در هر بندیل میلگرد چند شاخه وجود دارد؟ + ویدئو

مطمئناً خیلی از افراد در زمان خرید میلگرد، واژه «بندیل» را شنیده‌اند. بعدازاینکه فرآیند تولید این محصول به پایان رسید، برای ارسال محصولات، باید آن‌ها را بسته‌بندی کنند. بندیل، فرآیندی است که برای بسته‌بندی میلگردهای تولیدشده مورداستفاده قرار می‌گیرد. ظرفیت بسته‌بندی این مقطع فولادی در کارخانه‌های مختلف متفاوت است. در این مقاله از دانشنامه اصفهان می‌خواهیم به این سؤال پاسخ دهیم که هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟ در ادامه با ما همراه باشید.

فایل صوتی این مطلب

ویدئو این مطلب

اگر فرصت کافی برای مطالعه این مطلب ندارید، می‌توانید نکات گفته شده در متن را به صورت ویدئو همراه با بررسی نمونه‌های عینی مشاهده کنید. در این ویدئو سعی کردیم کلیه نکات مهم در مورد بندیل میلگرد را به صورت ویدئو نمایش دهیم تا هر گونه ابهام در این زمینه برای شما برطرف شود و مطلب کاملا شفاف و قابل لمس باشد.

بندیل چیست؟

در اصطلاح ساده، بندیل به محافظی گفته می‌شود که شبیه به یک کمربند فلزی یا پلاستیکی است که برای بسته‌بندی محصولات فولادی استفاده می‌شود.

مقاطع فولادی معمولاً به دو صورت کلاف و شاخه با طول‌های مساوی تقسیم می‌شوند، نکته قابل‌توجه اینجاست که بندیل‌ها در مقایسه با سایر روش‌های بسته‌بندی، هزینه کمتری دارند و به‌نوعی مقرون‌به‌صرفه هستند.

مواردی که باید در بندیل میلگرد به آن‌ها توجه کرد؟

میلگردها به‌طورکلی ازلحاظ ترکیبات شیمیایی و شکل‌پذیری به سه دسته مختلف تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

 • فولاد نرم (S240)
 • فولاد نیم‌سخت (S340,S400)
 • فولاد سخت (S500)

بسته‌بندی محصولاتی که در رده S240.S340 و S400 قرار دارند و دارای قطرهای مساوی و کمتر از 12 میلی‌متر می‌باشند، به دو روش کلاف یا شاخه انجام می‌شود. درصورتی‌که محصولاتی که در رده S240340 و  S400 هستند و دارای قطر مساوی و یا حتی بیشتر از 14 میلی‌متر می‌باشند، تنها به‌صورت شاخه مستقیم بسته‌بندی می‌شوند.

زمانی که میلگرد خریداری می‌کنید، لازم است حتماً به موارد مهمی دقت کنید، این موارد عبارت‌اند از:

 • علامت اختصاری
 • جنس محصول
 • نمره یا قطر اسمی
 • شماره ذوب و بسته
 • نشانه استاندارد ملی ایران
 • وزن هر بسته (که روی بندیل میلگرد حک‌شده و بر اساس کیلوگرم است.)
 • تاریخ تولید محصول

دقت داشته باشید که همه محصولات فولادی را به روش بندیل نمی‌توان بسته‌بندی کرد، به‌طورمعمول برای بسته‌بندی محصولاتی مانند شمش، میلگرد و یا لوله‌های فولادی نازک از روش بسته‌بندی بندیل استفاده می‌شود.

شرایط و ضوابط نگهداری از میلگرد به چه صورت است؟

محصولات خریداری‌شده باید در محلی تمیز و عاری از هرگونه رطوبت نگهداری شود؛ چراکه در این صورت دیرتر دچار زنگ زدگی می‌شوند. بعد از خرید محصول باید دقت داشته باشید که از هرگونه صدمه، ضربه و بریدگی میلگردها جلوگیری شود.

نگهداری از میلگرد

روش حمل میلگرد دیگر از مواردی است که حتماً باید درنهایت دقت انجام شود؛ باید این محصولات را به صورتی حمل کنید که از هرگونه خمیدگی اجتناب شود و به‌هیچ‌وجه نباید به‌طور مستقیم روی زمین انبار شوند. در زمان خم کردن و برش با وسایل مکانیکی برش، خم‌کاری برقی و دستی، نکات ایمنی را حتماً رعایت کنید.

کلا‌م‌پایانی

در این مطلب در مورد روش بسته‌بندی میلگردها صحبت شد. با توجه به مطالب گفته شده می‌توان نتیجه گرفت که بندیل‌ها در دو جنس فلز و پلاستیک‌اند، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌ هستند و برخی از مقاطع فولادی مانند میلگرد، شمش و لوله‌های فولادی نازک به این روش بسته‌بندی می‌شوند.

وزن بندیل، بین 2 تا 5 و نیم تن متغیر است. تعداد شاخه‌های موجود در هر بسته متفاوت و با توجه به استاندارد کارخانه تولیدی است.

اگر در این زمینه فعالیت می‌کنید یا اطلاعاتی در رابطه دارید، می‌توانید تجربیات خود را برای ما بنویسید تا بخوانیم.

هر بندیل میلگرد چند تن است؟

همان‌طور که گفته‌شده، شیوه‌ی بسته‌بندی میلگرد در کارخانه‌های تولیدی مختلف متفاوت است. وزن بسته‌بندی در نظر گرفته‌شده برای این محصولات متغیر است. وزن بندیل اکثر برندها، بین ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ کیلوگرم و برند ذوب آهن وزنی بین ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلوگرم دارند.

هر بندیل چند شاخه است؟

تعداد شاخه‌های موجود در هر بندیل متفاوت است. برای دستیابی به تعداد شاخه‌های هر بندی، باید هر بندیل را بر وزن هر شاخه تقسیم کنیم تا درنهایت تعداد شاخه‌ها مشخص شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
 1. شفیعی می گوید

  اگر یک عدد برای تعداد میلگرد ها در هر بسته اشاره می فرمودید به جواب سوال نزدیکتر بود

  1. سمیرا محمدی می گوید

   بله حتما بررسی میشه