تفاوت رابیتس با کناف چیست؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

در سال‌های اخیر استفاده از سقف کاذب در پروژه‌های ساختمانی افزایش داشته است. این موضوع به دلیل اجرای سریع‌تر سقف و همچنین دسترسی بهتر به تاسیسات ساختمانی با هدف تعمیر آن است. در بین انواع سقف کاذب، دو مورد رابیتس و کناف استفاده بیشتری دارند. البته تفاوت رابیتس با کناف از نظر نحوه اجرا، هزینه و … بر انتخاب نهایی پیمانکاران موثر است. سوال اساسی اینجاست: رابیتس بهتر است یا کناف؟

فایل صوتی

فایل ویدئویی

رابیتس چیست؟

رابیتس که با عنوان راویز هم شناخته می‌شود، ورق‌های فولادی مشبکی هستند که در سقف‌های کاذب، گچ‌کاری و گچ‌بری، پوشاندن تیرآهن و بتن سیمانی به کار رفته در ساختار سقف، عبور تاسیسات و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی رابیتس برای پوشاندن سطوح، ایجاد پیوستگی در آن‌ها و بهبود زیبایی ظاهری استفاده می‌شود. اما ساختار رابیتس چیست؟ راویز از نبشی، میلگرد و ورق گالوانیزه گرم با ضخامت 0.25 تا 0.5 میلی‌متر تشکیل شده و روی آن را با توری فلزی و گچ می‌پوشانند. بنابراین قیمت امروز میلگرد و ورق گالوانیزه روی هزینه تمام شده پروژه موثر است. برای اجرای آن، ورق‌های گالوانیزه را با استفاده از سیم‌های مفتولی به شبکه فرعی ایجاد شده با میلگرد متصل می‌کنند.

مزایا و معایب استفاده از رابیتس در سقف چیست؟

در ساخت سقف کاذب رابیتس از ورق گالوانیزه استفاده می‌شود. بنابراین سقف رابیتس از مقاومت خوبی برخوردار است و در برابر زنگ‌زدگی و آتش‌سوزی مقاومت بالایی دارد. نکته بعد جلوگیری از ایجاد ترک در سقف است. در سقف‌های معمولی و جایی که تیرها قرار می‌گیرند، ترک‌هایی ایجاد می‌شود. استفاده از سقف رابیتس از وقوع چنین پدیده‌های پیشگیری می‌کند.
در مقابل وزن زیاد سقف، زمان‌بر بودن فرایند اجرا و هزینه‌های بالا از جمله معایب استفاده از رابیتس است. ضمنا سقف‌هایی که با این محصول ساخته می‌شوند، عایق صوتی خوبی نیستند. برای برطرف کردن این نقاط ضعف، پیمانکاران ترجیح می‌دهند از کناف استفاده کنند.

کناف چیست؟

کناف یا سقف کناف به صفحاتی با روکش گچی گفته می‌شود که با هدف زیبایی محیط داخلی، استفاده فراوانی در ساخت و بازسازی ساختمان‌ها دارند. استفاده از کناف برای گچ‌کاری نسبت به روش سنتی بازده بهتری دارد و می‌تواند ساده‌تر و با هزینه کمتر اجرا گردد. این محصول در مقایسه با رابیتس جدیدتر بوده و به دلیل مزیت‌های فراوانی که دارد، مورد استقبال پیمانکاران و سازندگان بسیاری قرار گرفته است.

نحوه اجرای سقف کناف

مزایا و معایب استفاده از کناف در سقف چیست؟

اولین مزیت سقف کناف، وزن پایین آن است. در سقف‌های ساخته شده با رابیتس از ورق گالوانیزه استفاده می‌شود که با حذف این محصول از کناف، وزن کمتری حاصل می‌شود. نکته بعد، قیمت ورق گالوانیزه است که تغییر آن بر هزینه تمام شده پروژه موثر خواهد بود. مزیت دیگر سقف کناف، زمان اجرا و بهره‌برداری سریعتر این نوع سقف است. معمولا پس از گچ‌کاری باید چند روز برای خشک شدن آن زمان گذاشت؛ درحالی که این زمان در کناف کاهش می‌یابد.
از دیگر مزیت‌های اجرای این نوع سقف می‌توان به روند ساده‌تر، استفاده کمتر از مصالح ساختمانی و هزینه پایین‌تر اشاره کرد. در مقابل، مهمترین عیب سقف کناف، تخصصی بودن اجرای آن است. کناف‌کاری حتما باید توسط فرد متخصصی انجام شود که تجربه و مهارت کافی را دارد.

تفاوت رابیتس با کناف چیست؟

رابیتس و کناف هر دو از شیوه‌های پرکاربرد برای ساخت انواع سقف به خصوص سقف کاذب هستند. اما انتخاب مورد نهایی برای استفاده در پروژه ساختمانی به چند عامل بستگی دارد. یکی از این موارد، تفاوت رابیتس با کناف است. مقایسه این دو از نظر ساختار، نحوه اجرا، تنوع و هزینه امکان‌پذیر است. در ادامه به مهم‌ترین موارد از تفاوت رابیتس با کناف اشاره خواهیم کرد.

از نظر ساختار

سقف کاذب کنافی نسبت به رابیتس وزن کمتری دارد. این موضوع به کمتر بودن وزن صفحات کناف نسبت به رابیتس و همچنین مصرف کمتر مصالح ساختمانی برمی‌گردد. به همین دلیل از وزن مرده‌ای که به سازه تحمیل می‌شود، کاسته خواهد شد. با وجود وزن کمتر، کناف حدود 14 برابر رابیتس مقاومت دارد.
از نظر کیفیت کار، اگر کناف توسط متخصصان خبره اجرا شود، کیفیت بالاتری نسبت به رابیتس دارد. در صورت اجرای کناف توسط افراد غیرمتخصص، این امکان وجود دارد که اشکالاتی در محصول نهایی مشاهده شود و کیفیت آن چندان مناسب نباشد.

از نظر نحوه اجرا

یکی از موارد تفاوت رابیتس با کناف از نظر فرایند اجرا، استفاده از جوشکاری برای اتصال سقف کاذب رابیتس است. این موضوع باعث ایجاد ترک‌های پرشمار در سقف ایجاد شده با رابیتس می‌شود. در عوض اتصالات کناف با پیچ و میخ صورت می‌گیرد که می‌تواند به افزایش سرعت انجام کار منجر شود.

از نظر قابلیت تعمیر

معمولا یکی از کاربردهای انواع سقف کاذب، عبور تاسیسات ساختمانی است. این احتمال وجود دارد که حین تعمیر تاسیسات به سقف کاذب آسیب وارد شود. تجربه ثابت کرده که باز و بسته کردن کناف برای تعویض، تعمیر و حتی دسترسی به تاسیسات ساده‌تر بوده و باعث تسریع روند کار می‌شود.
با گذشت زمان ممکن است تاسیسات یا سقف آسیب دیده و نیاز به تعمیر داشته باشند. در این حالت سقف کاذب کناف در مقایسه با سقف رابیتس، راحت‌تر باز می‌شود و قابلیت ترمیم بیشتری دارد.

سقف کناف چیست؟

از نظر هزینه

از نظر هزینه، تفاوت رابیتس با کناف چندان قابل توجه نیست. اما برخی موارد می‌توانند این تفاوت را بیشتر کنند. یکی از مهمترین نکات، هزینه مربوط به بحث دستمزد نیروی متخصص است. برای اجرای کناف به افرادی متخصص نیاز است که با افزایش سطح تجربه و توانایی آن‌ها، دستمزد پرداختی افزایش می‌یابد.
اما در عوض اجرای کناف به تعداد تخصص‌های کمتری نیاز دارد؛ چراکه برای ساخت سقف کاذب رابیتس به آرماتوربندی، جوشکاری، گچ‌کاری و … احتیاج است و انجام هر یک به حضور متخصص مربوطه نیاز دارد. این موضوع زمان اجرای پروژه را طولانی‌تر کرده و موجب افزایش دستمزدهای پرداختی می‌گردد.
در مجموع تفاوت رابیتس با کناف از جهت ساختار، روند اجرا، قابلیت تعمیرپذیری و هزینه نهایی قابل بررسی است. با در نظر گرفتن تمام این موارد، اجرای سقف کاذب کناف نکات مثبت بیشتری نسبت به رابیتس دارد. به همین دلیل بسیاری از پیمانکاران استفاده از این روش را ترجیح می‌دهند. البته اجرای سقف به همین موارد محدود نمی‌شود. برای مطالعه بیشتر در این مورد، پیشنهاد می‌شود مقاله انواع سقف در ساختمان را مطالعه کنید.

رابیتس چیست؟

رابیتس یا راویز ورق های فولادی مشبکی هستند که در سقف های کاذب، محل عبور تاسیسات ساختمانی و … به کار می روند.

کناف چیست؟

کناف به صفحاتی با روکش گچی گفته می شود که با هدف زیبایی محیط داخلی، استفاده فراوانی در ساخت و بازسازی ساختمان ها دارند.

تفاوت رابیتس با کناف چیست؟

این دو از نظر نحوه اجرا، قابلیت تعمیرپذیری، ساختار و هزینه اجرا قابل مقایسه هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.