5 مزیت ساخت اسکلت فلزی

دسترسی سریع به محتوای این مطلب

چارچوب یک ساختمان به عنوان ستون فقرات برای همه ساختمان ها عمل می کند. کیفیت آن مشخص می‌کند که یک ساختمان چقدر می تواند در برابر شرایط محیطی و سایر بلایای طبیعی بالقوه مضر مقاومت کند. صنعت ساخت و ساز این نیاز را تشخیص می دهد، به همین دلیل است که آنها می توانند مزایای بسیاری از ساخت و ساز اسکلت فلزی و اهمیت این جنبه را در تعریف پایداری فیزیکی و دوام ساختمان برای ساکنان درک کنند.

ساختمان فلزی دارای چندین مزیت است؛ این ماده با دوام، مقرون به صرفه، مقاوم در برابر خوردگی و سازگار با محیط زیست است. همچنین به دلیل ظرفیت سازندگان برای برش قاب های فولادی در اندازه های مختلف که قادر به رعایت قوانین ساختمانی و استانداردهای ایمنی هستند، این ماده ترجیح داده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایای ساخت اسکلت فلزی، حتما ادامه این مقاله را بخوانید.

ویدئو

 

مزایای ساخت اسکلت فلزی چیست؟

مزایای ساخت اسکلت فلزی

  • با دوام
  • مقرون به صرفه
  • قابل تولید در سایز های مختلف
  • کنترل باد
  • مقاوم در برابر آتش

بادوام

لازم به گفتن نیست، اما فریم های فولادی از با دوام ترین مصالح در ساخت و ساز هستند. در مقایسه با سایر مواد قاب بندی مانند چوب و فولاد به راحتی در اثر ضربه های فیزیکی آسیب نمی بیند. سازندگان این را نه تنها برای رعایت دستورالعمل ها، بلکه برای اطمینان از اینکه سازه حتی در بحبوحه یک فاجعه پا بر جا می ماند، در نظر می گیرند.

در حالی که درست است که فولاد در مقایسه با چوب، به مراتب متراکم تر و سنگین تر است، اولی در نسبت استحکام به وزن امتیاز بهتری دارد. به این معنی که برای هر تیر، لوله یا بخش فولادی که برای ساخت و ساز استفاده می شود، درجه مقاومت قطعاً در مقایسه با همان مقدار چوبی که برای همان هدف استفاده می شود بالاتر است.

فولاد همچنین حاوی الیاف شکننده ای نیست که در اثر قرار گرفتن در معرض عناصر به مرور زمان پوسیده و تخریب شوند.

مقرون به صرفه

یکی دیگر از خواص عالی فولاد این است که بی نهایت قابل بازیافت است. همچنین یک مصالح ساختمانی پر مصرف است؛ به این معنی که قبلاً در بازار اشباع شده است – تهیه، ساخت و استفاده از این ماده در نهایت مقرون به صرفه تر شده است.

استفاده از مصالح مقرون به صرفه، پروژه های ساختمانی مبتنی بر ساختار را قادر می سازد تا هرگونه هزینه، و خرج های بیشتر در بودجه را بهتر پیش بینی کنند. علاوه بر این، به دلیل بازیافت پذیری فولاد، قاب های ساختمان های قدیمی را می توان بدون کاهش در مزایای آنها تغییر کاربری داد.

برای مثال، اگر یک پروژه نیاز به تیرهای فولادی بازیافتی داشته باشد، این مواد تنها به تکنیکی به نام انفجار ساینده نیاز دارند تا ناخالصی های روی سطح را حذف کنند. این روش ارزان است و در از بین بردن بخش های خورده روی آلیاژ فولاد مؤثر است، مشروط بر اینکه مناطق حفره ای وجود نداشته باشد. سپس محصول به دست آمده را می توان با اتصالات ، فلنج ها و سایر اجزاء ترکیب کرد تا اجزای ساختاری هر پروژه ساختمانی طراحی شود.

قابل تولید در سایزهای مختلف

اسکلت فلزی

با استفاده از انواع روش های عملیات حرارتی، می توان قاب های فولادی را در اندازه های مختلف برش داد. این روش ها اساساً ماشین کاری و شکل پذیری مواد را بهبود می بخشند تا تغییرات بیشتری را در خود جای دهد. برش و سایر روش های ساخت بر روی فولاد بسته به نیاز پروژه به دلیل سادگی آن هم در محل و هم در خارج از محل انجام می شود.

اندازه های مختلف برای قاب های فولادی به ساختمان ها اجازه می دهد تا الزامات ظرفیت های باربری را برآورده کنند و موارد مشابه. به عنوان مثال، یک پروژه ساختمان فولادی کوچک یا متوسط ممکن است به بارهای بیشتری در مقایسه با ساختمان های بلند نیاز داشته باشد. برای این شرایط، بهتر است از قاب های فولادی استفاده کنید که به طور خاص برش داده شده اند.

کنترل باد

در موارد طوفان، افزایش باد عامل دیگری است که طراحان ساختمان باید در نظر بگیرند. بالا آمدن باد می تواند ناشی از تعدادی از عوامل مرتبط باشد که نه تنها به نوع بلایای طبیعی، محیط و مکان مربوط می شود، بلکه به ارتفاع ساختمان، طراحی و کیفیت مصالح قاب مورد استفاده نیز مربوط می شود.

بر خلاف سایر مواد، قاب های فولادی می توانند خیلی بهتر با باد بالا بروند. هرگونه تغییر فشاری که در نمای بیرونی و داخلی ساختمان رخ می دهد، بر اسکلت فلزی که به بهینه ترین شکل ممکن نصب شده است، تأثیر نمی گذارد. برای هر ساکن فعلی آن فضای ساختمان، آنها می توانند مطمئن باشند که هم اجزای سقف و هم اجزای چارچوب ساختمان ثابت می مانند.

مقاوم در برابر آتش

آتش سوزی معمولاً به دلیل سیم کشی معیوب یا خطای انسانی ایجاد می شود. در مناطقی که سازه ها واقعاً با مواد مقاوم در برابر آتش ساخته نشده اند، این می تواند باعث ایجاد مشکل شود، زیرا ممکن است باعث گسترش سریع آتش شود و سایر سازه ها را در همان مجاورت تحت تأثیر قرار دهد.

قاب های فولادی علاوه بر ارائه حفاظت کافی در برابر افزایش باد، در برابر آتش نیز مقاوم هستند. در موارد اضطراری آتش سوزی شدید، چارچوب فولادی به محافظت از سازه کمک می کند و گسترش آتش را فقط در یک مکان کوچک مهار می کند.

این وضعیت را با زمانی مقایسه کنید که در عوض قاب ها یا تیرهای ساختمان از چوب ساخته شده اند – مواد می توانند تقریباً خیلی سریع مشتعل شوند. این ممکن است باعث متلاشی شدن سایر مصالح ساختمانی شود و همچنین ممکن است به ساکنان و سایر ساختمان های اشغال شده نزدیک آسیب برساند.

سخن پایانی

چندین مزیت ساخت اسکلت فولادی را می توان بر اساس میزان پایداری مصالح به ساختمان یا میزان ایمن بودن آن برای استفاده به عنوان مصالح ساختمانی طبقه بندی کرد. در این راهنما، شما آموخته اید که فولاد با دوام، مقرون به صرفه و قابل ماشینکاری است.

قاب های فولادی همچنین دارای مزایای ایمنی متعددی هستند – در برابر افزایش باد محافظت می کند، گسترش آتش را در مواقع اضطراری محدود می کند و از هر سرنشین داخل آن محافظت می کند. راه های بی حد و حصری وجود دارد که طراحان ساختمان می توانند با قاب های فولادی کار کنند. شکی نیست که این ماده هنوز هم یکی از اولین انتخاب ها برای پروژه های ساختمانی برای سال های طولانی آینده خواهد بود.

منبع metalexponents
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.