10 مطلب مهم در مورد میلگرد که باید بدانید

میلگرد، یکی از کلیدی‌ترین مصالح هر سازه‌ی بتنی است. این مقطع فولادی در کشورهای مختلف با استانداردهای متفاوتی تولید می‌شود. اگر در حوزه‌ی آهن‌آلات فعال هستید، لازم است اطلاعاتی در مورد این محصول داشته باشید؛ اطلاعاتی که در فرآیند خرید میلگرد و یا حتی استفاده از این محصول به شما کمک زیادی خواهد کرد. ما در این مطلب می‌خواهیم به معرفی مطالب مهم میلگرد بپردازیم که بدون شک برای شما مفید خواهد بود. در ادامه همراه ما باشید.

با مراجعه به صفحه‌ی قیمت میلگرد، می‌توانید از قیمت به‌روز میلگرد در سایز و ابعاد مختلف، مطلع شوید:

«قیمت میلگرد»

مطالب مهم در مورد میلگرد که لازم است آن‌ها را بخوانید:

 1. میلگرد چیست و انواع آن
 2. میلگرد ساده چیست؟
 3. تفاوت میلگرد ساده و آجدار؛ مزایا و معایب هر کدام
 4. کاربرد انواع میلگرد در ساختمان‌سازی
 5. آیا 40 کارخانه‌ی تولید‌کننده‌ی میلگرد را می‌شناسید؟
 6. کدام کارخانه‌ها میلگرد با کیفت تولید می‌کنند؟
 7. بهترین نوع میلگرد در بازار ایران
 8. راهنمای خرید میلگرد؛ حرفه‌ای و آسوده‌خاطر خرید کنید
 9. راهنمای جامع علامت اختصاری میلگردهای تولیدی در ایران
 10. انواع روش‌های تقویت میلگرد در برابر خوردگی

میلگرد چیست و انواع آن

میلگرد-چیست

همان‌طور که گفته شد، میلگرد به عنوان یکی از اصلی‌ترین ملزومات ساختمانی شناخته می‌شود که برای مقاوم‌سازی ساختمان، مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این محصول به سال 1800 میلادی باز می‌گردد که اسکلت‌های بتنی ایراد داشتند و باعث شد که بشر، رفته‌رفته به فکر مقاوم‌سازی ساختمان بیافتد.

امروزه می‌بینیم که در همه‌ی ساختمان‌ها از کف گرفته تا ستون و طبقات از میلگرد استفاده می‌شود. میلگردها به سه دسته‌ی میلگرد ساده، میلگرد آجدار و همچنین کلاف، دسته‌بندی می‌شوند. به طور کلی از این مقطع فولادی در صنایع مختلفی مانند پل‌سازی، ساخت برج‌های بلند، ساختمان‌سازی، ساخت تیرچه‌بلوک و خاموت‌زنی استفاده می‌شود.

اگر می‌خواهید به طور کامل در مورد میلگرد، انواع آن، کاربرد و ویژگی‌های هر کدام بدانید، ما در مقاله‌ای جداگانه در مورد این موضوع صحبت کردیم. پیشنهاد ما به شما این است که با مراجعه به لینک زیر، اطلاعات خود را در مورد میلگرد افزایش دهید:

«میلگرد چیست؟ با انواع میلگرد و تفاوت میلگرد A3 ، A2 ، A1 و A4 آشنا شوید»

میلگرد ساده چیست؟

به میلگردی که روی سطح آن، آج یا برجستگی وجود نداشته باشد، میلگرد ساده می‌گویند. میلگرد ساده و میلگرد آجدار، کاربردها و ویژگی‌های متفاوتی دارند. از میلگردهای آجدار، معمولاً در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود؛ در حالی که میلگردهای ساده برای صنایع مختلف، قابل استفاده هستند.

میلگردهای ساده از نظر روش تولید، شکل ظاهری و جنس با هم متفاوت هستند. از مهم‌ترین ویژگی‌های این محصول می‌توان گفت که بُرش و خمش میلگرد ساده، آسان‌تر اتفاق می‌افتد؛ به همین دلیل در خم‌کاری، آهنگری و جوشکاری بیشتر استفاده می‌شود.

خواص ساختاری میلگردهای آجدار از میلگردهای ساده بهتر است، ولی میلگرد ساده هم ویژگی‌های خاص خود را دارد و در صنایع مختلف، قابل استفاده است. برای آشنایی با میلگرد ساده، مطلب زیر را بخوانید:

«میلگرد ساده چیست؛ با کاربردهای این مقطع فولادی آشنا شوید»

میلگرد ساده و میلگرد آجدار چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

میلگرد-آجدار

میلگرد ساده و آجدار از لحاظ شکل ظاهری با هم متفاوت هستند. میلگرد ساده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و کار اصلی آن‌، ایجاد استحکام و مقاومت بیشتر در بتن است.

میلگردهای آجدار، معمولاً در ساختمان‌سازی استفاده می‌شوند و درصد کربن، سختی و قابلیت خم‌پذیری‌شان با میلگرد ساده متفاوت است. این دو نوع میلگرد از لحاظ شکل ظاهری، مواد تشکیل‌دهنده، روش تولید و خواص مکانیکی با یکدیگر متفاوت هستند.

برای تفاوت میلگرد ساده و آجدار، پارامترهای مختلفی را می‌توان سنجید. برای درک این مطلب می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید:

«تفاوت میلگرد ساده و آجدار؛ مزایا و معایب هر کدام»

کاربرد انواع میلگرد

اتصالات ساختمانی، مهم‌ترین کاربرد میلگردهای ساده است و برج‎‌سازی، ساخت پل‌ها و ساخت ایستگاه‌های اتوبوس از مهم‌ترین کاربردهای میلگردهای آجدار هستند. برای این که در مورد کاربرد میلگردها بدانید، مطلب «کاربرد انواع میلگرد در ساختمان سازی» را در سایت بخوانید.

کارخانه‌های تولید کننده میلگرد

کارخانه-تولید-میلگرد

کارخانه‌های مختلفی در زمینه‌ی تولید میلگرد، فعالیت دارند. ذوب آهن اصفهان از مهم‌ترین کارخانه‌های تولید‌کننده‌ی میلگرد است که تقریباً همه از کیفیت محصولات این کارخانه، به خوبی اطلاع دارند. از 15 تولید کننده‌ی برتر میلگرد که در ایران فعالیت دارند و دارای محصولات باکیفیت هستند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ذوب آهن اصفهان
 • مجتمع فولاد خراسان
 • فولاد آذربایجان میانه
 • صنایع فولاد کرمان بردسیر
 • مجتمع فولاد آناهیتا گیلان
 • مجتمع فولاد روهینا جنوب
 • مجتمع فولاد بافق
 • کارخانه ظفر بناب
 • صنایع فولاد کاوه تیکه داش
 • جهان فولاد سیرجان
 • کارخانه سرمد ابرکوه یزد
 • کارخانه فولاد آلیاژی ایران
 • فولاد خرمدشت تاکستان
 • کارخانه فولاد کویر کاشان
 • کارخانه نورد کوثر اهواز

به غیر از موارد گفته شده، کارخانه‌های دیگری در زمینه‌ی تولید مقاطع فولادی فعالیت دارند که ممکن است بسیاری با آن‌ها آشنایی نداشته باشند. برای این که با تمامی کارخانه‌های تولیدکننده‌ی میلگرد آشنایی داشته باشید، می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید:

«آیا این 40 کارخانه تولید کننده میلگرد را می‌شناسید؟»

کدام کارخانه‌ها میلگرد باکیفیت تولید می‌کنند؟

هر کدام از کارخانه‌های میلگرد، استانداردهای تولید متفاوتی دارند. برخی کارخانه‎‌ها میلگردهای مرغوب‌تری تولید می‌کنند. خیلی از افراد به دنبال بهترین کارخانه‌های تولید میلگرد هستند.

