نبشی، ناودانی و سپری؛ با کاربرد و ویژگی هر کدام آشنا شوید

زمان مطالعه: 4 دقیقه

نبشی، ناودانی و سپری سه مورد از مقاطع فولادی مهم هستند که در انواع مختلف با کاربردهای مختلف تولید می‌شوند. هر کدام از این سه محصول، به نوعی در تکمیل سازه‌های ساختمانی نقش اساسی دارند و اصولاً در ساخت در و پنجره، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مطلب می‌خواهیم در مورد نبشی، ناودانی و سپری، کاربرد و ویژگی‌های هر کدام صحبت کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

نبشی چیست؟

نبشی-چیست
نبشی-چیست

نبشی، مقطعی به شکل L با زاوایه‌ی عمودی است که از لحاظ هندسی به دو نوع بال‌مساوی و بال‌نامساوی تقسیم می‌شود. نوع بال‌مساوی این محصول، دارای دو بُعد هم‌اندازه است و نوع بال‌نامساوی آن، دارای بال‌هایی با ابعاد مختلف است.

نبشی، از جنس فولاد ساده‌ی کربنی و استیل تولید می‌شود و هر کدام از جنس‌های آن، دارای کاربردهای مختلفی است.

این مقطع فولادی در دو نوع فابریک و پرسی تولید می‌شود. نوع فابریک این محصول، به کمک نورد گرم تولید می‌شود؛ به این صورت که بیلت فولادی با جنس مورد نظر، پیش‌گرم شده و تحت نورد قرار می‌گیرد.

در این فرآیند طی چند مرحله، بیلت فولادی، شکل L به خود می‌گیرد و به این ترتیب، نبشی فابریک تولید می‌شود.

نوع دیگری از نبشی‎‌ها، همان طور که اشاره شد، نبشی‌های فابریک هستند که نسبت به نبشی پرسی، خواص مکانیکی ضعیف‌تری دارند. نبشی فابریک، از پرس‌ تسمه‌ی فولادی تولید می‌شود. زاویه‌ی بیرونی این تسمه‌ها گرد‌تر از نبشی فابریک است. در مقاله‌ای جداگانه در مورد این موضوع که نبشی چیست و چه کاربردهایی دارد صحبت کردیم.

کاربرد نبشی‌ها

از مهمترین کاربردهای نبشی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تقویت سازه‌ها
 • چهارچوب‌ها
 • استفاده به عنوان تکیه گاه
 • قابل استفاده در صنایع مختلف، مانند دکل‌های انتقال نیرو، ماشین آلات صنعتی، بادبندها و …
 • ساخت مبلمان یا قفسه‌های تزئینی

سپری چیست؟

سپری
سپری

سپری یا پروفیل Tشکل، یکی از محصولاتی است که در صنعت و ساختمان‌سازی کاربرد دارد. ارتفاع جان و بال سپری فولادی، برابر است و ابعاد آن‌ به عنوان نمر‌ه‌ی سپری شناخته می‌شود. این محصول، همانند ناودانی به دو صورت پرسی و فابریک تولید می‌شود. پرسی، محصولی است که به دو صورت تک یا دوبل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرآیند تولید سپری به این صورت است که فولاد به صورت بیلت، ریخته‌گری می‌شود و بیلت‌ها پس از گرم‌شدن در دمای مشخص به واحد نورد منتقل می‌شوند.

در مرحله‌ی بعدی، بیلت‌‍‌ها از غلتک‌های خاص عبور می‌کنند و مقطع Tشکل سپری، تولید می‌شود. با بُرش طولی سپری‌ها این محصول، آماده‌ی عرضه به بازار می‌شود.

سپری به صورت شاخه‌ای در بازار فروخته می‌شود. حین خرید این محصول لازم است به پرسی یا فابریک‌بودن آن توجه داشته باشید. همچنین، می‌توانید با مراجعه به جدول اشتال این محصول، وزن هر شاخه را به دست آورید و سپس برای خرید آن اقدام کنید.

کاربردهای سپری

 • ساخت در و پنجره
 • اسکلت گلخانه‌ها
 • سقف و نماهای شیشه‌ای
 • اتصال پل به ستون‌ها
 • سدسازی

مشاهده کنید: سپری چیست؟

ناودانی چیست؟

ناودانی-چیست
ناودانی-چیست

ناودانی، یکی دیگر از مقاطع فولادی پُرمصرف است. ناودانی‌ها اکثرا در دو جنس فولاد ساده‌ی کربنی و استیل تولید می‌شوند که هر کدام، کاربردهای گوناگونی دارند.

