راهنمای نامگذاری فولادها

زمان مطالعه: 6 دقیقه

در دنیای امروز در هر کجا که باشید، اثری از فولاد را مشاهده خواهید کرد. محصولات فولادی تاثیر به سزایی در پیشرفت صنایع مختلف و به طور کلی پیشرفت تکنولوژی داشته‌اند. شما به چه اندازه با انواع فولاد آشنایی دارید؟ آیا به نوع فولاد به کار رفته در محصولات فولادی اندیشیده‌اید؟ در حال حاضر در جهان، کارخانه‌های متعددی محصولات فولادی را تولید می‌کنند. به منظور تفکیک فولاد به کار برده شده در این محصولات، فولاده را نامگذاری می‌کنند. این کار توسط یک شخص انجام نشده است و سازمان های بین المللی به این اقدام دست زده‌اند. ما در این مطلب با راهنمای نامگذاری فولادها در خدمت شما هستیم تا هر آنچه در این رابطه نیاز است برای شما بیاوریم.

نحوه نام گذاری فولاد ها به چه صورت است؟

نحوه نام گذاری فولاد ها

به دلیل پیشرفت صنعت فولاد و تنوع تولید انواع محصولات اوایل دهه 1940، دنیا شاهد ابداع یک سیستم نام‌گذاری برای طبقه بندی انواع مختلف فولاد بود. طراحان و مهندسان به دلیل افزایش سهولت کار خود  توانستند اطلاعات خاصی در مورد انواع فولاد به همراه درجه های آن به دست آورند، به گونه‌ای که سیستم نام‌گذاری فولاد به دلیل کارایی هر طبقه در سطح جهانی شناخته شده باشد؛ لیکن برای نام‌گذاری از استانداردهای موسسه آهن و فولاد آمریکا (AISI) و انجمن مهندسین(SAE)  استفاده می‌شود.

سیستم‌های استاندارد فولاد امکان تعیین خواص مختلف مثل خاصیت شیمیایی، مکانیکی و متالورژی را  برای انواع فولاد مانند آلیاژ و آهن فراهم می‌کند که برای ساخت و ساز، ماشین آلات و قطعات تولیدی در زمینه های مختلفی طبقه بندی شده و قابل استفاده است. به طور کلی، فولادها انواع مختلفی دارند که هر کدام از خواص منحصر به فردی برخوردار هستند.

شاید تا به حال به عدد کنار نام فولاد دقت کرده‌اید و متوجه تفاوت این اعداد شده‌اید. انتخاب عددهای کنار نام فولاد به شما کمک می‌کند تا اطمینان به دست آورید که محصول تولید شده، دارای چه ترکیبی و چه میزان کیفیتی است. مهندسان بیشتر جهت استفاده از فولاد در بیشتر پروژه‌های خود نیاز دارند که برای رسیدن به موفقیت و آسان‌تر شدن کار اطلاعات لازم را در مورد نام‌گذاری فولاد داشته باشند. برای دریافت راهنمای نام‌گذاری فولادها تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید: ساخت فولاد

راهنمای نام گذاری فولادها

بر اساس تنوع بالا در تولید انواع فولادهای کربن و فولادهای آلیاژی نام‌گذاری این محصولات بر اساس یک سیستم مخصوص و مشخص انجام می‌شود. هر کدام از حروف و اعداد در سیستم نام‌گذاری گریدهای فولاد دلیلی کاملا مشخصی دارند.

به طور کلی و به بیان ساده‌تر هر گرید مختلف در هنگام تولید فولاد استاندارد های مشخص شده و ثابت زیادی را دارند که بسته به کشور سازنده  و استاندارهای انتخابی شرکت تولید کننده، همچنین شیوه‌های مهندسی به کار رفته مورد استفاده قرار می‌گیرند. گرید در اصل یک سیستم  درجه بندی فولاد می‌باشد که انواع فولاد را بر اساس تمام کاربردهای متفاوتی که آنها را متمایز، طبقه بندی و نام‌گذاری کرده را برای افراد مشخص کند.

بیشتر سیستم نام‌گذاری در سایر شرکت‌ها دارای چهار رقم شماره است که نسبت به ترکیب استفاده شده در فولاد بر روی محصولات استفاده می‌شود. با این حال گاهی بسیاری از محصولات در شرکت‌ها از مجموعه  سه یا حتی پنچ حروف نیز برای نام‌گذاری استفاده می‌کنند. در مجموعه‌های چهار رقمی اولین رقم نشان‌دهنده نوع فولاد به کار رفته در محصول است که به دلیل تفاوت‌های اساسی در زمان تولید در چهار گروه تقسیم می‌شوند که هر گرید  براساس ترکیبات خود مشخصات متفاوتی دارد.

انواع فولاد شامل زیر مجموعه نام‌گذاری چهار رقمی می‌باشند. از انواع فولاد می توان به فولاد نیکل، فولاد مولیبدن، فولاد کروم، فولاد وانادیوم، فولاد تنگستن، کروم و… اشاره کرد. به این معنا که این مواد با آهن ترکیب می‌شوند و خاصیت منحصر به فردی در فولاد تولید شده ایجاد می‌کنند.

درجه بندی مواد در AISI

یک سیستم چهار رقمی پایه توسط سیستم SAE برای تعیین ترکیب شیمیایی فولادهای آلیاژی و فولادهای کربنی استفاده می‌شود. البته این احتمال وجود دارد که گریدهای AISI به عنوان گرید SAE  اغلب از همان شماره شناسایی فولاد در استانداردهای AISI/SAE  استفاده کنند. معمولاً به فولادهای آلیاژی AISI و فولادهای کربنی یک عدد چهار رقمی به هر کدام از محصولات داده می‌شود. دورقم اول در مشخصات AISI عنصر آلیاژی بوده و دو رقم آخر مقدار کربن را  نشان می‌دهد.

نماد به کار رفته در کنار نام‌ هر فولاد ساخته شده و عدد استاندارد مشخصه شده  بر اساس دو مشخصه تعیین شده می‌باشند. در روند تولید فولاد دو مشخصه‌ اساسی یعنی خاصیت مکانیکی و شیمیایی استفاده می‌شود. منظور از مشخصه مکانیکی استحکام کششی برای تولید فولادها بر حسب پارامتر (کیلوگرم بر میلی‌متر مربع  )که برای فولاد ساختمانی معمولی از حروف st که جز فولادهای انبوه بوده، همین طور برای فولاد ریختگی ساده از حروف GS که در مجموع فولادی مرغوبی است استفاده می‌شود.

به طور کلی، همیشه مشخصه‌های شیمیایی بر اساس آنالیزهای به کار رفته در تولید انواع فولادها برای تشخیص مقدار کربن و آلیاژ می‌باشد.

عدد مشخص کننده کربن

زمانی که مقدار کربن استفاده شده در فولاد را صد برابر افزایش دهید به آن عدد کربن می‌گویند. از این رو که لازم است در زمان کدگذاری بر روی محصول نام‌ها کوتاه باشند، به همین دلیل در عدد کربن از به کار رفتن حروف C خودداری می‌شود. زمانی امکان دارد به طور اتفاقی بعضی از آلیاژها در هنگام فرآیند تولید کاملا مشابه هم باشند، بهتر است گاهی برای تشخیص راحت تر عدد کربن را یک واحد کم یا یک واحد بیشتر کرد تا تفاوت عدد کربن مشخص شود.

در زمام نام‌گذاری فولاد  اکثر مردم فکر می‌کنند که فولاد فقط ترکیبی از آلیاژ و کربن است، اما جالب است بدانید که بیش از 3500  نوع مختلف فولاد در دنیا وجود دارد. شما می‌توانید با اندازه‌گیری میزان کربن و سایر آلیاژهای موجود در آن عدد مشخص کننده آن را  بیابید.

تفاوت بین استانداردهای تعیین کننده شرکت‌های تولیدکننده فولاد

تفاوت بین استانداردهای تعیین کننده شرکت‌های تولیدکننده فولاد

راهنمای نامگذاری فولادها در استاندارد آلمان  DIN

موسسه استاندارد سازی آلمان با نام Deutsches Institut für Normung ev که بیشتر با حروف مخفف DIN در دنیا شناخته شده است. این استاندارد را که از حروف DIN تشکیل شده‌ به دنبال آن همیشه کدهای مشخصی یا ارقامی برای ترکیب شیمیایی قرار دارد که  برای تعیین مشخصات فولادها و آلیاژهای به کار رفته استفاده می‌شود.

