شمش قلع چیست و در چه مواردی قابل استفاده است؟

فلزاتی همچون قلع ازجمله عناصری هستند که در صنایع مختلف به‌منظور برآورده کردن نیاز‌ها و کمبود‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. فلز قلع یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین فلزی است که توسط بشر کشف‌شده است. آلیاژ برنز از آلیاژ‌های کاربردی قلع است. در این مقاله از اصفهان آهن قصد داریم در مورد شمش قلع و کاربرد‌های گسترده آن در صنایع مختلف اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. اگر می‌خواهید در این باره چیزی بدانید، حتما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

نقش شمش قلع در صنایع

قیمت خریدوفروش شمش قلع

فلز قلع، چهل و نهمین عنصر در جدول عناصر است که با استخراج از نوعی سنگ معدن به دست می‌آید و از آن می‌توان استفاده‌های مفیدی در صنایع مختلف کرد. این عنصر و آلیاژ‌های تولیدشده از آن به‌منظور پوشش فلزات خاصی مانند روی، سرب و فولاد به‌کاربرده می‌شود که این کار را قلع اندود کردن می‌نامند. استفاده از فلز قلع در آلیاژ‌های مختلف موجب می‌شود تا ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص و منحصربه‌فردی را ایجاد کنند. همان‌طور که می‌دانید، تجهیزات متنوعی از جنس فولاد، مس و یا روی وجود دارند که به دلیل وجود مشکلی به نام خوردگی و زنگ‌زدگی نیاز است تا در برابر این آسیب محافظت شوند. ازاین‌رو باهدف جلوگیری از خوردگی این تجهیزات، آن‌ها را قلع اندود می‌کنند.

یکی دیگر از کاربرد‌های فلز قلع، ایجاد استحکام و دوام در مس است. با اضافه نمودن قلع به مس، آلیاژ برنز به دست می‌آید. ازجمله قابلیت‌های این آلیاژ می‌توان به تیز بودن و برندگی آن و هم‌چنین میزان سختی قابل‌قبول آن اشاره کرد. در موقعیت‌هایی که نیاز به تولید لبه‌های برنده است، آلیاژ برنز کارایی بالایی دارد. به‌عنوان‌مثال در ساخت وسایلی مانند شکار و اسلحه از آلیاژ برنز به‌دست‌آمده از ترکیب مس و قلع استفاده می‌شود.

شمش قلع را می‌توان به‌عنوان پوشش درب ظروف استیل، یاتاقان، لحیم‌کاری رساناهای الکتریکی و هم‌چنین لحیم‌کاری اتصالات لوله‌ها به کاربرد. استفاده از شمش قلع در بسیاری از صنایع موجود در کشور موجب شده تا نیاز‌های متعددی درزمینه پوشش دهی تجهیزات در صنایع مختلف برطرف شود تا جایی که به‌عنوان شریان حیاتی در صنعت شناخته شود. ساخت آلیاژ باکیفیت متفاوت، مواد فوق رسانا، نیمه‌رسانا‌ها، لحیم‌کاری اتصالات لوله و… از شمش قلع به‌صورت گسترده استفاده می‌کنند. وزن سبک این محصول موجب می‌شود تا ماندگاری بالایی داشته باشد.

نحوه ساخت شمش قلع

شمش قلع با استفاده از قلع درجه‌یک و مرغوب تولید می‌شود. استفاده از دستگاه‌ها و ماشین‌آلات پیشرفته روز دنیا در ساخت شمش قلع موجب می‌شود تا در پایان یک محصول باکیفیت بالا طبق استاندارد‌های روز دنیا تولید و به بازار عرضه شود. کارشناسان فروش ما در اصفهان آهن به شما کمک می‌کنند تا بهترین نوع شمش قلع را خریداری کنید.

فلز اولیه قلع به دو صورت شمش و میله است. این فلز در اندازه وزنی ۵۰ کیلوگرم یا کمتر ریخته‌گری شده و سپس به فروش می‌رسد. قلع درجه‌یک استفاده‌شده در تولید شمش، قلع خالص با میزان ۸/۹۹ قلع است.

کاربرد شمش قلع

کاربرد شمش قلع

فلز قلع یکی از عناصر سفید و براق با میزان انعطاف‌پذیری بالا است که به‌منظور آبکاری و پوشش فلزات مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد. از شمش قلع در سیم قلع‌کاری شده، قلع اندودکردن سیم‌های مسی، لحیم‌کاری، تولید کابل‌های ابزار دقیق، مواد شیمیایی، تولید آلیاژ‌های مختلف و… به‌کاربرده می‌شود. در حالت کلی در لحیم‌کاری به‌جای استفاده از هویه و سیم قلع، شمش قلع را با پروفایل حرارتی ذوب کرده و درنهایت عملیات لحیم‌کاری انجام می‌شود.

