تولیدکنندگان شمش فولادی در ایران

دسترسی سریع به محتوای این مطلب

زمان مطالعه: 6 دقیقه

یکی از دغدغه‌هایی که همیشه در مورد خرید محصولات و کالاهای مختلف همچون محصولات فولادی وجود داشته، خرید محصولی است که کیفیت بالایی داشته باشد. یکی از کشورهایی که در سال‌های گذشته به یکی از تولیدکنندگان با کیفیت در حوزه تولید محصولات فولادی تبدیل شده، کشورمان ایران است. در ایران کارخانه‌های زیادی شمش فولادی تولید می‌کنند که در این متن 10 مورد از آن ها انتخاب شده و به شما معرفی خواهد شد. این شرکت‌ها از جمله شرکت‌هایی هستند که محصولی با کیفیت تولید کرده و به دست مصرف‌کننده می‌رسانند. در ادامه با ما با معرفی تولیدکنندگان شمش فولادی در ایران همراه باشید.

تولیدکنندگان شمش فولادی

برخی از مهمترین تولیدکنندگان شمش فولادی عبارتند از:

فولاد خوزستان

احداث کارخانه مجتمع فولاد خوزستان از سال 1353 شروع شد اما اتفاقاتی مانند انقلاب در کشور و شروع جنگ تحمیلی باعث شد که تکمیل شدن آن به عقب بیفتد. در نهایت با همه فراز و فرودها کار ساخت این مجتمع در سال 1368 به پایان رسید و در همان سال نیز افتتاح شده و کار خود را شروع کرد. یکی از نکات برجسته‌ای که می‌توان در مورد این کارخانه اشاره کرد اجرای روش احیای مستقیم و کوره قوس الکتریکی بود که برای اولین بار در کشور و در این کارخانه انجام شد.

فولاد خوزستان در نزدیکی شهر اهواز قرار داشته و می‌تواند در سال، نزدیک به 4 میلیون تن شمش فولادی تولید و به بازار عرضه کند. این کارخانه یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این شمش است و از جمله محصولات آن می‌توان به گندله‌، بیت، اسلب، بلوم و غیره اشاره کرد. فولاد خوزستان در حوزه تولید فولاد خام رتبه دوم را در کشور دارد.

فولاد مبارکه اصفهان

فولاد مبارکه اصفهان

از دیگر تولیدکنندگان شمش فولادی و یا همان فولاد خام در کشور شرکت فولاد مبارکه است. عملیات اجرایی ساخت این کارخانه نیز از سال 1360 شروع شد اما به دلیل همزمانی با جنگ تحمیلی و حمله‌هایی که به صورت پی در پی به اصفهان انجام می‌شد، این مجتمع به حالت نیمه تعطیل درآمد و در سال 1370 و مصادف با زمانی که اولین کوره قوس الکتریکی در آن ساخته شد، کار خود را شروع کرد.

رئیس جمهور وقت، این شرکت را در دی ماه سال 1370 افتتاح کرد. امروز، فولاد مبارکه اصفهان به یکی از مطرح‌ترین و بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این حوزه بدل شده است. در طی سال‌های گذشته ظرفیت تولید آن به نزدیک 13میلیون تن در سال رسیده و این کارخانه قادر است قسمت عمده‌ای از نیازهای کشور به این مقطع فولادی را برطرف کند.

این شرکت با جنوب غرب اصفهان حدود 75 کیلومتر فاصله دارد و مساحت آن نیز 35 کیلومتر مربع است. از جمله محصولاتی که در فولاد مبارکه اصفهان تولید می‌شود می‌توان به ورق رنگی، لوله‌های نفت و گاز، ورق قلع اندود، ورق گالوانیزه و ورق آجدار اشاره کرد. این شرکت در حوزه صادرات نیز جایگاه خوبی به دست آورده و بخش قابل توجهی از محصولات خود را به دیگر کشورهای جهان صادر می‌کند.

