کاشت میلگرد و هر آنچه لازم است در مورد آن بدانید + ویدئو

کاشت میلگرد اصطلاحی است که اگر در حال ساختن یک آپارتمان یا ساختمان باشید از پیمانکار یا معمار شنیده‌اید. به‌طور حتم شما میدانید که استفاده از میلگرد در سازه بتنی به‌منظور افزایش استحکام بتن صورت می‌گیرد.

اما چرا و در چه شرایطی نیاز به کاشت میلگرد وجود دارد؟ آیا این کار نیاز به محاسبات مهندسی دارد و آیا آیین نامه و ضوابط خاصی برای آن وجود دارد که باید رعایت شود؟ برای پاسخ به این سؤال‌ها و سؤال‌های بیشتری که به‌طور حتم در طول پروژه ساختمانی‌تان با آن‌ها روبه رو می‌شود ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

فایل صوتی مطلب

فایل صوتی زیر برای آن دسته از مخاطبین مجموعه اصفهان آهن تهیه شده است که فرصت کافی برای مطالعه این مطلب نداشته و یا تمایل دارند در هنگام مطالعه به فایل صوتی مطلب نیز گوش دهند.

کاشت میلگرد چیست؟

کاشت میلگرد

کاشت میلگرد فرایندی است که با سوراخ کاری بخش‌هایی از بتن در ستون‌ها و یا فونداسیون و اضافه کردن میلگرد و چسباندن آن انجام می‌شود. در ساختمان‌های بتنی به‌منظور تقویت بتن، اصلاح ابعاد بخشی از سازه و یا افزودن بخشی جدید به سازه بتنی که از قبل پیش بینی نشده است از روش کاشت میلگرد استفاده می‌شود.

به‌عنوان مثال اگر در باربری بخشی از سازه، ضعفی وجود داشته باشد که نیاز به تقویت موضعی آن باشد، در خیلی از مواقع امکان تخریب و باز سازی وجود ندارد، از همین رو با کاشت میلگرد و افزودن بخش جدید به آن می‌توان ظرفیت باربری را به میزان قابل توجهی افزایش داد.

کاربردهای کاشت میلگرد در بتن

در بخش تعریف به بیان کلی کاربردهای کاشت میلگرد در بتن اشاره کردیم در ادامه موارد بیشتری را بیان می‌کنیم

 • تقویت فونداسیون و ستون‌ها در سازه‌های بتنی
 • افزودن بخش‌های جدید همچون سقف، دیوار برشی، تیر و ستون به سازه اجرا شده
 • نصب صفحات فلزی به‌منظور اجرای نما در سازه
 • مقاوم‌سازی ساختمان به روش Jacketing یا همان ژاکت بتنی
 • نصب صفحات اتصال به‌منظور ساخت تیر یا ستون جدید
 • اتصال تجهیزات تأسیسات ساختمان (مانند کانال‌های هوا و داکت‌های برق) به ستون‌ها و سقف‌ها

ویدئو نحوه کاشت میل گرد در بتن

ویدئو زیر به تشریح فرایند کاشت میلگرد به‌صورت کلی می‌پردازد و برای اینکه شما یک تصور صحیح نسبت به کلیت فرایند کاشت پیدا کنید، کمک قابل توجهی می‌نماید.

مراحل کاشت میلگرد در بتن

 • سوراخ کاری بتن به‌وسیله دریل یا دستگاه کرگیر (coring)
 • پاک‌سازی سوراخ با دمنده هوا
 • پاک‌سازی جداره‌ها با فرچه
 • تکرار پاک‌سازی جداره و دمیدن هوا
 • تزریق چسب و نگه‌دارنده درون سوراخ
 • نصب میلگرد
 • صبر به مدت مقرر با توجه به نوع چسب از زمان نصب

نکته: دستگاه کرگیر، دستگاهی است که بتن را برش می‌دهد و قسمتی که بر روی آن کار انجام می‌گیرد را قطع می‌کند و آن بخش را به‌صورت یک استوانه از درون بتن خارج می‌سازد.

همان‌طور که قبل‌تر به آن اشاره کردیم کاشت میلگرد معمولاً در ستون و یا فونداسیون انجام می‌گیرد که در ادامه به بررسی این دو مورد می‌پردازیم.

کاشت میل گرد در فونداسیون

کاشت میلگرد

به‌طور کلی کاشت میلگرد در فونداسیون به‌منظور یکپارچه سازی فونداسیون، اصلاح ابعاد در یک یا چند وجه، افزایش ارتفاع و مقاومت فونداسیون به‌منظور باربری بیشتر و یا مواردی از این قبیل صورت می‌پذیرد.

سوراخ‌کاری برای کاشت میلگرد در فونداسیون به‌وسیله دریل انجام می‌شود که بهترین و مطمئن‌ترین روش برای اجرا در فونداسیون به شمار می‌رود، زیرا در صورت استفاده از دستگاه کرگیر (مغزه گیر) ممکن است به آرماتور کار شده در فونداسیون آسیب وارد شده و سبب از هم گسیختگی آرماتور گردد.

انجام محاسبات قبل از شروع فرایند باید انجام گیرد تا قطر و عمق سوراخ، قطر میلگرد و روش سوراخ‌کاری فونداسیون مشخص شود، چون بعضاً با توجه به قطر سوراخ ممکن است نیاز به استفاده از دستگاه کرگیر وجود داشته باشد.

کاشت میل گرد در ستون

کاشت میلگرد

عموماً باهدف اتصال یک تیر بتنی به ستون، اتصال بخش جدید به ستون، اجرای شمشیری راه پله و یا امتداد ستون در سازه اقدام به کاشت میلگرد در ستون‌ها می‌نمایند. کاشت در ستون ممکن است هم به‌صورت عمود بر ستون و هم در امتداد ستون انجام گیرد.

مهم‌ترین پارامتر در کاشت میلگرد در ستون در نظر گرفتن فاصله بین میلگردها و موقعیت قرار گیری خاموت است، از همین رو دانستن محل قرار گیری آرماتور داخل ستون بسیار حائز اهمیت است.

یکی از مواردی که کمک قابل توجهی به شما در کاهش هزینه‌ها و مخاطرات احتمالی در زمان انجام کار می‌کند، اجرای ستون‌ها دقیقاً مطابق با نقشه و تصویر برداری از آرماتورها قبل از ساخت ستون است. با انجام این کار شما به‌طور کاملاً دقیق محل قرار گیری میلگرد و خاموت را در ستون دانسته و نیاز به پرداخت هزینه اضافی برای آزمون آلتراسونیک و تشخیص محل قرارگیری آرماتور در ستون نیست.

البته این مورد در سازه‌های کوچک امکان عملی سازی دارد و در سازه‌های بزرگ ریسک انجام این کار منطقی نیست.

عمق سوراخ در ستون و فونداسیون

عمق سوراخ یکی از تأثیرگذارترین پارامترها در کل فرایند کاشت میلگرد است، زیرا کم بودن عمق سوراخ سبب عدم اتصال صحیح و کافی بین میلگرد و بتن می‌گردد و ممکن است در صورت وارد شدن فشار مشخصه به آن باعث متلاشی شدن بتن گردد.

از طرف دیگر زیاد بودن عمق سوراخ علاوه بر مصرف بیش از حد چسب و میلگرد و درنتیجه افزایش هزینه های اجرای پروژه، ممکن است سبب کاهش مقاومت بتن، سوراخ شدن سمت دیگر ستون و یا سقف و مواردی از این دست شود. عمق سوراخ برای کاشت میلگرد معمولاً در فرایند محاسبات و یا توسط استانداردها و آیین نامه‌های به دست می‌آید، که در ادامه به بررسی روش محاسبه و آیین نامه‌های آن می‌پردازیم.

برای اطلاع از قیمت روز میلگرد مشاهده کنید: قیمت میلگرد

محاسبات کاشت میلگرد

کاشت میلگرد

محاسبات کاشت میلگرد شامل مواردی همچون، قطر و تعداد میلگرد، فاصله کاشت هر میلگرد، عمق سوراخ و مقدار چسب مورد نیاز می‌شود، به دلیل گستردگی این موارد  نرم افزارهای تخصصی طراحی و ساخته شده‌اند که به‌طور دقیق کلیه این پارامترها را محاسبه می‌کنند.

البته برندهایی همچون هیلتی اقدام به انتشار جداولی برای مشخص نمودن عمق کاشت و سایز میلگرد آماده کرده‌اند که در صورت استفاده از محصولات آن برند برای شرایط معمول قابل اتکا هستند. به‌عنوان مثال برند هیلتی مشخص نموده است که در صورت استفاده از چسب یا انکر شیمیایی Hilti HIT-RE100 برای کاشت میلگرد سایز 14 می‌بایست سایز سوراخ ایجاد شده 18 میلی‌متر، عمق سوراخ (عمق کاشت) 125 میلی‌متر و حجم چسب مصرفی 25 میلی لیتر باشد.

ممکن است در کتاب‌های گوناگون و یا سایت‌های معتبر فرمول محاسبه کاشت میل گرد وجود داشته باشد که برای شما عمق سوراخ، سایز میلگرد و موارد دیگر را محاسبه نماید، اما به این گفته ما اعتماد کنید و این کار را به‌طور کامل به متخصصان و افراد باتجربه در این زمینه بسپارید زیرا، محاسبات کاشت در اجرای آن اهمیت بسیار بالایی دارد و کوچک‌ترین خطا و اشتباهی در آن ضررهای جبران ناپذیری را به سازه وارد می‌نماید.

آیین نامه و ضوابط کاشت میلگرد در بتن

کاشت میلگرد

همان‌طور که در بخش قبلی بیان شد به‌منظور اجرای صحیح پروژه کاشت در یک سازه نیاز به محاسبات مهندسی دقیق و به دست‌آورد پارامترهایی همچون عمق سوراخ، اندازه میلگرد و چسب مصرفی و … است. از همین رو برای استاندارد سازی فرایند کاشت و جلوگیری از بروز خطای محاسباتی، این آیین نامه را که به بیان شرایط و ضوابط کاشت میلگرد در بتن پرداخته است تبیین گردیده.

آیین نامه بتن ایران که به‌صورت مختصر آبا نامیده می‌شود، ضوابطی را بدین منظور مشخص ساخته است و رعایت کامل مفاد آن از طرف مهندسان ساختمان و پیمانکاران الزامی است.

آیین‌نامه بتن ایران به اختصار آبا کتابی نوشته سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ایران است که در سال ۱۳۸۴ و در ۳۶۸ صفحه از سوی نشر این سازمان منتشر شده‌است.

که دفتر امور فنی و تدوین معیارهای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ایران مبادرت به تهیه این آیین‌نامه نموده‌است.

ویکی پدیا فارسی

تعدادی از مفاد آیین نامه کاشت میلگرد

 • حداقل تغیر شکل میلگرد انتخاب شده برای کاشت میلگرد نسبت به حالت اولیه در زمان گسیختگی میلگرد باید از ۸% بیشتر باشد.
 • به‌منظور ایجاد فضای لازم بین میلگردهای کاشت شده برای درگیری بهتر آرماتور با چسب کاشت حداقل فاصله بین میلگردهای کاشته شده نباید از پنج برابر قطر میلگرد کمتر باشد.
 • در صورتی که هدف از کاشت میلگرد ادامه دادن مقطع ستون باشد نسبت سطح مقطع میلگردهای کاشته شده به سطح مقطع ستون موجود بین ۰٫۸% تا ۸% باشد.
 • برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و یون‌های مهاجم به میلگرد و چسب تزریق شده می‌بایست پوششی از سنگ‌دانه‌های بتن به‌عنوان محافظ وجود داشته باشد که به آن پوشش بتنی یا کاور گفته می‌شود.
 • حداقل تعداد میلگردهای کاشت شده در اعضای فشاری برای میلگردهای داخل خاموت مستطیلی برابر ۴ عدد است.

شما هم تجربیاتتان را در این زمینه از بخش دیدگاه ها با ما و سایر همراهان اصفهان اهن به اشتراک بگذارید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture