6 مرحله برخورد با تخلفات ساختمانی

زمان مطالعه: 5 دقیقه

برای ساخت و ساز پروژه های مختلف، قوانین گوناگونی تعریف شده است. هدف همه این ها، افزایش ایمنی سازه و در نهایت، تبدیل بنا به مکانی امن برای ساکنان آن است. بنابراین سازندگان باید از این قوانین پیروی کنند تا در آینده دچار مشکل نشوند. وظیفه نظارت بر اجرای صحیح این نکات بر عهده شهرداری هاست. به همین دلیل، در صورت بروز تخلفات ساختمانی، مجریان پروژه با جریمه مواجه می شوند.

در ادامه این مقاله از دانش نامه اصفهان آهن، قصد داریم تا شما را با انواع تخلفات ساختمانی و نحوه برخورد با آن ها آشنا کنیم. مطالعه این مطلب به شما کمک می کند تا در صفر تا صد ساختمان سازی دچار مشکل نشوید.

فایل صوتی این مطلب

تخلفات ساختمانی چیست؟

قبل از هر چیز، بیایید تا به این سوال پاسخ دهیم که منظور از تخلفات ساختمانی چیست؟ شهرداری‌ها موظفند بر روند ساختمان سازی در حوزه خود نظارت کاملی داشته باشند. این کار بر اساس قوانین نوسازی و عمران شهری صورت می گیرد. ساخت و ساز یک امر شخصی نیست و باید تعداد طبقات، ارتفاع و کیفیت ساختمان، ظاهر نما و دیگر ویژگی های آن بر اساس قوانین مصوب اجرا شود.

هر فردی که این قوانین را رعایت نکند، متخلف شناخته می شود و طبق مقررات شهرسازی، موظف به پرداخت جریمه تخلفات ساختمانی شهرداری خواهد بود. شروع ساخت و ساز بدون دریافت پروانه ساختمانی یا نادیده گرفتن هر یک از بندهای موجود در پروانه ساخت، در ردیف تخلفات ساختمانی جای دارد.

بروز این موارد خلاف قانون به دو دلیل رخ می دهد. در برخی مواقع، افراد سودجو عمدا تخلف می کنند؛ اما دسته دیگری از افراد به دلیل عدم آشنایی با قوانین دچار چنین تخلفاتی می شوند. حالا سوال بعد این است که تخلفات ساختمانی به چند دسته تقسیم می شود و شامل چه مواردی است؟

برخورد با تخلفات ساختمانی

انواع تخلفات ساختمانی

به دلیل افزایش ساخت و ساز در کشور، قوانین مصوب در شهرداری به صورت دقیق در هر منطقه مورد بررسی قرار می گیرند. با این حال، همواره افرادی نا آشنا یا سودجو وجود دارند که بخواهند این قوانین را زیر پا بگذارند. البته این عمل در نهایت به ضرر خودشان تمام خواهد شد.

در ادامه به بررسی انواع تخلفات ساختمانی می پردازیم. پس اگر می خواهید نسبت به این موارد آگاه شوید، ادامه مطلب برای شماست!

عدم دریافت پروانه

این امر کاملا بدیهی است که با توجه به ماده ۱۰۰ قوانین شهرداری و برای شروع عملیات ساخت و ساز، صاحب ملک باید پروانه ساخت دریافت کند. هر ساختمانی که بدون دریافت پروانه وارد فاز اجرایی شود، عملیات آن غیرقانونی بوده و مراجع ذی ربط می توانند روند ساخت آن را متوقف کنند.

به این نکته نیز باید اشاره کنیم که تنها کسب پروانه ساخت شرط شروع ساخت و ساز است و آغاز مراحل کسب پروانه دلیلی بر شروع ساخت نخواهد بود.

کاربری ملک

یکی دیگر از تخلفات ساختمانی، مربوط به عدم توجه به نوع کاربری ملک است. نوع کاربری ملک در سند ذکر می گردد و اگر به غیر از کاربری ذکر شده در سند، استفاده دیگری از ملک صورت گیرد، تخلف محسوب شده و طبق قوانین با مالکین برخورد می شود. کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری در این مواقع تشکیل می شود و اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

استحکام بنا

این مورد بعد از ساخت ساختمان مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین اگر فردی بخواهد تعداد طبقات ساختمان خود را افزایش دهد، باید از مهندسین مربوط تاییدیه استحکام بنا را بگیرد. اگر استحکام بنای یک ساختمان تایید نشود، مالک موظف است نسبت به مقاوم سازی سازه از راه های مختلف همچون خرید میلگرد و استفاده از آن اقدام کند. در صورت عدم توجه به این مورد، حکم تخریب ساختمان صادر می گردد.

عدم وجود پارکینگ

با توجه به افزایش جمعیت و همچنین تعداد خودروها، با هدف کاهش مزاحمت برای همسایه ها و رفع نیاز ساکنان، احداث پارکینگ یک مسئله اساسی است. در قوانین نوسازی، عدم توجه به ایجاد پارکینگ با توجه به نقشه، یکی از تخلفات ساختمانی محسوب می شود؛ شهرداری ها نیز در این مورد بسیار جدی هستند و با متخلفان برخورد می کنند. کسانی که این مورد را رعایت نمی‌کنند، با توجه به ماده ۱۰۰ شهرداری، باید خلافی مورد نظر را پرداخت کنند.

6 مرحله برخورد با تخلفات ساختمانی

تجاوز به معابر عمومی

یکی دیگر از تخلفات ساختمانی، تجاوز به معابر عمومی و شهری است؛ چیزی که برخلاف پروانه ساختمان صورت می گیرد. در این مورد نیز می توان طبق اخطاری که از شهرداری به مالک داده می شود، این مشکل را رفع کرد. در غیر این صورت، پرونده به مراجع ذی ربط ارسال می شود.

مراحل برخورد با تخلفات ساختمانی

همانطور که می دانید، مرجع رسیدگی به تخلفات ساختمانی، شهرداری ها هستند. زمانی که تخلفی توسط این سازمان محرز شود، طی مراحل قانونی به آن رسیدگی خواهد شد. مراحل برخورد با تخلفات ساختمانی در 6 مرحله انجام می شود:

1: موضوع به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع داده می شود

در کمیسیون ماده ۱۰۰ یک عضو از شورای شهر، یک عضو از قضات دادگستری و یک نماینده از وزارت کشور شرکت می کنند. موضوع تخلف در اولین گام، به این کمیسیون ارجاع داده می شود.

2: نماینده شهرداری موضوع را کتبا به کمیسیون ارسال می کند

برای ارسال کتبی موضوع، مدت زمان معینی توسط نماینده شهرداری تصویب می شود. اگر این کار توسط نماینده شهرداری انجام نشود، باید خودش پاسخگو باشد.

3: شهرداری فرایند ساخت و ساز را متوقف می کند

در طی رسیدگی به تخلفات ساختمانی، باید ساخت و ساز متوقف شود. توقف ساخت و ساز در مرحله سوم توسط نماینده شهرداری انجام می گیرد. پس از یک هفته، شرح این موضوع به کمیسیون بازتاب داده می شود تا مراحل بعدی انجام گیرد.

4: کمیسیون دستور قلع ساختمان را صادر می کند

در این مرحله با بررسی تخلف انجام شده، کمیسیون نظر خود را نسبت به قلع ساختمان و یا حکم جریمه صادر می کند. در این مرحله، تمام جوانب در نظر گرفته می شود تا قوانین مصوب در مقررات نوسازی رعایت شود. حدود دو ماه برای قلع ساختمان زمان تعیین خواهد شد.

مراحل مختلف برخورد با تخلفات ساختمانی

5: ابلاغیه کمیسیون به مالک ساختمان ارسال می شود

در این مرحله رای کمیسیون توسط نماینده شهرداری به فرد متخلف ابلاغ می شود. فرد می تواند به این موضوع اعتراض کند و این تنها در شرایطی است که اعتراض او وارد باشد.

6: در صورت عدم اجرای دستور، جریمه دریافت می شود

در صورتی که به تخلفات ساختمانی به صورت جدی رسیدگی نشود، شاهد بافت غیر استاندارد در شهرها خواهیم بود. اگر فرد متخلف به دستور ابلاغی از کمیسیون عمل نکند، علاوه بر قلع ساختمان، شهرداری باید از مالک جریمه و عوارض بگیرد. قیمت هر متر خلافی ساختمان در شرایط مختلف، متفاوت است.

در مجموع، نقض قوانین شهرسازی و بی توجهی به مقررات الزامی ساخت و ساز به عنوان تخلفات ساختمانی شناخته می شوند. شهردار‌ها موظفند با افرادی که در انجام عملیات ساخت و ساز به اصول شهرسازی پایبند نیستند، به طور جدی برخورد نمایند. از جمله تخلفات ساختمانی می توان به عدم دریافت پروانه، عدم توجه به کاربری ملک، عدم توجه به استحکام بنا، عدم وجود پارکینگ و تجاوز به معابر عمومی اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.