با روش ساخت و تولید میلگرد در ایران آشنا شوید + ویدئو

روش ساخت و تولید میلگرد بر روی خواص مکانیکی و فیزیکی آن تأثیر بسزایی دارد به‌طوری که رعایت نکردن روش تولید استاندارد و یا خرید میلگرد نامناسب برای یک منطقه جغرافیایی ممکن است زیان‌های جبران ناپذیری را به وجود آورد.

کارخانه‌ها در هر کشور، فرایند تولید خود را بر اساس شرایط اقلیمی و نیاز بازار همان کشور انتخاب می‌کنند و از آنجایی که احداث و راه اندازی یک خط تولید میلگرد بسیار پر هزینه و زمان بر است، این فرایند پس از تأسیس کارخانه تغییر نمی‌کند.

فایل صوتی مطلب

فایل صوتی زیر برای آن دسته از مخاطبین مجموعه اصفهان آهن تهیه شده است که فرصت کافی برای مطالعه این مطلب نداشته و یا تمایل دارند در هنگام مطالعه به فایل صوتی مطلب نیز گوش دهند.

ویدئو فرایند تولید شمش فولاد و تولید میلگرد با دوبله فارسی:

در این ویدئو دو روش تولید شمش فولاد که در زیر به آن اشاره شده نمایش داده میشود و فرایند تولید میلگرد ساده نیز شرح داده میشود.

فرایند ساخت و تولید میلگرد

به‌طور کلی فرایند تولید اکثر مقاطع فولادی همچون میلگرد، تیرآهن، نبشی، ناودانی و… مستلزم تولید شمش فولادی و یا همان بیلت است. از همین رو مرحله اول تولید میلگرد را نیز با تولید بیلت شروع می‌شود.

مرحله اول تولید شمش فولادی:

تولید میلگرد

در این مرحله آهن تولیدی به دست آمده از کوره بلند کارخانه‌های ذوب آهن وارد فرایند فولاد سازی شده و پس از طی کردن مراحل مورد نیاز وارد مرحله تولید شمش می‌گردد. معمولاً تولید شمش فولادی به دو روش تولید شمش در قالب و تولید شمش به روش ریخته گری مداوم انجام می‌گیرد.

روش تولید شمش در قالب:

این روش، روش ساده‌ای است و فرایند کار بدین گونه است که ابتدا قالب‌هایی با اندازه استاندارد آماده شده و در یک چرخه مشخص قرار می‌گیرند سپس فولاد مذاب به‌وسیله پاتیل درون آن‌ها ریخته می‌شود و پس از پر شدن قالب بعدی برای بارگیری آماده می‌شود این فرایند به‌صورت مستمر ادامه میابد و شمش تولیدی پس از خنک شدن از درون قالب‌ها تخلیه می‌گردد.

روش ریخته گری مداوم:

تولید میلگرد

این روش در کارخانه‌های بزرگ روش متداول‌تری است، در این روش فولاد مذاب درون یک محفظه به نام تقسیم کننده ریخته می‌شود. این محفظه بسته به نوع دارای 2 یا چند خروجی است، دلیل استفاده از این محفظه کم کردن سرعت و یکنواخت سازی جریان مذاب برای ورود به بخش بعد است،

مذاب خروجی این بخش به محفظه منجمد کننده وارد می‌شود، وظیفه محفظه منجمد کننده سرد کردن مذاب تا دمای انجماد اولیه فولاد است، از آنجایی که خروجی این بخش بالاتر از سطح زمین قرار دارد، فلز جامد شده تحت تأثیر نیروی جاذبه و وزن خود به سمت پایین کشیده می‌شود و در نهایت در خط نورد برای یکسان‌سازی طول و عرض قرار می‌گیرد.

شمش به دست آمده توسط دستگاه‌های برش در ابعاد مورد نیاز که معمولاً 6 یا 12 متری هستند بریده شده و در واحد خنک سازی قرار می‌گیرند. این فرایند به دلیل ادامه دار بودن تا پایان تولید و قطع نشدن مذاب ورودی در طی فرایند به روش ریخته گری مداوم معروف است.

ویدئو فرایند تولید میلگرد تا صادرات

پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه متن و مشاهده 4 روش تولید میلگرد ، ویدئو زیر را که مربوط به روش تولید میلگرد به روش نورد گرم است را مشاهده نمایید.

4 روش تولید میلگرد

پس از آماده شدن شمش فولادی به یکی از دو روش ذکر شده، حال به مرحله تولید میلگرد می‌رسیم، اما از آنجایی که تولید میلگرد با توجه به استاندارد و شرایط هر کارخانه متفاوت است، روش‌های ساخت میلگرد را به‌صورت مجزا شرح می‌دهیم.

تولید میلگرد به روش نورد گرم

تولید میلگرد

برای تولید میلگرد به روش نورد گرم ابتدا شمش فولادی را تا دمای نرم شوندگی حدود 1000 تا 1100 درجه در کوره‌های مخصوص حرارت می‌دهند و سپس شمش را وارد فرایند نورد می‌کنند. طی فرایند نورد، شمش فولادی نرم شده از بین غلتک‌هایی با چینش 4 وجهی و 8 وجهی عبور می‌کند تا طی سه مرحله به سطح مقطع دایره و قطر مناسب برسد (طی فرایند نورد از قطر شمش کاسته و به طول آن افزوده می‌شود) به این مرحله از تولید مرحله رافینگ گفته می‌شود.

پس از رسیدن به قطر مناسب، شمش وارد مرحله استند یا همان قفسه‌های نورد می‌شود که در آن خروجی‌های مختلفی برای تولید قطرهای مختلف میلگرد وجود دارد. پس از طی کردن این مرحله میلگرد وارد مرحله آج زنی شده و با توجه به استاندارد مد نظر آج بر روی میلگرد ایجاد می‌شود.

تولید میلگرد آج دار بر اساس استاندارد ملی ایران در سه نوع آج 340 یا همان میلگرد A2 آج 400 یا همان میلگرد A3 و آج 500 یا همان میلگرد A4 انجام می‌شود. که جهت ایجاد آج 340، آج زنی مستقیماً در خط نورد گرم انجام می‌شود و برای ایجاد آج 400 و 500 پس از خنک کردن میلگرد با آب تا دمای محیط، فرایند آج زنی انجام می‌گیرد.

ساخت میلگرد به روش نورد سرد

تولید میلگرد

تولید میلگرد به روش نورد سرد تا پایان مرحله رافینگ که به کوچک و گرد کردن تقریبی سطح مقطع شمش فولادی می‌پردازد، همانند فرایند نورد گرم انجام می‌شود. اما پس از این مرحله شمش وارد مرحله خنک کاری شده و سرد می‌شود.

پس از این مرحله شمش سرد شده وارد مرحله نورد می‌گردد و مجدداً فرایند تولید میلگرد همانند روش نورد گرم پیگیری می‌شود، اما این بار تعداد مراحل نورد و تعداد غلتک‌های بیشتری برای تولید میلگرد نیاز است، زیرا در این روش دیگر خبری از نرم شدگی فلز نیست.

میلگرد ساخته شده به روش نورد سرد، به دلیل تغییر شکل و ساختار کریستال‌های فولاد، تأثیر زیادی در شکل پذیری و مقاومت تسلیم میلگرد تولیدی دارد همچنین فرایند نورد سرد باعث می‌شود که مقاومت و سختی این نوع میلگرد افزایش چشمگیری داشته باشد.

طبیعتاً این نوع میلگرد برای استفاده در مناطق زلزله خیز مناسب نیست زیرا شکل پذیری و مقاومت کششی و پیچشی کمتری نسبت به سایر روش‌های تولید میلگرد دارند.

تولید به روش ترمکس (فناوری QST)

تولید میلگرد به روش ترمکس

تولید میلگرد به روش ترمکس، اقتصادی، سریع و از همه نظر مقرون به‌صرفه است، اما به دلیل مقاومت پایین، برای استفاده در مناطق زلزله خیز مناسب نیست. میلگرد تولیدی به روش ترمکس دارای حداقل استحکام تسلیم 500 نیوتون بر متر مربع است.

در روش ترمکس میلگرد تولیدی در فرایند نورد گرم رابا ورود به محفظه خنک سازی که همانند یک لوله است به‌سرعت با آب و روغن خنک می‌کنند، این عمل سبب می‌شود که سطح میلگرد به‌شدت سخت و شکننده شود، از آنجایی که در این مرحله سرد سازی به‌صورت سریع و سطحی انجام شده است، سطح میلگرد سرد شده ولی مرکز آن هنوز داغ است، بنابراین در مرحله بعد که مرحله خنک سازی است، این گرما از مرکز به سطح آمده و موجب افزایش شکل پذیری میلگرد و حذف شکنندگی در سطح می‌شود.

ذکر این نکته ضروری است که ترکیب آلیاژی این میلگرد با میلگرد تولیدی به روش نورد گرم متفاوت است و از همین رو میلگردهای ترمکس به میلگردهای نورد گرم ترجیح داده می‌شوند. تغییر در ترکیب شیمیایی علاوه بر کاهش هزینه‌های تولید باعث می‌شود که به دلیل مقدار کمتر مصرف کربن از شکل پذیری و مقاومت کششی بهتری برخوردار باشند.

یکی از مزایای دیگر میلگردهای ترمکس نسبت به سایر میلگردها امکان جوش پذیری آن‌ها به روش سر به سر است که در بسیاری از پروژه‌های عمرانی امری ضروری است.

تولید به روش آلیاژ سازی (میکرو آلیاژی)

فرایند تولید میلگرد به روش میکرو آلیاژی از نظر فرایند هیچ تفاوتی با فرایند تولید به روش نورد گرم ندارد و تفاوت آن در بخش اولیه تولید یعنی فرایند تولید فولاد است. در این فرایند با افزودن عناصر آلیاژی مانند وانادیوم، نیوبیوم، تیتانیوم و … (که می‌توانید در مطلب عناصر آلیاژی فولاد در مورد آن‌ها بیشتر مطالعه کنید ) خواص فیزیکی و مکانیکی میلگرد به‌طور قابل توجهی افزایش داده می‌شود و برای هر نوع مصرفی می‌توان فولاد را سفارشی سازی نمود.

