رابیتس چیست و چه تفاوتی با راویز دارد؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

با افزایش ساخت و ساز در کشور، بسیاری از صنایع به ویژه صنعت فولاد رونق بالایی گرفته است. این صنعت در رونق صنایع پایین دستی خود بسیار حائز اهمیت است و سبب اشتغال زایی افراد زیادی در حوزه‌های مختلف شده است. رابیتس‌کاری از جمله مشاغلی است که به نوعی با این صنعت در ارتباط است. رابیتس یا راویز از ورق‌های فولادی گالوانیزه به دست می‌آید و کاربردهای مختلفی دارد. انواع رابیتس بر اساس سه پارامتر وزن، ستون و چشمه طبقه بندی می‌شود که به طور مفصل به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. در ادامه مطلب شما را با رابیتس و تفاوت آن با راویز آشنا خواهیم کرد. در ادامه این مطلب همراه ما بمانید.

فایل صوتی

رابیتس چیست؟

از انواع ورق فلزی می‌توان به رابیتس اشاره کرد که حالت شبکه‌ای دارد. این ورق‌های مشبک فلزی از پرس ورق‌های گالوانیزه به دست می‌آیند. از نظر شکل ظاهری چشمه‌هایی که در این ورق‌ها ایجاد می‌شود متفاوت است. این چشمه‌ها می‌تواند دایره‌ای، لوزی، مربعی و یا متوازی الاضلاع باشند. رابیتس از جمله ورق‌های بسیار مقرون به صرفه در بازار بوده و به دلایل بسیار زیادی کاربرد آن‌ها رو به افزایش است.

فرق رابیتس با راویز

احتمالا شما با تلفظ عامیانه بسیاری از واژه‌ها روبرو شده‌اید. گاهی برخی واژه‌ها در میان مردم به خودی خود یا برای سادگی تلفظ تغییر می‌کنند و گاهی این امر مردم را به اشتباه می‌اندازد. رابیتس یا راویز دقیقا یک مفهوم دارد و تنها تلفظ آنها باهم تفاوت دارد.

شاید شما به دنبال فرق رابیتس با راویز باشید و متوجه این تفاوت تلفظ نباشید. برخی از افراد علاوه بر این دو، از واژه رابیس نیز استفاده می‌کنند.

انواع رابیتس (انواع راویز)

این محصول نیز مانند دیگر مصالح ساختمانی انواع مختلفی دارد و دسته بندی‌های مختلفی می‌توان برای آن‌ها در نظر گرفت. انواع راویز را می‌توان بر اساس ستون، چشمه و وزن دسته بندی کرد.

تولید این محصولات نیز در کشور توسط برخی از کارخانه‌ها انجام می‌شود و قیمت آن نیز به دلیل پرکاربرد بودن از اهمیت بالایی برخوردار است.

چشمه رابیتس

در قسمت معرفی راویز به این مورد اشاره کردیم که روزنه‌های بین ستون‌ها یکی از مشخصه‌های اصلی رابیتس‌ها می‌باشد. در ایران این محصولات به صورت دو یا سه روزنه‌ای تولید می‌شوند که اشکال مختلفی دارد. رایج‌ترین شکل در کشور ما متوازی الاضلاعی است که دو زاویه تند و دو زاویه باز دارد.

بدیهی است هر چه تعداد چشمه‌ها بیشتر باشد، ابعاد آن کوچکتر و میزان هدررفت انرژی کمتر خواهد بود. زاویه‌هایی که برای چشمه‌ها در نظر میگیرند در رابطه مستقیم با میزان جذب انرژی است و این زاویه‌ها با محاسبات تعیین می‌شوند.

ستون رابیتس

تعداد ستون‌های رابیتس‌ از جمله مشخصه‌های مهم آن است که در کاربرد آنها خود را نشان می دهد. تعداد ستون‌ها می‌تواند ۹، ۱۱ و ۱۳ باشد. رابیتس ۱۳ ستونه در ایران بسیار رایج است و در صنعت ساختمان سازی از این راویزها استفاده می‌شود. دلیل این امر کیفیت بالای محصولات است، با اینکه هزینه این نوع راویزها بیشتر است اما به کار بردن آنها بسیار موثر به نظر می رسد.

برخی از افراد از راویز ۹ ستونه به جای ۱۳ ستونه استفاده می‌کنند تا سرعت کار بالا رود، اما این کار برای کیفیت کار توصیه نمی‌شود. رابیتس‌های ۱۷ ستونه نیز در جای جای دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی در ساختمان سازی کشور ما چندان استقبالی از این محصول نشده است.

وزن رابیتس

همانطور که قبلا ذکر شد، در تولید راویز از ورق‌های فلزی مختلفی استفاده می‌شود و این ورق‌ها می‌توانند ضخامت‌های مختلفی داشته باشند. هر چه ضخامت ورق بیشتر باشد، وزن راویز نیز بیشتر می‌شود. این محصول را می‌توان از نظر وزن به ۴ دسته سبک، نیمه سنگین، سنگین و فوق سنگین تقسیم بندی کرد.

معماران برای راویزکاری از محصولات مشخصی استفاده می‌کنند و خودشان تعیین می‌کنند که در هر جایی از چه راویزی باید استفاده کرد. لازم به ذکر است وزن راویزها معین نمی‌شود و باید با باسکول اندازه‌گیری کنید تا قیمت نهایی محاسبه گردد.

کاربردهای رابیتس

کاربردهای رابیتس
کاربردهای رابیتس

رابیتس از جمله مصالح ساختمانی به شمار می‌آید که به خاطر مزایای بسیار زیاد آن، کاربردهای فراوانی دارد. گچ کاری، گچ بری، ساختن نما و  طراحی گل‌های سقفی از جمله کاربردهای آن می‌باشد.

از دیگر موارد استفاده این محصول می‌توان به پوشش برای بتن سیمانی، پوشش تاسیسات و سیم آلات، پوشش برای تیرآهن و آرماتور ها اشاره کرد. رابیتس کاربردهای دیگری نیز دارد که از این میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  اصلاح و نگهداری ترک‌های ساختمانی
  •  سقف کاذب
  • دکوراسیون داخلی سازه
  • ایجاد نوارهای مخفی نور

مراحل اجرای رابیتس

مراحل اجرای رابیتس
مراحل اجرای رابیتس

این روزها با توجه به این‌که افراد زیادی به دکوراسیون داخلی منازل توجه ویژه‌ای دارند، شیوه‌های نوینی برای انجام پروژه‌ها پیشنهاد شده است‌.در اکثر پروژه‌ها احرای رابیتس با ۳ روش همراه است که در ادامه به طور مختصر به آنها اشاره می‌کنیم.

مرحله اول

در اولین مرحله باید میلگردهای آویز نصب شود. در این مرحله میلگردها به سقف جوش می‌خورند تا بار اصلی سقف کاذب را تحمل کند. در برخی ساختمان‌ها از پیش این مرحله تعیین می‌شود و میلگردها در درون سقف متصل می‌شوند. در ادامه میلگردها نسبت به طرح خم می‌شوند و با یک محاسبه دقیق در کنار خم جای می‌گیرند. فاصله میلگردها به طرح‌ها بستگی دارد و باید نسبت به طرح مورد نظر آنها را به یکدیگر متصل کرد.

مرحله دوم

در این مرحله توری راویز به کار گرفته می‌شود. تقسیم بندی توری‌ها بر اساس تعداد پل‌ها معین می‌شود. این ورقه‌های توری شکل از جنس‌هایی ساخته می‌شوند که خاصیت جوش پذیری داشته باشند، علاوه بر جوش دادن، از سیم مفتول‌های گالوانیزه نیز برای اتصال توری رابیتس به میلگرد استفاده می‌گردد. مهم‌ترین اصل در این مرحله، نصب توری به نحوی است که گچ‌کاری شکم نگیرد و طرح مورد نظر کاملا صاف و بی نقص باشد. برای جلوگیری از این مورد، می‌توان از رابیتس‌هایی که تعداد پل زیادی دارند، استفاده کرد. هر چه فاصله میلگردها زیاد باشد، باید از رابیتس سنگین‌تری بهره گرفت.

با توجه به اینکه استاندارد خاصی در تولید این محصولات وجود ندارد، نمی‌توان یکی را بر دیگری ارجح دانست و تنها باید جنس و استحکام آن را سنجید. این امر یک کار کاملا تجربی است و افرادی که در این حرفه فعال هستند، با زیر و بم این کار آشنایی کامل دارند و می‌دانند برای چه طرح‌هایی از چه نوع مصالحی باید استفاده کرد.

مرحله سوم

پس از اینکه رابیتس با اصول معینی نصب شد، گچ کاری شروع می‌شود. این کار در چندین مرحله باید انجام شود. مرحله اول پر کردن توری‌ها با گچ است و پس از آن برای صاف کردن و طرح دادن مراحل دیگر باید گذرانده شود. انجام عملیات رابیتس باید توسط افراد ماهر انجام شود. این کار را افراد ساده نمی‌توانند انجام دهند و بدون شک با مشکلات زیادی روبرو خواهند شد.

رابیتس نوع مشبک ورق‌ فلزی است که در گچ‌کاری و سقف کاذب در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. از انواع راویز می‌توان به راویزهای ۹ ستونه و ۱۳ ستونه اشاره کرد که در ایران بیش از بقیه انواع مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصولات نیز بر حسب وزن به فروش می‌رسند و چون مشخصات محصول در کارخانه‌ها معین نمی‌شود، باید روی باسکول قرار بگیرند. قیمت این محصولات نیز به عواملی مانند نرخ ارز و دلار و میزان عرضه و تقاضا بستگی دارد و دست خوش نوسانات می‌شود.

فرق رابیتش با راویز چیست؟

راویز همان رابیتس است که در تلفظ عامیانه بین مردم متداول شده

اجرای رابیتس در چند مرحله انجام می شود؟

معمولا در اکثر پروژه ها، در سه مرحله اجرا می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. بهزاد رزاقپور می گوید

    رابیتس های فوق سبک ومقاوم دربرابرشکنندگی وخورنندگی به چه نوع رابیتس ها گفته می شودوآیا چنین رابیتس هایی موجودند یا نه؟