20 تولیدکننده برتر پروفیل در ایران

زمان مطالعه: 10 دقیقه

پروفیل یکی از پرکاربردترین قطعات فولادی مورد استفاده در صنایع ساختمانی و صنعتی است. در دنیای پیشرفته امروزی، تولیدکنندگان داخلی پروفیل توانسته‌ اند با استفاده از دستگاه‌ های مجهز به تکنولوژی روز دنیا این قطعه را تولید و به بازار عرضه کنند. اگر شما هم یکی از مصرف‌کنندگان پروفیل هستید باید در مورد بهترین تولیدکنندگان ایرانی این محصول اطلاعات کافی داشته باشید، تا بتوانید انتخاب بهتر و مقرون‌ به‌ صرفه‌ ای داشته باشید. در این مقاله ما به معرفی 20 تولید کننده برتر پروفیل می پردازیم.

فایل صوتی

20 تولیدکننده برتر پروفیل ایران را بشناسید!

تولیدکنندگان برتر پروفیل

اولین پروفیل فولادی، در کشور انگلستان توسط وایت هاوس تولید شد. با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از تجهیزات خودکار، کاربرهای این قطعه فولادی روز به‌ روز بیشتر شده و توسعه پیدا کرد. پروفیل‌ ها در دو دسته صنعتی (ساخت خودرو، لوله‌های گاز، دستگاه‌ های گرمایشی، سرمایشی، تجهیزات پزشکی) و ساختمانی (ساخت درب و پنجره) تولید و به‌ کار برده می‌ شود.

کارخانه‌ ها و تولیدکنندگان بسیاری در ایران این محصول را تولید می کنند و اغلب آنها به دانش فناوری روز دنیا مجهز هستند. به همین دلیل کیفیت محصول نهایی این کارخانه‌ ها با نمونه‌ های خارجی در حال رقابت است. در ادامه برترین تولیدکنندگان ایرانی را نام می بریم.

1. شرکت جهان پروفیل پارس (تهران)

 شرکت جهان پروفیل پارس یکی از بزرگ‌ ترین تولیدکنندگان پروفیل و قوطی‌ های فولادی است که در سال 1361 فعالیت خود را در تهران آغاز کرد. بیشتر قطعات این کارخانه در سطح مقطع مربع و مستطیل تولید و ضمن تامین بازارهای داخلی، سهم زیادی از بازارهای خارجی و صادرات را به خود اختصاص داده است.

پروفیل‌ های باکیفیت درب و پنجره، قوطی‌ های صنعتی و ساختمانی، قوطی مبلی، لوله‌ های صنعتی و داربستی از جمله محصولات پرفروش این کارخانه هستند.

2. شرکت نورد و لوله یاران (تهران)

کارخانه نورد لوله یاران به‌ صورت تخصصی بر روی تولید محصولات فولادی لوله و پروفیل، کار می کند و فعالیت خود را از سال 1382 در تهران آغاز کرد. ساخت انواع قوطی با سطح مقطع مربع و مستطیل و تولید پروفیل‌ های ساختمانی، لوله‌ های ساختمانی از جمله لوله شوفاژ، گاز خانگی و شهری و آب بر اساس استانداردهای ملی و بین‌ المللی از مجموعه فعالیت های این کارخانه است.

3. شرکت لوله و پروفیل صابری (تهران)

استفاده از تجهیزات و دستگاه‌ های به‌ روز دنیا در ساخت پروفیل برای تولید محصولات باکیفیت و جذب مشتری تاثیرگذار است. کارخانه تولید پروفیل صابری یکی از کارخانجات مجهز به ماشین‌ آلات نوین در ایران است که فعالیت خود را در سال 1387 در شهرک صنعتی عباس‌ آباد تهران آغاز کرد. این شرکت با استفاده از فناوری روز دنیا توانست محصولاتی مانند پروفیل‌ های درز جوش و باز، پروفیل‌ های چهارضلعی، پروفیل‌ درب و پنجره و چهارچوبی را باکیفیت بالا تولید کند.

