فولاد نرم چیست و چه کاربردهایی دارد؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

در مقالات قبلی در مورد انواع فولاد صحبت کردیم، از فولاد کربن گرفته تا فولاد آلیاژی، فولاد ابزار و حتی صفر تا صد فولاد ضد زنگ. به طور کلی، می‌توان گفت که دسته و گریدهای مختلفی برای فولاد وجود دارد. در این میان، فولاد نرم، نوع خاصی از انواع فولاد است که کاربردهای گسترده‌ای دارد. در این مطلب، می‌خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که منظور از فولاد نرم چیست و از این نوع فولاد در چه مکان‌هایی استفاده می‌شود؟ این مقاله خصوصیات این نوع فولاد، نحوه ساخت آن و همچنین چند نمونه از کاربردهای رایج آن را توضیح می‌دهد. تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید.

Mild Steel یا فولاد نرم

فولاد-نرم

فولاد نرم، نوعی فولاد کربنی است که دارای مقدار کمی «کربن» می‌باشد. خیلی از افراد، این نوع فولاد را با نام «فولاد کم کربن» می‌شناسند. مقدار کربنی که به طور معمول در فولاد نرم یافت می‌شود، بین 0.05٪ تا 0.25٪ وزنی است، در حالی که فولادهای کربنی بالاتر به طور معمول دارای محتوای کربن از 0.30٪ تا 2.0٪ هستند.

Mild Steel فولاد آلیاژی نیست؛ به این معنا که فقط آهن در این نوع فولاد یافت می‌شود و کروم، مولیبدن و سایر عناصر آلیاژی در این نوع فولاد وجود ندارد. از آنجایی که محتوای کربن و عناصر آلیاژی آن نسبتاً کم است، خواص متعددی وجود دارد که آن را از فولادهای کربنی و آلیاژی بالاتر متمایز می‌کند.

ویژگی‌های فولاد نرم

از متداول‌ترین ویژگی‌های فولاد نرم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پایین بودن درصد کربن در فولاد نرم، به این معناست که این نوع فولاد نسبت به فولادهای کربن بالا، قابل انعطاف، ماشینکاری و جوش‌پذیری بالایی دارد.
  • فولاد نرم مقاومت کششی کمتری نسبت به فولادهای کربنی بالا دارد.
  • از دیگر ویژگی‌های فولاد نرم می‌توان به این موضوع اشاره کرد که دارای مقدار زیادی آهن و فریت است و همین موضوع به آن خاصیت مغناطیسی می‌بخشد.
  • آهن موجود در فولاد نرم در صورت عدم پوشش مناسب، در معرض زنگ زدگی قرار می‌گیرد.
  • وجود مقدار ناچیزی عناصر آلیاژی به فولاد نرم کمک می‌کند تا در مقایسه با سایر فولادها، مقرون به صرفه باشد.

Mild Steel چگونه ساخته می‌شود؟

فولاد نرم مانند سایر فولادهای کربنی ساخته می‌شود. روش معمول ساخت این نوع فولاد، ترکیب سنگ آهن و زغال سنگ است. پس از استخراج ذغال سنگ و سنگ آهن از زمین، آن‌ها در کوره بلند ذوب می‌کنند. پس از ذوب شدن، مخلوط به کوره دیگری منتقل می‌شود تا هرگونه ناخالصی آن‌ها از بین برود.

فولاد، یکی از پُرمصرف‌ترین فلزات در دنیای مدرن به شمار می‌آید؛ برای اینکه در مورد ساخت فولاد بدانید، روی لینک زیر کلیک کنید:

«فولاد چگونه ساخته می‌شود؟»

کاربردهای متداول فولاد نرم

کاربرد-فولاد-معتدل

در اینجا چند نمونه از موارد استفاده از آن در جهان آورده شده است:

  • حوزه ساخت‌و‌ساز
  • صنعت اتومبیل
  • ساخت مبلمان
  • لوازم تزئینی

فولاد نرم از نظر صنعتی در دو نوع st37 و st52 تولید می‌شود و هر کدام از این دو مورد، درجه نرمی متفاوتی دارند. فولاد st37، از میزان نرمی بیشتری برخوردار است، جوش‌پذیری آن بالا و راحت است و به دلیل داشتن خواص مکانیکی عالی، معمولا در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این در حالی است که فولاد st52، به دلیل داشتن عناصر مختلف، ساختار بلور ریزتری دارد و در نهایت باعث افزایش مقاومت، جوش پذیری و انعطاف‌پذیری خواهد شد.

نکته قابل توجه اینجاست که فولاد نرم در آمریکا در 85 درصد مواقع استفاده‌های زیادی می‌شود و تقاضای بالای مصرف این نوع فولاد، باعث شده که قیمت کمتری نسبت به سایر فولادها داشته باشد. در ایران نیز ار فولاد نرم در موارد مختلفی استفاده می‌شود؛ چرا که همان‌طور که از اسم ان مشخص است، نرم‌ترین فولادی است که کمترین میزان کربن را داراست و همین موضوع سفتی فولاد را افزایش می‌دهد.

در این مطلب در مورد فولاد نرم صحبت کردیم. همان طور که اشاره کردیم، این نوع فولاد، دارای مقادیر کمی کربن است و ویژگی‌های زیادی دارد. همین موضوع باعث شده که از آن در صنایع مختلفی مانند صنعت اتومبیل، ساخت وسائل تزئینی و حتی ساختمان‌سازی استفاده‌های زیادی شود. قابلیت جوشکاری و قابلیت تراشکاری بهترین ویژگی این نوع فولاد است که آن را به یک انتخاب محبوب برای مصرف کنندگان تبدیل کرده است.

منبع metalsupermarkets
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.