پیش از این هم اشاره داشتیم که کارخانه‌ی ذوب آهن از بهترین و معروف‌ترین واحدهای تولیدکننده‌ی میلگرد در کشور ماست. علامت اختصاری این کارخانه، ES CO است و محصولات تولیدشده‌ی آن به دو شکل دوکی و یکنواخت بسته‌بندی می‌شوند.

علاوه بر ذوب آهن، کارخانه‌های دیگری هستند که میلگرد باکیفیت تولید می‌کنند. مقاله‌ی «کدام کارخانه ها میلگرد با کیفیت تولید می‌کنند؟» به شما کمک می‌کند که به طور کامل با این کارخانه‌ها آشنا شوید تا خرید حرفه‌ای و مناسبی داشته باشید.

بهترین نوع میلگرد

بهترین-نوع-میلگرد

انتخاب بهترین نوع میلگرد برای افراد، کار ساده و راحتی نیست. خیلی از کارخانه‌های میلگرد، محصولاتی با قیمت پایین‌تر از قیمت روز دارند و نمی‌توانند نیاز هر مشتری را برآورده کنند.

استفاده از میلگرد، به شرایط مختلفی بستگی دارد. نمی‌توان به طور کلی در مورد بهترین نوع میلگرد در بازار ایران صحبت کرد. از لحاظ کیفیت، میلگرد ذوب آهن اصفهان، دارای کیفیت بالایی است و به نوعی، میلگرد مناسبی برای پروژه‌های ساختمانی و صنعتی است.

در نظر داشته باشید که همیشه برای انتخاب بهترین میلگرد، پارامترهای مختلفی مانند نوع کاربرد، منطقه‌ی جغرافیایی، شرایط آب و هوایی و وزن میلگرد را در نظر بگیرید.

برای این منظور، می‌توانید مطلب «بهترین نوع میلگرد در بازار ایران» را در سایت بخوانید.

قیمت میلگرد، به تنهایی مسئله‌ی مهمی نیست؛ بلکه خیلی اطلاعات دیگری در این زمینه وجود دارد که لازم است حتما در مورد آن‌ها اطلاعاتی داشته باشید تا بتوانید خرید حرفه‌ای داشته باشید.

راهنمای خرید میلگرد

میلگرد را می‌توان از شرکت‌های بازرگانی، بنگاه یا کارخانه‌های تولیدکننده خریداری کرد. خرید از کارخانه، ممکن است مقرون‌به‌صرفه به نظر برسد، اما به دلیل مسائل و مشکلاتی مانند ارسال و پیگیری سفارش، محدودیت در حد اقل میزان خرید، عدم عرضه‌ی روزانه و … ممکن است برای خیلی از افراد، مناسب نباشد. خرید میلگرد از شرکت‌های بازرگانی، بهترین گزینه است. به طور کلی، شرکت‌های بازرگانی، شرایط ویژه‌ای برای مشتریان در نظر می‌گیرند؛ در حالی که خرید از کارخانه‌ها اینگونه نیست.

اگر میلگرد را از شرکت‌های بازرگانی تهیه کنید، کارشناسان فروش، اطلاعات زیادی در اختیار شما می‌گذارند. در اکثر مواقع، مقدار میلگرد مورد نیاز به صورت شاخه‌ای به شما اعلام می‌شود، اما برای محاسبه‌ی هزینه‌ی ارسال، باید وزن میلگرد را بدانید.

حتی پس از خرید میلگرد هم باید نکاتی را در نظر بگیرید، از جمله: تطابق میلگرد با فاکتور دریافتی، اصالت میلگرد (بر اساس علامت اختصاری میلگرد) و شرایط حفظ و نگهداری میلگرد.

