آشنایی با درجات فولاد ابزار

زمان مطالعه: 3 دقیقه

فولاد ابزار نوعی فولاد کربنی و آلیاژی است و همان طور که از اسم آن مشخص است، برای ساخت ابزار، مانند ابزار دستی یا ساخت قالب‌های مختلف، استفاده می‌شود. از مهمترین ویژگی‌های فولاد ابزار می‌توان به سختی، مقاومت در برابر سایش و توانایی حفظ شکل در افزایش دما، اشاره کرد. گریدهای مختلف مانند وانادیوم که به این فولاد افزوده می‌شود، مقاومت آن را در برابر ترک خوردگی بیشتر می‌کنند. ابزار فولاد درجات مختلفی دارد که هر کدام برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی درجات فولاد ابزار بپردازیم.

انواع درجات فولاد ابزار

درجات-مختلف-فولاد-ابزار

گریدهای مختلف فولاد ابزار عبارتند از:

  • گرید A
  • گرید D
  • گرید O
  • گرید S
  • گرید H

انتخاب درجات ابزار فولاد به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ به عنوان مثال قبل از انتخاب گرید مناسب باید به این نکته توجه کنید که آیا این گرد از فولاد ابزار در برابر ضربه (تبر، چکش و …) مقاوم است؟ چه میزان مقاومت گرمایی از این فولاد مورد نیاز است؟ و یا اینکه آیا مقاومت در برابر سایش در مورد این نوع فولاد پارامتر معیار مهمی است یا خیر؟

گرید A

گرید-A

این گرید از فولاد ابزار به عنوان یک فولاد پُرکربن شناخته می‌شود. اگرچه هزینه این نوع فولاد ابزار نسبت به سایر گریدها، کمتر است، اما مهمترین مشکل آن این است که در دمای بالا، قابل استفاده نیست.

گرید A در مقایسه با سایر فولادهای ابزار نسبتاً شکننده است. از کاربردهای معمول این گرید می‌توان به ساخت برش و چاقو، منبت کاری و ساخت کارد و چنگال اشاره کرد.

گرید D

این درجه فولاد ابزار، به دلیل اینکه مقدار زیادی کروم در آن به کاررفته، بسیار کاربردی و همه منظوره است. گرید D فولاد ابزار از خصوصیاتی مانند ماشین‌کاری خوب و مقاومت در برابر سایش برخوردار است.

از کاربردهای معمول این فولادهای ابزار می توان به ساخت ابزارهای خنک کننده، منبت کاری و ساخت ابزارهایی مانند چاقو اشاره کرد.

گرید O

این گرید فولاد ابزار، معمولا برای مصارف عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از ویژگی‌های برتر این گرید، مقاومت در برابر سایش است و همین موضوع باعث شده که کارایی فوق العاده‌ای در مصارف عمومی داشته باشد.

گرید H (فولاد ابزار گرم کار)

فولاد-ابزار-گرم-کار

همان طور که از اسم این فولاد مشخص است، کاربرد آن در شکل دادن یا برش مواد در دماهای بالاست. از مهمترین ویژگی‌های فولاد ابزار گرم کار می‌توان به مقاومت در برابر شوک‌های حرارتی و قابلیت ماشین‌کاری خوب اشاره کرد.

متداول‌ترین کاربرد این ابزار، ساخت قالب‌های آهنگری و قالب‌های اکستروژن است.

فولاد ابزار تندبر

این نوع فولاد ابزار، سختی بالا و مقاومت زیادی در مقابل درجه حرارت بازپخت دارد. از فولادهای ابزار تندبر، معمولا در ابزار ماشین تراش‌ها، فرز و مته استفاده می‌شود. از مهمترین ویژگی فولاد ابزار تندبر، می‌توان به این اشاره کرد که این فولاد سختی و توان برشی خود را تا دمای نزدیک به 600 درجه سانتی‌گراد حفظ می‌کند.

دسته دیگری از فولادها با نام فولاد کم کربن شناخته می‌شوند که ویژگی‌های زیادی دارند و در بسیاری از صنایع مورد استفاده هستند. برای آشنایی با فولاد کم کربن می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید:

«فولاد کم کربن»

همان‍طور که در این مطلب گفتیم، فولاد ابزار درجات مختلفی دارد که هر کدام از این درجات ویژگی‌های خاصی دارند و برای مصارف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما با مد نظر قرار دادن این اطلاعات در زمان خرید و توجه به گرید مناسب بین درجات مختلف، می‌توانید مناسب‌ترین درجه ابزار فولاد را با توجه به نوع نیاز و کاربرد مورد نظر انتخاب کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.