محصولات این کارخانه در صنایع مختلف از قبیل ساختمان‌ سازی، سازه‌ های فلزی، آب و فاضلاب، پل‌ سازی، نفت و پتروشیمی، خودروسازی، مبلمان خانگی و شهری مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

شرکت لوله و پروفیل صابری – تهران
شرکت لوله و پروفیل صابری – تهران

4. شرکت پروفیل نیکان (اصفهان)

فعالیت شرکت پروفیل نیکان اصفهان از سال 1363 شروع شد و تا به امروز ادامه داشته است. این کارخانه در سال 1384 با به‌ روزرسانی و ارتقا ظرفیت‌ های تولیدی خود محصولاتی ازجمله انواع پروفیل، قوطی، میلگرد، تیرآهن، لوله، چهارچوب درب و سایر محصولات فولادی را تولید و به بازار عرضه کرد.

5. کارخانجات نورد پروفیل ساوه (مرکزی)

این کارخانه در سال 1354 فعالیت خود را شروع کرد و در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین کارخانه‌ های تولید لوله و پروفیل ایران است. محبوبیت این کارخانه به دلیل تولید محصولات در اندازه و تنوع بالاست.

این کارخانه علاوه بر فعالیت و تولید محصولات فولادی و پروفیل مانند لوله‌ های شبکه سراسری و شهری، لوله‌ های صنعتی گاز و آب، قوطی‌ های با سطح مقطع‌ مربع و مستطیل، پروفیل‌ های فرم دار صنعتی و مقاطع باز، در زمینه تولید محصولات دیگری مانند انواع مقاطع فلزی، سیم و کابل و سازه‌ های فلزی نیز فعالیت دارد.

6. گروه صنعتی شرق (تهران)

یکی از بهترین تولیدکنندگان داخلی پروفیل که بخشی از محصولات خود را روانه بازار خارجی کرده، کارخانه صنعتی شرق تهران است. این مجموعه فعالیت خود را در سال 1380 باهدف تولید انواع لوله و پروفیل صنعتی و ساختمانی در منطقه خاتون‌ آباد پاکدشت آغاز نمود. محصولات این کارخانه به کشورهایی همچون عراق، افغانستان، لبنان، گرجستان و ارمنستان صادر می‌ شوند.

مهم‌ترین محصولات این کارخانه انواع مقاطع باز، پروفیل‌ های درب و پنجره، پروفیل‌ های با سطح مقطع‌ مربع و مستطیل و انواع لوله‌ های ساختمانی و صنعتی هستند.

صنایع فولاد هیربد زرندیه

7. شرکت صدرا پروفیل (تهران)

تولید پروفیل‌ های باکیفیت بالا و قیمت مقرون‌ به‌ صرفه یکی از دلایل محبوبیت شرکت تولیدی صدرا پروفیل است. این کارخانه در سال 1381 با احداث در شهرک صنعتی شمس‌ آباد تهران آغاز به کار کرد. انواع لوله‌ های صنعتی و داربستی، انواع قوطی‌ پروفیل‌ های صنعتی و ساختمانی، پروفیل درب و پنجره و مقاطع باز از محصولات تولیدی این کارخانه است. ظرفیت تولید سالانه این شرکت به 180 هزار تن در سال می‌ رسد.

8. کارخانه لوله و پروفیل آپادانا (اصفهان)

این کارخانه با عنوان بهترین کارخانه تولید پروفیل در کشور شناخته می‌ شود که در سال 1383 در منطقه شهرک صنعتی جی اصفهان، محصولات پروفیل خود را در اندازه‌ ها و ابعاد مختلف تولید و روانه بازار کرده است. این کارخانه مواد اولیه محصولات خود را از مجتمع فولاد مبارکه اصفهان تهیه می کند، به همین دلیل جزو باکیفیت ترین پروفیل های ساختمانی است.

