منظور از سازه lsf چیست؟

زمان مطالعه: 7 دقیقه

همان ‌طوری که می ‌دانید ایران در یک منطقه زلزله ‌خیر واقع بوده و به همین دلیل لازم است تمام بناهایی که در کشورمان در حال ساخت هستند با توجه به اصول استاندارد و استفاده از مصالحی با کیفیت ساخته شوند. یکی از سیستم ‌هایی که امروزه توانسته کارایی بالا و قابل ملاحظه ‌ای را در ساختمان‌ های مقاوم به زلزله نشان دهد، سازه lsf است. اگر در مورد چیستی و  چرایی این سازه و مزیت ‌های آن اطلاعاتی در اختیار ندارید ادامه این متن را مطالعه کنید. این متن به صورت کامل و جامع به بررسی خصوصیات و ویژگی ‌های این سازه خواهد پرداخت.

سازه lsf چیست؟

سازه lsf

سازه lsf به سازه‌ ها یا سیستم ‌های پیش ساخته گفته می ‌شود و در ساخت آنها مقاطع فولادی جدار نازک به کار برده می ‌شود. این مقاطع فولادی، ورق ‌هایی با ضخامت کم بوده و از نوع گالوانیزه هستند. ورق ‌های گالوانیزه مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی از خود نشان می ‌دهند.

ورق‌ فولادی مورد استفاده در سازه lsf با کمک برخی دستگاه ‌های خاص و همچنین روش تولید رولی، به شکل پروفیل ‌های سبک در می ‌آیند. یکی از خصوصیات این نوع پروفیل ‌ها، ابعاد متفاوت آنها می ‌باشد.

این سازه ، چهارچوب و اسکلت اصلی ساختمان را تشکیل می ‌دهد. برای آنکه وزن سازه کمتر شود و عملیات سبک ‌سازی صورت گیرد پروفیل ‌هایی که به روش نورد سرد  تولید می ‌شوند را مورد استفاده قرار می ‌دهند. در نهایت برای آنکه بتوان این نوع پروفیل را پوشش داد باید از مصالحی مانند سنگ و یا پی وی سی استفاده کرد.

کاربردهای سازه lsf چیست؟

موارد زیر از جمله کاربردهای سازه lsf هستند:

 • برای ساخت مجموعه ‌های آموزشی و تفریحی سازه lsf را به کار می‌ گیرند.
 • در ساخت نیم‌ طبقه فضاهایی که ارتفاع زیادی دارند، این سازه می ‌تواند کارایی بالایی از خود نشان دهد.
 • اگر فردی قصد داشته باشد یک طبقه به پشت بام اضافه کند می ‌تواند از خواص و مزیت ‌های این نوع سازه استفاده کند.
 • منازل مسکونی که نهایتا تا 5 طبقه اجازه ساخت دارند، این نوع سازه زیاد به کار برده می ‌شود.
 • شهرک‌ هایی که نیاز است در کوتاه‌ ترین زمان ممکن ساخته شوند را با کمک این سازه احداث می ‌کنند.
 • به صورت یک قانون کلی باید توجه داشت که در ساخت بناهایی که از نظر تعداد طبقات با محدودیت مواجه هستند این سازه کاربرد بالایی دارد.
 • یکی دیگر از جاهایی که سازه lsf کاربرد زیادی دارد، ساخت کارخانه‌ ها و یا کارگاه‌ هایی است که به عنوان کارگاه صنعتی مورد استفاده قرار دارند.

مزیت‌ های سازه lsf

مزیت‌ های سازه lsf

ویژگی‌ های ساختاری که در این سازه مشاهده می ‌شود باعث ایجاد مزیت ‌های زیادی در آن شده است. این مزیت ‌ها به شرح زیر می ‌باشند:

 • یکی از مهم ترین خصوصیاتی که می‌ توان برای سازه lsf عنوان کرد، مقاومت و سختی بالای آن است.
 • این سازه در برابر حوادثی مانند آتش سوزی نیز مقاومت قابل توجهی را از خود نشان می ‌دهد.
 • وزن پایین و سبکی نیز از دیگر مزیت ‌هایی است که باعث شده این سازه در فضاهای زیادی مورد استفاده قرار گیرد.
 • قابلیت نصب سازه در آب و هواهای مختلف از دیگر مزیت ‌هایی است که می ‌توان در مورد این سازه عنوان کرد.
 • نصب سازه lsf بسیار ساده و راحت بوده و به همین دلیل هزینه ‌ای که برای نصب آن باید پرداخت گردد بسیار کمتر است.
 • یکنواخت بودن تمام سطوح آن
 •  قابل بازیافت بودن تمام مصالح به کار گرفته شده در این سازه
 • سرعت بالا در نصب و اجرای آن
 • طول عمر و دوام بالا
 • انعطاف‌پذیری بالا
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی فیزیکی و شیمیایی
 • مقاومت در برابر مقابل زلزله و همچنین حشرات موذی

معایب سازه lsf

با وجود اینکه سازه lsf مزیت ‌های زیاد و قابل توجهی دارد اما به هرحال معایبی نیز داشته و ذکر آنها برای آشنایی بی ‌عیب و نقص نسبت به این سازه لازم و ضروری به نظر می‌ رسد. از جمله معایب این سازه می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اجرای این نوع سازه نیاز به حضور متخصصین دارد. این افراد باید در حوزه مهارت و تجربه زیادی داشته باشد.
 • دومین موردی که شاید از برخی جهات نتوان از آن چشم پوشی کرد، محدودیت استفاده در ساختمان‌ هایی است که اجازه دارند در بیش از 5 طبقه ساخته شوند.
 • در بناهای بالای 5 طبقه، چنانچه قصد استفاده از این نوع سازه وجود داشته باشد باید پیش ‌نیازهای آن به خوبی فراهم گردد. آماده ‌سازی این پیش ‌نیازها، هزینه‌ های زیادی را به کارفرما تحمیل می ‌کند.

اجزای سازه lsf

 • لایه‌ های عایق حرارتی و صوتی
 • ورق ‌های فولادی تولید شده به روش نورد سرد
 • صفحه ‌های تخته گچی برای استفاده به جای پوشش درونی

چگونگی اجرای سازه lsf

چگونگی اجرای سازه lsf

برای آنکه بتوان سازه lsf را اجرا کرد باید تمام مراحلی که در ساختمان ‌های معمولی انجام می‌ گیرد در ساخت این اسکلت نیز رعایت گردد. مراحل زیر در ساخت این نوع سازه به شکل زیر است:

 • ساخت پی و فونداسیون
 • ساخت دیوار و سقف
 • در نظر گرفتن پوشش داخلی و خارجی
 • درب و پنجره ‌ها
 • تاسیسات مکانیکی و برقی

در ادامه هر یک از عناوین بالا را به صورت خلاصه توضیح خواهیم داد.

ساخت پی و فونداسیون

یکی از مراحل اجرای سازه lsf، ساخت پی و فونداسیون است. برای آنکه بتوان دیوارها را در جای خود ثابت کرد، باید فونداسیون به اندازه 50 سانتی ‌متر کنده شود. بعد از آنکه ساخت پی تمام شد، انکر بولت ‌ها را در فاصله ‌هایی مشخص از هم قرار می ‌دهند. فاصله انکر بولت ‌ها را باید از قبل مشخص کرد و برای آنکه دیوارها در جای خود تثبیت شوند این عمل صورت می ‌گیرد.

ساخت دیوار و سقف

یکی دیگر از مراحل ساخت و اجرای سازه lsf، ساخت دیوار و سقف است. همان‌ طوری که در خطوط بالایی متذکر شدیم برای ثابت نگه‌داشتن و فیکس کردن جای دیوارها، از انکر بولت استفاده می ‌شود. این انکرها را در فاصله مشخص از هم و داخل فونداسیون قرار می ‌دهند. دیوارها در این سازه، برای تحمل بارهای ثقلی و جانبی ساخته می ‌شوند.

دیوارهایی که به آنها دیوارهای باربر گفته می ‌شود نیز در محل ‌هایی که از قبل مشخص شده، قرار داده می شوند. در سازه lsf برای آنکه سازه از جوانب بتواند بارهای وارده را به خوبی تحمل کند دیوارهای باربر ساخته می ‌شوند. دیوارهای غیر باربر نیز  که معمولا تاثیر خاصی بر روی مقاومت سازه ندارند، بعد از نصب اسکلت در جای خود قرار داده می ‌شوند.

اجرای سقف نیز یکی از مراحل اجرای سازه lsf است که به روش‌ های متفاوتی این کار انجام می ‌شود. یکی از متداول‌ ترین روش ‌هایی که برای اجرای سقف به کار برده می ‌شود سیستم تیر ریزی مسطح و خرپای سقفی است. پوشاندن سقف نیز یا به صورت بتن درجا و یا به صورت خشک صورت می ‌پذیرد.

در نظر گرفتن پوشش داخلی و خارجی

از دیگر مراحل اجرای سازه lsf، در نظر گرفتن پوشش ‌های داخلی و خارجی برای سازه است. برای این نوع پوشش نیز یا از مصالح مدرن استفاده می ‌شود و یا مصالح سنتی را به کار می ‌بندند. معمولا اجرای پوشش‌ های خارجی به صورت خشک و یا به صورت ملات و تر انجام می ‌شود.

