نکات مهم در مورد نبشی کشی ساختمان

یکی از مهم‌ترین و پایه‌ترین مراحل ساختمان، نبشی‌کشی است؛ این کار اگر به شیوه درست انجام نشود، احتمال تخریب ساختمان زیاد است وقطعا خسارات مالی و جانی جبران‌ناپذیری را به همراه خواهد داشت. نبشی کشی در اصل، یکی از روش‌های اجرای وال پست در یک بنا است. در مورد نبشی کشی ساختمان نکات مهمی وجود دارد که در این مطلب از دانشنامه اصفهان آهن به این موضوع می‌پردازیم. تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید.

ویدئو این مطلب

 

 

نبشی‌کشی چیست؟

نبشی کشی چیست
نبشی کشی چیست

ساختمان‌ها باید همیشه دوام و استحکام کافی داشته باشند. برای جلوگیری از تخریب دیوارهای یک سازه در زمان وزش باد و یا وقوع زلزله، از سازه‌ای به نام «وال پست» استفاده می‌شود. هدف اصلی وال پست این است که نیروی وارد شده در زمان باد یا زلزله را از دیوار به فریم‌ها و از آن به زمین منتقل کند.

وال پست‌ها انواع مختلفی دارند و شامل کلاف، قوطی و نبشی هستند. نوع نبشی آن رایج‌تر است و دارای کاربرد بیشتری است که اصطلاحا به آن «نبشی‌کشی» گفته می‌شود.

نبشی‌ها معمولا به دو صورت 6 و 12 متر در بازار وجود دارند که شاخه 6 متری آن معمولا در صنعت ساخت‌و‌ساز، استفاده زیادی دارد.

انواع نبشی‌ها

پیش از این، در مقالات قبلی در مورد نبشی‌ها صحبت کردیم. نبشی‌‌ در اصل، پروفیل‌هایی هستند شبیه به حرف L انگلیسی که انواع مختلفی دارند. از انواع نبشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نبشی پرسی
 • نبشی فابریک
 • نبشی بال مساوی
 • نبشی بال نامساوی
 • نبشی لقمه‌ای
 • نبشی اسپیرال

نحوه اجرای نبشی کشی ساختمان

نحوه اجرای نبشی کشی ساختمان
نحوه اجرای نبشی کشی ساختمان

اگر دیوار اطرافی از نوع ۳D Panel باشد، به نظر می‌رسد، به دلیل وجود میلگردهایی که اطراف دیوار هستند؛ نیاز به مهارت خاصی نیست! این در حالی است که اگر دیوار آجری باشد، لازم است از نبشی کشی استفاده شود.

مطابق با آیین‌نامه، برای دیوارهای خارجی (پیرامونی)، لازم است که حتما نبشی کشی انجام شود و اجرای این کار به طول و ارتفاع تیغه‌ها بستگی دارد. برای اجرای این فرآیند لازم است که دو عدد نبشی را به کمک میلگرد به ضخامت دیوار بدوزند، سپس کل اجزا را ضد زنگ زده و توری مرغی می‌کشند و دیوارهای غیرسازه‌ای و تیغه‌ها را داخل آن مهار می‌کنند.

نبشی کشی ساختمان به دو روش انجام می‌شود:

 • در روش اول پیش از انجام بتن‌ریزی در ستون‌ها، پلیت‌هایی تعیین می‌شود تا برای جوش دادن نبشی‌ از آن‌ها کمک گرفته شود.
 • در روش دوم، نبشی‌ها را می‌توان به ستون‌ها متصل کرد و این کار با استفاده از تفنگ‌های میخکوب و یا تسمه نبشی‌ها انجام می‌شود. پس از آن، میلگردهای عرضی را به میلگردهای طولی جوش داده و میلگردهای طولی را به نبشی‌ها جوش می‌دهند.

تقسیم بندی وال پست از نظر نوع مصالح

 • بتن آرمه: مورد استفاده در سازه‌هایی با مصالح بنایی
 • فلزی: مورد استفاده در ساختمان‌هایی با اسکلت فلزی که به سه صورت ناودانی، قوطی و نبشی هستند.

تقسیم بندی وال پست از نظر شکل ظاهری

 • وال پست ‌های قائم:  این وال پست برای دهانه‌‌های بزرگ استفاده می‌شود؛ از روی تیرآهن طبقه پایین به قسمت زیرین تیرآهن طبقه بالا در ناحیه دهانه جوش می‌خورند.
 • وال پست‌های افقی: از وال پست افقی بیشتر در قسمت دیوارها استفاده می‌شود؛ که به‌ خوبی دیوار را با اسکلت درگیر می‌‌کند. استفاده از این وال پست، باعث افزایش مقاومت سازه می‌شود.

نکات مهم در اجرای نبشی کشی ساختمان

نکات مهم در اجرای نبشی کشی ساختمان
نکات مهم در اجرای نبشی کشی ساختمان

رعایت موارد زیر در زمان نبشی‌کشی ساختمان الزامی است:

1. در ساختمان‌هایی با اسکلت فلزی، وال پست باید به وسیله مصالحی مانند قوطی، نبشی و ناودانی انجام شود که اگر به وسیله نبشی ساخته شود، در انتقال بار جانبی دیوار نسبت به قوطی فولادی بهتر عمل می‌کند.

2. اگر وال پست به صورت قائم باشد، لازم است شاخک‌هایی در نبشی و یا قوطی جوش داده شود؛ طبق آیین نامه این شاخک‌ها باید در فاصله‌های یک متر به یک متر توسط میلگرد آجدار نمره 10 باشند.

3. در وال پست افقی با میلگرد نمره 14 و بیشتر در فاصله های 1.5 تا 1 متر به سقف اتصال داده می‌شوند.

4. مقاطع مورد استفاده برای ساخت وال پست باید از جنس فولاد ضد زنگ باشند.

5. اجرای وال پست قائم بایستی به سازه متصل گردد و چنانچه روی تیغه قرار گیرد لبه پایینی آن را به شکل نبشی دو طرفه به تیر جوش می‌دهند.

6. اگر طول دیوار از 6 بیشتر و حدود 40 برابر ضخامت دیوار باشد، باید وال پست عمودی انجام شود؛ این در حالی است که چنانچه ارتفاع دیوار بیشتر از 3.5 متر باشد، وال پست افقی قابلیت اجر دارد.

7. اگر وال پست از نوع قائم باشد، ابتدا باید یک عدد پلیت به کف رول بوت کرد و بعد وال پست را روی آن به وسیله دو عدد نبشی جوش داد تا به خوبی جای داده شود.

سخن پایانی

در این مطلب در مورد نبشی کشی ساختمان و رعایت موارد مهم در این فرآیند صحبت شد. نبشی کشی ساختمان باعث افزایش مقاومت سازه در برابر فشار و نیروهای خارجی وارد شده به دیوار می‌شود. در هنگام اجرای نبشی کشی لازم است، موارد گفته شده را رعایت کنید. حتی کیفیت مقاطع فولادی استفاده شده در وال پست هم از اهمیت زیادی برخوردار است. خرید این مقاطع بهتر است از مراکز آهن معتبر انجام شود. اگر شما در این زمینه تجریه‌ای دارید، در قسمت کامنت با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.