فلز قلع با اکسید شدن در برابر خوردگی و رطوبت، محافظت‌شده و مقاومت آن را افزایش می‌دهد. آلیاژ‌های مختلفی از ترکیب فلز قلع با عناصر دیگر مانند مس تولید می‌شوند که می‌توان از آن‌ها در صنایع مختلف استفاده کرد.

آشنایی با انواع شمش قلع

پس از آشنایی با شمش قلع و نقش آن در صنایع مختلف، نیاز است تا با انواع آن آشنا شوید تا بتوانید در هنگام انتخاب و خرید این محصول به‌منظور کاربرد، مناسب‌ترین نوع آن با نیاز خود را تهیه کنید. شمش قلع در دودسته سرب‌دار و بدون سرب تولید می‌شود. دلیل این تقسیم استفاده از آلیاژ‌های مختلف در تولید آن‌ها است.

شمش قلع سرب‌دار

این نوع از شمش قلع، بیشترین فروش را در بین مصرف‌کنندگان خود دارد. این نوع بانام شمش ۳۷/۶۳ درصد در بازار شناخته می‌شود. این مقدار نشان‌دهنده درصدی ترکیب سرب و قلع است که به ترتیب با درصد‌های ۳۷ و ۶۳ مورداستفاده قرار می‌گیرند. قابلیت ویژه شمش قلع سرب‌دار در برابر دمای بالا موجب می‌شود تا در محیط‌های با دمای بالا به‌کاربرده شود. ویژگی محافظتی این نوع شمش در برابر خوردگی باعث شده تا بیشترین کاربرد را در حمام قلع داشته باشد.

انجام آزمایش‌های معتبر بر روی شمش قلع سرب‌دار توسط قسمت کنترل کیفی، درنهایت محصول باکیفیت بالا و مطمئن را به بازار عرضه می‌کند. استفاده از این محصول در ایران به دلیل قیمت مناسب و مقرون‌به‌صرفه منجر می‌شود تا در صنایع الکترونیک، دستگاه‌های اتومات و تمام‌اتومات مورداستفاده قرار گیرد.

لحیم‌کاری برد‌های الکتریکی با سرب بسیار راحت‌تر انجام می‌شود به همین دلیل از شمش قلع سرب‌دار استفاده می‌شود.

ویژگی‌های شمش قلع سرب‌دار عبارت‌اند از:

  • کاهش اتصال کوتاه
  • کاهش تولید تفاله
  • کاهش میزان خوردگی مس از روی برد الکتریکی

شمش قلع بدون سرب

لحیم‌کاری یکی از کاربرد‌های شمش قلع بدون سرب است با این تفاوت که انجام این کار بدون نیتروژن صورت می‌گیرد. این نوع شمش کاربرد‌های متعددی دارد. استفاده از شمش قلع بدون سرب در لحیم‌کاری موجب می‌شود تا میزان خورندگی مس کاهش‌یافته و در پایان عملیات هیچ نوع خاکستر قلعی تولید نشود. لحیم‌کاری انجام‌شده با شمش قلع بدون سرب از نوع موج‌دار است که در دمای ۲۶۰ تا ۲۷۰ درجه سانتی‌گراد اجرا می‌شود. ازجمله ویژگی‌های شمش قلع بدون سرب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم نیاز به تمیزکاری و سرویس‌کاری به دلیل اکسیداسیون کم
  • کاهش هزینه‌های مصرفی پروژه

قیمت خریدوفروش شمش قلع

نقش شمش قلع در صنایع

یکی از عوامل تأثیرگذار در قیمت شمش قلع، میزان خالص بودن آن است. همین امر موجب می‌شود تا قیمت‌گذاری محصول نهایی متفاوت از یکدیگر باشد. شما می‌توانید از طریق تماس با کارشناسان فروش ما در اصفهان آهن، شمش قلع موردنیاز خود را با کمترین هزینه خریداری و استفاده نمایید.

کلام آخر

شمش قلع همان فلز قلع دست‌نخورده اولیه است که به شکل‌های مختلف مانند شمش، میله و قالب موجود است. طی فرایند تولید در دو نوع شمش قلع سرب‌دار و بدون سرب ساخته‌شده و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داده می‌شود. شمش قلع در صنایع مختلف به‌منظور کاربرد‌های گوناگون مورداستفاده قرار می‌گیرد که پوشش دهی تجهیزات و لحیم‌کاری ازجمله این موارد هستند. تولید شمش باکیفیت با توجه به خالص بودن آن و انجام آزمایش‌های کنترل کیفی انجام می‌شود.

برای اطلاع از قیمت شمش می‌توانید به سایت اصفهان آهن مراجعه کنید و برای ثبت سفارش با کارشناسان ما در تماس باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.