نمودار قیمت شمش فولادی از سال ۹۳ تا ۱۴۰۱

زمان مطالعه: 4 دقیقه

نمودار قیمت شمش فولادی نیز همچون دیگر مقاطعی که در بازار فولاد به فروش می‌رسند؛ تغییرات بسیاری را تجربه کردند. بررسی این تغییرات به شما در خرید محصولات با مناسب‌ترین قیمت کمک شایانی می‌کند. اگر شما هم به دنبال دریافت قیمت‌های به روز و تحلیل‌های کاربردی این محصولات هستید؛ همواره اصفهان آهن را دنبال کنید.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت شمش فولادی در ایران

هر محصول تحت تاثیر قیمت محصولات دیگر و بازارهای متفاوت قرار می‌گیرد. شمش فولادی نیز از این قائده مستثنی نیست. این محصول فولادی به صورت گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ از این رو بررسی عواملی که باعث نوسان در قیمت این محصول می‌شوند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قیمت سنگ آهن
  • بهای ضایعات فولادی
  • عرضه و تقاضا
  • بازار دلار
  • نوسانات سیاسی و اقتصادی داخلی و بین المللی
  • مناسبات بین کشورها

در این بین اهمیت نوسانات ارزهای بین المللی به خصوص دلار را نمی‌توان نادیده گرفت. دلار اصلی‌ترین عامل افت و خیزهای بهای مقاطع فولادی در ایران به شمار می‌رود. اما بررسی نوسانات این محصولات نشان می‌دهد تاثیر ارزهای بین المللی کوتاه مدت است و در بلند مدت عرضه و تقاضا بازار این مقاطع را به حالت عادی بازمی گرداند.

بررسی نمودار قیمت شمش فولادی ۱۲۵*۱۲۵

سال ۹۳ و ۹۴ سال‌های خوب قیمت شمش فولادی 125*125 به شمار می‌رفتند. طی این مدت تغییرات زیادی در بهای این فرآورده مشاهده نشد. در ابتدای سال ۹۳ این شمش فولادی با قیمت ۱۶۵۵ تومان در بازار معامله شد؛ با این حال با رسیدن به انتهای سال ۹۴ بهای این محصول چیزی در حدود ۱۰۶۰ تومان بود.

اگرچه در سال ۹۵ بهای این محصول کمی افزایش یافت؛ اما هنوز هم می‌توان گفت ثبات نسبتا خوبی در بازار آن حاکم بود. در این زمان مذاکرات برجام به تازگی شروع شده بود و مردم امید بسیاری به آن داشتند. از سوی دیگر تحولات بین المللی نوسانات مختلف در بازار این محصول را کنترل کردند.

با شروع سال ۹۸ بود که روند افزایشی بهای این محصول آغاز شد. در این سال قیمت‌ها نوسانات بسیاری را تجربه کردند. برای مثال در ابتدای سال بهای این محصول ۳۷۰۰ تومان بود. با گذشت مدتی و رسیدن به اسفندماه ۱۳۹۸ قیمت شمش فولادی ۱۲۵*۱۲۵ به چیزی در حدود ۵۵۶۰ تومان رسید.

سال ۱۳۹۹ یکی از پر تنش‌ترین برهه‌ها برای بازار فولاد به شمار می‌آید. در این زمان محصولات فولادی مختلف از جمله شمش فولادی ۱۲۵*۱۲۵ نوسانات بسیاری را تجربه کردند. در ابتدای سال بهای این محصول حدود ۵۲۵۰ تومان بود. رشد قیمت و نوسانات مختلف موجب شد در انتهای سال ۱۴۰۱ این مقطع فولادی با قیمت ۱۱۴۰۰ تومان معامله شود.

سال ۱۴۰۱ سال شکستن رکوردها در بازار فولاد بود. اکثر مقاطع فولادی در اسفندماه این سال بود که قله قیمت خود را فتح کردند. این محصول نیز در ۸ اسفند ۱۴۰۱ به بالاترین قیمت خود یعنی ۲۳۷۰۰ تومان به ازای هر شمش رسید. با این حال کارشناسان امیدوارند این محصول فولادی در سال آینده روند بهتری را بپیماید.

شمش 125*125

بررسی نمودار قیمت شمش ۱۵۰*۱۵۰

۹۳، ۹۴ و ۹۵ سال‌هایی بودند که قیمت شمش فولادی ۱۵۰*۱۵۰ روند با ثباتی را در پیش گرفته بود. این محصولات در بازار با قیمت‌هایی در حدود ۱۴۴۰ تومان معامله می‌شدند. همین موضوع موجب افزایش تقاضا و بهبود تولید این محصولات فولادی در ایران شده بود. اما روند ثبات بهای این محصولات چندان پایدار نبود.

نیمه دوم سال ۱۳۹۶ بود که روال افزایش بهای این محصولات شروع شد و تا امروز نیز گریبان بازار فولاد را رها نکرده است. البته در این سال شیب افزایش قیمت چندان تند و شدید نبود؛ اما بازهم در بلند مدت این افزایش قیمت برای تولیدکنندگان وابسته به این محصول آزاردهنده بود. 

سال‌های ۹۷ و ۹۸ نیز اوضاع به همین منوال بود؛ اما با این تفاوت که روال رشد قیمت‌ها در این دو سال کمی شیب بیشتری گرفت. این موضوع در صنعت فولاد بیشترین تاثیر را گذاشت. چرا که شمش فولادی یکی از اصلی‌ترین مواد اولیه‌ای است که برای تولید تیرآهن و میلگرد به کار گرفته می‌شود.

سال ۹۹ یکی از پر التهاب‌ترین سال‌ها برای بازار فولاد به شمار می‌رود. نوسانات بسیاری بر بازار مقاطع فولادی طی این سال حکومت می‌کرد. به طوری که در میانه سال این محصول با قیمت 12250 تومان در بازار معامله می‌شد. در نهایت، در اسفند سال ۹۹ بهای این محصول به چیزی در حدود ۱۱۴۰۰ تومان رسید. 

سال ۱۴۰۱ از آن هم پر التهاب‌تر بود اما آنچه همه را شگفت زده کرد، رسیدن به قله قیمت در اکثر مقاطع فولادی بود. این محصول نیز در نیمه اول اسفند ۱۴۰۱ با قیمت 20950 تومان معامله شد. این بیشترین بهایی بود که شمش ۱۵۰*۱۵۰ به چشم دید. البته کارشناسان پیش بینی می‌کنند بهای این محصول در سال آینده ممکن است روند متفاوتی را طی کند. 

نمودار قیمت شمش ۱۵۰*۱۵۰

افت و خیزهای بسیاری در قیمت محصولات مختلف در بازار فولاد مشاهده می‌شود که اگر بتوانید از آن‌ها به بهترین روش استفاده کنید؛ می‌توان سود بسیاری برد. اگر شما هم به دنبال خرید با مناسب‌ترین قیمت هستید؛ کارشناسان ما در اصفهان آهن آماده ارائه محصولات به شما عزیزان هستند. کافی است با ما تماس بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.