کاهش هزینه حمل و نقل آهن آلات | 7 راهکار حرفه ای

زمان مطالعه: 5 دقیقه

یکی از دغدغه های رایج خریداران و فعالان بازار آهن فولاد کشور، هزینه های حمل و نقل محصول است. به همین دلیل، مشتریان سعی می کنند تا از طریق راهکارهای کاهش هزینه حمل و نقل آهن آلات، صرفه جویی بیشتری در خریدهای خود داشته باشند.

در بین این راهکارها، ایده ها و تصمیمات مختلفی وجود دارد؛ از کارخانه و انبار تامین کننده گرفته تا زمان حمل و نقل و نوع آن، همگی از شیوه های کاهش هزینه حمل و نقل آهن آلات به حساب می آیند.

در این مطلب، قصد داریم تا این راهکارها را به دقت بررسی کنیم. اگر شما هم به دانستن این موارد نیاز دارید، حتما تا پایان همراه ما باشید. سعی می کنیم تا بدون حرف اضافه، کوتاه ترین پاسخ کامل را برای سوالات شما آماده کنیم.

عوامل اثرگذار بر افزایش یا کاهش هزینه حمل و نقل آهن آلات

برای محاسبه هزینه حمل و نقل آهن آلات، چند عامل تاثیر بیشتری دارد. یکی از مهم ترین آن ها، فاصله کارخانه تولیدکننده محصول یا انبار تامین کننده بار تا محل مورد نظر مشتری است. هر چه این فاصله بیشتر باشد، هزینه ها افزایش چشمگیری خواهند داشت.

مورد بعد، نوع حمل و نقل است. این مورد هم تاثیر بسیار زیادی بر هزینه ها دارد. معمولا شیوه های رایج برای حمل و نقل آهن آلات، راه های زمینی، ریلی و دریایی است. معمولا شیوه های دریایی برای صادرات به کشورهای دور مناسب است و برای بازرگانان کارایی دارد. اما برای حمل مقاطع فولادی در داخل کشور، شیوه های جاده ای و ریلی مناسب تر هستند.

نکته بعد، حجم بار است؛ موردی که همچون موارد قبل، بسیار موثر است. هر چه حجم خرید میلگرد، تیرآهن و به طور کلی، بار ارسالی افزایش یابد، هزینه هم بالاتر خواهد رفت. حالا اگر از حمل و نقل جاده ای استفاده کنید و محصول شما بیش از یک ظرفیت باشد، هزینه به صورت تصاعدی بالا می رود.

علاوه بر این موارد، مسیر حمل و نقل میلگرد و سایر مقاطع فولادی، روز حمل بار، وضعیت آب و هوایی، شهرها و مناطقی که در مسیر قرار دارند و … بر هزینه حمل بار اثر می گذارند. بنابراین، برای کاهش هزینه حمل و نقل آهن آلات باید به تک تک این موارد توجه کنید. بر این اساس، نکاتی را در ادامه بیان می کنیم که با رعایت آن ها، در مسیر کاهش هزینه حمل و نقل آهن آلات موفق شوید. این نکات عبارتند از:

7 راهکار کاهش هزینه حمل و نقل آهن آلات

کاهش مسافت حمل و نقل

اولین گزینه برای کاهش هزینه حمل و نقل آهن آلات، کم کردن مسافت حمل بار است. تعداد کارخانه ها و تولیدکنندگان مقاطع فولادی در ایران بالاست و پراکندگی زیادی هم در سرتاسر کشور دارند. بنابراین، می توانید نزدیک ترین تولیدکننده به محل تحویل بار را انتخاب کنید تا مسافت جا به جایی کاهش یابد. این راهکار، تاثیر قابل توجهی بر کاهش هزینه حمل و نقل آهن آلات خواهد گذاشت.

انتخاب شرکت باربری مناسب

شرکت هایی که خدمات باربری و حمل و نقل را انجام می دهند، تعرفه های متفاوتی دارند. البته این موضوع استاندارد تعریف شده ای دارد؛ اما این استاندارد با کمی تلرانس و اختلاف اعمال می شود. در واقع ممکن است نرخ های واقعی بازار با نرخ های اعلام شده کمی اختلاف داشته باشند.

بنابراین بهتر است برای حمل و نقل بار خود، از شرکت هایی کمک بگیرید که کمترین نرخ را ارائه می دهند. البته برخی از فروشندگان و فعالان بازار همچون اصفهان آهن خدمات حمل و نقل بار را برای مشتریان خود ارائه می کنند. در این راستا، تلاش ما بر این است تا کمترین هزینه حمل برای مشتریان گرامی ایجاد شود.

داشتن پلن b برای شرکت حمل و نقل

برای کاهش هزینه حمل و نقل آهن آلات، سعی کنید اتفاقات آینده را پیش بینی کنید و برای آن ها برنامه ریزی کنید. برای مثال، همیشه سعی کنید چند شرکت حمل و نقل بار را که خدمات استاندارد و قیمت مناسبی دارند، در نظر داشته باشید. این موضوع، به شما کمک می کند تا در صورت تغییر در شرایط هر یک (مثلا افزایش هزینه ها یا نبود وسیله حمل و نقل)، بتوانید از خدمات بقیه استفاده کنید و مجبور به انجام هزینه بالاتر نباشید.

انتخاب شیوه باربری مناسب

برای حمل بار، باید به مسافت، مقصد و نوع بار دقت کنید و متناسب با آن، بهترین شیوه باربری را انتخاب کنید. به عنوان مثال، گاهی استفاده از خدمات حمل و نقل ریلی بسیار به صرفه تر از حمل به کمک تریلی و از طریق جاده است. همچنین مهم ترین نکته برای حمل بارهای صادراتی، توجه به نوع مرز و فاصله کشور مقصد است.

به عنوان مثال، برای کشورهایی با ایران مرز زمینی دارند، حمل و نقل جاده ای گزینه ارزان تری نسبت به حمل دریایی است؛ البته انتخاب نهایی شیوه حمل بار به حجم و وزن آن هم بستگی دارد. اما برای کشورهایی که فاصله بیشتری دارند یا حجم بار بالاست، احتمالا انتخاب حمل و نقل دریایی گزینه بهتری است.

کاهش هزینه حمل و نقل آهن آلات

حمل بار با وسیله نقلیه مناسب

بعد از شیوه حمل بار، باید بهترین وسیله نقلیه ممکن را نیز برای کار خود انتخاب کنید. این کار کمک زیادی به کاهش هزینه حمل و نقل آهن آلات می کند. برای مثال، اگر حجم بار شما به گونه ای است که با کامیونت قابل حمل است، استفاده از تریلی برای حمل بار موجب بالا رفتن هزینه و هدر رفتن منابع شما خواهد شد.

همچنین اگر حجم بار طوری است که باید با تریلی حمل شود، بهتر است به جای چند خودروی کوچک تر، از یک وسیله حمل و نقل بزرگ تر با ظرفیت بیشتر استفاده کنید. این موضوع در حمل و نقل دریایی و … نیز کمک کننده خواهد بود.

بسته بندی بهینه بار

معمولا بار آهن آلات همچون تیرآهن یا میلگرد توسط کارخانه به بهینه ترین شیوه ممکن بسته بندی می شود. بندیل میلگرد نمونه ای از این بسته بندی هاست که توسط کارخانه های بزرگ کشور ارائه می شود. اما از آن جایی که خرید مستقیم از این تولیدکنندگان کمی سخت است، بسیاری از خریداران باید از بازرگانی هایی همچون اصفهان آهن محصول خود را تهیه کنند.

نکته ای که اینجا مطرح است، باز شدن بندیل ها یا بسته بندی هاست. این کار معمولا برای خرد کردن بارهای بزرگ جهت فروش به خریداران خرد صورت می گیرد. حالا اگر بازرگانی ها کار خود را به خوبی انجام ندهند، ممکن است بار شما به شیوه ای بسته بندی شود که مجبور شوید آن را با چند وسیله نقلیه حمل کنید. این کار هزینه های شما را به شدت افزایش می دهد.

بنابراین، سعی کنید محصول مورد نظر خود را از فروشندگانی تهیه کنید که با استانداردهای کار آشنا هستند و می توانند این خدمت را به خوبی ارائه کنند.

راهکار کاهش هزینه حمل و نقل آهن آلات

توجه به زمان و شرایط آب و هوایی

راهکار بعد برای کاهش هزینه حمل و نقل آهن آلات، زمان بندی مناسب است. اگر شرایط انبارداری و نگهداری آهن آلات را دارید، بهتر است محصول خود را زمانی سفارش دهید که وضعیت آب و هوایی پایدارتر است. این موضوع به این دلیل است که در شرایط جوی ناپایدار و در زمان بارش برف و باران، هزینه حمل و نقل افزایش می یابد.

همچنین زمان بندی مناسب به شما کمک می کند تا بدون عجله، بهترین مورد را برای حمل بار خود انتخاب کنید. در صورتی که برنامه ریزی مناسبی روی این موضوع نداشته باشید، ممکن است مجبور به انتخاب گزینه هایی شوید که منجر به بالا رفتن هزینه های حمل بار شود.

در مجموع، حمل و نقل بار، بخش مهمی از هزینه های خرید آهن آلات شکل می دهد. در این مطلب راهکارهایی را برای کاهش هزینه حمل و نقل آهن آلات بررسی کردیم. البته اگر محصول مورد نظر خود را از طریق اصفهان آهن تهیه کنید، دغدغه های حمل بار را نخواهید داشت.

اصفهان آهن تلاش می کند تا از بین موارد موجود، بهترین گزینه ها را برای حمل بار مشتریان گرامی فراهم کند. بنابراین، فقط کافیست محصول مورد نظر را از اصفهان آهن سفارش دهید و بدون دغدغه، آن را در محل خود دریافت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.