کاهش وزن ساختمان با استفاده از میلگرد + هزینه سبک سازی

زمان مطالعه: 6 دقیقه

در فرایند اجرای پروژه های ساختمانی مختلف، از طرح ها و مدل های متنوعی استفاده می شود. برای رسیدن به سازه نهایی، مصالح گوناگونی همچون میلگرد و … مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل، قیمت میلگرد در هزینه تمام شده پروژه موثر است. حتی نوع میلگرد مصرفی، در کاهش وزن ساختمان هم موثر است.

نکته مهم بعد، پایداری و مقاومت سازه است. هر طرحی که برای ساختمان پیاده سازی می شود، باید نکاتی را رعایت کند تا به حداکثر مقاومت و پایداری برسد. همچنین توصیه می شود تا از مصالح مناسب استفاده شود تا وزن سازه کاهش یابد و بارهای وارد بر بخش های مختلف از جمله ستون ها، تیرها و پی بنا کاهش یابد.

به همین دلیل، معمولا از روش هایی استفاده می شود تا ضمن رسیدن به بالاترین مقدار از پایداری بنا، هزینه های ساخت و اجرا هم کاهش یابد. در ادامه این مطلب، قصد داریم در مورد علت بهینه سازی وزن ساختمان و روش های آن صحبت کنیم. در نهایت، تاثیر کاهش وزن ساختمان در هزینه های ساخت را نیز بررسی خواهیم کرد. اگر می خواهید ساختمانی بسازید که در عین مقاومت بالا، هزینه های هم کمتری هم داشته باشد، ادامه مطلب را از دست ندهید.

چرا باید وزن ساختمان بهینه شود؟

ساختمان ها همیشه وزن و بار خاصی را تحمل می کنند. این وزن می تواند ناشی از مصالح استفاده شده، بارهای خارجی و حتی ساکنان بنا باشد. از آن جایی که این وزن به طور دائم در حال وارد شدن به بخش های مختلف سازه است، به همین دلیل می تواند موجب فرسایش تیرها، ستون ها و بخش های باربر سازه و در نهایت، کمانش یا شکست آن ها شود. بنابراین، وزن ساختمان باید بهینه شود.

اما قبل از آن که به روش های بهینه سازی وزن ساختمان بپردازیم، بیایید تا بارهای وارد بر سازه را بررسی کنیم. این کار، می تواند دید بهتری به شما بدهد تا از روش مناسب تری برای کار خود استفاده کنید. برخی از این بارها را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

هزینه سبک سازی ساختمان

انواع بارهای وارد بر ساختمان

اگر بخواهیم یک دسته بندی کلی از بارهای وارد بر ساختمان داشته باشیم، می توان آن ها را به دو دسته داخلی یا خارجی تقسیم کرد. بارهای خارجی منبعی در خارج از بنا دارد؛ در حالی که بارهای داخلی، منبع داخلی دارند. اما اگر بخواهیم دسته بندی دقیق تری داشته باشیم، به موارد زیر می رسیم.

بار زلزله

یکی از بارهای خارجی که ممکن است به ساختمان وارد شود، بار زلزله است. درست است که زمین لرزه یک حادثه است و ممکن است هیچوقت رخ ندهد. اما باید برای رو به رو شدن با آن آماده بود. به همین دلیل، آیین نامه ها و استانداردهای مختلفی مثل استاندارد 2800 برای مقاوم سازی بنا در برابر زلزله تدوین شده است.

بار باد، برف و باران

یکی دیگر از بارهای خارجی، وزن ناشی از برف و باران است. این موضوع، به خصوص برای برف و در شهرهای سردسیر کشور اهمیت بالایی دارد. گاهی بارش شدید برف باری را به سازه وارد می کند که می تواند موجب تخریب سقف یا بخش های دیگر سازه شود.

یکی دیگر از بارهایی که ممکن است به سازه وارد شود، باد است. این موضوع، برای سازه های مرتفع اهمیت بیشتری دارد و می تواند تهدیدی برای پایداری بنا باشد.

بار زنده

بار زنده به بارهایی گفته می شود که در طول زمان می تواند تغییر کند. اگر بخواهیم برای این مورد مثال بزنیم، می توان به وزن ساکنان ساختمان و وسایل آن ها اشاره کرد. شاید در نگاه اول، این وزن چندان زیاد نباشد؛ اما در سازه های بزرگ با ساکنان پرشمار، این وزن می تواند بسیار زیاد باشد.

بار مرده

منظور از بار مرده، بارهایی هستند که به صورت دائمی یا ثابت و در طول عمر سازه به آن منتقل می‌شود. مهم ترین نمونه از این بارها، مصالحی هستند که در ساخت بنا مورد استفاده قرار می گیرند. به موضوع بارهای مرده ساختمان در مبحث ششم مقررات ملی ساختمان پرداخته شده که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر، آن را مطالعه کنید.

بارها و نیروهای داخلی ساختمان

دسته آخر از بارهایی که بررسی می کنیم، نیروهای داخلی هستند. برخی از این نیروها، شامل نیروهای محوری، برشی، خمشی و پیچشی می شود. در صورت شدید بودن نیروهای وارده، مقاطع استفاده شده در ساختمان دچار تغییر یا تخریب می شوند.

حالا که با انواع بارها و نیروهای وارد بر سازه آشنا شدیم، باید راهکارهایی برای کنترل آن ها داشته باشیم. بخشی از این روش ها، به کاهش وزن ساختمان منجر می شود. در ادامه این شیوه ها را بررسی می کنیم.

بتن سبک

روش های کاهش وزن ساختمان

برای کاهش وزن ساختمان چند روش اساسی وجود دارد. یکی از اولین کارهایی که برای رسیدن به این هدف می توان انجام داد، طراحی پلانی است که کمترین وزن را ایجاد کند. به عنوان مثال، می توان اسکلت، سقف و دیوارهای سازه را طوری طراحی کرد که با داشتن کمترین وزن ممکن، بیشترین مقاومت را داشته باشند.

برای کاهش وزن اسکلت سازه، می توان از روش LSF کمک گرفت. اسکلت فلزی LSF از ورق های فولادی گالوانیزه ساخته می شود. این نوع اسکلت مقاومت مناسبی دارد و در عین حال، سبک است. به همین دلیل، در کاهش وزن ساختمان موثر خواهد بود.

روش بعد، اقدام به کاهش وزن سقف سازه است. سقف های قدیمی بیشتر از نوع طاق ضربی بودند. این نوع طاق، هم وزن بالایی دارد و هم مقاومت چندانی ندارد. در موارد متعددی دیده شده که این نوع سقف در زمان زلزله یا بارش شدید برف، تخریب شده است. اما امروزه از شیوه هایی مثل تیرچه یونولیت ، تیرچه کرومیت، وافل و عرشه فولادی استفاده می شود. این کارها، مقاومت سقف را بهبود می دهد و از وزن آن کم می کند.

روش سوم، برای کم شدن وزن دیوارها و در نتیجه، کاهش وزن ساختمان کاربرد دارد. در این شیوه، از مصالح بهینه شده مثل بلوک لیکا، بلوک هبلکس، پانل گچی و … است. استفاده از هر یک از این موارد، باید با توجه به نوع دیوار و ویژگی ها و وظایف آن انجام شود.

راهکار بعد، استفاده از بتن سبک است. بتن سبک محصولی است که ذرات سازنده آن بهینه شده و سبک است. این نوع بتن خود دارای انواعی است که می تواند در موارد مختلف، استفاده شود.

علاوه بر تمام نکاتی که برای کاهش وزن ساختمان ذکر شد، می توان با استفاده از مصالح مناسب و به کارگیری شیوه های روز، کف ها و نمای سازه را هم بهینه سازی و سبک کرد. رعایت تمام این موارد، به کمتر شدن بارهای وارد بر ساختمان و عملکرد بهتر آن کمک می کند.

تیرچه یونولیت

نقش میلگرد در کاهش وزن سازه

در بین تمام مصالحی که در ساختمان سازی استفاده می شود، میلگرد نقش مهمی دارد. رعایت چند نکته خاص، می تواند تا 30% صرفه جویی در مصرف میلگرد را به همراه داشته باشد. این موضوع، در نهایت به کم شدن وزن سازه کمک می کند. اما چه کارهایی می تواند به کاهش میلگرد مصرفی کمک کند؟

یکی از روش های قابل استفاده، اتصال میلگرد به روش های جدید است. در گذشته، از روش هایی مثل اورلب استفاده می شد که منجر به هدررفت مقطع می شد. اما امروزه از شیوه هایی مثل فورجینگ و کوپلر استفاده می شود. همچنین در برخی موارد، امکان استفاده از میلگردهای از پیش ساخته نیز وجود دارد.

نکته بعد، انتخاب میلگرد مناسب است. برای رسیدن به میلگرد مناسب برای ساخت سازه، می توان از روش های مختلفی مثل تجربی یا استفاده از فرمول ها و نرم افزارهای گوناگون کمک گرفت. در نهایت، باید بهترین نوع میلگرد را بر حسب تولیدکننده، سایز، گرید و … انتخاب کرد.

هزینه سبک سازی ساختمان

اجرای سبک های نوین مهندسی، استفاده از مصالح بهینه شده و طراحی پلان های سبک برای ساختمان، هزینه های خاص خود را دارد. این هزینه برای پروژه های مختلف چیزی حدود 2 تا 8 میلیون تومان برای هر متر مربع است. این بازه گسترده به دلیل تفاوت قیمت ها در مورد نوع مصالح، مجری پروژه و حتی شهر محل اجرا ایجاد شده است. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که نرخ های اعلامی، تخمینی بوده و قطعی نیستند.

در مجموع، کاهش وزن ساختمان می تواند به بهبود پایداری آن کمک می کند. برای رسیدن به این هدف، می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. البته اجرای این شیوه ها، هزینه های خاص خود را دارد.

در این مطلب، سعی کردیم تا به طور کامل، به بحث سبک سازی ساختمان بپردازیم. امیدواریم مطالعه این مطلب، به شما کمک کند تا پروژه هایی با وزن کم و در عین حال، مقاومت بالا اجرا کنیم. اگر در این مورد نظر یا سوالی دارید، در قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.