سپری چیست؟ فناوری تولید و ویژگی های فنی

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سپری یا پروفیل T به عنوان یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد شناخته می شود. این محصول از دو قسمت به نام جان و بال ساخته شده است. برای تولید آن، از نورد گرم یا سرد استفاده می شود تا پروفیل فابریک یا پرسی تولید شود. در فرایند نورد گرم، از استانداردهای جدول اشتال کمک می گیرند. در این مطلب قصد داریم تمام این نکات را به همراه موارد اثرگذار در قیمت سپری بررسی کنیم. لطفا تا پایان همراه ما باشید.

فایل صوتی این مطلب

سپری چیست؟

سپری یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد در صنعت و پروژه های عمرانی مختلف است که از دو قسمت اصلی، یعنی بال و جان ساخته شده است. این دو بخش، به نحوی کنار یکدیگر قرار می گیرند تا شکل ظاهری مشابه با حرف T ایجاد شود. به همین دلیل، به این محصول پروفیل T نیز گفته می شود. برای تولید آن، دو روش پرسی و فابریک مورد استفاده قرار می گیرد.

برای تولید سپری فابریک، از نورد گرم استفاده می شود. اما آهن سپری چیست؟ برای تولید پروفیل T فابریک، آهن مورد استفاده از نوع شمش یا بلوم است که با تغییر دما، به صورت سپری در می آید. اما در روش پرسی، با استفاده از نیروی پرس و بدون تغییر دما، مقاطع فولادی اولیه را به این محصول تبدیل می کنند. در مجموع، محصول تولید شده با نورد گرم از کیفیت بیشتری برخوردار است.

یکی دیگر از روش های تولید سپری، برش دادن تیرآهن است. این شیوه برای تولید سپری هایی مناسب است که به ضخامت و مقاومت بیشتری نیاز دارند. سپری در سایزها و ضخامت های مختلف از 0.9 تا 2.5 میلی متر وجود دارد؛ اما ضخامت 2 میلی متری آن کاربردی تر است. همچنین اندازه بال و جان نیز در انواع سپری متفاوت است.

انواع سپری

انواع سپری

پروفیل T با استفاده از چند ماده اولیه مختلف، از جمله آهن، آلومینیوم، استیل و برنج تولید می شود. در ادامه این موارد و ویژگی های هر یک را بررسی خواهیم کرد.

سپری آلومینیومی

سپری آلومینیومی نسبت به نوع آهنی از مقاومت و استحکام کمتری برخوردار است. به همین دلیل، از این مقطع در موارد روکاری و قفسه بندی حمام و آشپزخانه و … استفاده می شود. همچنین از آن جایی که سقف های کاذب باید تا حد امکان سبک باشند تا از بار مرده سازه کاسته شود، وزن سپری سقف کاذب اهمیت خاصی دارد. به همین دلیل بیشتر از نوع آلومینیومی این محصول استفاده می شود.

سپری آهنی

انواع سپری آهنی موجود در بازار، به چند شیوه قابل دسته بندی است. به عنوان مثال، این مقاطع آهنی را بر اساس اندازه بال و جان، در سه گروه قرار می دهند که عبارتند از:

 • جان و بال مساوی
 • جان بزرگ تر از بال
 • بال بزرگ تر از جان

هر یک از این دسته ها، قابلیت های خاصی دارند و برای کاربرد به خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند. اما همان طور که گفته شد، سپری بر اساس شیوه تولید نیز قابل تقسیم است. از این رو، پروفیل T به دسته های فابریک و پرسی تقسیم می شود.

سپری فابریک نسبت به نوع پرسی از استانداردهای بیشتری برخوردار است و براساس جدول اشتال به تولید می رسد. این جدول به نام استاندارد آلمان نیز معروف است و معیار معتبری برای شناخت استانداردها در مقاطع فولادی مختلف است.

جدول وزن سپری

اگر قصد خرید سپری را داشته باشید، قطعا وزن نهایی سفارش برای شما اهمیت بالایی خواهد داشت. چرا که خرید و فروش این محصول، همچون اکثر مقاطع فولادی، بر حسب وزن صورت می گیرد. جدولی که در ادامه آمده است، وزن شاخه های 6 متری سپری در سایزهای مختلف را نشان می دهد.

جدول وزن سپری
 

کاربرد سپری

کاربرد سپری

معمولا مقاطع فولادی و محصولات آهنی در پروژه های مختلف، از ساخت و سازهای شخصی تا فعالیت های عمرانی وسیع، کاربرد دارند. سپری نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه، برخی از مهم ترین کاربردهای این محصول را بررسی می کنیم:

 • اتصال پل ها به ستون ها
 • ساخت ستون و خرپا
 • تولید انواع در و پنجره
 • استحکام اسکلت گلخانه ها، انبارها و مواردی از این دست
 • ساخت سقف های کاذب
 • استفاده در ایجاد نمای سازه
 • صنعت سدسازی
 • گاردریل ها (کنار اتوبان، کنار پل و …)
 • سقف های نورگذر
 • زیرسازی های فلزی مورد استفاده در پروژه های عمرانی
 • کلاف بندی دیوارهای بنایی (وال پست)

با مراجعه به لیک زیر، می‌توانید به قیمت روز این محصول دسترسی داشته باشید:

«قیمت سپری»

در مجموع، سپری به عنوان یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد برای اجرای پروژه های مختلف شناخته می شود. این محصول که با نام پروفیل T نیز شناخته می شود، به دو شیوه کلی فابریک (نورد گرم) و پرسی (نورد سرد) تولید می گردد. برای ساخت این مقطع فولادی از جدول اشتال کمک گرفته می شود تا استانداردهای لازم رعایت شود. برای خرید این محصول، حتما باید به وزن و قیمت روز آن دقت کنید. پیشنهاد می کنیم برای خرید این پروفیل، از وبسایت اصفهان آهن استفاده کنید.

سپری چیست؟

یکی از مقاطع فولادی پرکاربردی که از دو قسمت جان و بال ساخته شده است.

روش های تولید سپری چیست؟

برای تولید آن از روش فابریک (نورد گرم) یا پرسی (نورد سرد) استفاده می شود.

جدول اشتال چیست؟

جدول اشتال یا استاندارد آلمان معیاری برای سنجش استانداردهای مقاطع فولادی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.