تفاوت‌ فولاد نورد گرم و نورد سرد در چیست ؟

مشتریان اغلب از ما دربارهٔ تفاوت‌ فولاد نورد گرم و نورد سرد می‌پرسند. یکسری تفاوت‌های اساسی بین محصول خروجی این دو نوع نورد وجود دارد.به طور کلی تفاوت‌های بین این دو نوع به روش نورد آن‌ها بر می‌گردد و به مشخصات محصول ارتباطی ندارد. پردازش فولاد نورد گرم شامل نوردکاری فلز در دمای بالا می‌شود، درحالی‌که آغاز فرایند تولید فولاد نورد سرد بعد از اتمام نورد گرم انجام می‌گیرد.

در ادامه با ما همراه باشید تا علاوه بر بیان تفاوت فولاد نورد گرم و نورد سرد به موارد استفاده هر کدام از این دو نوع فولاد بپردازیم.

تفاوت‌ فولاد نورد گرم و نورد سرد:

ما به طور مفصل در دو مطلب ورق نورد سرد چیست و ورق سیاه چیست ، درمورد فرایند تولید این دو نوع ورق فولادی و کاربرد آن ها توضیح داده ایم ، اما از آنجایی که این دو فرایند نورد فقط مختص ورق های فولادی نمیشود و برای تولید سایر مقاطع فولادی همچون نبشی ، ناودانی و… نیز از این دو فرایند استفاده میشود ، لازم است تا تفاوت‌ فولاد نورد گرم و نورد سرد را به خوبی بدانیم تا در هنگام خرید آهن آلات نسبت به کاربرد آن ها آگاهی کامل داشته باشیم.

فولاد نورد گرم

تفاوت‌ فولاد نورد گرم و نورد سرد

نوردکاری گرم، یک فرایند دستگاه پرداخت است که شامل نوردکاری فولاد در دمای بسیار بالا (معمولاً در دمایی بالاتر از 925 سانتی گراد)، حتی بالاتر از دمای تبلور مجدد فولاد، است. زمانی که فولاد در دمایی بالاتر از دمای تبلور مجدد خود قرار می‌گیرد، شکل دهی به آن بسیار آسان می‌شود.

از آنجایی که فولاد نورد گرم معمولاً بدون هیچ‌گونه تأخیر در فرایند پرداخت تولید می‌شود، به گرمای مجدد نیاز ندارد و از این رو ارزان‌تر از فولاد نورد سرد است. زمانی که فولاد سرد می‌شود، منقبض می‌شود و از این رو، در مقایسه با محصول نهایی فولاد نورد سرد، کنترل کمتری نسبت به‌اندازه و شکل آن وجود دارد.

موارد استفاده فولاد نورد گرم:

محصولات نورد گرم مثل میله‌های فولادی نورد گرم در جوشکاری و مشاغل فنی برای ساخت مواردی همچون میله‌های راه آهن و میله‌های I شکل استفاده می‌شود. فولاد نورد گرم در شرایطی استفاده می‌شود که تلورانس و شکل‌های کاملاً دقیق مورد نیاز نباشد.

یکی دیگر از کاربردهای نورد گرم در تولید ورق سیاه یا همان ورق نورد گرم است که در تولید لوله‌ها، پروفیل‌ها و بسیاری دیگر از مقاطع فولادی کاربرد دارد.

بروز باشید: قیمت ورق سیاه (نورد گرم)

فولاد نورد سرد

تفاوت‌ فولاد نورد گرم و نورد سرد

فولاد نورد سرد اساساً همان فولاد نورد گرم است، که فرایند پرداخت طولانی‌تری را پشت سر گذاشته است. در این فرایند فولاد سرد شده خروجی نورد گرم، وارد فرایند نورد سرد شده و در دمای محیط نورد کاری می‌شود. این فرایند موجب تولید فولادی با تلورانس ابعادی دقیق و کیفیت سطحی بهترمی شود. واژهٔ انگلیسی “Cold rolled”یا همان “نورد سرد” به‌اشتباه برای تمام محصولاتی که یکی از مراحل آن‌ها نورد سرد است استفاده می‌گردد، درحالی‌که نام صحیح برای این گروه محصولات Rolling یا همان نوردکاری (غلتک کاری) است که بخشی از یک فرایند بزرگ‌تر است.

به‌عنوان مثال زمانی که از محصولات میلگردی صحبت می‌کنیم، از عبارت “پرداخت‌کاری سرد” استفاده می‌کنیم که شامل کشش سرد، نورد چرخشی، سمباده زنی پولیش کاری (صیقل دهی) می‌شود. این فرایند منجر به ایجاد نقاط تسلیم بالاتر شده و چهار مزیت با خود به همراه دارد:

  • کشش سرد موجب افزایش نقطه تسلیم و توان کششی محصول می‌شود و اغلب از نیاز به عملیات حرارتی پر هزینه جلوگیری می‌کند.
  • نورد چرخشی موجب برطرف کردن عیب‌های سطحی می‌شود.
  • سمباده زنی موجب کاهش اندازه اصلی محدودهٔ تلورانس می‌شود.
  • پولیش کاری موجب بهبود پوشش سطحی می‌شود.

تمام محصولات نورد سرد دارای پوشش سطحی بهتری هستند و در مقایسه با محصولات نورد گرم، تلورانس، متحدالمرکزیت و استقامت بهتری دارند.

معمولاً کار با میله‌های نورد سرد نسبت به نورد گرم سخت‌تر است، چراکه میله‌های نورد سرد حاوی کربن بیشتری هستند. با این حال، این موضوع در مورد ورق نورد سرد و نورد گرم صدق نمی‌کند. در این دو محصول، محصول نورد سرد حاوی کربن کمتری است و معمولاً تاب‌کاری می‌شود که آن را نسبت به ورق نورد گرم، نرم‌تر می‌کند.

بروز باشید : قیمت ورق روغنی (نورد سرد)

موارد استفاده فولاد نورد سرد:

در هر پروژه‌ای که تلورانس، کیفیت سطحی، متحدالمرکز بودن، و استقامت مهم است، از این نوع فولاد استفاده می‌شود.

امیدواریم که این مطلب در شفاف سازی تفاوت‌ فولاد نورد گرم و نورد سرد برای شما راه گشا بوده باشد و دید مناسبی در مورد این تولیدات صنعتی به شما داده باشد.

تهیه و خرید ورق سیاه و ورق روغنی:

برای خرید انواع ورق نورد گرم یا همان ورق سیاه و ورق نورد سرد یا همان ورق روغنی و سایر محصولاتی که با این ورق ها تولید می‌شوند مانند انواع لوله و قوطی می‌توانید با شرکت اصفهان آهن در تماس باشید . شرکت بازرگانی اصفهان آهن از سال 1378 با دیدگاهی متفاوت در صنعت آهن و فولاد کشور فعال است و ارائه محصولات و به دلیل ارائه خدمات و محصولات با کیفیت، به‌عنوان یک منبع مطمئن، قابل اتکا و برتر در این عرصه شناخته شده است.

این مجموعه با فراهم نمودن بستری جدید و متفاوت در زمینهٔ خرید و فروش در حوزه آهن آلات به صورت آنلاین و کسب رضایت مشتری به همکاری و تعامل مستمر و بلند مدت با مشتریان می‌اندیشد. در این راستا شرکت بازرگانی اصفهان آهن موفق به دریافت استانداردهای بین‌المللی از جمله گواهینامه‌های، مدیریت کیفیت ISO9001 و رضایت‌مندی و بررسی شکایات مشتریان ISO10002 گردیده است. پس بدانید، اگر در حوزه فعالیت خود نیاز به خرید یا فروش انواع محصولات فولادی وجود دارد ، ما  همراهی مطمئن برای شما هستیم.

منبع metalsupermarkets

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture