فولاد MO40 یا AISI 4040 چیست؟

با شناخت ویژگی‌های فلزات رفته رفته این عناصر و ترکیبات آنها در تولید هر وسیله‌ای وارد شدند. در هر کجا که حضور دارید بدون شک، چند محصول فولادی در کنار شما قرار دارد و یا از آن استفاده می‌کنید. فولادها از ترکیب چندین ماده به دست می‌آیند که هر کدام خواص منحصر به فردی دارند. این فولادها در سیستم‌های مختلفی نامگذاری می شوند که از جمله آنها می توان به DIN آلمان و SAE آمریکا اشاره کرد. از جمله فولادهای پرکاربرد در صنایع مختلف می توان به فولاد MO40 یا  AISI 4040اشاره کرد. ما در این مطلب شما را با ویژگی های این فولاد و هر آنچه که باید در این رابطه بدانید، آشنا می کنیم.

فولاد MO40 یا AISI 4040

فولاد MO40 یا AISI 4040

 

فولاد MO40 یک فولاد کم آلیاژ حاوی مولیبدن کروم است. این ماده فولادی به دلیل کاربرد در تولید محصولات فولادی با استحکام بالا و مقاومت زیادی که در برابر سایش و ضربه‌ها دارد، یک انتخاب عالی برای مواد است که به طور متعددی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. عناصر آلیاژی اصلی اضافه شده به AISI 4140 عبارت ‌اند از کروم، منگنز و مولیبدن هستند.

نقش کروم در فولادهای که تنها آلیاژ به کار رفته در آن کروم است. به طور کلی، با کمتر میزان در فولاد می‌تواند مقاومت و حرارت را چند برابر کند. ترکیب مولبیدن با کروم در فولاد می‌تواند خاصیت مقاومت در برابر ضربه‌ها و حرارت را نسبت به ترکیب فولاد کرومی افزایش دهد. دمایی که کرم و مولبیدن می‌توانند تحمل کنند چیزی حدود 600 درجه سانتی‌گراد است.

روند سخت‌کاری فولاد MO40

روند سخت‌کاری در اصل همان روند تولیدی با حرارت در شرایط مخصوص است. در هنگام تولید فولاد MO40 با قرار دادن آهن، کربن و سایر عناصر آلیاژی در یک کوره الکتریکی یا کوره اکسیژنی هنگامی که آهن، کربن و سایر عناصر آلیاژی به شکل مایع با هم مخلوط شدند، سپس اجازه داده می‌شود مواد خنک شوند.

احتمالا انجام چندین بار عملیات بازپخت شدن برای مواد وجود دارد، پس فولاد را مجدداً در کوره مذاب گرم کرده تا بتوان آن را در قالب دلخواه ریخته و از طریق غلتک‌ها یا ابزارهای دیگر به صورت گرم یا سرد به شکل و ضخامت مورد نظر رساند. البته عملیات ویژه دیگری برای روند سخت‌کاری نیز وجود دارد که می‌توان برای کاهش مقیاس آسیب و بهبود خواص مکانیکی به این موارد گفته شده اضافه کرد.

مشخصات ظاهری و مکانیکیMO40

بر اساس روند تولیدی فولاد MO40  این محصول می‌تواند مشخصات فیزیکی و مکانیکی زیادی داشته باشد که یکی از مهم‌ترین آنها مشخصه‌ی سختی HB197 است که بر اساس این روند می‌توان به انرژِی ضربه 35-30 ژول، تنش تسلیم 950-650 مگاپاسکال، استحکام کششی 1300-900 مگاپاسکال، همچنین نسبت پوآسون33/0-27/0 و توان بازدهی 415 مگاپاسکال اشاره کرد.

در بین تمامی خاصیت‌های مکانیکی گفته شده وجود مشخصه فیزیکی که محصول فولادی می‌تواند طولی بین 10 تا 12 درصد داشته باشد در بین مشخصات فولاد MO40  را نباید نادیده گرفت.

ترکیبات شیمیایی در MO40

هر فولادی بر اساس ترکیب شیمیایی خود نام دیگری نیز دارد که بر اساس آن شناخته می‌شود. در ساختار فولادی MO40 نام این ترکیب شیمیایی CrMO40 42 است. بر اساس ترکیبات شیمیایی این فولاد، کروم بر اساس خاصیت افزایش میزان مقاومت و افزایش سخت‌پذیری استفاده می‌شود. به طور کلی نقش کروم در فولاد بسیار کمک کننده است به گونه‌ای که در هنگام روند تولیدی دیگر نیازی به استفاده از روش‌های سرد کردن مختلف مانند آب و روغن و… نباشد و به راحتی فولاد در دمای معمولی اتاق می‌تواند خنک شود.

از آنجایی که مولبیدن یک نوع کاربید است، پس نقش کاربید در فولاد را نمی‌توان نادیده گرفت. زیرا، کاربید در کروم می‌تواند مقاومت در برابر ضربه و سایش فولاد را چند برابر بالا ببرد. از آنجایی که امکان واکنش زنگ زدگی بر اساس موقعیت جغرافیای و عوامل دیگر در فولاد بسیار بالا است، پس لازم است حتما درون ترکیب شیمیایی از سیلسیوم نیز استفاده کرد.

زیرا، سیلسیوم ماده‌ای می‌باشد که می‌تواند مقاومت فولاد را در برابر زنگ زدگی و اکسیده شدن افزایش دهد. گاهی بر اساس نوع استفاده از فولاد می‌توان از مقدار بسیار کمی نیکل به دلیل رفع اشکال تردی فولاد در ترکیب شیمیایی استفاده کرد که این ترکیب شیمیایی با نیکل به ندرت انجام می‌شود.

کاربرد فولاد MO40

کاربرد فولاد MO40

فولاد mo40 یا AISI4040 در بین سایر مقاطع فولادی کاربرد‌های بسیار زیادی دارد. زمانی که سازه برای افزایش مقاومت خود به نیروی کمکی احتیاج دارد. استفاده از  میلگرد و مقاطع فولادی مربعی که با فولاد MOI40 ساخته شده‌اند بسیار مهم و ضروری است. نمونه‌های دیگری از  کاربردهای فولاد mo40 در ساخت محصولات به شرح زیر است.

 • غلتک‌های سیمان
 • دنده فرمان
 • چرخ‌دنده
 • میل لنگ
 • پیچ‌های دو سر
 • پیچ های مقاوم
 • پایه های قالب
 • میله های اتصال
 • میله‌های رابط در سازه
 • برخی از قطعات سازه‌های هواپیما
 • برخی از قطعات ماشین
 • اتصال میل گارد
 • ساخت کارد و چنگال
 • گیره فشنگی

عملیات حرارتی فولاد mo40

میزان حرارت در دمای آنیل (Annealing)

فولاد mo40 را زمانی که در تمام مراحل حرارت را به میزان یکسان دریافت می‌کند که میزان حرارت تا حداکثر 850 درجه سانتی گراد باشد، سپس بلافاصه فولاد Mo40 در کوره خنک شود.

میزان حرارت در نرمالیزه کردن (Normalizing)

فولاد آلیاژ mo40 می‌تواند در این عملیات حرارتی تا حداقل 870 و حداکثر 900درجه سانتی‌گراد دوام بیاورد و بر اساس عملیات قبلی به طور یکسان این حرارت در سرتاسر فولاد پخش می‌شود و بعد از گذشت 20 دقیقه آن را درون آب قرار دهید، سپس اجازه دهید در دمای معمولی خنک شود.

میزان حرارت در دمای برگشت (Tempering)

در صورت که لازم است باید فولاد mo40 را مجددا در دمای  700 درجه سانتی گراد حرارت داده، سپس حرارت‌ها را تا زمانی که در تمام بخش‌های فولاد به طور یکسان منتقل می‌شود ادامه داد؛ سپس باید فولاد را  به اندازه 25 میلی متر هر 60 دقیقه یکبار در آب قرار دهید و مجددا در دمای معولی اجازه دهید که فولاد خنک شود.

خواص فولاد MO40

تنوع تولید در این نوع فولاد MO40 تنها به دلیل خواص‌های مختلفی که دارد باعث‌ می‌شود که در صنایع مختلف کاربردهای بسیاری داشته باشد. این فولاد دارای خواص مختلفی مثل انعطاف‌پذیری خوب، دوام بالا در شرایط شخت، استحکام تسلیم و کششی بالا، هدایت کننده‌ی عالی برای گرما، همچنین جوش‌پذیری و ماشین‌کاری است.

جوش کاری این نوع فولاد اصلا کار راحتی نمی‌باشد. زیرا، بر اساس مقاومتی که دارد باید کاملا در جوش‌کاری فولادMO40  ماهر و حرفه‌ای باشید. قبل از جوشکاری توجه داشته باشید که قطعه باید گرم شده باشد و لازم است که از تمام تجهیزات استاندارد برای رفع تنش به وجود آمده بعد از جوشکاری جلوگیری کنید.

در شرایطی که تجهیزات لازم در دسترس نیست بهتر است از انجام جوشکاری MO40 خودداری کنید. زیرا، حرکت اشتباه در این فرآیند می‌تواند خاصیت مکانیکی قطعه فولادی را از بین ببرد.

ریزساختار فولاد MO40

به غیر از موارد گفته شده یکسری ریزساختارهای دیگری نیز در فولاد MO40 وجود دارد که از موادی مثل بلوک‌های فریت و پرلیت برای تابکاری در دمای 690 درجه سانتی‌گراد استفاده شده و پس از انجام مرحله آستنیتی در دمای 800تا 840 درجه سانتی‌گراد ساختار مارتنزیتی برای فولاد تولید می‌شود که لازم است گاهی مراحله مارتنزیتی مجددا تکرار شود که به این ساختار بازپخت مارتنزیتی گفته می‌شود.

ریزساختار فولادAISI 4040  پس از تابکاری کامل به مدت یک روز کامل یعنی بعد از گذشت 24 ساعت در 690 درجه سانتی‌گراد ازبلوک‌های فریت وپرلیت ریز تا درشت تشكیل می‌شود.  فولاد MO40 جزء فولادهای عملیات حرارتی می‌باشد که در صنایع مختلف کاربردهای بسیار زیادی دارد و این کاربردها بر اساس مشخصاتی که دارد قابل قیاس با هیچ فولاد دیگری نمی‌باشد.

خرید محصولات فولادی

اگر به دنبال محصولات فولادی با کیفیت هستید و اطلاعاتی در این باره ندارید، ما در اصفهان آهن می‌توانیم به شما در این رابطه کمک کنیم. اصفهان آهن مجموعه با سابقه‌ای در زمینه فروش آهن آلات است که رضایت بسیاری از مشتریان را به خود جلب کرده و همین مسئله سبب شده تا آنها تنها با این مرجع همکاری کنند. ما در سایت اصفهان آهن به کمک مهندسین و متخصصین توانمند بر این هستیم تا همواره قیمت روز محصولات فولادی را برای شما مشخص کنیم تا شما با خیالی آسوده به معاملات خود بپردازید.

برای خرید از اصفهان آهن تنها کافی است با شماره تلفن 03134045 تماس حاصل فرمایید و با مسئولین فروش در ارتباط باشید. در این سایت شما می‌توانید به صورت آنلاین نیز خرید کنید. از مزایای خرید آنلاین می توان به امکان سفارش در هر ساعت از شبانه روز، پرداخت آسان و تحویل سریع محصولات سفارش داده شده اشاره کرد.

برای اطلاع از قیمت روز محصولات فولادی می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

«قیمت آهن آلات»

جمع بندی

از مهم‌ترین موادی که در تولید بسیاری از محصولات به کار گرفته می‌شود، فولاد است. فولاد با توجه به کار برد میزان فلزات مختلف نام های مختلفی به خود میگیرد. این نامگذاری در سیستم های گوناگونی که در جهان به تثبیت رسیده، انجام می‌شود. یکی از فولادهای پرکاربرد در صنایع مختلف فولاد  mo40 است. ما در این مطلب به کاربرد، خواص و ریز ساختار این فولاد اشاره کردیم. برای خرید انواع محصولات فولادی می‌توانید به سایت اصفهان آهن مراجعه کنید و با مسئولین این مجموعه ارتباط برقرار کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.