سوله خرپایی چیست؟ کاربردهای آن

زمان مطالعه: 4 دقیقه

از سوله‌ها در قدیم بیشتر برای ساخت انبار استفاده می‌کردند و کاربرد چندانی نداشتند. امروزه سوله‌ها دارای کاربردهای متعددی هستند؛ به‌علاوه ساخت آنها نیز شکل جدیدی به خود گرفته و با توجه به استفاده از خرپا در ساخت آنها، از شیوه سنتی دور شده‌ایم. نصب سوله خرپایی بسیار راحت است، در نتیجه فرایند ساخت آن بسیار سریع‌ پیش می‌رود. در این مقاله از اصفهان آهن می‌خواهیم به این سؤال که سوله خرپایی چیست و چه کاربردی دارد جواب دهیم.

فایل صوتی این مطلب

فایل ویدئویی این مطلب

تعریف دقیق سوله خرپایی

سوله خرپایی چیست؟ در جوابی ساده باید گفت که یک سازه فلزی یا چوبی مثلثی شکل است که برای ما مزایای زیادی دارد. شکل ظاهری این سازه باعث می‌شود که ساختمان راحت‌تر نیروهای کششی و فشار وارده را    تحمل کند. لازم‌به‌ذکر است که سوله‌های خرپایی به شکل مربع یا چهارگوش هم تهیه می‌شوند و برای کاربردهایی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. سازه‌های خرپایی با استفاده از فولاد، پروفیل و گاهی چوب تهیه و ساخته می‌شوند. این نوع ساختار وزن سازه را نسبت به دیگر سوله‌های ساخته شده، کمتر می‌کند.

سوله خرپایی چیست

 سوله‌های سبک به قدری محبوب و کارآمد هستند که می‌توان آنها را در نوع خود یک پدیده به حساب آورد. امروزه به لطف انواع خرپایی، باید گفت که سوله‌های تیرورقی دیگر استفاده چندانی ندارند و آن‌ها را به‌عنوان دست‌دوم خرید و فروش می‌کنند. نوع خرپایی را با نام سوله سبک هم می‌شناسند و علاوه‌بر‌این که در دسته انواع سبک جا می‌گیرند، جزء سازه‌های ارزان نیز محسوب می‌شوند.

کاربرد سوله خرپایی چیست؟

امیدواریم که تا اینجا به جواب این‌که «سوله خرپایی چیست؟» رسیده باشید. در این بخش قصد داریم شما را با کاربرد آن آشنا کنیم. از بهترین انواع سوله سبک، می‌توان به نوع خرپایی اشاره کرد. در کل سه نوع سوله داریم که نوع خرپایی یکی از سبک‌ترین آنها محسوب می‌شود؛ به همین دلیل می‌توان آن را بهترین نوع این سازه دانست؛ از طرفی این سازه به شکل باور نکردنی هم از لحاظ قیمت، هم از لحاظ وزن و هم از لحاظ امکان اجرا شدن، دست ما را بسیار باز‌تر می‌کند؛ چرا که مقرون‌به‌صرفه بودن آن کاملا مشهود است.

کاربرد سوله خرپایی

در جواب به این سؤال که سوله خرپایی چیست، می‌توان گفت که این سوله در ساخت‌وساز با دهانه بزرگ به ما کمک می‌کند. در اصل این ویژگی، مهم‌ترین دلیل محبوبیت آن است. شما با استفاده از آن بدون نیاز به ستون زنی در وسط سازه، امکان اجرای سقف‌های عظیم را دارید، این موضوع یعنی علاوه‌بر‌اینکه می‌توانید استقامت سازه را حفظ کنید، در کاهش هزینه‌ها نیز بسیار تأثیرگذار است.

به‌صورت‌کلی می‌توان بیان کرد که سوله‌های خرپایی را می‌توانید در بخش‌های گوناگون استفاده کنید، اما مهم‌ترین مواردی که می‌توانیم به آن اشاره کنیم عبارتند از:

 • انبار‌ها
 • گاوداری
 • استخر‌ها
 • نمایشگاه‌ها
 • خطوط تولید
 • سالن‌ها ورزشی
 • اسکان‌های اضطراری

موارد گفته شده تنها بخشی از کاربردهای سوله‌های خرپایی است و از این سازه‌ها می‌توان در بخش‌های گوناگون استفاده کرد. این نوع سوله‌ها بسته به کاربردی که دارند، بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرند.

مزایای استفاده از سوله خرپایی

بعد از این که متوجه شدید سوله خرپایی چیست و چه کاربردی دارد، خوب است که به مزایای استفاده از آن نیز اشاره داشته باشیم.

 • مناسب برای کاربردهای صنعتی و غیرصنعتی هستند.
 • قیمت آنها ارزان است.
 • زمان اجرای آن بسیار کم است.
 • این سوله‌ها در برابر شرایط محیطی و حوادث احتمالی دارای مقاومت بالایی هستند.
 • سوله‌های خرپایی را می‌توانید با هراندازه‌ای (حتی بیشتر از 100 متر بدون ستون میانی) استفاده کنید.
 • در هنگام ساخت آنها از پروفیل درجه یک استفاده می‌شود.
 • شما می‌توانید در تمام سازه‌های خرپایی، هر نوع تجهیزات مصرفی ساختمان را بدون داشتن هیچ محدودیتی نصب کنید.
 • می‌توانید جرثقیل‌های سقفی را بدون محدودیت در تناژ نصب کنید.
 • این سازه خاصیت مونتاژ و دمونتاژ آسان در هر محلی را دارد.

تمامی این موارد بخشی از مزایای سوله خرپایی بود که به‌صورت خلاصه به شما توضیح دادیم.

انواع سوله خرپایی

انواع سوله خرپایی
نام سوله خرپايينام لاتيندهانهتوضیحات
شاه تيرKing Post Trussحداکثر 8 مترجنس به‌کاررفته شده در آن از فولاد و چوب بوده و کاربرد آن در سازه‌های کوچک است.
دستک‌دار يا عصايیQueen Post Trussدر حدود 10 مترقابل‌اجرا روی بیشتر سازه‌ها و بسیار ساده و کاربردی  
چتریFan Trussبراي سازه‌های متوسطاز فولاد تهیه می‌شوند و حالت آن تقارنی است؛ قوس‌های فوقانی کوچکی که در این نوع استفاده می‌شود به بهتر شدن اتصالات کمک می‌کند.
قوس‌های موازیParallel Chord Trussبراي دهانه‌های کوچکدر این نوع به تیرک حامل نیاز ندارید، کاربرد اصلی آن در هنگامی است که نیاز به اجرای سقفی محکم با هزینه پایین داشته باشید.
پاشنه بلندRaised Heel Roof Truss38 کيلوگرماین نوع، بهترین سوله خرپایی چوبی است که می‌تواند فضای مناسب برای عایق‌کاری همچنین کاهش هزینه‌های انرژی را فراهم کند.
سقف نور شمالیNorth Light Roof Truss20 تا 30 متربا استفاده از این سوله خرپایی می‌توانید امکان اجرای تیرآهن سبک را به‌صورت وسیع داشته باشید. این سازه از قدیمی‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین روش‌های ساخت محسوب می‌شود.
پراتPratt Truss6 تا 10 مترجنس به کار رفته شده در آن فولاد و بسیار به‌صرفه است.
هاوHowe Truss6 تا 30 مترمتریال آن بیشتر از چوب تهیه می‌شود؛ اما فولاد در قسمت‌های عمودی و کششی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد تا بتواند سازه را تقویت کند.

سوله خرپایی همان‌طور که بیان شد، از پرکاربردترین نوع سازه‌های سبک به شمار می‌آید و می‌توان از آن جهت ایجاد فضای مسقف در میان انواع سازه‌های مهندسی مدرن استفاده کرد. کاهش چشمگیر مصالح مصرفی از جمله (فولاد) جهت ساخت این سازه‌ها به‌علاوه سرعت و نصب آسان این سازه، از دیگر دلایلی است که افراد بسیاری در دنیا، از این محصول استفاده می‌کنند.

سوله خرپایی چیست؟

در جوابی ساده باید گفت که یک سازه فلزی یا چوبی مثلثی شکل است که برای ما مزایای زیادی دارد. شکل ظاهری این سازه باعث می‌شود که ساختمان راحت‌تر نیروهای کششی و فشار وارده را تحمل کند.

سوله خرپایی چه کاربردهایی دارد؟

این سوله‌ها درانبار‌ها، گاوداری، استخر‌ها، نمایشگاه‌ها، خطوط تولید، سالن‌ها ورزشی و اسکان‌های اضطراری کاربرد دارند.

مزایای سوله خرپایی چیست؟

مناسب برای کاربردهای صنعتی و غیرصنعتی هستند، قیمت آنها ارزان است، زمان اجرای آن بسیار کم است و همچنین در برابر شرایط محیطی و حوادث احتمالی دارای مقاومت بالایی هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.