ذوب آهن اصفهان

یکی دیگر از تولیدکنندگان شمش فولادی در کشور ذوب آهن اصفهان است. این شرکت اولین و بزرگ‌ترین کارخانه‌ای است که در حال حاضر در کشور فعال بوده و برخی تولیدات این شرکت اهمیت زیادی در منطقه خاورمیانه دارد. از جمله این محصولات مهم می‌توان به طویل فولادی اشاره کرد. ذوب آهن اصفهان از سال 1350 کار خود را شروع کرده و در جنوب غرب استان اصفهان و در نزدیکی شهرستان زرین شهر قرار دارد. از آنجایی که این شرکت یکی از اولین تولیدکنندگان شمش فولادی در کشور بوده به آن، مادر صنعت فولادی لقب داده‌اند. محصولاتی که توسط این کارخانه تولید می‌شود به بیش از 23 کشور در دنیا صادر می‌گردد.

تولید کارخانه ذوب آهن اصفهان شامل مواردی مانند نبشی و ناودانی بال مساوی، تیرآهن بال نیم پهن موازی و بال پهن موازی، ریل، میلگردهای آجدار و ساده و شمش است. تولیدات این کارخانه را می‌توانید در پروژه‌های عمرانی بزرگ و مهمی مانند برج میلاد، نیروگاه هسته‌ای بوشهر، مترو تهران و غیره مشاهده کنید.

شرکت فولادی آلیاژی ایران

از دیگر تولیدکنندگان شمش فولادی در کشور، شرکت فولاد آلیاژی ایران است. شرکت نیز در سال 1378 کار خود را به صورت رسمی شروع کرده و محصولات آن را در حوزه‌های متفاوت همچون ریل، ساخت خودرو، ساخت لوله‌های نفت و گاز، ساخت لوازم پزشکی و جراحی و ماشین سازی می‌توان مشاهده کرد. خوب است بدانید که اکستروژن سرد در این کارخانه تولید می‌شود.

فولاد سیرجان

فولاد سیرجان نیز یکی دیگر از تولیدکنندگان مطرح در حوزه شمش فولادی است و در سال 1388 کار خود را شروع کرده است. این شرکت یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه است که به یکی از بانک‌های خصوصی کشور، یعنی بانک پاسارگارد، وابسته است.

این کارخانه در حوزه تولید شمش فولادی رتبه شش را به دست آورده و به دلیل بالا بودن کیفیت، گواهی‌نامه‌های مختلفی را نیز به دست آورده است.

فولاد خراسان

از دیگر تولیدکنندگان شمش فولادی در کشور می‌توان به فولاد خراسان اشاره کرد. مطالعات و انجام تحقیقات ابتدایی برای ساخت این کارخانه از سال 1350 شروع شد و نهایتا نیز در سال 1369 کار خود را به عنوان یک تولیدکننده شمش فولادی آغاز کرد. در استان خراسان منابع قابل توجهی از گاز طبیعی، معادن سنگ آهن و معادن زغال سنگ وجود داشت و به همین دلیل این شهر، بهترین محل برای ساخت این مجتمع محسوب می‌شد. فولاد خراسان در نزدیکی شهرستان نیشابور قرار دارد و در آن 18 واحد مختلف مشغول به کار هستند.

از جمله تولیدات این کارخانه  می توان به شمش، میلگرد آجدار، میلگرد ساده و گندله‌ و غیره اشاره کرد. ظرفیت تولید فولاد خام این شرکت به بیش از 4 میلیون تن در سال  رسیده و توانسته در حوزه‌هایی مانند ریخته‌گری و گندله‌سازی نیز قدم های بزرگ و مهمی بردارد. در چند سال گذشته طر‌ح‌های قابل خوبی در حوزه احداث واحدهای تولیدی و اجرایی در این شهر برداشته شده است.

