استاندارد ISO در صنعت فولاد  + نحوه اخذ این گواهینامه

زمان مطالعه: 5 دقیقه

فولاد سازی در کشور ایران، به عنوان صنعت مادر شناخته می شود و از لحاظ صادرات نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین برای دستیابی به اهداف بسیار بزرگ، لازم است که تولیدات این صنایع بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی انجام شود، تا از کیفیت لازم برخوردار باشند.

استاندارد بین المللی ISO یکی از معروف ترین آیین نامه های جهانی است، که توجه به تبصره ها و دریافت گواهینامه آن در کیفیت صنایع فولادسازی تاثیر بسیار زیادی دارد. در این مقاله از دانشنامه اصفهان آهن قصد داریم به بررسی استاندارد ISO در صنعت فولاد و نحوه اخذ این گواهینامه بپردازیم. لازم به ذکر است که شرکت اصفهان آهن آپادانا، مقاطع فولادی خود را براساس این استاندارد و استاندارد DIN تولید می کند و موفق به دریافت گواهینامه آن شده است.

فایل صوتی

استاندارد ISO چیست؟

به مجموعه قوانین صادر شده در حوزه های مختلف کسب و کار، از سوی سازمان بین المللی ISO گفته می شود. این قوانین به منظور بهبود عملکرد و افزایش کیفیت صنعت، فناوری و… تدوین شده اند که حوزه فولاد یکی از مهم ترین آن ها است.

در واقع در این استاندارد، قوانین بسیار زیادی برای تولید مقاطع فولادی تدوین شده که در نهایت رعایت این نکات و کسب گواهینامه آن، دلیل بسیار موثقی برای تایید کیفیت محصولات است.

نماد اختصاری ISO از کلمه یونانی ISOS گرفته شده و به معنای “برابر” است. این نامگذاری به معنای رعایت استانداردهای قابل قبول جهانی است که به صنایع کمک می کند تا کیفیت و استاندارد بودن تولیدات خود را از لحاظ بین المللی اثبات نمایند.

در این استاندارد کدهای اختصاری و نمادهای ویژه ای به کار رفته که ابتدای همگی آنها، کلمه ISO و پس از آن عددهای چهار و پنج رقمی قرار می گیرد.

استاندارد ISO در صنعت فولاد

در صنعت فولادسازی، بهبود کیفیت محصولات و فرایند تولید به استاندارد آنها بستگی دارد. به طور کلی استاندارد DIN و ISO دو مورد از معروف ترین آیین نامه های مورد قبول جهانی بوده و در صنعت فولاد نیز بسیار معروف هستند.

نمونه هایی از تبصره های این استاندارد عبارتند از:

 1. ISO 9001: این قانون به پوشش دهی مدیریت کیفیت، فرآیندهای تولید، کنترل و مدیریت عملکرد مربوط می شود.
 2. ISO 3834: این بخش به بررسی کیفیت و مدیریت فرآیندهای جوشکاری و اتصالات فولادسازی می پردازد.
 3. ISO 14001: این قسمت به شرکت فولادسازی کمک می کند تا در مدیریت منابع طبیعی، کاهش اثرات محیطی و محافظت از محیط زیست اقدامات لازم را در نظر بگیرند.
 4. ISO 45001: در این استاندارد، بهداشت و ایمنی کارکنان تعریف می شود. در واقع کاهش خطرات محیطی و امنیت کارکنان، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 5. ISO 50001: استفاده از این استاندارد موجب افزایش بهره وری فولادسازان و کاهش مصرف انرژی در فرآیندهای جوشکاری و اتصالات می شود.
استاندارد ISO در صنعت فولاد

اصول تولید میلگرد بر اساس استاندارد ISO

تولید میلگرد، فعالیت اساسی و کلیدی در صنایع فولادسازی به شمار می رود که اگر براساس اصول استاندارد ISO انجام شود کیفیت، ایمنی و پایداری بیشتری دارد. برخی از اصول تولید میلگرد در استاندارد ISO عبارتند از:

کد استانداردتوضیحات
ISO 9001مدیریت و کنترل کیفیت، فرایند تولید و منابع میلگرد
ISO 14001مدیریت محیط زیست و منابع، کاهش اثرات محیطی تولید میلگرد
ISO 45001مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی کارکنان (در فرایندهای خطرناک جوشکاری و حرارتی)
ISO 50001افزایش بهره وری انرژی و کنترل انرژی مصرفی، در فرایندهای گرمایشی

در متن این قسمت از استاندارد ISO آمده که برای تولید میلگرد، به بررسی های بسیار دقیق و مطابقت آن با اصول این آیین نامه نیاز داریم. استفاده از این اصول موجب توازن میان کیفیت محصولات، ایمنی کارکنان، مدیریت محیط زیست و بهره وری انرژی می شود. ارزیابی مداوم و دوره ای، تعامل مستقیم با مشتریان و شرکای تجاری موجب بهبود عملکرد صنایع خواهد شد.

اصول تولید تیرآهن بر اساس استاندارد ISO

تیرآهن نیز مانند میلگرد، یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی است که تولید آن باید براساس استانداردهای جهانی صورت گیرد. بهبود فرایند تولید، ارتقای کیفیت و امنیت این مقاطع در استاندارد ISO دقیقا مانند جدول میلگرد تعیین و به فولادسازان در سراسر جهان عرضه می شود.

