نکاتی که قبل از تخریب ساختمان باید بدانیم

زمان مطالعه: 5 دقیقه

تخریب، فرآیند برچیدن یک ساختمان با روش‌های از پیش برنامه‌ریزی‌شده یا کنترل‌شده است. اگر قطعه زمینی را خریداری کرده‌اید که ساختمانی کلنگی در آن قرار دارد و قصد تخریب آن را دارید؛ پس با این مقاله از اصفهان آهن همراه باشید تا چند نکته اساسی را به شما یادآور شویم. در این نوشته، چند نکته کلیدی را که باید قبل از تخریب ساختمان در نظر بگیرید، شرح داده‌ایم.

فایل صوتی

فایل ویدئویی

انواع روش‌های تخریب ساختمان

بسته به مکان، مصالح ساختمانی، هدف تخریب و نحوه دفع آوار، چند روش مختلف برای خراب کردن ساختمان وجود دارد. بنابراین بهتر است از یک متخصص مشاوره بگیرید تا به شما در تصمیم‌گیری بهتر کمک کند. در ادامه روش‌های متداول تخریب را بررسی می‌کنیم.

انواع روش تخریب ساختمان

نکته: لازم‌به‌ذکر است که خانه‌های قدیمی عموما از عرشه فولادی ساخته شده‌اند.

انفجاری

روش تخریب انفجاری یک راه غیرمتداول برای انهدام سازه است که معمولا برای تخریب سازه‌های بزرگ در مناطق شهری استفاده می‌شود. در این روش با استفاده از مواد منفجره، ساختمان به درون خود فرو می‌ریزد.

تخریب ساختمان انفجاری

مکانیکی

روش تخریب مکانیکی اغلب در ساختمان‌های با ارتفاع زیاد استفاده می‌‎شود و شامل یک ماشین پایه مجهز به یک بازوی تخریب بلند است که برای شکستن ساختمان از بالا به پایین استفاده می‌شود. این روش ایمن‌تر از روش‌های سنتی است و در سازه‌های بتن مسلح، بنایی، فولادی و مصالح مخلوط کاربرد دارد.

تخریب مکانیکی ساختمان

توپ تخریب

در این روش برای تخریب از یک توپ مخرب با حداکثر وزن ۱۲۰۰۰ پوند استفاده می‌شود که مانند آونگ عمل می‌کند؛ توپ معمولا از یک جرثقیل آویزان می‌شود و روی سازه می‌افتد یا به داخل آن می‌چرخد. این روش باید توسط اپراتورهای با تجربه جرثقیل انجام شود؛ زیرا یک چرخش کنترل‌نشده می‌تواند جرثقیل را واژگون کند. این روش همچنین گرد و غبار، لرزش و سر‌و‌صدای زیادی ایجاد می‌کند.

تخریب انتخابی

این روش دوستدار محیط زیست بوده و این روزها محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌است. این شیوه، شامل حذف بخش‌های خاص و برداشتن ذره ذره مواد به امید استفاده مجدد یا بازیافت آن‌ها است. از آنجایی‌که در این روش، ساختمان به صورت قطعه قطعه تخریب می‌شود، زمان بیشتری را باید صرف آن کرد.

در مورد تخریب یک ساختمان موارد زیادی باید در نظر گرفته شود، بنابراین مهم است که استراتژی روشنی داشته باشید تا بتوانید از مسائل و هزینه‌های اضافی غیرضروری جلوگیری کنید. در واقع بسیار مهم است که برای منهدم کردن سازه، از کارشناسان آموزش دیده و متبحر استفاده کنید.

نکات مهم قبل از تخریب ساختمان

 • مطمئنا قبل از تخریب ساختمان باید به‌دقت نحوه انجام آن‌را بررسی کرد! کارشناسان، ویژگی‌های مختلف ساختمان شما مانند مصالح، عملکرد ساختمان، نوع ساخت‌و‌ساز، وضعیت، شرایط زهکشی، شرایط ترافیکی، کدهای ساختمان و مکانی که سازه در آن قرار دارد را بررسی می‌کنند؛ داشتن این اطلاعات به آن‌ها کمک می‌کند تا یک برنامه دقیق برای تخریب ساختمان بچینند و اقدامات مناسب را انجام دهند.
 • اطمینان حاصل کنید که قبل از خراب کردن ساختمان خود، خدمات برق، گاز و آب را طبق مقررات قطع کرده‌اید. باید در نظر داشته باشید که با شرکت‌های مربوطه تماس بگیرید تا آن‌ها را از میزان کار خود مطلع کنید. اگر برای تخریب، رضایت شخص یا سازمانی خاص لازم است، بنابراین باید قبل از شروع کار آن را تهیه کرده و ارائه دهید.
 • یکی دیگر از موارد ضروری قبل از تخریب ساختمان که باید در اوایل برنامه‌ریزی عملیات انهدام شما مورد توجه قرار گیرد (به خصوص اگر ساختمان بیش از 20 سال قدمت داشته باشد) آزبست است. اگر به آزبست مشکوک هستید، با یک تیم متخصص برای انجام بازرسی تماس بگیرید. سعی نکنید خودتان آن را بازرسی یا حذف کنید؛ زیرا ذرات معلق در هوا برای شما و همسایگان اطرافتان بسیار خطرناک هستند.
 • مراقب باشید و از قبل به همسایگان خود اطلاع دهید که کمی سر و صدا و شلوغی ایجاد خواهید کرد. با این کار، مشکلات ناشی از رسیدگی به شکایات و نارضایتی‌ها را از بین می‌برید.
 • اگر ملک شما به ساختمان‌های دیگر متصل است، قبل از شروع باید رضایت آنها را برای تخریب دریافت کنید. همچنین مهم است که ساختمان مجاور را در نظر بگیرید، زیرا ممکن است خطر آسیب‌رسیدن به آن وجود داشته باشد.
 • تیم تخریب باید با نصب حصار موقت ایمن، دسترسی عمومی به منطقه را محدود کند. این تیم خطرات احتمالی مانند مواد قابل اشتعال یا رادیواکتیو و قرار گرفتن در معرض صدا و گرد و غبار را شناسایی می‌کند.
 • سازه‌های ساختمانی در قدیم به شکل سیستم دیوار باربر ساخته می‌شدند، بنابراین در حین تخریب باید تیرآهن‎هایش را خارج کنید. آجرهای حاصل از خراب شدن ساختمان را می‌توان مجدد در ساخت و ساز استفاده کرد. از تیرآهن نیز می‌توان در ساخت سازه جدید استفاده کرد.
 • در سازه‌های فلزی قدیمی اگر سقف به صورت تیرچه بلوک یا طاق ضربی باشد، با کمک چکش هیدرولیکی، سقف و دیوار هر طبقه را از بالا به ترتیب خراب و در نهایت سازه فلزی را جمع‌آوری کنید.
 • قبل از تخریب ساختمان، به این فکر کنید که چگونه می‌توانید رواناب گل‌و‌لای، سر‌و‌صدا و گرد و غبار تولید شده توسط این عملیات را کنترل کنید.

دفع مواد ساختمانی

برای پیدا کردن بهترین روش دفع مواد ساختمانی خطرناک مانند آزبست و مواد قابل اشتعال، مشاوره حرفه‌ای دریافت کنید. بسیاری از مواد و اقلام را می‌توان دوباره استفاده و بازیافت کرد؛ پس حتما برای مشاوره در مورد ساختمان خود با تیم تخریب صحبت کنید.

ارزیابی ریسک

نکته حائز اهمیت اینکه قبل از شروع هرگونه تخریبی، تأثیر تمام اقدامات خود بر محیط اطراف را در نظر بگیرید. توصیه می‌کنیم برای تکمیل فرم ارزیابی خطرات، از یک متخصص استفاده کنید تادر مورد شیوه تخریب ایمن شما را راهنمایی کند. اگر ساختمانی حاوی آزبست باشد، قبل از انجام هر گونه عملیات ویران‌سازی، باید توسط متخصصین برداشته شود؛ زیرا ممکن است در صورت استنشاق توسط هر یک از کارگران، مشکلات زیادی برای سلامتی آنها ایجاد کند.

موارد دیگری که باید طی عملیات تخریب به آنها توجه کنید و خطرآفرین هستند، در زیر لیست شده‌اند:

 • قالب
 • چوب پوسیده
 • رنگ سرب
 • مواد شیمیایی
 • سازه‌های ناپایدار
 • شل شدن کاشی‌های سقف
 • سیستم‌های تهویه مطبوع

در این نوشته با نکات مهمی که باید طی عملیات تخریب رعایت شوند را به‌طور کامل بررسی کردیم. سعی کنید اصول تخریب ساختمان را با تمام قوانین آن رعایت کرده تا این فرایند هم برای ساختمان‌های اطراف و هم کارگران بی‌خطر انجام شود.

تخریب ساختمان چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان لازم برای تخریب به اندازه سازه یا سازه‌های در حال تخریب بستگی دارد. پروژه‌های کوچکتر ممکن است فقط یک روز طول بکشد، در حالی که برای ساختمان‌ها یا مجتمع‌های بزرگتر زمان بیشتری را باید صرف کنید.

در هنگام تخریب چه اتفاقی برای مصالح ساختمانی می‌افتد؟

بیشتر مصالح ساختمانی در پروژه تخریب مجددا مورد استفاده قرار می‌گیرند و بازیافت می‌شوند.

چه نوع مصالحی پس از عملیات تخریب مجددا بازیافت یا مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

از کفپوش، گچ تخته، چوب، مواد سقف، کاشی‌های سقف و مواد عایق، ورق فولادی و تیرآهن می‌توان دوباره استفاده کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. حامد سلیمانی می گوید

  ممنون از مطالب مفید شما