هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟

4.8/5 - (5 امتیاز)
4.8/5 - (5 امتیاز)

مطمئنا خیلی از افراد در زمان خرید میلگرد، واژه بندیل را شنیده‌اند. بعد از اینکه فرآیند تولید میلگرد به پایان رسید، برای ارسال محصولات باید میلگردها را بسته بندی کنند. بندیل میلگرد، فرآیندی است که برای بسته‌بندی میلگردهای تولید شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. ظرفیت بسته بندی میلگرد در کارخانه‌های مختلف متفاوت است. در این مقاله از دانشنامه اصفهان می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟ در ادامه با ما همراه باشید.

 

برای اطلاع از قیمت به روز شده میلگرد، روی لینک «قیمت میلگرد» کلیک کنید.

 

ویدئو هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟

اگر فرصت کافی برای مطالعه این مطلب ندارید، می‌توانید نکات گفته شده در متن را به صورت ویدئو همراه با بررسی نمونه‌های عینی مشاهده کنید. در این ویدئو سعی کردیم کلیه نکات مهم در مورد بندیل میلگرد را به صورت ویدئو نمایش دهیم تا هر گونه ابهام در این زمینه برای شما برطرف شود و مطلب کاملا شفاف و قابل لمس باشد.

 

 

بندیل چیست؟

بندیل-میلگرد

در اصطلاح ساده، بندیل به محافظی گفته می‌شود که شبیه به یک کمربند فلزی یا پلاستیکی است که برای بسته‌بندی محصولات فولادی استفاده می‌شود. مقاطع فولادی معمولا به دو صورت کلاف و شاخه با طول‌های مساوی تقسیم می‌شوند، نکته قابل توجه اینجاست که بندیل‌ها در مقایسه با سایر روش‌های بسته بندی، هزینه کمتری دارند و به‌نوعی مقرون به‌صرفه هستند.

مواردی که باید در بندیل میلگرد به آن‌ها توجه کرد؟

میلگردها به طور کلی از لحاظ ترکیبات شیمیایی و شکل‌پذیری به سه دسته مختلف تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

بسته‌بندی محصولاتی که در رده S240.S340 و S400 قرار دارند و دارای قطرهای مساوی و کمتر از 12 میلی‌متر می‌باشند، به دو روش کلاف یا شاخه انجام می‌شود. در صورتی که محصولاتی که در رده S240340 و  S400 هستند و دارای قطر مساوی و یا حتی بیشتر از 14 میلی‌متر می‌باشند، تنها به صورت شاخه مستقیم بسته بندی می‌شوند.

زمانی که میلگرد خریداری می‌کنید، لازم است حتما به موارد مهمی دقت کنید، این موارد عبارتند از:

 • علامت اختصاری تولیدکننده میلگرد
 • جنس میلگرد خریداری شده
 • نمره یا قطر اسمی میلگرد
 • شماره ذوب و بسته
 • نشانه استاندارد ملی ایران
 • وزن هر بسته (که روی بندیل میلگرد حک شده و بر اساس کیلوگرم است.)
 • تاریخ تولید میلگرد

دقت داشته باشید که همه محصولات فولادی را به روش بندیل نمی‌توان بسته‌بندی کرد، به طور معمول برای بسته‌بندی محصولاتی مانند شمش، میلگرد و یا لوله‌های فولادی نازک از روش بسته‌بندی بندیل استفاده می‌شود.

شرایط و ضوابط نگهداری از میلگرد به چه صورت است؟

نگهداری از میلگرد

میلگردهای خریداری شده باید در محلی تمیز و عاری از هر گونه رطوبت نگهداری شود؛ چرا که در این صورت دیرتر دچار زنگ زدگی می‌شوند. بعد از خرید محصول باید دقت داشته باشید که از هر گونه صدمه، ضربه و بریدگی میلگردها جلوگیری شود.

روش حمل میلگرد دیگر از مواردی است که حتما باید در نهایت دقت انجام شود؛ باید میلگرد را به صورتی حمل کنید که از هرگونه خمیدگی اجتناب شود و به هیچ وجه نباید به طور مستقیم روی زمین انبار شوند. در زمان خم کردن و برش میلگرد با وسائل مکانیکی برش، خم‌کاری برقی و دستی، نکات ایمنی را حتما رعایت کنید.

پاسخ به سوالات پرتکرار در زمینه بندیل میلگرد

در ادامه به بررسی سوالاتی می‌پردازیم که بسیاری از مشتریان ما می‌پرسند:

هر بندیل میلگرد چند تن است؟

همان‌طور که گفته شده، شیوه‌ی بسته‌بندی میلگرد در کارخانه‌های مختلف میلگرد، متفاوت است. وزن بسته‌بندی در نظر گرفته شده برای میلگردها متغییر است. وزن بندیل اکثر برندها بین ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ کیلوگرم و برند ذوب آهن وزنی بین ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلوگرم دارند.

هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟

تعداد شاخه‌های موجود در هر بندیل میلگرد متفاوت است. برای دستیابی به تعداد شاخه‌های هر بندیل میلگرد، باید هر بندیل را بر وزن هر شاخه تقسیم کنیم تا در نهایت تعداد شاخه‌ها مشخص شوند.

به عنوان مثال، استاندارد تعریف شده برای هر بسته در کارخانه‌ ذوب آهن اصفهان، 400 تن و 700 کیلوگرم است و وزن شاخه‌های میلگرد 16 این کارخانه وزنی معادل بر 19 دارد.

دریافت آخرین قیمت میلگرد
دریافت آخرین قیمت میلگرد

بندیل چیست؟

بندیل همان‌طور که گفته شد، در اصل روشی است برای بسته‌بندی محصولات فولادی که بشیه به یک کمربند فلزی یا پلاستیکی است.

تعداد شاخه‌ها در هر بندیل چند است؟

تعداد شاخه در هر بندیل متفاوت است؛ به عنوان مثال، برای هر بسته در کارخانه‌ ذوب آهن اصفهان معادل چهار تن و هفتصد کیلوگرم است و وزن شاخه‌های میلگرد سایز ۱۶ این کارخانه وزنی معادل بر۱۹ دارد. پس برای هر کارخانه تعداد مشخصی وجود دارد.

معمولا بندیل‌بندی برای کدام یک از مقاطع فولادی ساتفاده می‌شود؟

از روش بندیل معمولا برای میلگردها و لوله‌های نازک فولادی استفاده می‌شود.

وزن بندیل میلگرد چند است؟

وزن بندیل‌ میلگرد متغییر است و بین دو تا پنج و نیم تن می‌باشد.

کلا‌م‌پایانی

در این مطلب در مورد روش بسته‌بندی میلگردها صحبت شد. با توجه به مطالب گفته شده می‌توان نتیجه گرفت که بندیل‌ها در دو جنس فلز و پلاستیک‌اند، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌ هستند و برخی از مقاطع فولادی مانند میلگرد، شمش و لوله‌های فولادی نازک به این روش بسته‌بندی می‌شوند. وزن بندیل میلگرد، بین 2 تا 5 و نیم تن متغیر است. تعداد شاخه‌های موجود در هر بسته متفاوت و با توجه به استاندارد کارخانه تولیدی است.

اگر در این زمینه فعالیت می‌کنید یا اطلاعاتی در رابطه دارید، می‌توانید تجربیات خود را از طریق کامنت با ما و سایر همراهان اصفهان آهن در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
 1. شفیعی می گوید

  اگر یک عدد برای تعداد میلگرد ها در هر بسته اشاره می فرمودید به جواب سوال نزدیکتر بود

  1. سمیرا محمدی می گوید

   بله حتما بررسی میشه