مزایا و معایب انواع لوله ها

همان طور که می‌دانید، لوله‌ها کاربرد زیادی در زندگی ما داشته و دارند. لوله‌ها انواع متفاوتی دارند که در مقاله‌ی لوله چیست و انواع آن در این باره به طور مفصل توضیح داده‌ایم. در این مقاله قصد داریم به بررسی مزایا و معایب انواع لوله ها بپردازیم.

فایل صوتی مطلب

فایل صوتی زیر برای آن دسته از مخاطبین مجموعه اصفهان آهن تهیه شده است که فرصت کافی برای مطالعه این مطلب نداشته و یا تمایل دارند در هنگام مطالعه به فایل صوتی مطلب نیز گوش دهند.

انواع لوله‌ها

قبل از این که مزایا و معایب هر کدام از لوله‌ها را بدانیم، بهتر است به صورت کلی انواع لوله را بشناسیم. معمولا لوله‌ها در دسته‌بندی‌های زیر جای دارند:

 • لوله‌ی پلاستیکی
 • لوله‌ی گازی
 • لوله‌ی گالوانیزه
 • لوله‌ی‌ مانیسمان
 • لوله‌ی مبلی
 • لوله‌ی جدارچاه
 • لوله‌ی اسپیرال

با مراجعه به صفحه قیمت لوله، می‌توانید از روند تغییراتی قیمت این محصول اطلاع داشته باشید.

مزایا و معایب انواع لوله های پلاستیکی

لوله-های-پلاستیکی
لوله-های-پلاستیکی

لوله‌های پلاستیکی هم مانند سایر لوله‌ها در سیستم‌های فاضلاب، آبرسانی، آبیاری، توزیع آب، صنایع غذایی و … به کار می‌روند؛ حتی در سال‌های اخیر از آن‌ها در صنایع نفت و گاز هم استفاده شده است.

اتصال لوله‌های پلاستیکی، آسان‌تر از سایر لوله‌ها اتفاق می‌افتد. از آن‌ جایی که وزن کمتری دارند، در سقف‌های کاذب و جاهایی که دسترسی به آن‌ها سخت است، از آن‌ها استفاده می‌شود. جاسازی این لوله‌ها در دیوار به خاطر قطر کمی که دارند، کار نسبتاً آسانی است.

همچنین این لوله‌ها در برابر سایش و خوردگی مقاومت بالایی دارند و با مواد شیمیایی مختلف واکنش نشان نمی‌دهند و بالطبع زنگ نمی‌خورند. این لوله‌ها برای لوله‌کشی به صورت روکار، بهترین انتخاب هستند و نیازی به رنگ‌کردن ندارند.

لوله‌های پلاستیکی، جداره‌ی داخلی صافی دارند که باعث جلوگیری از رسوب‌ مواد می‌شود. این لوله‌ها دچار اُفت فشار هم نخواهند شد که از بهترین مزایای این لوله‌ها به حساب می‌آید.

از جمله معایب لوله‌های پلاستیکی این است که در دمای بالا و پایین آسیب‌پذیر و شکننده هستند و ممکن است تغییر شکل داده و استحکام خود را از دست بدهند.

همچنین، لوله‌های پلاستیکی در مقایسه با سایر لوله‌ها در برابر نیروی خارجی مقاومت کمتری دارند.

مزایا و معایب لوله‌های گازی

لوله-های-گازی
لوله-های-گازی

لوله‌های گازی از جنس فولاد یا پلی اتیلن می باشند که در صنایع مختلفی کاربرد دارند اما اکثراً برای انتقال گاز در خطوط توزیع مورد استفاده قرار می‌گیرند. از دیگر موارد مصرف این لوله‌ها می‌توان به کاربردشان در ساختمان‌های مسکونی، سوله‌های صنعتی، نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها، پتروشیمی و … اشاره کرد.

از جمله مزایای لوله‌های گازی می‌توان به طول عمر بالای آن‌ها اشاره کرد که همین موضوع باعث کاهش هزینه‌های مجدد خواهد شد. لوله‌های گازی در مقابل ترکیبات شیمیایی گاز، مقاوم هستند و درصد خوردگی پایینی دارند.

لوله‌های گازی تا حدود 25 برابر قطر لوله، قابلیت خمش دارند که همین امر، نیاز به اتصال را در مواقعی که ملزم به تغییر زاویه هستیم کاهش می دهد. همچنین لوله‌های گازی را به راحتی می‌توان جوش داد؛ به نحوی که اتصال لوله‌ها به اندازه‌ی خود لوله مستحکم بوده و نگرانی را در رابطه با نقطه‌ضعف فشار وارده بر محل اتصال، برطرف می‌کند. برای اینکه در مورد لوله گازی، اطلاعات بیشتری داشته باشید، می‌توانید مطلب« لوله گازی چیست؛ کاربرد و ویژگی های آن» را در سایت بخوانید.

لوله‌ها از هر نوع و جنسی که باشند، از گذشته تا کنون به عنوان جزئی جدایی‌ناپذیر از زندگی ما بوده‌اند و در صنایع مختلف و ساختمان‌سازی، دارای کاربردهای فراوانی هستند. در نظر گرفتن جنس و طول عمر لوله‌ی مورد نظر برای پروژه‌های ساختمانی، یکی از عواملی است که در میزان موفقیت پروژه تاثیرگذار است.

یکی از معایب لوله‌های گازی، دشواری حمل و نقل آن‌هاست؛ تا حد ممکن لوله‌ها را باید با ماشین‌های باربری و یا دستگاه جابه‌جا کرد تا حین جابه‌جایی، لوله‌ها دچار آسیب و خراشیدگی نشوند. همچنین، به مرور زمان ممکن است لوله‌ها در اثر انتقال سیالات شیمیایی، ترک‌خورده و پوسیده شوند.

از دیگر معایب لوله‌های گازی می‌توان به احتمال بروز انفجار و آتش‌سوزی ناشی از ایجاد جرقه هم اشاره کرد.

مشاهده کنید: قیمت لوله گازی

لوله‌ی انتخاب‌شده در پروژه‌های ساختمانی، با توجه به پروژه‌ی مورد نظر تعیین می‌شود. اگر در این زمینه اطلاعات کافی ندارید می‌توانید مطلب «راهنمای خرید لوله برای مصارف ساختمانی» را بخوانید.

مزایا و معایب لوله‌های گالوانیزه

لوله‌های گالوانیزه در صنایع مختلف، کاربردهای وسیعی دارند. هزینه‌ی گالوانیزه‌کردن ‌لوله‌ها برای جلوگیری از خوردگی آن‌ها و همچنین هزینه‌ی تعمیر و نگهداری این محصول، نسبت به سایر روش‌ها کم‌تر است.

طول عمر این لوله‌ها بالاست که همین امر در درازمدت، موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیز می‌شود. گالوانیزه‌کردن لوله‌ها باعث افزایش دوام لوله‌ها می‌شود. لوله‌های گالوانیزه، مقاومت بالایی در برابر ضربه، دما و فشار بالا دارند و در مقایسه با سایر لوله‌ها، مدت‌زمان نصب‌شان کوتاه‌تر است. همچنین این لوله‌ها سازگاری بالایی با محیط زیست دارند و آسیبی به محیط زیست نمی‌زنند. در مقاله‌ای جداگانه در مورد «لوله گالوانیزه چیست؛ کاربرد و ویژگی های آن» صحبت کردیم.

از جمله معایب لوله‌های گالوانیزه این است که وزن زیادی دارند اما قابلیت شکل‌پذیری ندارند. نصب و راه‌اندازی این لوله‌ها زمان‌بر است و پس از مدتی، رسوب می‌گیرند. اگر این لوله‌ها روکار نصب شوند، جلوه‌ی زیبایی ندارند.

مزایا و معایب لوله‌های مانیسمان (بدون درز)

لوله-مانیسمان
لوله-مانیسمان

لوله‌های مانیسمان در صنعت نفت، پتروشیمی، گاز و همچنین در قطعه‌سازی استفاده می‌شوند. این لوله‌ها اکثراً برای گازرسانی درون ساختمان‌ها به شکل توکار استفاده می‌شوند. به علت عدم وجود جوش و اتصال در لوله‌های مانیسمان، استحکام خیلی خوبی دارند و در برابر فشار و دما مقاومت بالایی دارند که این یکی از مزایای لوله‌های مانیسمان است. همچنین، لوله‌های مانیسمان گرد و بیضی‌شکل هستند که گاهی، نوعی مزیت برای این لوله‌ها به حساب می‌آید. طول عمر لوله‌های مانیسمان بالاست.

با مراجعه به صفحه قیمت لوله مانیسمان  می‌توانید روند تغییراتی قیمت این محصول را در چند روز اخیر مشاهده کنید.

مزایا و معایب لوله‌های مبلی(روغنی)

لوله‌های مبلی دارای قطر و ضخامت یکنواخت با وزنی کم هستند که در عین حال، مقاومت و استحکام بالایی دارند. به طور کلی، لوله‌های مبلی از لحاظ ساختار، بدون ایراد هستند و به این دلیل که ورق روغنی در آن‌ها استفاده می‌شود، دارای سطح براق و یکنواختی هستند. این نوع لوله‌ها بعد از تولید، آبکاری می‌شوند و در برابر عوامل محیطی، گرما، محیط‌های اسیدی و قلیایی، مقاومت خوبی دارند. لوله‌های مبلی‌، بهترین انتخاب برای کاربردهای مختلف هستند.

قیمت لوله‌ی مبلی یا لوله‌ی سبک، نسبت به لوله‌ی سنگین بیشتر است؛ به این دلیل که ضخامت و وزن مناسبی دارد و بین مصرف‌کنندگان، طرفداران زیادی دارد.

مشاهده کنید: قیمت لوله مبلی

مزایا و معایب لوله‌های جدار چاه

لوله-جدار-چاه
لوله-جدار-چاه

به لوله‌های فلزی که از جنس فولاد هستند و در دیواره‌ی چاه نصب می‌شوند، لوله‌ جدار چاه گفته می‌شود که اغلب برای جلوگیری از ریزش چاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع مختلفی از این محصول وجود دارد و معمولاً به دلایل زیر از آن‌ها استفاده می‌شود:

 • باعث بهبود عملکرد و کارایی سیستم آبرسانی می‌شود و از طرفی هم باعث کاهش میزان مصرف انرژی خواهد شد.
 • باعث جلوگیری از ریزش شن و ماسه درون چاه می‌شود.
 • باعث کاهش هزینه‌های حفر چاه و لوله‌گذاری می‌شود و عمر مفید چاه را افزایش می‌دهد.
 • فضای باز موجود در این نوع لوله، باعث خروج بهتر آب خواهد شد؛ بنا بر این، افت چاه ایجاد نخواهد شد.

حتما بخوانید: قیمت لوله جدار چاه

مزایا و معایب لوله‌های اسپیرال

مزایا و معایب لوله اسپیرال

لوله‌های اسپیرال از نورد ورق‌های فولادی حاصل می‌شوند که قطر بیشتری نسبت به سایر انواع لوله دارند. این لوله‌ها بیشتر در صنعت نفت و گاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. لوله‌های اسپیرال، دارای خواص مکانیکی، مواد اولیه‌ی دارای استحکام و قدرت نسبتاً زیادی هستند. این لوله‌ها در برابر شکست و ترک لوله، مقاوم هستند و قابلیت شکل‌پذیری بالایی دارند.

به غیر از لوله‌های گفته شده، نوع دیگری از لوله‌های پرمصرف در صنعت، لوله‌های صنعتی هستند که به دلیل ضخامتی که دارند در انتقال آب و گاز بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مقاله‌ای جداگانه لوله صنعتی چیست؛ کاربرد و ویژگی‌های آن توضیح دادیم.

لوله جدار چاه

لوله جدار چاه، برای جلوگیری از ریزش دیواره‌های چاه استفاده می‌شود و نوع انتخابی آن، تاثیر زیادی روی میزان خروجی آب دارد. لوله‌ی جدار چاه دوام زیادی دارد و با ویژگی‌های متفاوتی که دارد، می‌تواند تاثیر زیادی روی استفاده از آب خروجی چاه داشته باشد.

شیارهای موجود در لوله‌ی جدار چاه، به صورت قوسی‌شکل است و همین موضوع باعث می‌شود که از مسدودشدن توسط خاک، جلوگیری کند. علاوه بر این، فضای باز موجود در این لوله باعث خروج بهتر آب شده و آب چاه، اُفت نخواهد کرد. در مقاله‌ای جداگانه در مورد «لوله جدار چاه چیست» به صورت جداگانه صحبت کردیم.

لوله داربستی

لوله داربستی، یک لوله‌ی فلزی است و فرق بزرگی که با سایر لوله‌های صنعتی دارد، این است که از این لوله به عنوان انتقال دهنده استفاده نمی‌شود و بیشتر حکم نگه‌دارنده‌ی سازه و ساختمان را دارد. این نوع لوله‌ها، انواع مختلفی دارند و در دو نوع بدون درز دار و درزدار تولید می‌شوند که نوع بدون درز آن، استحکام و مقاومت بیشتری دارد.

از مهمترین مزایای لوله داربستی ین است که استفاده از آن باعث سرعت بالای باز و بسته شدن داربست می‌شود و به کارگر نیازی نیست. این لوله ها، باعث سهولت در جابه جایی و انتقال می‌شوند.

با مراجعه به صفحه‌ی قیمت لوله اسپیرال می‌توانید از قیمت این محصول در ضخامت و وزن‌های مختلف مطلع شوید.

نتیجه گیری نهایی

با توجه به مطالب گفته‌شده، لوله‌ها جنس‌ و وزن‌های مختلف و کاربردهای گوناگونی دارند. امیدواریم در این مطلب به طور کامل در مورد معایب و مزایای لوله‌ها صحبت کرده باشیم. اگر سوال یا انتقادی در این زمینه دارید، در بخش نظرات برای ما ارسال کنید.

همچنین می‌توانید علاوه بر اطلاع از روند تغییرات قیمت انواع لوله‌ها، از آخرین تغییرات قیمت آهن در سایت مطلع شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.