9. پروفیل کیان پرشیا (تهران)

یکی دیگر از بهترین کارخانه‌ های تازه تاسیس شده در دو دهه اخیر، گروه تولیدی کیان پرشیا تهران است. این تولیدکننده در سال 1380 با تولید انواع لوله‌ های فولادی با ضخامت و قطر بالا، درز مستقیم و مقاطع پروفیل فولادی کار خود را آغاز نموده است.

کارخانه کیان پرشیا با فروش پروفیل‌ های مرغوب و باکیفیت شهرت زیادی بین مصرف‌کنندگان پیدا کرده است. تولید انواع لوله، قوطی‌ های صنعتی و ساختمانی در اندازه‌ ها و ضخامت‌ های متنوع، انواع پروفیل درب و پنجره در سبد محصولات این کارخانه قرار دارد.

10. کارخانه لوله و پروفیل کیهان (تهران)

لوله و پروفیل کیهان
لوله و پروفیل کیهان

لوله و پروفیل کیهان با سابقه درخشان در تولید قطعات فولادی، فعالیت خود را از سال 1370 در شهرک صنعتی شمس‌ آباد تهران آغاز نمود. این مجموعه باگذشت سه دهه از فعالیت، هنوز هم جزو بهترین تولیدکنندگان لوله و پروفیل در ایران به شمار می‌ آید.

محصولات تولیدی این شرکت شامل لوله‌ های صنعتی، لوله‌ های گاز، گارد ریل، تولید اشکال مختلف پروفیل مانند مربعی، مستطیلی، لوله‌ های سیاه‌ و سفید آب و تولید پروفیل درب و پنجره می شود. این محصولات زیر نظر کارشناسان و متخصصین کارآزموده با استفاده از تکنولوژی روز دنیا (جوش القائی فرکانس بالا و گالوانیزه کردن با میکرون بالا) تولید و پس از بررسی کیفیت به بازار عرضه می‌ شوند.

11. گروه صنعتی سپاهان (اصفهان)

شرکت نورد و لوله پروفیل سپاهان با هدف اشتغال‌ زایی و ارائه تنوع و کیفیت بالای محصولات، در سال 1352 در نزدیکی اصفهان آغاز به کار کرد. تولید انواع لوله‌ های فولادی در ضخامت و اندازه‌ های متفاوت موجب شده تا از این محصولات در صنایع گوناگون خودروسازی، لوازم‌ خانگی، موتور سیکلت، مبلمان و ساختمان‌ سازی استفاده شود. همچنین در اشکال مختلف به‌صورت شافت کولر، مشعل، کمک‌ فنر، اگزوز، فرمان، نرده و حفاظ، داربست، لوله گاز و… تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. این مجموعه علاوه بر تامین بازارهای داخلی، صادرات بازارهای جهانی و خاورمیانه را نیز پوشش می دهد.

12. تعاونی فولاد علویجه (اصفهان)

این تولیدکننده لوله و پروفیل، با کسب مجوز از سازمان تعاونی‌ های تولیدی وزارت تعاون در سال 1374 در شهرک صنعتی علویجه در سه فاز تولیدی شروع به کارکرد. فازهای این کارخانه به ترتیب با تولید 1200 تن پروفیل در فاز اول، 42000 تن در فاز دوم با تولید انواع پروفیل و قوطی و ظرفیت 200000 تن تولید در سال 1385 توسط فاز سوم در طول سالیان محصولات باکیفیت را تولید و روانه بازار کردند.

تولید انواع پروفیل درب و پنجره، زهوار، انواع قوطی‌ های مربعی، مستطیلی باضخامت‌ های 1 تا 4 میلی‌متر، تولید سه نوع چهارچوب فلزی، لوله‌ های صنعتی، لوله‌ های داربستی، قوطی‌ های شش‌ ضلعی و انواع ورق سخت در ضخامت و ابعاد موردنیاز ازجمله محصولات این شرکت است.

13. شرکت لوله و پروفیل آریاوا (قزوین)

شرکت لوله و پروفیل آریاوا به عنوان یک تولیدکننده سهامی خاص در جاده قزوین، در حوزه تولید انواع مصالح ساختمانی در سال 1361 تاسیس و شروع به فعالیت کرد. این شرکت فعالیت اولیه خود را با تهیه مواد اولیه داخلی و خارجی در تاسیسات ساختمانی، لوازم بهداشتی ساختمان و واردات ماشین‌ آلات آغاز کرد و پس از مدتی با اختصاصی کردن خط تولید، فعالیت خود را در تولید انواع لوله‌ های صنعتی متمرکز کرد.

محصولات این کارخانه با علامت اختصاری ERW نیز معروف هستند که شامل لوله‌ های فولاد یو آهنی درزدار سیاه، پروفیل آهنی و فولادی، لوله‌ های فولادی و آهنی بدون درز است. هم‌ چنین تولید انواع میلگرد آج‌ دار و ساده، نبشی‌ ها، اتصالات و فلنج ها توسط این شرکت انجام می‌ شود.

14. نورد لوله و پروفیل اصفهان

پروفیل فولادی اصفهان
پروفیل فولادی اصفهان

شرکت پروفیل فولادی اصفهان که با نام تجاری “پروفیل‌ سازی جباری” نیز شناخته می‌ شود توانسته پس از 40 سال فعالیت خود را در زمینه تولید و عرضه انواع مقاطع فولادی، به عنوان یکی از برترین ها ادامه دهد. این شرکت تولیدی در سه منطقه درچه، مبارکه و اشترجان استان اصفهان فعالیت خود را به‌ عنوان یکی از واحدهای بزرگ تولیدی پروفیل با تنوع بالای 130 نوع محصول فلزی آغاز و در ادامه با تولید محصولات باکیفیت بالا توانست عنوان واحد نمونه صنعتی سال 1394، نشان بین‌ المللی طلای کیفیت BID پاریس در سال 2014 و همچنین عضویت در هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی سال 1394 را از آن خود نماید.

محصولات تولیدی این شرکت نمونه استان و کشور، انواع چهارچوب‌های فلزی، ناودانی، لوله، نبشی، تسمه، زهوار، پروفیل درب و پنجره، انواع قوطی، کرکره، نوار برشی، تجهیزات گالوانیزه، ورق شیت، پروفیل Z و سپری آهنی می‌باشد که علاوه بر بازار داخلی، سهم به سزایی از بازار جهانی و صادرات را نیز به خود اختصاص داده است.

15. فولاد گستر حداد کچو (شهرضا)

شرکت فولاد گستر حداد کچو، با حضور در گروه‌ های تولیدی صنعتی و بازرگانی در سال 1385 پا به این عرصه گذاشت. این شرکت باهدف تولید قوطی و پروفیل‌ های فولادی با ظرفیت تولیدی 400.000 تن سالانه در سال 1388 فعالیت خود را شروع کرد. در سال 1390 باهدف توسعه بازار و تامین نیاز کشور، فاز دوم این کارخانه با ظرفیت تولیدی 1000.000 تن در سال تاسیس شد.

این شرکت تولیدی با به‌ کارگیری کارشناسان و نیروهای باتجربه و آگاه و با استفاده از تجهیزات پیشرفته تراش CNC، فرز و بورینگ با طراحی 27 خط تولید توانست با تامین خطوط تولید، نگه‌داری از آن و تاسیس واحد ماشین‌ سازی در تولید لوله و پروفیل به خودکفایی برسد و این‌ یکی از افتخارات این مجموعه است.

16. مجتمع صنایع فولاد هیربد زرندیه (زرندیه)

این کارخانه با تولید محصولاتی با کیفیت بالا، نقش مهمی در تأمین نیازهای داخلی کشور ایفا می‌کند. از جمله محصولات تولیدی این کارخانه می‌ توان به انواع پروفیل‌ های صنعتی و ساختمانی، پروفیل درب و پنجره و لوله‌ های صنعتی و داربستی اشاره کرد. همچنین، این کارخانه انواع میلگرد و شمش فولادی را نیز براساس آخرین استانداردهای ملی تولید و به بازار عرضه می‌ کند.

17. به فلز سپاهان (جاده اصفهان_تهران)

شرکت تولیدی به فلز سپاهان در 50 کیلومتری اصفهان در شهرک صنعتی مورچه‌ خورت باهدف تولید انواع لوله و پروفیل صنعتی و ساختمانی در سال 1388 تاسیس گردید. این مجموعه باهدف کلی و برنامه‌ ریزی در دو فاز احداث شد که در حال حاضر یکی از فازها به بهره‌ برداری رسیده است.

این شرکت با به‌ کارگیری کارشناسان و نیروهای مجرب و با استفاده از پیشرفته‌ ترین تجهیزات و ماشین‌ آلات، موفق به تولید محصولات باکیفیت و متنوع شده که علاوه بر تامین نیاز کشور توانست با حضور در بازارهای جهانی، به توسعه و رشد کشور کمک زیادی کند.

18. شرکت آریا صنعت دلیجان (مرکزی)

شرکت آریا صنعت دلیجان، یکی از تولیدکنندگان بزرگ انواع لوله و پروفیل صنعتی و ساختمانی در کشور است که با استفاده از نیروهای مجرب و مشاورین خارجی، در سال 1380 افتتاح گردید. این مجموعه علاوه بر تامین پروفیل موردنیاز استان مرکزی توانسته با تولید 130 هزار تن ورق فولادی، نیاز استان‌ های همجوار خود را نیز برطرف نماید. این شرکت تولیدی هرچند با مشکل تامین ورق فولادی مواجه است اما با کسب درجه بزرگترین تولیدکننده کشور فعالیت خود را ادامه می‌ دهد.

این مجموعه در دو فاز با هدف تولید پروفیل‌ های باز و بسته و لوله‌ های صنعتی آغاز به کار نمود و در سال 1397 با افتتاح فاز دوم تولیدات خود از جمله لوله، انواع پروفیل‌ های چهارچوب، فرم دار، لوله‌ های فولادی و قوطی‌ های مربعی و مستطیلی را با ظرفیت تولید 300.000 تن در سال تا به امروز ادامه داده است.

19. شرکت تولیدی خاور صنعت هما (تهران)

یکی دیگر از 20 تولیدکننده برتر پروفیل، شرکت تولیدی خاور صنعت هما است. عنوان “نخستین تولیدکننده انواع لوله صنعتی در اندازه‌ های 4 میلی‌ متر به بالا” را می‌ توان به شرکت تولیدی خاور صنعت هما اختصاص داد. این شرکت تولیدی با امکان تولید انواع لوله‌ ها در طول برش‌ های متنوع و دلخواه، در سال 1377 آغاز به کار نمود.

مواد اولیه موردنیاز این شرکت، از ورق‌ های فولاد مبارکه و کشورهای اروپایی و آسیایی تامین و پس از تولید، محصولات با انجام آزمایش‌ های کیفی (تست کشش، خم و فشار) و کنترل کیفیت روانه بازار می‌ شوند. علاوه بر تامین نیازهای داخلی، این شرکت از سال 1388 با حضور در بازارهای جهانی فعالیت صادرات خود را آغاز نمود.

نورد لوله و پروفیل اصفهان
نورد لوله و پروفیل اصفهان

20. صدرا پروفیل کاوه (تهران)

شرکت صدرا پروفیل کاوه در سال 1374 با خرید زمینی به مساحت 85 هزار متر مربع در شهر تبریز آغاز به کار کرد. در همان سال، ساخت کارخانه با ایجاد سالن اصلی، ساختمان اداری و محوطه سازی آغاز شد.

پس از اتمام سالن تولید، دستگاه‌ ها یکی پس از دیگری از داخل و خارج کشور خریداری شدند. بیش از 70 درصد قطعات و دستگاه‌ های این کارخانه، از جمله خط لوله و چهارچوب ورق شیت، توسط متخصصان و مهندسان ایرانی ساخته شد. ظرفیت تولید این کارخانه سالانه 60 هزار تن لوله و پروفیل است.

با نصب و راه اندازی دستگاه‌ ها توسط صنعتگران ایرانی، نخستین مرحله تولید با حضور آقای شافعی، وزیر محترم وقت صنایع، افتتاح و مورد بهره‌ برداری قرار گرفت. این شرکت با 24 سال سابقه مستمر، یکی از تولیدکنندگان معروف در سطح آذربایجان شرقی است.

فعالیت‌ های این مجموعه گسترش یافت و تولید محصولاتی از جمله چهارچوب و پروفیل ساختمانی درب و پنجره بر اساس استانداردهای ۱۷۰۰۳-۱-۲-۱۳۰۰ به کارنامه این مجموعه اضافه شد.

تولیدکنندگان داخلی با توجه به پیشرفت علم روز دنیا و فناوری و با استفاده از دستگاه‌های مجهز توان تولید انواع پروفیل و قوطی‌های صنعتی و ساختمانی را در ابعاد مختلف دارا هستند و توانسته‌اند سهم به سزایی از بازار داخلی و اغلب بازارهای خارجی را به خود اختصاص دهند. امیدواریم با ارائه مطالب در این مقاله توانسته باشیم اطلاعات کافی برای انتخاب و خرید پروفیل مناسب برای پروژه خود را به دست آورده باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 نظرات
 1. منتظری می گوید

  من به دنبالپروفیل برنجی جهت ساخت کلکتور هستم

 2. منتظری می گوید

  من به دنبال تولید کننده پروفیل برنجی ام. کسی میتونه راهنمایی کنه؟

 3. اسماعیل‌حاج.شمسائی می گوید

  باسلام ورشکستگی شرکت تولیدی صنعتی گیوار باشماره 7461دروغکذب است؟؟؟؟

 4. اسماعیل‌حاج.شمسای می گوید

  باسلام شرکت های پذیرش مشروط اعلام شده دربورسدرسال1379به چه دلیل ومشروط دراین خصوص معنی مفهومی ندارد ؟؟؟

 5. اسماعیل‌حاج.شمسائی می گوید

  افزایش سرمایه شرکت سهامی عام تولیدی وصنعتی گیوار باشماره ثبت 7461وتاسیس سال1339شمسی توسط بنیاد مستضعفان وجانبازان انقلاب اسلامی درسال1379 کاملا حرفه ای بوده وفقط برای اینکه بتواند سرمایه چهل سال شرکت ومطالبات حال شده سهامداران را به سهام جدید نیاز به حساب بانکی داشت که با دریافت وجه نقد دز سهامداران واریز وجه به حسابی نزد بانک تجارت شعبه اسکان واریز مطالبات وجود چند ساله را جا بجا کنند بوده آسا ولا غیر ورشکستگی وجود نداشته ونه میباشد؟؟

 6. اسماعیل‌حاج.شمسائی می گوید

  باسلام خیلی عالیه ولی شرکت سهامی عام تولیدی صنعتی گیوار درسال 1352دراتاق سندیکای لوله وپروفیل بااردشیر امانت دراتاق 723 برداشت شد وبیرون نیامد نه اسمی ونه نشانی تا سال 1383که ورشکسته ومنحل شده اعلام شده لفظی د که درهیچ کجای دنیا منطقی ومحکم پسند نمیباشد ؟؟؟؟