در واقع کدهای اختصاری به کار رفته در مورد تولید تیرآهن نیز دقیقا مانند میلگرد است و همان اصول برای این مقاطع نیز صدق می کند. علاوه بر استانداردهای جدول میلگرد، دو تبصره دیگر وجود دارد که عبارتند از:

 • ISO 630: مشخصات عمومی تیرها، تیرآهن و میل های فولادی شامل ابعاد و ویژگی های مکانیکی و شیمیایی هر کدام را تعیین می کند.
 • ISO 657: تحمل پذیری و سایر ویژگی های تیرآهن و پروفیل های فولادی، در این استاندارد مشخص می شود.

بنابراین لازم است که متخصصان فنی و مهندسان صنعتی، اقدامات لازم را جهت تولید تیرآهن مطالعه و لحاظ نمایند تا موفق به دریافت این استاندارد شوند.

اصول تولید شمش فولادی بر اساس استاندارد ISO

 تولید شمش فولادی یکی از پیچیده ترین فرآیندهای صنایع فولاد است فرایند تولید آن در استاندارد ایزو مطابق بندهای زیر است.

تامین مواد اولیه

انتخاب مواد اولیه مناسب و باکیفیت برای تولید شمش، اولین قدم است. این مواد متناسب با خصوصیات مکانیکی، کاربرد و آلیاژهای آن تعیین می شود.

آماده سازی مواد اولیه

آمادسازی مواد توسط فرایندهای مختلف خرد کردن، تصفیه و مخلو کردن آن انجام می شود.

ذوب و تصفیه

در این مرحله مواد آماده شده، در قفسه های ذوبی و کوره های القایی ذوب می شوند. سپس جداکردن آلیاژها و ترکیبات مضر به کمک عملیات تصفیه صورت می گیرد.

ریخته گری

فولاد مذاب به شکل های بلوم و… توسط ماشین آلات شکل دهی می شود.

کنترل کیفیت

در این مرحله کنترل و نظارت نهایی صورت می گیرد. در واقع خصوصیات مکانیکی، شیمیایی و فیزیکی فولاد مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرد.

نحوه اخذ گواهینامه استاندارد ISO در صنعت فولاد

شرکت های متعددی در خصوص ارائه گوهینامه ISO وجود دارند که لیست دقیق آن ها در دسترس نیست. اما مراجع IAF بزرگ ترین صادرکننده گواهی ایزو در سراسر جهان هستند، که در سایت خود CB های صادرکننده گوهینامه را قرار می دهند.

قطعا درخواست و اخذ این گواهینامه امری آسان و سریع نیست و پیگیری های خود را می طلبد. اما اگر در حوزه صادرات فولاد مشغول به فعالیت هستید، قطعا به این استاندارد نیاز دارید.

در حال حاضر شرکت های بسیار زیادی در ایران این گواهینامه را برای فولادسازان صادر می کنند که بهتر است قبل از انتخاب این شرکت ها، تحقیقات لازم را انجام دهید. دریافت گواهینامه ای که مورد تایید همه جهان باشد، قطعا در فروش و اعتبارتان تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

در این مقاله سعی کردیم، به بررسی استاندارد ایزو در صنعت فولاد و تولید مقاطع بپردازیم. رعایت نکات استاندارد ISO و اخذ گواهینامه آن، موجب اعتماد بیشتر مشتریان و افزایش کیفیت سازه می شود. در واقع هرچه مشخصات و روند تولید مقاطع فولادی به بندهای این استاندارد نزدیک تر باشد، از کیفیت بالاتری برخوردار است. برای دریافت این گواهینامه به شرکت های صادرکننده آن از سوی مراجع IAF مراجعه نمایید.

استاندارد ISO به چه معناست؟

نماد اختصاری ISO از کلمه یونانی ISOS گرفته شده و به معنای “برابر” است.

گواهینامه ISO در صنعت فولاد را چگونه می توان دریافت کرد؟

شرکت های متعددی در خصوص ارائه گوهینامه ISO وجود دارند که لیست دقیق آن ها در دسترس نیست. اما مراجع IAF بزرگ ترین صادرکننده گواهی ایزو در سراسر جهان هستند.

مزیت اخذ گواهینامه های استاندارد برای مقاطع فولادی چیست؟

کیفیت و استاندارد بودن مراحل تولید مقاطع فولادی را اثبات می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 نظرات
 1. AMINI می گوید

  چطور میشه مطمئن شد که گواهینامه ISO یک محصول که خریدم معتبره یا نه؟

  1. اصفهان آهن می گوید

   سلام آقا امین
   برای این کار میشه از سایت Iso استفاده کرد

 2. محسن احمدی می گوید

  این استاندارد بیشتر در کدوم مقطع استفاده میشه؟ مثلا میلگرد؟

  1. اصفهان آهن می گوید

   سلام دوست عزیز
   این استاندارد بیشتر در تولید مقاطع فولادی مدنظر گرفته میشه نه اینکه بگیم در کدوم مقطع بیشتر استفاده میشه

 3. علیرضا ربیعی می گوید

  برای تیرآهن از کجا میشه این استانداردها رو چک کرد؟

  1. اصفهان آهن می گوید

   این استاندارد رو معمولا نمیشه چک کرد اما اگه از کارشناسان فروش ما بخواهید؛ از کارخانه براتون دریافت می کنند.