پرکاربردترین تیرآهن در ساخت پل

تیرآهن‌ها محکم‌ترین و مهم‌ترین مقاطع فولادی هستند که علاوه بر ساختمان‌سازی برای ساخت پُل هم استفاده می‌شوند. پل‌هایی که با این مقاطع فولادی ساخته می‌شوند، دوام و استحکام بالایی دارند و معمولا جنس این تیرآهن‌ها از بتن تقویت شده است. پرکاربردترین تیرآهن‌ در ساخت پل، موضوعی است که قرار است در این مقاله در مورد آن توضیح دهیم.

برای ساخت پل باید به چه پارامترهایی توجه داشت؟

برای اینکه بتوان از تیرآهن در ساخت پل استفاده کرد، لازم است پارامترهای زیر در نظر گرفته شود:

  • طول پل مورد نظر
  • شرایط محیطی
  • الگوهای ترافیکی
  • و…

برای پل سازی، مهمترین نکته این است که علاوه بر بررسی روند قیمت تیرآهن، باید پارامترها و تجهیزاتی مانند حمل‌و‌نقل را هم در نظر بگیرد.

بهترین متریال مورد استفاده برای ساخت پل، استفاده از تیرآهن فولادی است که دوام و استحکام بالایی دارد. به طور متداول‌، نکته مهم در ساخت پل و تیرآهنی قابل استفاده برای آن، بررسی محاسبات و طراحی‌‎های مهندسی است. برای این کار، لازم است که مهندس نظر، حتما به تمامی ابعاد کار در حین ساخت پل، توجه ویژه داشته باشد.

پرکاربردترین تیرآهن در ساخت پل

پل‌هایی که تیرآهن بتنی یا فولادی در آن‌ها به کار رفته باشد، هم از نظر شکل ظاهری و دوام بهترین هستند و هم اینکه از سختی فوق‌العاده‌‌ای برخوردارند.

تیرآهن‌های پرکاربرد در ساخت پل

همان‌طور که گفته شد، این مقاطع فولادی در پل به کار گرفته می‌شوند تا بتوانند میزان مقاومت و استحکام پل را تضمین کنند. به طور کلی، تیرآهن‌های هاش و لانه زنبوری، پرکاربردترین تیرآهن‌ در ساخت پل هستند. برای ساخت یک پل، بعد ازخاکبرداری، باید زمین را برای بتن‌ریزی آماده کرد. برای جایگذاری تیرآهن‌ها در پل مورد نظر، به جرثقیل نیاز خواهید داشت.

به عنوان مثال، در ساخت پل‌های بزرگراه، از تیرآهن‌های بتنی و یا فولادی تقویت شده استفاده می‌شود که برای تحمل وزن پل، بهترین گزینه هستند. برای عرض دهانه چنین پل‌هایی معمولا از تیرآهن‌هایی با ابعاد 45 تا 100 متر استفاده می‌شود.

استفاده از تیرآهن در چند دهه اخیر برای ساخت پل،

باعث شده که پروژه‌های پل سازی، گسترش بیشتری داشته باشند.

این مقاطع فولادی به کار رفته در پل، باید تحمل بارهایی که روی آن قرار می‌گیرد را داشته باشد. اگر ضخامت پل افزایش پیدا کند، ظرفیت بارگیری و به تبع آن، طول پل می‌تواند افزایش پیدا کند. هر نوع تیرآهنی که در ساخت پل به کار گرفته می‌شود، با استفاده از خرپا قابل پشتیبانی است.

یک نکته مهم و قابل توجه که باید به آن اشاره داشته باشیم، این است که تیرآهن‌ها از سایزها و وزن‌های مختلفی برخوردارند و هرچه میزان وزن آن بیشتر باشد، از استحکام و دوام بیشتری هم برخوردار است. به عنوان مثال، تیرآهن سایز 20، وزن بالایی دارد و همین موضوع باعث شده که بخاطر دوام آن، بیشترین کاربرد را در ساخت پل داشته باشد.

انتخاب نوع تیرآهن برای ساخت پل به چه عواملی بستگی دارد؟

انتخاب پرکاربردترین تیرآهن‌ در ساخت پل اهمیت زیادی دارد. اینکه یک تیرآهن می‌تواند برای پل مناسب باشد خیر؛ به عوامل مختلفی بستگی دارد. این احتمال وجود دارد که ستون‌های یک پل، پایداری و مقاومت لازم را برای تحمل بار نداشته باشند، حتی ممکن است پل‌ها طولانی باشند و یا اینکه فواصل موجود در پل‌ها به شکل منحنی باشد. همه این‌ها مواردی است که می‌تواند در انتخاب نوع این محصول برای پل‌سازی تاثیر داشته باشند.

معرفی پرکاربردترین تیرآهن در ساخت پل

یک نگرانی رایج، در مورد استفاده از تیرآهن ها برای پل، این است که ممکن است محصول مورد استفاده در شرایط آب و هوایی مختلف، دچار زنگ‌زدگی شود و آسیب ببیند. امروز اکثرپل‌های مستحکم و بادوامی که در دنیا ساخته می‌شوند، معمولا از 4 و یا تعداد بیشتری تیرآهن فولادی استفاده می‌کنند.

سخن پایانی

همان‌طور که در این مقاله گفته شد، امروزه نقش تیرآهن در ساخت پل، پُررنگ است. این مقاطع فولادی این توانایی را دارند که بتوانند صفحات و زاویه‌ها را در کنار هم نگه دارند. اگر از این محصول در پل سازی استفاده نشود و به جای آن از مصالح دیگری در پل‌سازی استفاده می‌شد، به علت جمع‌شدن رطوبت در سطح پل، باعث خوردگی و آسیب به پل می‌شد.

تیرآهن‌های فولادی از نوع هاش و همچنین لانه زنبوری (به دلیل حفره‌هایی که روی سطح خود دارد) در پل‌سازی بیشترین کاربرد را دارند و باعث دوام هرچه بیشتر پل می‌شوند.

سوالات متداول

لزوم استفاده از تیرآهن در پل چیست؟

بهترین متریال مورد استفاده برای ساخت پل، استفاده از تیرآهن فولادی است که دوام و استحکام بالایی دارد.

معمولا چه تیرآهن‌هایی در ساخت پل استفاده می‌شوند؟

تیرآهن‌های فولادی از نوع هاش و همچنین لانه زنبوری (به دلیل حفره‌هایی که روی سطح خود دارد) در پل‌سازی بیشترین کاربرد را دارند و باعث دوام هرچه بیشتر پل می‌شوند.

انتخاب نوع تیرآهن برای ساخت پل به چه عواملی بستگی دارد؟

اینکه یک تیرآهن می‌تواند برای پل مناسب باشد خیر؛ به عوامل مختلفی بستگی دارد. این احتمال وجود دارد که ستون‌های یک پل، پایداری و مقاومت لازم را برای تحمل بار نداشته باشند، حتی ممکن است پل‌ها طولانی باشند و یا اینکه فواصل موجود در پل‌ها به شکل منحنی باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.