مجتمع فولاد شاهین بناب

از دیگر تولیدکنندگان شمش فولادی در کشور، مجتمع فولاد شاهین بناب است. این مجتمع با سرمایه‌گذاری بانک گردشگری و مشارکت برخی شرکت‌های سرمایه‌گذار کار خود را در سال 1390 شروع کرد. مساحت آن حدود 140هکتار است و در شهرک صنعتی بناب قرار گرفته است. از جمله محصولات تولیدی این شرکت می‌توان به شمش‌ فولادی، شمش آلیاژی، نبشی، انواع میلگرد، تیرآهن و ناودانی اشاره کرد. ظرفیت تولید این شرکت 2500 هزار تن است.

گروه ملی صنعتی فولاد ایران

تولیدکنندگان شمش فولادی

از دیگر تولیدکنندگان شمش فولادی در ایران، گروه ملی صنعتی فولاد ایران است. این کارخانه نیز کار خود را از سال 1346 شروع کرده و اولین میلگردهای آجدار و ساده توسط این کارخانه تولید و وارد بازار شد. گروه ملی صنعتی فولاد ایران در فاصله کمی از شهر اهواز قرار گرفته و در طی سال‌های فعالیت خود توانسته خطوط تولیدی‌اش را رشد داده و از تجهیزات بروز و مدرنی استفاده نماید.

این کارخانه می‌تواند 1435000 تن فرآورده فولادی و 43000 تن شمش فولادی تولید نماید. از این شرکت به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مطرح‌ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات فولادی یاد می‌کنند. میلگرد، تیرآهن، مفتول و لوله بدون درز یا همان مانیسمان از جمله تولیدات این کارخانه هستند.

فولاد هرمزگان

یکی دیگر از تولیدکنندگان شمش فولادی در کشور، فولاد هرمزگان می‌باشد. این کارخانه دومین کارخانه تولیدی فولاد در کشور در دوران بعد از انقلاب است. فولاد هرمزگان با شهر بندرعباس حدود 13کیلومتر فاصله داشته و مساحتی بالغ بر 95 هکتار نیز به خود اختصاص داده است. طرح اجرا و ساخت این کارخانه در سال 78 مطرح شده و به تصویب رسید اما ساخت و احداث آن 10 سال به طول انجامید و در نهایت نیز در سال 87 افتتاح شد. این کارخانه می‌تواند 1.5 میلیون تن تختال که ضخامتی برابر 200 تا 250 میلی‌متر، عرضی برابر 900 تا 2000 میلی‌متر و طولی برابر 6000 تا 12000 میلی‌متر را تولید و وارد بازار کند.

یکی از دستاوردهای این شرکت به خودکفایی رساندن ایران از نظر تولید تختال عریض می‌باشد. از دیگر محصولاتی تولیدی توسط این کارخانه می‌توان به لوله‌های آب، نفت، تختال و گاز اشاره کرد. یکی از نکات بارزی که می‌توان در مورد این کارخانه اشاره داشت، عدم نیاز به پاتیل سرباره، کوره‌ آهک‌پزی دوقلو عمودی و تولید فولادهایی با کیفیت بالا است.

جمع بندی

در این مقاله در مورد تولیدکنندگان شمش فولادی در کشور صحبت کردیم و ده مورد از برترین و مطرح‌ترین تولیدکنندگان این مقطع فولادی را به همراه ظرفیت تولیدی آنها به شما معرفی کردیم. برخی از این شرکت‌ها مانند ذوب آهن اصفهان حتی در حوزه صادرات نیز وارد شده و توانسته در این بخش نیز به موفقیت‌های قابل توجهی دست پیدا کند. موفقیت در حوزه صادرات نشان از بالا بودن کیفیت شمش تولید شده در کشورمان دارد و این موضوعی است که باید توجه بیشتری به آن شود. برای اطلاع از قیمت شمش فولاد می‌توانید به سایت اصفهان آهن مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.