بیلت یا شمشال چیست و فرآیند تولید آن چگونه است؟ + ویدئو

زمان مطالعه: 3 دقیقه

بیلت یا شمشال از فرآورده‌های میانی نورد فولاد است که سطح مقطع آن کوچک‌تر از ۲۳۰ سانتیمتر مربع است. سطح مقطع این محصول، دایره یا مربع با عرض کمتر از ۱۵ سانتیمتر است. از شمشال بیشتر برای تولید میلگرد و سیم استفاده می‌شود.

فایل صوتی این مطلب

نحوه تولید بیلت

play-rounded-fill

فرآیند تولید بیلت از فرآورده‌های میانی نورد

تولید بیلت
فرآیند تولید بیلت

بیلت را به دو روش یکی از طریق «خروجی کوره بلد» و دیگری از طریق «خروجی کوره‌های قوس الکتریک» تهیه می‌کنند، که در ادامه به بررسی این دو روش می‌پردازیم.

روش کوره بلند (BF):

بیلت

بیش از ۹۰ درصد از سنگ آهنی که در جهان استخراج می‌شود در کوره‌های بلند مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این روش سنگ آهن پس از اینکه پیش پخت و کلوخه سازی گردید، به همراه کک و آهک داخل کوره بلند ریخته شده و آهن خام یا چدن به دست می‌آید.

سپس آهن خام در کانورتر به فولاد مذاب تبدیل می‌شود. در مرحله بعد، ناخالصی‌های فولاد خام مانند کربن را به‌وسیلهٔ اکسیژن از آن جدا می‌کنند تا فولاد خام به دست آید. فولاد مذاب پس از جداسازی ناخالصی توسط پاتیل‌های حمل مذاب به واحد ریخته گری برده می‌شود.

سپس مواد مذاب را در واحد ریخته گری داخل قالب‌های شمش ریخته و بر روی غلتکی قرار داده و با پاشیدن آب به خنک کردن آن اقدام می‌نمایند. پس از خنک شدن شمش فولادی را به طول دلخواه برش می‌دهند.

کوره‌های قوس الکتریکی (EAF) و کوره القایی (IMF)

بیلت

آهن قراضه را با سبدهای مخصوص در کوره قوس الکتریکی می‌ریزند و بعد از آن آهن اسفنجی را با مواد سرباره سازی مانند کک، آهک، بنتونیت، و… از بالا به کوره اضافه می‌گردد. پس از افزودن این مواد اقدام به نمونه گیری، دمش اکسیژن، همگن سازی و آنالیز کرده تا مواد داخل کوره به فولاد مذاب تبدیل شود.

فولاد مذاب پس از جداسازی ناخالصی توسط پاتیل‌های حمل مذاب به واحد ریخته گری برده می‌شود. در ریخته گری مواد مذاب را داخل ظروفی به نام تاندیش می‌ریزند و بعد آن را داخل قالب مسی آب گرد و بر روی غلتکی قرار داده و با پاشیدن آب به خنک کردن آن اقدام می‌نمایند. در ادامه شمش‌های منجمد به دست آمده را به طول‌های مورد نظر برش می‌دهند.

مرحله کوره الکتریکی، فرآیند ذوب شدن ذوب فلزات فلزی است. یک کوره الکتریکی از الکتریسیته برای حرارت دادن قراضه فولاد استفاده می‌کند. بسته به روش‌های گرمایش، آن را به کوره‌های قوس و کوره‌های مبتنی بر DC (جریان مستقیم) تقسیم می‌شود، این یک فرایند ساخت فولاد تصفیه شده پودر به بیلت است.

در طول ریخته گری پیوسته، فولاد تاکنون مایع باقی مانده است، به یک شکل ثابت می‌شود. شمش نیمه خام برای تولید طیف گسترده‌ای از محصولات پس از فرآیندهای مختلف استفاده می‌شود. بیلت ساخته شده در فرآیند ریخته گری مداوم به آسیاب از طریق یک سیستم انتقال خودکار تغذیه می‌شود.

قیمت روز بیلت یا همان شمش فولادی:

بیلت

قیمت بیلت در بازار ایران، با توجه به عرضه و تقاضای موجود در بورس کالای کشور تعیین می‌گردد. با توجه به اینکه میزان 85 درصد کالاهای نوردی بازار فولاد ایران به مصرف داخل می‌رسد، نوسانات بازارهای بین‌المللی بر این کالا اثر مستقیم نمی‌گذارد و قیمت شمش فولادی در ایران به نسبت قیمت بین‌المللی آن عمدتاً پایین‌تر است.

شما می‌توانید به‌منظور اطلاع از قیمت روز شمش فولاد از لینک زیر اقدام نمایید.

مشاهده کنید: قیمت بیلت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Hide picture