همه چیز در مورد میلگرد نرمال

بسیاری از افرادی که در حوزه آهن آلات فعالیت دارند با میلگرد نرمال آشنایی دارند و به خوبی این محصول را می‌شناسند. میلگرد نرمال، نوعی از میلگردهای موجود در بازار ایران است که مهمترین ویژگی‌اش این است که طول آن از 12 متر کمتر است و معمولا برای مصارف خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مطلب می‌خواهیم به صورت کامل در مورد میلگرد نرمال صحبت کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

کمی بیشتر در مورد میلگرد نرمال بدانیم

میلگرد-نرمال

به طور کلی، همه محصولات فولادی در انواع و سایزهای مختلفی تولید می‌شوند و هر کدام کاربردهای خاص و متفاوتی دارند.

میلگردها به طور کلی از فولاد ساخته می‌شوند و میزان فولاد به کار رفته در انواع میلگرد متفاوت است. از مهمترین ویژگی‌های میلگرد نرمال می‌توان به این موضوع اشاره کرد که استحکام بیشتری به بتن می‌دهد. میلگردها در حالت عادی به طول 6 و 12 متر تولید می‌شوند؛ این در حالی است که میلگردهای نرمال، به انواعی از میلگردها گفته می‌شود که طول آن‌ها از 12 متر کمتر است و این موضوع به این دلیل است که افراد برای استفاده از این محصول در مصارف خاص دچار مشکل نشوند!

طول میلگردهای نرمال از 3 الی 11.9 متر متغیر است. البته این نکته را در نظر داشته باشید که شکل ظاهری مقطع این محصول گرد است و از این لحاظ با سایر میلگردها تفاوت دارد.

به طور معمول، جنس میلگرد از فولاد است؛ اما باید بدانید که تنوع تولید این محصول، بسیار زیاد بوده و در صنعت، انواع میلگرد، تولید و استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید با انواع میلگرد و کاربرد آن‌ها آشنا شوید و تفاوت میلگرد A3 ،A2 ،A1 و A4 را بدانید، روی لینک زیر کلیک کنید:

«میلگرد چیست و چه انواعی دارد؟»

مشخصات مکانیکی میلگرد نرمال

رده بندیعلامت مشخصهآزمون کششیآزمون خمش سرد
حداقل تنش تسلیمحداقل مقاومت کششیحداقل ازدیاد طول نسبیزاویه خمشقطر فک خمش
آج دار مارپیچآج 34034050018180d2
آج دار جناغیآج 40040060016180d2
آج دار مرکبآج5005006501090d2

از میلگرد نرمال در چه مواردی استفاده می‌شود؟

کاربرد-میلگرد-نرمال

موارد زیر مهمترین کاربردهای میلگرد نرمال هستند:

  • استفاده در بتن ریزی کف سازه‌ها
  • استفاده از آن برای افزایش تقویت فونداسیون و افزایش مقاومت بتن
  • استفاده در صنایع فنرسازی
  • استفاده به عنوان میلگرد حرارتی

تفاوت میلگرد نرمال با سایر میلگردها

همان‌طور که اشاره کردیم میلگرد نرمال به دلیل طول آن در صنایع و مصارف خاص استفاده می‌شود؛ به غیر از این مورد، این نوع میلگرد با سایر میلگرد تفاوت‌های مختلفی دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

نوع گرید یا آنالیز میلگردهای نرمال متفاوت است؛ به این معنا که ترکیبات شیمیایی و میزان مقاومت تسلیم و تنش کشش آن‌ها متفاوت است. میلگرد نرمال با سه آنالیز A2 – A3 و A4 تولید می‌شود که همگی آجدار هستند و ویژگی‌های خاصی دارند.

گریدهای A2 و  A3 از متداول‌ترین گریدهای مورد استفاده در ساختمان‌سازی هستند و طرفداران زیادی در بین افراد فعال در حوزه آهن آلات دارند.

اگر در مورد انتخاب بهترین میلگرد چیزی نمی‌دانید، حتما بخوانید:

«بهترین نوع میلگرد در بازار ایران»

قیمت میلگرد نرمال

هملن‌طور که می‌دانید قیمت کلیه‌ی مقاطع فولادی تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند قیمت دلار، میزان عرضه و تقاضا و … است. میلگرد نرمال هم از این قاعده مستثنی نیست و در قیمت نهایی این محصول، عوامل مختلفی دخیل هستند.

در مورد قیمت این محصول باید گفت که به هر اندازه که طول شاخه‌های میلگرد بیشتر باشد، قیمت میلگرد نرمال هم بیشتر خواهد شد.

سایز میلگرد نرمال

در حال کلی، میلگرد نرمال نیز طبق استاندارد جهانی تولید و به بازار عرضه می‌شود. معمولا این نوع میلگردها در سایزهای زیر تولید می‌شوند:

  • انواع میلگرد آجدار در دو نوع شاخه و کلاف در سایزهای  5.5 الی 40 میلی‌متر
  • انواع میلگرد ساده در دو نوع شاخه و کلاف در سایزهای 5.5 الی 20 میلی‌متر (که کاربرد صنعتی و ساختمانی دارند.)

سخن پایانی

در این مطلب در مورد میلگرد نرمال، قیمت، سایز و ویژگی‌های این محصول صحبت شد. همان‌طور که گفته شد، میلگرد نرمال به نوعی از میلگردها گفته می‌شود که طول آن‌ها کمتر از 12 متر است و به همین دلیل در مصارف خاص استفاده می‌شود. به عنوان مثال یکی از بارزترین کاربردهای میلگرد نرمال، استفاده از آن‌ها در خاموت است. اگر سوال یا تجربه‌ای در این زمینه دارید، در بخش ارسال نظرات، سوالات خود را برای ما و همراهان اصفهان آهن ارسال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture