میزان تولید میلگرد در ایران چقدر است؟

فولاد و محصولات جانبی تولیدشده از این قطعه باارزش، در دسته پُرکاربردترین واصلی‌ترین کالاهای هر کشور قرار می‌گیرد. تولید فولاد می‌تواند در رشد و توسعه کشورهای تولیدکننده تأثیر چشمگیری داشته باشد. چنانچه کشور و دولتی بتواند تولید و مصرف محصولات فولادی و آهن‌آلات خود را کنترل نماید و با برنامه‌ریزی در صنایع مختلف مورداستفاده قرار دهد، می‌تواند تا مقدار زیادی در پیشرفت و توسعه کشور تأثیرگذار خواهد بود. در این مطلب می‌خواهیم در مورد میزان تولید میلگرد در ایران صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

تولید و مصرف فولاد در دنیا

میزان تولید میلگرد در ایران

همان‌طور که گفته شد تولید و عرضه فولاد و آهن‌آلات موجب رشد و پیشرفت یک کشور می‌شود. اما باید دقت داشته باشید که میزان مصرف آهن‌آلات در کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه با یکدیگر بسیار متفاوت است.

به‌نحوی‌که در کشورهای درحال‌توسعه این مقدار کمتر از کشورهای توسعه‌یافته است. در حالت کلی می‌توان گفت مقدار توسعه‌یافتگی یک کشور در میزان مصرف فولاد و آهن‌آلات مخصوصاً مصرف میلگرد آن کشور نقش مهمی دارد.

با توجه به کاربرد محصولات فولادی در صنایع گوناگون به‌خصوص میلگرد، این امر کاملاً بدیهی است که در کشورهای پیشرفته به دلیل گستردگی صنایع، استفاده از این محصولات در حد بالاتری از سایر کشورها باشد.

میزان تولید میلگرد در کشور ایران

در مقاله‌های مرتبط با میلگرد چیست و انواع آن از اصفهان آهن خواندیم که میلگردها در دو نوع ساده و آج‌دار دسته‌بندی می‌شوند. میلگردهای بدون آج را میلگرد ساده و میلگردهایی که دارای برآمدگی بر روی سطح هستند را میلگرد آج‌دار می‌نامند. یکی از دلایل استفاده از آج بر روی میلگرد، افزایش مقاومت و استحکام آن است.

کشور ایران توانسته با توجه به تعداد کارخانه‌های تولید فولاد خود که در سطح کشور پراکنده‌شده‌اند با میزان تولید سالانه بالای 25 میلیون تن فولاد خام، در جهان رتبه چهاردهم را به خود اختصاص دهد و در بین پانزده کشور برتر تولیدکننده محصولات فولادی قرار گیرد.

با توجه به سیاست‌های دولت، کشور ما با تولید سالانه فولاد در حجم بالا هنوز نتوانسته برای خود جایگاهی را در بین بیست کشور برتر دنیا پیدا نماید.

هدف دولت از این امر، توزیع و تولید محصولات فولادی به‌خصوص میلگرد در سطح کشور، تأمین نیاز مصرف‌کننده‌های داخلی، ایجاد یک ثبات و تعادل در بین صنعتگران و ترغیب آن‌ها به اجرای ساخت‌وساز بیشتر و داشتن سیر صعودی در اقتصاد کشور است.

این موضوع دلیل اصلی این امر است که با توجه به تعداد زیادی از کارخانه‌های تولید فولاد و آهن‌آلات هم چنان در بین بیست کشور برتر صادرکننده فولاد قرار نگرفته است. یکی از محصولات فولادی پرکاربرد در صنعت ساختمان‌سازی، میلگرد است.

تولید میلگرد باکیفیت در حد موردنیاز کشور و تأمین مصرف‌کنندگان داخلی می‌تواند در استحکام و مقاومت سازه‌ها که هدف اصلی کاربرد میلگرد است نقش مهمی داشته باشد.

مطابق با گزارش‌های دریافتی از خبرگزاری اقتصادی ایرنا، میزان تولید میلگرد در کشور 40 درصد از میزان کل تولیدات فولاد کشور است. به دلیل استفاده از میلگرد در بتن سازه به‌منظور ایجاد استحکام و مقاومت در آن، تولید و استفاده از آن روزبه‌روز در حال افزایش است.

به‌صورتی که در سه‌ماهه نخست سال 1400 مقدار تولید میلگرد در کشور نسبت به سه‌ماهه نخست سال گذشته افزایش 5 درصدی داشته است.

میزان تولید میلگرد در ایران به‌صورت سالانه

تولید و عرضه میلگرد در ایران بیش از نیم‌قرن است که آغازشده است. در این میان با توجه به گسترش و توسعه مصارف داخلی به میلگرد تعداد زیادی از تولیدکنندگان ازجمله کارخانه ذوب آهن (اولین تولیدکننده میلگرد در ایران)، فولاد کرمان بردسیر، فولاد خراسان، فولاد آناهیتا گیلان، کارخانه ظفر بناب و تعداد زیادی از کارخانه‌های دیگر مشغول به عرضه میلگرد در کشور شدند.

این حجم از تولیدات به مقدار سالانه 25 میلیون تن فولاد است که 12 میلیون تن از این محصولات نیاز پروژه‌های داخلی را برطرف نموده و مابقی به‌صورت صادرات از کشور خارج می‌شوند.

استفاده از میلگرد به‌عنوان پایه و اساس مقاومت ساختمان در بتن می‌تواند از سازه در برابر خطرات احتمالی مانند زلزله تا حدود زیادی محافظت نماید. به همین علت میلگرد به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مصالح مورداستفاده در ساخت‌وساز به‌حساب می‌آید و تولید این محصول در بین تمامی محصولات فولادی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

تولید میلگرد توانسته سهم به سزایی از تولیدات سالانه فولاد در کشور را به خود اختصاص دهد. در سال جاری رشد تولید میلگرد در کشور به 22 درصد نسبت به سال گذشته رسیده است.

عوامل موثر بر مصرف محصولات فولادی در ایران

مقاطع فولادی

دلایل بسیاری بر روند و میزان مصرف محصولات فولادی و آهن‌آلات به‌ویژه میلگرد در کشور تأثیرگذار هستند. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به رشد اقتصادی کشور اشاره کرد.

علاوه بر این عواملی مانند تحولات جهانی و دلایل اقتصادی ( تأثیرگذار بر قیمت محصولات ) ازجمله کاهش رشد اقتصادی کشور و ورود رکود در بخش ساختمان‌سازی موجب شد تا کشور مانتواند به‌عنوان یکی از بهترین صادرکنندگان محصولات فولادی در کشور شناخته شود.

کلام آخر

یکی از عوامل مؤثر در میزان تولید محصولات فولادی به‌ویژه میلگرد در کشور، میزان تقاضا و نیاز کشور به این محصول است. علاوه بر این استفاده از میلگرد به‌عنوان عضو اصلی در صنعت ساختمان‌سازی موجب شده تا تعداد زیادی از تولیدکنندگان و کارخانه‌های فولادی، تولید و عرضه میلگرد را در رأس کار خود قرار دهند.

هرچند تولید میلگرد در ایران در سال جاری با رشد مواجه بوده است اما همچنان نتوانسته است خود را در لیست کشورهای صادرکننده قرار دهد. برای اطلاع از قیمت میلگرد، به سایت اصفهان آهن مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.