جهت پوشاندن سطوح داخلی نیز از روش ‌های متفاوتی استفاده می ‌شود که شامل دیوارپوش، رنگ، کاغذ دیواری، گچ و یا کاشی است. برای پوشاندن کف نیز می‌ توان پارکت و یا موکت استفاده کرد. در اجرای پوشش ‌های داخلی باید به عایق ‌کاری نیز توجه داشت. معمولا عایق کاری با کمک ورق ‌های پلی استایرن که ضخامتی برابر 5 سانتی ‌متر دارند، انجام می ‌گیرد.

درب و پنجره‌ ها

از دیگر مراحل اجرای سازه lsf، ساخت درب و پنجره ‌ها است. امروزه در ساختمان ‌سازی، درب و پنجره‌ هایی با کیفیت که با نوین‌ ترین مصالح ساخته شده ‌اند مورد  استفاده قرار می ‌گیرند. از جمله این متریال ‌ها می‌ توان به آلومینیوم و پی ‌وی ‌سی اشاره کرد.

تاسیسات مکانیکی و برقی

از جمله تاسیسات مکانیکی و برقی که در سازه lsf به کار برده می ‌شود، لوله ‌کشی و  تهویه است. برای لوله ‌کشی از لوله ‌های سوپر پایپ و یا لوله‌ های پی ‌وی ‌سی استفاده شده و اجرای تهویه نیز با توجه به نظر و سلیقه کارفرما صورت می ‌پذیرد.

تاسیسات برقی نیز شامل مواردی همچون سیم‌کشی، نصب پریز و کلیدهای برق، خطوط مربوط به تلفن و یا تابلوهای برق است. در سازه lsf فضاهایی که بین دیوارها وجود دارد، خالی است و به همین دلیل نصب و اجرای تاسیسات به راحتی صورت می‌ گیرد.

بهترین مرجع برای تهیه اجزای سازه

بدون شک توجه به متریال مصالح فولادی و کیفیت آنها در مقاوم سازی سازه بسیار حائز اهمیت است. برای اینکه به در این امر مهم، انتخاب مناسبی داشته باشید، باید محصولات کارخانه های مختلف را باهم مقایسه کنید و پس از یک انتخاب مناسب نسبت به تهیه آن اقدام کنید. اگر یک مرجع مطمئن که محصولات کارخانه معتبر را عرضه می کند بشناسید، می تواند به شما کمک کند تا محصول مناسبی تهیه کنید.

یکی از مراجع معتبر فروش در حوزه آهن آلات، اصفهان آهن است. اصفهان آهن با سالها تجربه در زمینه فروش مقاطع فولادی مختلف توانسته است رضایت مشتریان خود را جلب کند. برای اطلاع از قیمت روز مصالح فولادی مورد نیازتان می توانید به سایت این مجموعه مراجعه کنید و پس از اطمینان از انتخاب درست، نسبت به تهیه آن اقدام کنید.

با توجه به اینکه اصفهان آهن با بسیاری از کارخانه های معتبر به صورت مستقیم همکاری می کند، بهترین قیت انواع مقاطع فولادی را ارائه می دهد. با مراجعه به سایت و مشاهده جداول مشخص شده برای هر محصول و هر کارخانه می توانید به راحتی خرید خود را تکمیل کنید.

در این متن در مورد سازه lsf، مزیت ‌ها و معایب آن صحبت کردیم. این سازه از جمله سازه‌ هایی است که برای ساخت بنا در مناطق زلزله ‌خیر کارایی بالایی از خود نشان می ‌دهد. البته متاسفانه عیبی که این مورد دارد آن است که نمی ‌توان در مجتمع ‌هایی که تعداد طبقات آنها زیاد است از این نوع سازه استفاده کرد. به کار بردن سازه اس ‌ال ‌اف در مجتمع‌ ها و برج‌ های چندین طبقه هزینه های زیادی را به کارفرما تحمیل خواهد کرد و این موضوع برای برخی از کارفرماها جالب توجه نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظرات
 1. عباسی می گوید

  باسلام لطفا برای ۱۲۰متر زیر بنادر طبقه ی دوم چند میلیون تومن هزینه دارد و در چه مدت ساخته میشود؟تشکر

 2. محسن صفایی می گوید

  درود بر شما ،
  آیا برای قفسه بندی چهار طبقه با توان حمل ۱۰۰ کیلوگرم در هر طبقه در یک متر مربع ، مناسب می‌باشد ؟

  1. esfahanahanAdmin می گوید

   درود دوست عزیز
   برای قفسه بندی چهار طبقه نیاز به مشورت با مهندس سازه و بررسی دقیق شرایط سازه می باشد.