راهنمای نامگذاری فولادها در استاندارد آمریکایی AISI / SAE

انجمنی از تولیدکنندگان فولاد آمریکای شمالی که با نام American Iron and Steel Institute  و مخفف کلمه AISI شناخته شده هستند و مسئولیت تعین کردن استانداردهای فولاد را دارند که برخی از شرکت‌ها در دنیا از استانداردهای AISI برای تنظیم محصولات استفاده می‌کنند. AISI  از یک سیستم نام‌گذاری چهار رقمی برای نشان دادن ترکیب شیمیایی فولادهای کربنی و آلیاژی استفاده می‌کند که رقم اول نشان دهنده عنصر آلیاژی اصلی و رقم دوم نشان دهنده درجه بالای عنصر به کار رفته در محصول است، همچنین دو رقم آخر نشان دهنده غلظت کربن بر حسب درصد می‌باشد.

به طور کلی، این شرکت برای تولید فولادهای ضد زنگ کد نام‌گذاری را با استفاده از یک سیستم سه رقمی تعیین می‌کند که گاهی اوقات از حروف برای نشان دادن عناصر آلیاژی استفاده می‌‌کند.

یک انجمن دیگر حرفه‌ای و سازمان توسعه استاندارد برای صنعت مهندسی در آمریکا وجود دارد که با نام Society of Automotive Engineers و مخفف SAE شناخته شده است، مانند AISI از یک سیستم چهار رقمی برای نشان دادن ترکیب شیمیایی فولادهای آلیاژی و یک سیستم سه رقمی برای نمایش فولاد ضد زنگ استفاده می‌کند.

راهنمای نام‌گذاری فولاد در استاندارد فرانسه AFNOR

شرکت تولیدکننده Association Française de Normalisation که با مخفف AFNOR در انگلیس و فرانسه شناخته شده است. این سازمان فرانسوی برای تعیین آلیاژهای فولادی و استانداردها جهت نام‌گذاری از دو مشخصات زیر استفاده می‌کند.

  1. اولین ارقام نشان دهنده محتوای کربن است.
  2. حروفی درون نام نشان‌دهنده عنصر آلیاژی اصلی هستند.
  3. این شرکت برای مشخصه فولاد‌های ضد زنگ از حروف Z استفاده می‌کند که بعد از حروف، درصد عنصر را نشان می‌دهند.

خرید محصولات فولادی

برای خرید محصولات فولادی لازم است با یک مرجع معتبر همکاری کرد تا از اصالت کالا و قیمت آن آسوده خاطر بود. در میان مراجع برتر فروش آهن آلات می‌توان نام اصفهان آهن را دید که خدمات ارزنده‌ای به مشتریان ارائه می‌دهد. ما در اصفهان آهن سالها بر این سعی بوده‌ایم که تمام مشتریان رضایت کاملی از خرید خود داشته باشند. فروش تمامی مقاطع فولادی از جمله تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی، ورق و … در این مجموعه انجام می‌شود.

شما در سایت اصفهان آهن قادر هستید تا به قیمت روز انواع مختلفی از مقاطع فولادی دسترسی داشته باشید. قیمت روز محصولات فولادی کارخانه های مختلف در هر روز به روز رسانی می‌شوند. این محصولات به طور منظم در جداولی طبقه بندی شده‌اند تا دسترسی به آنها بسیار آسان باشد. برای خرید این محصولات می توانید با شماره 03134045 تماس بگیرید و با مسئولین فروش در ارتباط باشید. همچنین لازم به ذکر است که امکان خرید آنلاین در این سایت مهیا شده است.

با توجه به این که تعداد محصولات فولادی تولید شده بسیار زیاد شده است، شرکت‌های جهانی بر این مسئله واقف شدند تا بر روی فولادها نامگذاری انجام شود. ما در این مطلب راهنمای نامگذاری فولاد را خدمتتان ارائه دادیم تا اطلاعات شما در این زمینه افزایش یابد. از مطرح ترین سیستم‌های نامگذاری فولاد در جهان می توان به سیستم DIN آلمان، SAE آمریکا و Afnor فرانسه اشاره کرد که در این متن به طور مختصر این موارد را برای شما شرح دادیم. برای خرید مقاطع فولادی می‌توانید به سایت اصفهان آهن مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.