منظور از گابیون بندی چیست؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

شاید شما هم با یک گردش کوتاه در سطح شهر قفس‌های مفتولی که با سنگ و مصالح دیگر پر شده باشند را دیده باشید. این قفس‌های سنگی امروزه به عنوان تزئین محل‌های عبور و مرور و یا جلوگیری از ریزش مصالح استفاده می‌شوند. این‌ها همان گابیون ها هستند. گابیون ها سازه‌هایی هستند که در کنار جاده، سد و در فضاهای شهری و صنعتی کاربرد فراوانی دارد. در دنیای امروز با توجه به ساخت آسان و قیمت پایینی که گابیون ها دارند به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مطلب می خواهیم در مورد گابیون بندی صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

گابیون چیست؟

گابیون بندی

گابیون ها قفس‌های توری هستند که درون آن‌ها با قلوه سنگ و مصالح دیگر پر شده و با قرارگیری مواد بر روی یکدیگر جایگزین مناسبی برای نرده، حصار و یا دیوار است. گابیون ها نوعی از قفس‌های توری است که مهم‌ترین وظیفه آن جلوگیری از ریزش دیواره‌های حاکی است. این قفس‌ها توسط سنگ‌هایی در اندازه‌های مختلف پر می‌شود.

بیشترین کاربرد این محصول در کنار استفاده‌های مهم و صنعتی در موارد تزئینی به منظور زیباسازی مکان‌ها و فضاهای سبز است که ممکن است بیشتر دیده باشید.

از کنار هم قرار دادن سیم‌های مفتولی و در کنار یکدیگر قرار دادن آن‌ها گابیون ها به صورت یک دیوار مستحکم ایجاد می‌شوند. تهیه و ساخت گابیون بسیار سریع و آسان است.

توری‌های گابیون شباهت بسیاری با توری‌های مرغی دارند. علاوه بر وجود شباهت‌هایی که هست این دو با یکدیگر تفاوت‌های عمده‌ای از لحاظ ابعاد رول، مفتول استفاده شده و چشمه بافت دارند.

تاریخچه استفاده از گابیون

اولین استفاده گابیون به زمان ساخت قفس‌های بزرگ پر از گل و سنگ پر می‌گردد که در صنایع نظامی و در جنگ‌ها جهت محافظت مورد استفاده قرار می‌گرفته است. هم‌چنین به منظور جلوگیری از طغیان رودخانه‌ها در مصر باستان قفسه‌هایی بزرگ از جنس چوب ساخته و درون آن‌ها را پر از سنگ و مصالح می‌کردند.

می‌توان نتیجه گیری کرد که گابیون ها از گذشته‌های دور مورد استفاده قرار داده شده است و امروزه به صورت مدرن با ظاهری زیباتر استفاده می‌شوند. توری گابیون به عنوان یک ابزار قدیمی با نوع کاربری متفاوت در صنایع بسیاری کاربرد دارد.

کاربرد گابیون

کاربرد گابیون

توری گابیون کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد. یکی از کاربردهایی که بیشتر شما مشاهده کرده‌اید استفاده از آن به منظور زیباسازی مکان و فضاهای شهری، ساخت مجسمه‌های سنگی در پارک‌ها و میادین شهر است. در این حالت توری گابیون به عنوان یک محفظه محکم برای جاگیری سنگ ها درون آن ایجاد می‌شوند و به همین دلیل به آن‌ها توری سنگی نیز گفته می‌شود.

همان‌طور که گفته شد گابیون یک قفس مفتولی پر شده از مواد سنگی و مصالحی مانند بتن، خاک یا شن است. تولید گابیون ها به صورت بلوک‌های انعطاف پذیر به منظور حفاظت از فرسایش ساخت و ساز و ثبات شیب‌ها می‌باشد. برای همین گابیون ها توسط سنگ‌هایی در اندازه‌های مختلف پر شده و با قرار گرفتن بر روی یکدیگر به صورت خشکه چینی قرار داده می‌شوند.

یکی دیگر از مهم‌ترین کاربردهای گابیون ها استفاده در صنعت ساخت و ساز، سد سازی (به جهت آب بند رودخانه‌ها و خازن برای جلوگیری از فرسایش زمین و یا مهار دیواره‌های خاکی سد)، جاده سازی ( مخصوصا اطراف جاده‌های کوهستانی که وظیفه مهار کردن و جلوگیری از ریزش سنگ ها را بر عهده دارند)، دیوارهای محافظ و ساخت فنس و حصار است.

استفاده از گابیون ها در مهندسی عمران به جهت زیباسازی و طراحی نمای داخلی و بیرونی ساختمان است.

استفاده از گابیون به عنوان جان پناه یکی دیگر از کاربردهای آن به شما می‌آید. به صورتی که در زمان‌های دور گابیون به صورت قفس‌های استوانه‌هایی ساخته و با خاک پر می‌شده‌اند به نحوی که قاعده آن بدون پوشش باشد و این به عنوان جان پناه بودن یا سله اندازی شناخته می‌شود.

کاربردهای دیگر گابیون ها عبارت اند از:

 • تقویت‌کننده خاک
 • ایجاد دیوار، حصار و فنس
 • استفاده در صنایع نظامی و جنگی
 • موج شکن در سواحل آبی
 • به منظور پیشگیری از شسته شدن کف آبراهه‌ها در زمان سیل کف آن را با توری گابیون پوشش می‌دهند.
 • کنترل و هدایت آب در زمان سیلاب در دیواره‌های کانال‌های آب

جنس گابیون

مفتول‌های گالوانیزه دارای خاصیت انعطاف پذیری بالایی هستند. توری‌های گابیون نیز به دلیل متنوع بودن در شکل و ابعاد باید قابلیت انعطاف پذیری بالایی داشته باشند. به همین جهت از مفتول‌های با جنس گالوانیزه در ساختار آن به عنوان ماده اصلی استفاده می‌شود. مفتول‌ها می‌توانند در اندازه و قطرهای مختلف ساخته و تولید شوند. رایج‌ترین اندازه قطری مفتول توری گابیون بین 2، 4 و 5 میلی‌متر است. علاوه بر این چشمه‌های تولید گوناگونی نیز دارند.

دسته دیگری از گابیون ها از جنس پلاستیک تولید می‌شوند. قیمت مناسب و استفاده آسان و راحت از گابیون پلاستیکی به منظور آرماتوربندی و مسلح نمودن خاک در زیر بتن موجب شده تا بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

هر دو جنس گابیون ها کاربردهای متنوع و گوناگونی دارند اما توری‌های فلزی دارای مقاومت و استحکام بیشتری هستند. در مقابل طول عمر گابیون های پلاستیکی با توجه به صرف هزینه‌های کمتر، خیلی بیشتر است.

جنس گابیون با توجه به نوع صنعت مورد نظر، شرایط و محل مورد استفاده انتخاب و خریداری می‌شود.

مشخصات گابیون

مشخصات گابیون

گابیون ها دارای سه مشخصه چشمه بافت، عرض و قطر مفتول هستند. عرض مفتول‌های گالوانیزه مورد استفاده بین 1 الی 3 متر و طول آن‌ها بین 40 تا 50 متر می‌باشد. معمولا مفتول‌های با قطر 2، 4 و 5 در ساخت گابیون کاربرد دارند. وزن مفتول‌ها در هر متر به 2 کیلوگرم می‌رسد.

چشمه‌ها در اندازه‌های مختلف و بر اساس ابعاد سنگ مورد استفاده در داخل توری طراحی و تعیین می‌شوند. شکل ظاهری چشمه بافت به صورت شش ضلعی یا لانه زنبور است. اندازه چشمه بافت بین 6*5، 10*8 و 10*10 متنوع است. اندازه 10*8 چشمه بافت از پرمصرف‌ترین نوع می‌باشد.

رایج‌ترین نوع آن اندازه 6*5 آن است که به منظور کف‌بندی آبراهه‌ها استفاده می‌شود. این نوع گابیون به اصطلاح صنعتی با نام گابیون مترز شناخته می‌شود.

طراحی تور سنگی در اشکال مختلف انجام می‌شود. از کاربردی‌ترین شکل توری سنگی می‌توان به نوع مکعبی و استوانه‌ای آن اشاره کرد.

ویژگی و مزایای گابیون

گابیون ها با توجه به نوع کاربرد و محل مورد نظر برای استفاده طراحی و تولید می‌شوند. این محصول از لحاظ خواص فیزیکی و مکانیکی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. اما با توجه به نوع کاربرد خواصی مانند شکل پذیری، انعطاف پذیری، فرایند پذیری و سهولت استفاده آن مورد بررسی قرار گرفته می‌شود.

تولید و ساخت گابیون ها در مقابل ساخت سازه‌های مشابه دیگر بسیار مقرون به‌صرفه‌تر است. از جمله مزایایی که گابیون ها دارند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نصب سریع و آسان
 • مقرون به‌صرفه بودن
 • انعطاف پذیری بالا و آزاد گذاشتن دست طراح به منظور داشتن یک طرح منحصر به فرد
 • سرعت بالای اجرای آن به دلیل عدم نیاز به پی‌ریزی و آماده سازی از قبل
 • طول عمر بالا به دلیل مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی متغیر و مقاومت بالا در برابر محیط‌های مرطوب
 • استفاده از مواد بازیافتی به عنوان مصالح پرکننده توری گابیون به جای استفاده از انواع سنگ ها
 • به دلیل پر شدن با مواد طبیعی و یا بازیافتی قابلیت سازگاری با محیط‌زیست را به خود اختصاص می‌دهد.
 • بهره‌مندی از خواص مکانیکی مطلوب با به کار گیری مفتول‌های گالوانیزه

نحوه اجرای گابیون

اجرا و تولید گابیون با توجه به نوع کاربرد آن متفاوت است. رایج‌ترین نوع آن ساخت به صورت توری‌های مکعبی یا استوانه‌ای شکل است که با قرار گیری در محل مورد نظر از سنگ ها در اندازه‌های مختلف و مصالح دیگر پر می‌شوند.

انتخاب نوع مفتول مورد استفاده در توری‌های گابیون باید بر اساس شرایط محیطی و کاربرد توری انجام شود. علاوه بر مفتول‌های گالوانیزه و پلاستیکی می‌توان از مفتول‌های روکش‌دار PVC به دلیل مقاومت بیشتر استفاده نمود. محیط مورد نظر را اندازه گیری کرده و با توجه به آن مقدار توری خریداری می‌شود.

گابیون ها بر اساس الگوی از قبل تعیین شده برش داده می‌شوند. در گام بعدی با کمک پایه‌های نصب شده در مکان مشخص شده توری‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند تا یک قفس فلزی را تولید کنند. در پایان قفس‌ها با سنگ ها و مصالح دیگر پر شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای اطلاع از قیمت روز محصولات مفتولی روی لینک زیر کلیک کنید:

«قیمت محصولات مفتولی» 

سخن پایانی

گابیون ها توری‌هایی هستند که از دو جز تور و سنگ تشکیل شده‌اند. این سازه با نام توری سنگی و قفس توری نیز در بین صنعتگران و تولید کننده ها شناخته می‌شود. استفاده آسان از گابیون ها و قیمت مناسب آن موجب شده تا در بیشتر مصارف امروزی کاربرد داشته باشد. از مفتول‌های روکش‌دار و غیر روکش‌دار از جنس‌های مختلف گالوانیزه، پلاستیک و PVC در ساخت گابیون ها استفاده می‌شوند.

از ویژگی‌های مهم این سازه می‌توان به مقاومت و استحکام بالای آن، قابلیت انعطاف پذیری بالا و ضد زنگ بودن آن اشاره کرد. در دنیای امروز تورسنگ‌ها کاربردهای گسترده‌ای در مصارف نظامی، صنعتی، عمران، سد سازی و زیباسازی فضاهای شهری دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.