ناودانی از لحاظ هندسی به دو نوع بال‌موازی و بال‌شیب‌دار تقسیم می‌شوند. نوع بال‌موازی آن به ناودانی Uشکل و نوع بال شیب‌دار آن به ناودانی Cشکل نیز معروف است.

جالب است بدانید که روش تولید این محصول هم به دو صورت پرسی و فابریک است. نوع فابریک ناودانی با روش نورد گرم تولید می‌شود؛ در حالی که ناودانی پرسی به کمک پرس‌کردن تسمه‌های فولادی تولید می‌شود.

قیمت ناودانی پرسی از قیمت ناودانی فابریک ارزان‌تر است و شاید همین موضوع باعث شود که شما بتوانید نوع ناودانی مورد نظر را هنگام خرید تشخیص دهید.

برای این که در مورد ناودانی اطلاعات بیشتری داشته باشید، می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید:

«ناودانی چیست»

کاربردهای ناودانی

 • به صورت قوطی در ستون‌ها
 • خرپا
 • قابل استفاده در تیرها

برای شناخت نبشی، ناودانی و سپری، لازم است ابتدا به خوبی هر یک از آن‌ها را بشناسیم و در مورد کاربرد و ویژگی‌هایشان اطلاعات بیشتری داشته باشیم؛ بررسی شناخت و مشخصات فنی و همچنین ویژگی‌های ظاهری این محصولات، می‌تواند به انتخاب و کاربرد صحیح آن‌ها کمک کند.

مقایسه نبشی، ناودانی و سپری

تا اینجا راجع به ویژگی و کاربردهای نبشی، ناودانی و پرسی صحبت کردیم. همان طور که اشاره شد، هر کدام از این محصولات، کاربردهای متفاوتی با یکدیگر دارند و دارای ویژگی‌های خاصی هستند.

در ادامه می‌خواهم به مقایسه‌ی نبشی، ناودانی و سپری بپردازیم:

 • به طور کلی می‌توان گفت که هر کدام از این سه مقاطع فولادی، به شیوههای پرسی و فابریک تولید می شوند؛ بنا بر این، می‌توان نتیجه گرفت که از لحاظ فرآیند تولید با یکدیگر تفاوتی ندارند.
 • شکل ظاهری نبشی، ناودانی و سپری، کاملاً با یکدیگر متفاوت است؛ اشاره کردیم که سپری‌ها مقاطع فولادی Tشکل هستند؛ این در حالی است که ناودانی‌ها، U و Cشکل هستند.
 • از مقایسه‌ی این سه محصول می‌توان نتیجه گرفت که هم نبشی، هم ناودانی و هم سپری، هر سه در جهت اتصالات در سازه‌های ساختمانی استفاده می‌شوند.
 • سپری فقط به صورت تکی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ در حالی ‌که نبشی، هم به صورت تکی و هم دوبل استفاده می‌شود.
 • ضخامت هر کدام از این مقاطع فولادی با یکدیگر متفاوت است؛ ضخامت نبشی بین 2 تا 5 میلی‌متر است در حالی ‌که ضخامت سپری بین 0.9 تا 2.5 میلی‌متر می‌باشد.
 • نبشی، تنوع بیشتری دارد و همان طور که گفته شد به دو نوع بال‌مساوی و بال‌نامساوی تقسیم می‌شود؛ بنا بر این، کاربردهای متنوع‌تری نسبت به سپری‌ها دارند.
 • سپری‌ها محصولاتی هستند که به دلیل سه‌وجهی‌بودن و سختی بالا، برای مصارفی مناسب‌اند که نیاز به پایه‌ی قوی‌تری داشته باشند.

با مراجعه به لینک زیر می‌توانید از قیمت نبشی، ناودانی و سپری اطلاع داشته باشید:

«قیمت نبشی، ناودانی، سپری»

سخن پایانی

در این مطلب در مورد تفاوت نبشی، ناودانی و سپری صحبت شد. با توجه به مطالب گفته‌شده و مقایسه‌ی هر کدام از این محصولات به راحتی می‌توان تفاوت نبشی، ناودانی و سپری را تشخیص داد و در کاربردهای مختلف، محصول مناسب را انتخاب کرد.

هر کدام از این محصولات، علاوه بر تفاوت در شکل ظاهری، دارای مشخصات فنی، خواص مکانیکی و همچنین استانداردهای ساخت مختلفی هستند. در نهایت می‌توان گفت که انتخاب صحیح میان این سه محصول باید با بررسی کامل و توجه به مواردی مانند محل نصب، شرایط محیطی و موارد استفاده، صورت بگیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.