که مقاطع قوطی ستونی مستطیل شکل دارای ابعاد جانبی از 20X40 تا 300X400 است و ضخامت 2.0 تا 16.0 میلی‌متر خواهد بود. بااین‌حال، برخی از تولیدکنندگان اروپایی مقاطع قوطی ستونی گرم را با ابعادی بالاتر از مقادیر گفته‌شده ارائه می‌دهند: حداکثر 700X700 میلی‌متر برای بعد جانبی و ضخامت دیواره تا 40 میلی‌متر.

با وجود ابعاد یکسان دیواره و ضخامت برای قسمت‌های قوطی ستونی نورد گرم و سرد، پارامترهای مقطعی آن‌ها به دلیل شکل دادن گوشه کمی متفاوت است (شکل 1).

قوطی ستونی
قوطی ستونی

شکل 1. مقایسه هندسی سطح مقطع برای مقاطع قوطی ستونی نورد سرد و گرم.

پروفایل‌های قوطی ستونی نورد گرم دارای شعاع گوشه کوچک‌تر هستند و ضخامت گوشه یکنواخت نیست. شعاع گوشه بیرونی آن‌ها 1.5= r است، در آنجا t ضخامت دیواره، و شعاع گوشه داخلی برابر RR 1.0t است. علاوه بر این، سطوح گوشه و قسمت صاف دیوار دارای خط مماس یکسان در محل اتصال آن‌ها نیست. برای مقاطع قوطی ستونی شکل گرفته، شعاع گوشه به ضخامت دیواره t بستگی دارد و برابر است: re = 2.0t و ri = 1.0t برای t <6 mm، re = 2.5t و ri = 1.5t برای 6 mm <t  10 mm، re = 3.0t و ri = 2.0t برای t> 10 mm.

درنتیجه با مقایسه مقاطع قوطی ستونی نورد گرم و سرد با همان ابعاد جانبی و ضخامت دیواره، می‌توان متوجه شد که پروفایل‌های قوطی ستونی اندکی (حدوداً چند درصد) دارای وزن و خصوصیات مناسبی در سطح مقطع هستند: در قوطی ستونی؛ مساحت سطح مقطع آن، لحظه ایستایی، شعاع دوران، مقاطع الاستیک و پلاستیک از جمله مشخصاتی‌اند که مد نظر قرار می‌گیرند.


همان‌طور که برای مقاطع قوطی ستونی نورد سرد که پس از تولید و سرد شدن نرمال نشده‌اند، مقدار شعاع گوشه به‌طور قابل توجهی بر شرایط فنی اجرای جوش تأثیر می‌گذارد. هنگامی‌که نسبت شعاع داخلی گوشه به ضخامت دیواره کمتر از حداقل مقدار ارائه‌شده در جدول 4.2 از PN-EN 1993 -1-8 باشد، برای جلوگیری از ترک خوردگی جوشکاری فقط به اندازه t5 از ابتدای قسمت مسطح سطح خارجی مجاز است. جدول 1 در زیر مقادیر نسبت r / T را برای قسمتهای قوطی ستونی تولید شده نورد گرم و سرد مطابق با مقررات مقایسه می‌کند.

ضخامت دیواره برای پروفایل‌های سرد نشده نرماله نشده که مجاز به جوش در منطقه گوشه نیستند نشان داده شد. این محدودیت به ویژه برای نمایه‌هایی که دارای کمترین ضخامت دیواره در سری هستند، به دلیل کاهش قابل توجه منطقه مجاز جوشکاری، بسیار محدود کننده است و در موارد حاد، جوشکاری حتی ممکن است غیرممکن باشد.

هیچ محدودیت مشابهی برای جوشکاری وجود ندارد که حتی در مورد شرایط ذکر شده در جدول 1 نیز وجود نداشته باشد، زیرا قوطی ستونی تولید شده درنورد گرم دارای ویژگی‌های مقطعی تولید شده در نورد سرد نیستند و محصولات نورد گرم ساخته شده از مقاطع سرد مشروط به شرایط متالورژی معادل شرایطی برای پروفیل‌های نورد گرم هستند.

جدول 1. مقادیر اسمی و حداقل مقدار ri / t برای مقاطع مستطیل قوطی ستونی.

جدول
جدول

با توجه به اصلاحات در استاندارد PN-EN 1993-1-8 ، منتشر شده در سپتامبر 2009، جوشکاری در مناطق گوشه‌ای از مقاطع قوطی ستونی مستطیل شکل نورد سرد ممکن است برای پروفایل‌هایی که شرایط مندرج در جدول 1 را برآورده نمی‌کنند، مجاز باشد. که: ضخامت دیواره 12.5t< میلی‌متر است، فولاد کاملاً طبقه بندی می‌شود و درجات فرعی فولاد محدود به: J2H، K2H، MH، MLH، NH، NLH با محتوای کربن، فسفر و گوگرد دارای محدودیت‌های زیر است: P ≤ 0.020٪ و C≤18% و S ≤0.012%. در بیشتر موارد، این محدودیتها از شرایط لازم برای درجه‌های فولادی مشخص شده دراستاندارد PN-EN 10219- 1 کمتر است و هیچ یک از درجه‌های فولادی قادر به تحقق همه آن‌ها نیست.

درنتیجه، جوشکاری در ناحیه گوشه پروفیل فقط بر اساس ضخامت و تأیید درجه فولاد مجاز نمی‌باشد – تجزیه و تحلیل‌های تکمیلی در مورد الزامات بسیار محدود برای ترکیب شیمیایی فولاد ضروری است.

دامنه ضخامت بیشتر از پروفیل‌های قوطی ستونی تولید شده در نورد گرم می‌تواند یک مزیت در مورد سازه‌های فولادی معمولی باشد، جایی که جنبه‌های زیبایی شناختی نیاز به اندازه ثابت عناصر دارد و در عین حال دلایل اقتصادی نیاز به کاهش وزن خود اجزای سازه را به منظور سازگاری با تغییرات نیروهای داخلی را ملزم می‌سازد (شکل 2). تغییرات ضخامت دیواره پروفیل قوطی ستونی در داخل آن پنهان است، که به شما امکان می‌دهد سطح بیرونی آن را از لحاظ زیبایی شناختی صاف نگه دارید.

تحقق ایده انطباق مقطعی با توزیع نیروی محوری

شکل 2. تحقق ایده انطباق مقطعی با توزیع نیروی محوری.

قوطی ستونی نورد گرم با ضخامت دیواره بیشتر نیز ممکن است در مورد سازه‌های فلزی پشتیبانی از نما و سقف شیشه‌ای، که در آن با افزایش عناصر نوربخش وسبک بودن سازه، مزایای زیبایی شناختی و عملی (نور روز) را به همراه داشته باشد. به دلیل کوچکتربودن زاویه گوشه داخلی، جوش های فیله طولی به جوشکاری کمتری نیاز دارند و بنابراین ارزان‌تر هستند.

(عکس. 1). در همان زمان، گرمای کمتری که به فلز پایه منتقل می‌شود، تنش‌های جوشکاری باقیمانده را کمتر می‌کند.

قوطی ستونی بدون درز گرم که بدون جوش طولی است دارای درجه مقاومت در برابر خستگی بالاتری نسبت به پروفایل‌های سرد تولید شده طبق PN-EN 1993- دارند.

قوطی ستونی نورد گرم دارای بالاترین طبقه جزئیات σc = 160 N / mm2 است. مقاومت در برابر خستگی مقاطع قوطی ستونی تشکیل شده با نورد سرد باید با استفاده از دسته‌های جزئیات پایین‌تر مشخص شود که در آن σc = 140 N / mm2 برای ضخامت دیواره پروفایل t =12.5 mm و σc = 120 N / mm2 برای

t> 12.5 میلی‌متراست.

ویژگی‌های منحصر به فرد مقاطع قوطی ستونی نورد گرم، می‌تواند در سازه‌های نوآورانه فولادی مانند تیر باریک جرثقیل استفاده شوند مطابق آنچه که در شکل 3 نشان داده‌شده است.

ریل ابداعی حرکت جرثقیل برای مقاطع توخالی با ضخامت بالای باله‌ها بدون نیاز به پشت بند باله پایینی.

شکل 3 – ریل ابداعی حرکت جرثقیل برای مقاطع توخالی با ضخامت بالای باله‌ها بدون نیاز به پشت بند باله پایینی.

4 تنش‌های باقیمانده و تأثیر آن‌ها برمقاومت قوطی در برابر عناصر بارگذار شده محوری

قوطی ستونی
قوطی ستونی

فن‌آوری های ساخت مقاطع قوطی ستونی طی نورد گرم و سرد کاملاً متفاوت هستند، بنابراین، درنتیجه، در توزیع نیروها و مقادیر تنش‌های باقیمانده نیز تفاوت قابل توجهی دارند. شکل 4 توزیع تنشهای باقیمانده طولی در سطح خارجی مقاطع قوطی ستونی تولید شده در نورد سرد را نشان می‌دهد: بدون (شکل a 4)) و بعد از آن (شکل b 4) فرآیند نورد گرم را نشان می‌دهد. همان طور که متوجه می‌شوید عملیات حرارتی منجر به فشارهای باقی مانده تقریباً دو برابر کوچک‌تر می‌شود.

جدا از آن، اختلاف بین حداکثر فشارهای کلی و حداقل فشارهای باقی مانده نیز کاهش می‌یابد. حداکثر مقادیر تنشهای بدست آمده در محور درز جوش عبارتند از: 414.9 مگا پاسکال برای نورد سرد و 7/196 مگا پاسکال برای نورد گرم. این مقادیر به ترتیب برابر 79.8٪ و 41.7٪ از مقاومت تسلیم واقعی برای فولاد هستند.

توزیع تنش‌های باقیمانده در واحد [MPa] برای: الف) نورد سرد و ب) مقاطع قوطی ستونی تولیدی در طی نورد گرم.