میلگردهای آلیاژی پس از اتمام فرایند تولید در هوا سرد می‌شوند از همین رو خواص فیزیکی آن‌ها از سطح تا مرکز کاملاً برابر است، این نوع میلگردها برای مناطق زلزله خیز و کاربری خاص بسیار مناسب و ایده آل هستند.

در ایران کارخانه‌های متفاوتی اقدام به تولید انواع میلگرد می‌نمایند که با مراجعه به مطلب 15 تولید کننده برتر میلگرد در ایران می‌توانید با آن‌ها آشنا شوید.

روش ساخت و تولید میلگرد در ایران و جهان

به‌طور کلی در جهان 4 روش پر کاربرد و معمول برای تولید میلگرد وجود دارد، که همان‌طور که گفته شد هر کشور بر اساس شرایط جغرافیایی خود یک یا چند روش را انتخاب نموده و کارخانه‌های مختلف اقدام به تولید می‌نمایند. در ادامه به بررسی روش تولید در ژاپن، اروپا و ایران می‌پردازیم

مشاهده کنید : قیمت میلگرد

روش تولید میلگرد در ژاپن

تولید میلگرد

همان‌طور که میدانید ژاپن یک کشور زلزله خیز و پر جنب و جوش است و روزانه بیش از 10 زلزله ریز و درشت آن را تکان می‌دهد. حال تصور کنید اگر میلگرد استفاده شده در سازه‌های بتنی و ساختمان‌های این کشور خشک و شکننده باشند چه اتفاقی رخ می‌دهد.

بله، فاجعه رخ می‌دهد، با یک زلزله سنگین و یا چند زمین لرزه کوچک طی چند روز متوالی، آرماتور کار شده در ستون‌ها و سقف‌ها شکسته و ساختمان‌ها فرو می‌ریزند.

پس در کشورها و حتی شهرهایی که مانند ژاپن که زلزله خیز هستند، مقاومت و استحکام کششی و پیچشی میلگرد تولیدی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از همین رو ژاپن در تولید میلگرد استاندارد خود را ایجاد کرده است که JIS نامیده شده و به روش تولید آن، روش میکرو آلیاژی است.

روش ساخت میلگرد در اروپا

تقریباً هیچ یک از کشورهای اروپایی زلزله خیز نیستند و همین امر باعث شده تا میلگرد مورد استفاده در سازه‌های آن‌ها نیاز به استحکام بسیار بالا و خواص فیزیکی پیچیده نداشته باشد و در عوض از روشی مقرون به‌صرفه و سریع برای تولید میلگرد استفاده نمایند.

روش تولید میلگرد اکثر کشورهای اروپایی روش ترمکس است که همان‌طور که اشاره شد برای مناطق امن و بدون زلزله ایده آل است.

روش تولید میلگرد در ایران

تولید میلگرد

ایران کشوری است که از نظر اقلیمی چهار فصل بوده و از نظر جغرافیایی چندین وضعیت گوناگون را در خود جای داده است، به صورتی که استان کرمانشاه زلزله خیز و استانی مانند اصفهان تقریباً آری از زمین لرزه است.

همین امر باعث شده تا سازمان استاندارد ایران، استاندارد 3132 را که برگرفته از چندین استاندارد بین‌المللی، همچون DIN آلمان، GOST روسیه، JIS ژاپن، ASTM آمریکا و … را بررسی نموده و با توجه به شرایط جغرافیایی کشور استاندارد تولید میلگرد خود را تعریف نماید.

در ایران هر دو روش تولید میلگرد که در بالا به آن اشاره شد (یعنی روش آلیاژی و روش ترمکس) تولید می‌شود و تولید کنندگان میلگرد در کشور موظف هستند برای محصول تولید خود پلاک‌هایی قراردادِ و روش تولید و مشخصات میلگرد تولیدی خود را درج نمایند، تا مصرف کنندگان بتوانند با توجه به نیاز خود خرید نمایند.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اکثر کارخانه‌های تولید میلگرد در ایران علامت اختصاری ویژه‌ای را بر روی بدنه میلگرد حک می‌کنند که در آن به روش تولید میلگرد نیز اشاره شده است.

شما می‌توانید با مراجعه به مطلب علامت اختصاری میلگرد، علائم حک شده بر روی میلگرد بیش از 50 کارخانه داخلی را مشاهده نمایید.

امیدواریم توانسته باشیم به‌طور کامل روش تولید میلگرد را برای شما شرح دهیم. درصورتی‌که هر نکته یا تجربه‌ای در این زمینه دارید، آن را از انتهای صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظرات
 1. علی می گوید

  اقا دمتون گرم مطالب خیلی خوب و مفیدی ارائه میدین خدا خیرتون بده ارزش کارتون اصلا قابل بیان نیست ممنونم

  1. اصفهان آهن می گوید

   سلام ، ممنونیم از شما دوست عزیز بابت انرژی مثبتتون

 2. گوردان می گوید

  عالی

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture