همه‌چیز در مورد نبشی کرنربید و نصب آن

محصولات آهنی و فولادی از پرکاربردترین محصولات در صنعت ساختمان‌سازی به شمار می‌روند. تنوع این محصولات موجب شده است تا در اشکال مختلف تولید شوند. در مقالات قبلی در مورد این موضوع که نبشی چیست یه طور کامل صحبت کردیم. نبشی کرنربید یکی از پروفیل‌های مورداستفاده در پروژه‌های عمرانی به‌ویژه ساختمان‌سازی است. این نبشی بر اساس کاربردی که دارد در انواع مختلف تولید می‌شود.

نبشی کرنربید چیست؟

نبشی کرنربید

نبشی‌ها به‌صورت مرکب و منفرد یکی از مهم‌ترین پروفیل‌های کاربردی در صنعت ساخت‌وساز به‌حساب می‌آیند. این پروفیل دارای دو سطح مقطع عمود بر هم است که در اجرای کناف کاری استفاده می‌شود. کناف همان صفحه‌های گچی هستند که به‌منظور نصب آن‌ها نیاز به نبشی کرنربید بیش از همیشه احساس می‌شود.

این محصول وظیفه محافظت از ستون، سقف، دیوارها، سقف‌های کاذب و … را در کنج 90 درجه‌ای دارد که به‌منظور dry wall یا ساخت‌وساز خشک نیز کاربرد دارد. چنانچه اصول نصب این محصول رعایت نشود می‌تواند تأثیر خود را از دست بدهد.

نبشی کرنربید در اندازه و ضخامت‌های مختلف طراحی و تولید می‌شود که میزان این ضخامت را با واحد میلی‌متر اندازه‌گیری می‌کنند.

هدف از کاربرد نبشی کرنربید در سازه ساختمانی

نبشی کرنربید درواقع نقش یک محافظ کناف را در برابر ضربات و تحمل فشارهای بالا در محل‌هایی مانند کنج دیوارها، ستون‌ها، سقف‌ها و … را ایفا می‌کند. اجرای دقیق زاویه و افزایش دقت بالا در نصب کناف از دیگر دلایل استفاده از نبشی کرنربید در ساختمان است. اصلی‌ترین و کاربردی‌ترین نقش این محصول، افزایش مقاومت سازه در برابر حوادث طبیعی مانند زلزله، رانش زمین و طوفان و وزش بادهای شدید است.

یکی از عوامل تأثیرگذار بر روی نبشی کرنربید در هنگام نصب، میزان رطوبت هوا است. در صورت بالا بودن رطوبت هوا، نیاز است در هنگام نصب کرنربید تمامی نقاط برش خورده باید توسط پرایمر ترمیم و محافظت شود.

انواع نبشی کرنربید بر اساس جنس

انواع نبشی کرنربید بر اساس جنس

کرنربید گالوانیزه: این نوع نبشی از جنس فولاد با روکش گالوانیزه تهیه‌شده است. مقاومت در برابر رطوبت، نصب آسان پیچ و پرچ‌ها روی آن و قیمت پایین ازجمله ویژگی‌های این نوع است که موجب شده تا در دسته ارزان‌ترین این محصولات قرار گیرد. در مقابل شکل‌پذیری در اثر وارد آمدن فشار و نگه‌داری و حمل سخت تنها نقطه‌ضعف آن به شمار می‌آید.

کرنربید کاغذی: همان‌طور که از نام این نبشی مشخص است از نوعی کاغذ مخصوص تولید می‌شود. بیشترین کاربرد این محصول در سقف‌های کاذب است. محافظت از لبه‌های کنج، زیبایی و یکنواختی از وظایف این محصول است.

کرنربید پلیمری یا پلاستیکی: ماده اولیه به‌کاررفته در این نوع نبشی پلاستیک یا پلیمر است به همین جهت برخلاف سایر انواع کرنربیدها دارای قابلیت سهولت در حمل‌ونقل، نصب آسان و مقاومت در برابر پیچ خوردن است. به‌منظور نصب این نوع نبشی می‌توان روش و شیوه‌های مختلفی را اجرا نمود.

انواع نبشی کرنربید بر اساس سازه

این دسته از نبشی کرنربید بر اساس نوع سازه، ضخامت و اندازه مشخص می‌شود.

کرنبید C شکل

این محصول با ظاهری مشابه با C انگلیسی به‌صورت عمودی در دیوارهای خشک استفاده می‌شود. نبشی C شکل بر اساس استاندارد DIN و NF در عمق‌های متفاوت 50، 70، 75 و 100 میلی‌متر تولید می‌شود.

کرنربید U شکل

این نوع نبشی بانام کرنربید رانر نیز شناخته می‌شود که برخلاف نبشی C شکل به‌صورت افقی نصب و اجرا می‌شود. کاربرد آن در قاب فولادی دیوار خشک است. درواقع نقش هدایتگری و پخش کردن نیرو در سقف و کف را بر عهده دارد.

کرنربید تراز

با توجه به اسم این نوع نبشی، بیشترین کاربرد آن برای تراز کردن گوشه‌ها است و در قسمت اتصال دیوار به سقف استفاده می‌شود. از طرفی دیگر تحمل نیروهای وارد آمده به حاشیه سقف نیز بر عهده دارد. استفاده از نبشی کرنربید تراز موجب افزایش عمر سازه می‌شود. به‌منظور اجرای عایق صوتی یا آتش‌سوزی نیز کاربرد دارد.

این نوع نبشی در دو نوع کرنربید L25 با مقطع نبشی و نوع کرنربید UD28 با مقطع ناودانی به‌منظور جلوگیری از ریزش سقف تولید می‌شود.

کرنربید L25

این نوع نبشی برای سازه‌های دارای سقف شکسته و یا اجرای عایق صوتی و آتش‌سوزی کاربرد دارد. از نبشی‌های مهم در ایجاد تراز سقف است. سطح مقطع آن مشابه با حرف L است.

کرنربید UD28

این نوع نبشی به‌عنوان تکیه‌گاه گوشه سقف در قسمت مشترک محل اتصال سقف و دیوار کاربرد دارد. نشان دادن تراز بودن سقف از کاربری‌های این محصول است. نقش مؤثر این نوع نبشی در جلوگیری از ترک سقف و عایق‌کاری صوتی ساختمان است.

کرنربید سقفی

نبشی سقفی یا باربری برای زیرسازی سقف‌های کاذب با سطح مقطع C شکل تولید و عرضه می‌شود. این محصول در دو نوع F47 و CD60 طراحی و به بازار عرضه‌شده است.

کرنربید CD60

یکی از انواع نبشی‌های سقفی، کرنربید CD60  است که باهدف زیرسازی سقف‌های کاذب در سازه با سطح مقطع C شکل مورداستفاده قرار می‌گیرد.

نحوه نصب نبشی کرنربید

برای نصب دقیق و صحیح نبشی کرنربید در کناف‌ها باید مراحل زیر انجام شود:

 • تمیز نمودن سطح مقطع نبشی با مواد مخصوص چربی‌زدا
 • آماده‌سازی کناف برای نصب کرنربیدها
 • قرار دادن کرنربیدهای آماده‌شده در کنج دیوارها با دقت بالا
 • مقاوم و محکم سازی کرنربیدها توسط چکش پلاستیکی یا دستگاه مخصوص نصب کرنربید
 • ماله‌کشی یک‌لایه بتونه با عرض 20 سانتی‌متر و ضخامت مناسب توسط لیسه یا ماله استیل در دو طرف کنج دیوار بر روی نبشی کرنربید
 • پرداخت نمودن سطح بتونه‌ها پس از خشک شدن توسط استادکار ماهر (تمیزی و زیبایی کار به این مرحله بستگی دارد.)
 • اجرای لایه آماده‌سازی بر روی نبشی
دقت داشته باشید که ضخامت این لایه بتنی به نحوی باشد که نبشی کرنربید کاملا پوشیده شده باشد و مدت زمانی را صبر کنید تا بتونه‌ها خشک شوند.

مزایای نبشی کرنربید در ساختمان

مزایای نبشی کرنربید در ساختمان

 • افزایش مقاومت و استحکام سازه در برابر حوادث طبیعی مانند طوفان، زلزله
 • افزایش طول عمر سازه
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها و مصرف انرژی
 • مقاوم‌سازی در برابر رطوبت، خوردگی و حمله حشرات
 • سبک‌سازی سازه

قیمت نبشی کرنربید

همان‌طور که گفته شد یک‌نبشی کرنربید بر اساس اندازه، ضخامت، نوع سازه، استانداردهای تولید و نوع کاربری طراحی و عرضه می‌شود. قیمت نهایی یک‌نبشی کرنربید به تمام عوامل ذکرشده بستگی دارد. توصیه می‌شود قبل از انتخاب و خرید نبشی، نوع کاربرد آن را مشخص نمایید تا مطابق با همان قیمت نبشی اعلام شود. مشاورین فروش اصفهان آهن می‌توانند در این زمینه با مشاوره و راهنمایی، شمارا یاری کنند.

جمع‌بندی

نبشی کرنربید یکی از انواع پروفیل و محصولات فولادی است که در دسته سازه‌های کوچک قرار می‌گیرد. این محصول علاوه بر زیباسازی اجرای کناف به ساختمان در تحمل نیروها و بارهای جانبی کمک نموده و مقاومت سازه را افزایش می‌دهند. کرنربید بر اساس جنس و نوع سازه مورداستفاده در انواع مختلف تولید و عرضه می‌شود. برای اطلاع از قیمت نبشی و ناودانی، می‌تواند به سایت اصفهان آهن مراجعه کنید و پس از بررسی قیمت‌ها با کارشناسان ما در تماس باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.