لوله مانیسمان رده 80

زمان مطالعه: 3 دقیقه

لوله‌های مانیسمان، انواع مختلفی دارند. این لوله‌ها بر اساس ضخامت‌شان، دسته‌بندی می‌شوند و از این رو، لوله‌ی مانیسمان رده 40، رده 80، رده 160 و غیره را در بازار آهن مشاهده می‌کنیم. اما این رده‌بندی، تنها بر حسب ضخامت این نوع لوله‌ها نیست، بلکه به خودی خود روی کاربرد و ویژگی‌های انواع لوله‌ی مانیسمان نیز اثر می‌گذارد. در ادامه‌ی این مطلب با ما همراه باشید تا راجع به لوله‌ی مانیسمان و نحوه‌ی رده‌بندی آن بخوانیم و سپس با لوله مانیسمان رده 80، و ویژگی و کاربرد آن آشنا شویم.

فایل صوتی مطلب

لوله مانیسمان و ویژگی‌های آن

لوله‌های مورد استفاده در صنعت، به طور کلی به دو دسته‌ی آهنی و غیر آهنی تقسیم می‌شوند. یکی از زیرمجموعه‌های لوله‌‌ی فولادی، لوله‌ی مانیسمان است که امروزه کاربرد زیادی پیدا کرده است و جزء لوله‌های فولادی مقاوم‌ و مستحکم‌ در برابر انواع فشار و حرارت محسوب می‌شود. در مقاله‎‌ای جداگانه در مورد «لوله مانیسمان چیست؛ کاربرد و ویژگی های آن»، به طور مفصل صحبت کردیم.

ساخت لوله‌ی مانیسمان، به طور کلی به دو روش اصلی، یعنی ریخته‌گری گریز از مرکز و نورد و اکستروژن شمش‌های فولادی (بیلت) تولید می‌شود که هرکدام، ویژگی خاص خودشان را دارند.

برای دسترسی به قیمت لوله مانیسمان، روی لینک زیر کلیک کنید:

«لوله مانیسمان»

لوله‌های مانیسمان در صنایع مختلف، به دلیل استحکام و مقاومت بالا، دارای کاربردهای زیادی هستند. این لوله‌ها در مواقعی که فشار بالا  و یا حرارت زیاد وجود دارد، مثل خطوط نفت و گاز، صنعت پتروشیمی و پالایشگاهی، نیروگاه‌ها و خطوط فشار قوی و حتی کشاورزی، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لوله‌ی مانیسمان رده 80 به عنوان یکی از لوله‌های پُرمصرف در صنایع مختلف شناخته می‌شود.

رده بندی لوله مانیسمان

برای رده‌بندی لوله‌های مانیسمان، به طور کلی از سه روش می‌توان استفاده کرد:

  • با کمک ضخامت لوله و مطابق استاندارد API 5L و یا ANSI B36
  • بر اساس روش وزنی که خود، به سه دسته‌ی استاندارد (STD)، سنگین (XS) و فوق سنگین  (XXS)  تقسیم می‌شود.
  • بر حسب استاندارد ANSI

با دنبال‌کردن لینک زیر، می‌توانید از قیمت به روز انواع لوله‌های فولادی مطلع شوید:

«قیمت روز لوله»

لوله مانیسمان رده 80 چیست؟

لوله مانیسمان رده 80

لوله‌ مانیسمان رده 80 از سری لوله‌های بدون درز است و با توجه به میزان تحمل بالای فشار، یکی از لوله‌های پُرمصرف در صنایع مختلف است.

این لوله، با نام‌های لوله‌ی رده 80، بدون درزجوش و sch 80 در بازار موجود است. (۸۰، یک شماره‌ی لوله در جدول ASME B 36.10 است)

لوله‌ی مانیسمان رده 80 از سایز ۱/۲ الی ۲۴ اینچ به صورت بدون درز و از سایز ۲۸ اینچ به بعد به صورت درز مستقیم (مخفی) تولید می‌شود که تحمل فشار لوله‌ی رده 40 از لوله‌ی رده 80 پایین‌تر است. این لوله، بر اساس طول شاخه‌ها و ضخامت‌شان سنجیده می‌شوند که از فرمول زیر به دست می‌آید:

قطر خارجی لوله (میلی متر) *۱۴۷*ضخامت لوله (میلی متر) تقسیم بر ۱۰۰۰= وزن شاخه‌ی ۶ متری

وزن لوله‌ی مانیسمان رده 80، تقریباً بین 10 تا 792 کیلوگرم است که به طور مستقیم روی قیمت آن، تأثیر دارد.

برای تولید مانیسمان رده 80، ابتدا شمش استوانه‌ای فولادی را در دمای بسیار بالا حرارت می‌دهند؛ سپس با بیرون‌کشیدن مواد از داخل استوانه، بدنه‌ی لوله تولید می‌شود. در مرحله‌‌ی بعدی این بدنه از دستگاهی با غلتک‌های مختلف عبور می‌کند تا زمانی که قطر بدنه، کاهش پیدا کند. لوله‌ی رده 80، ضخامت و در نتیجه، مقاومت بیشتری هم نسبت به لوله‌ی رده 40 دارد.

ویژگی و کاربرد لوله مانیسمان رده 80

کاربرد-لوله-مانیسمان-رده-80

مهم‌ترین کاربرد و ویژگی‌های لوله‌ مانیسمان رده 80 عبارتند از:

  • این لوله‌، استحکام و مقاومت بیشتری دارد؛ چرا که قطر و ضخامت و در نهایت وزن آن بالاتر است.
  • با وجود این که لوله‌ی مانیسمان رده‌ 80 و رده 40 شباهت زیادی به هم دارند، اما در پروژه‌هایی که فشار و دمای بالا وجود دارد، استفاده از لوله‌ی رده 80 مناسب‌تر است. (مثل پروژه‌های پتروشیمی، نفت و گاز)
  • برای پروژه‌هایی که در فضای آزاد یا روباز انجام می‌شوند، از لوله‌ی رده 80 استفاده می‌شود.
  • کاربرد دیگر لوله‌ی مانیسمان رده 80، استفاده در مبدل‌های حرارتی و خطوط فشار قوی و نیروگاه‌ها است.

برای اطلاع از قیمت امروز لوله‌ی مانیسمان رده 40، می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید:

«قیمت به روز لوله مانیسمان رده 80»

بهتر است قبل از اقدام به خرید لوله‌ مانسیمان رده 80، راجع به ویژگی‌ها و کاربرد آن، اطلاعات بیشتری کسب کنید؛ چرا که انتخاب درست، باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های اجرای پروژه می‌شود و همچنین، ایمنی بیشتری را برای پروژه تأمین خواهد کرد.

همچنین، می‌توانید از آخرین تغییرات قیمت آهن در سایت، مطلع شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.