شکل 4. توزیع تنش‌های باقیمانده در واحد [MPa] برای: الف) نورد سرد و ب) مقاطع قوطی ستونی تولیدی در طی نورد گرم. در زیر نیز نمای حد خمیدگی قوطی ستونی در اعمال بار قائم و کمانش مرکزی را در محور طولی ستون نمونه در مرکز (a) و در رأس (b) مشاهده می‌کنید

قوطی ستونی
قوطی ستونی

چنین توزیع مطلوب تنشهای باقیمانده منجر به مقاومت بیشتر عناصر تحت نیروی محوری ساخته شده از بخشهای قوطی ستونی نورد گرم می‌شود. تفاوت بین توزیع تنش‌های باقیمانده در این دو نوع بخش از قوطی ستونی در مفاد استاندارد PN-EN 1993 -1-1 در نظر گرفته شده است.

در روش طراحی عناصر تحت بار محوری، بخشهای تولید شده طی نورد سرد با منحنی خمش c و فاکتور نقص α = 0.49 در ارتباط هستند، در حالی که برای پروفایل‌های قوطی ستونی تولید شده در نورد گرم دارای دو منحنی کمانش وجود دارد: منحنی a با ضریب نقص α = 0.13 برای فولاد با درجه S460 و منحنی a با ضعف نقص α = 0.21 برای سایر گریدهای فولادی. تفاوت‌های نسبی بین مقادیر ضریب کاهش (ضریب جوش خوردگی) برای مقاطع قوطی ستونی نورد گرم و مقاطع قوطی ستونی χCF نورد سرد در شکل 5 ارائه‌شده است.

تفاوت‌های نسبی بین عامل کاهش χ برای مقاطع قوطی ستونی نورد گرم و نورد سرد

شکل 5. تفاوت‌های نسبی بین عامل کاهش χ برای مقاطع قوطی ستونی نورد گرم و نورد سرد ارائه‌شده است.

هرچه مقدار ضریب جوشکاری х کمتر باشد، کاهش مقاومت جوشکاری طراحی عضو فشرده سازی نیز بیشتر می‌شود.

بیشترین اختلافات نسبی در ضریب کمانش، χ در دامنه نازک بودن غیر بعدی متوسط به وجود می‌آید. توابع ارائه‌شده در شکل 5 به دلیل ظرافت غیر بعدی تقریباً به 1.0 حداکثر خود می‌رسند. حداکثر افزایش مقدار ضریب کمانش درجه‌های فولادی S235 تا S420 به 23.3٪می‌رسد و برای فولاد درجه S460 این میزان 34.4٪ است.

روش‌های معاصر ساخت مقاطع قوطی ستونی مستطیل فولادی به دو روش نورد گرم و فرم سرد صورت می‌گیرد. عملیات حرارتی اضافی بر روی پروفیل‌های سرد تشکیل شده باعث ایجاد تغییر در ریزساختار فولاد می‌شود که باعث یکدست‌تر شدن آن می‌شود.

این باعث افزایش سختی فولاد شده و تنشهای پسماند را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. پس از این فرآیند، خصوصیات متالورژیکی و تنشهای باقیمانده از بخشهای تشکیل شده در نرود سرد، عملاً معادل محصولات تولید شده در نورد گرم است.

بنابراین، آن‌ها تحت همان استاندارد EN 10210 تأیید شده‌اند. افزایش ظرفیت حمل عناصر تحت بار محوری، ناشی از تنش‌های باقیمانده پسماند و توزیع بهتر جرم در مقاطع تولید شده قوطی ستونی در نورد گرم، می‌تواند به حدود 40٪ برسد و این به درجه فولاد بستگی دارد.

با این وجود، این مقادیر نمی‌توانند بطور کامل افزایش قیمت واحد قطعات تولید شده در نورد گرم را جبران کنند، این بستگی به نوسانات بازار، اندازه پروفایل یا سفارش تناژ دارد و ممکن است در بازه 5 تا 54 درصد متغیر باشد.

با این وجود، ملاک تصمیم گیری می‌تواند ازنظر ویژگیهای مطلوب فن‌آوری قطعات تولیدی در نورد گرم، عمدتاً عدم محدودیت اتصالات جوش شده مستقیم (قوطی ستونی به تیرآهن) باشد که در مورد محصولات تولید شده نورد سرد ضخامت دیواره t در این محدوده عبارت‌اند از: (4.0 میلی‌متر تا 6.0 میلیمتر)، (8.0 میلی‌متر تا 10.0 میلیمتر) و (12.0 میلی‌متر تا 24.0 میلیمتر).

مزیت مازاد پروفیل‌های قوطی ستونی تولید شده در نورد گرم نسبت به قوطی ستونی‌های جوش داده‌شده با نورد سرد، کیفیت بالای سطح خارجی است که ممکن است در طراحی در نظر گرفته شود و در مورد سازه‌های فلزی در معرض دید مثل ساختمانهای عمومی مانند: پایانه‌های فرودگاه، ایستگاه‌های راه آهن، مراکز خرید و غیره، این موضوع اهمیت داشته باشد.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Hide picture