اگر می‌خواهید در مورد این موضوع اطلاعات جامعی داشته باشید، می‌توانید مطلب زیر را دنبال کنید:

«راهنمای خرید میلگرد؛ حرفه‌ای و آسوده خاطر خرید کنید»

علامت اختصاری میلگردهای تولیدی در ایران

علامت-اختصاری-میلگرد

علامت اختصاری درج‌شده روی بدنه‌ی میلگرد، تنها راه شناخت کارخانه‌ی تولیدکننده‌ی آن است. کارخانه‌های متعددی در زمینه‌ی تولید میلگرد فعالیت دارند و روز به روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. این در حالی است که خیلی از افراد، تولیدکنندگان مختلف میلگرد را نمی‌شناسند و برای خرید این محصول، سردرگم هستند.

علامت اختصاری میلگرد، شامل حروف انگلیسی و اعدادی است که نشانگر کارخانه‌ی سازنده‌ی میلگرد است. اگر در بازار آهن، فعال هستید و خرید میلگرد از فعالیت‌های اصلی شماست، لازم است حتماً علائم اختصاری میلگردها را بشناسید تا خرید مطمئنی داشته باشید. مقاله‌ی «راهنمای جامع علامت اختصاری میلگرد در ایران» می‌تواند در این زمینه، کمک‌کننده باشد. در این مقاله، به طور مفصل در مورد علامت اختصاری کارخانه‌های میلگرد صحبت کرده‌ایم.

روش های تقویت میلگرد در برابر خوردگی

میلگردها مانند سایر مقاطع فولادی، به مرور زمان دچار خوردگی می‌شوند. عوامل زیادی باعث خوردگی میلگردها می‌شوند و کارایی این محصول را از بین می‌برند.

روش‌های مختلفی وجود دارد که باعث پیش‌گیری از خوردگی میلگرد می‌شود. پوشش اسیدی قلیایی، پوشش اپوکسی فیوژنی، پوشش‌های بتنی و گالوانیزاسیون از مهم‌ترین روش‌های تقویت میلگرد در برابر خوردگی هستند. هر کدام از این روش‌ها به نوع خاصی انجام می‌شود.

از آنجایی که خوردگی میلگردها بر اثر گذر و کُنش‌های شیمیایی، اجتناب ناپذیر است، لازم است در مورد روش‌های تقویت میلگرد اطلاعاتی داشته باشید؛ برای این منظور می‌توانید مقاله‌ی «روش‌های تقویت میلگرد در برابر خوردگی» را در سایت بخوانید.

 

ما در این مقاله تلاش کردیم، اطلاعات جامعی در مورد میلگرد در اختیار شما عزیزان قرار دهیم؛ از معرفی کارخانه‌های میلگرد گرفته تا کاربرد، ویژگی، روش‌های تقویت میلگرد در برابر خوردگی و حتی راهنمای خرید میلگرد. اگر می‌خواهید اطلاعات کامل‌تری در مورد میلگرد داشته باشید، می‌توانید به دسته‌بندی «مطالب میلگرد» مراجعه کنید.

سخن پایانی

هدف اصلی ما از این مقاله، ارائه‌ی اطلاعات جامعی از میلگرد به شما همراهان عزیز بود تا بتوانید خرید حرفه‌ای و مطمئنی داشته باشید. فراموش نکنید که استفاده از میلگرد، برای حفظ ایمنی بیشتر سازه‌هاست؛ پس، از کسب اطلاعات مهم در مورد کیفیت این محصول، نحوه‌ی به‌کارگیری، اطلاع از کارخانه‌های سازنده، راهنمای خرید و حتی بهترین نوع میلگرد و … کوتاهی نکنید.

اگر نظر یا انتقادی در این زمینه دارید، در بخش ارسال نظرات برای ما و همراهان اصفهان آهن ارسال کنید. با مراجعه به صفحه‌ی قیمت آهن، می‌توانید از آخرین تغییرات قیمت‌ انواع مقاطع فولادی مطلع شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture