بهترین نوع لوله در بازار ایران

یکی از دغدغه‌های همیشگی مصرف‌کنندگان کل و جزء، شناسایی بهترین و مقرون‌‌ به‌صرفه‌ترین محصول برای استفاده‌ی مداوم است؛ مطمئناً لوله و قطعات مربوط به آن هم از این قاعده مستثنا نیستند. انتخاب یک لوله‌ی باکیفیت برای مصارف متعدد، بسیار مهم و لازم است؛ چرا که لوله‌های بی‌کیفیت، به مرور فرسوده می‌شوند، از بین می‌روند و آسیب‌های مالی بسیاری را ایجاد می‌کنند. بنا بر این، لازم است بهترین لوله‌ها و ویژگی‌های آن را بشناسید.

فایل صوتی مطلب

فایل صوتی زیر برای آن دسته از مخاطبین مجموعه اصفهان آهن تهیه شده است که فرصت کافی برای مطالعه این مطلب نداشته و یا تمایل دارند در هنگام مطالعه به فایل صوتی مطلب نیز گوش دهند.

قبل از اینکه در مورد بهترین نوع لوله در بازار ایران اطلاع داشته باشید، می‌توانید مطلب «لوله چیست و انواع آن» را در سایت بخوانید.

ویژگی‌ های یک لوله خوب چیست؟

ویژگی-های-یک-لوله-خوب

پیش از آن که به بررسی انواع لوله و معرفی کاربردهای آن‌ها بپردازیم، باید درباره‌ی یک مسئله مهم صحبت کنیم. به صور کلی نمی‌توان در مورد بهترین لوله صحبت کرد؛ چرا که هر کدام از لوله‌ها کارایی و ویژگی‌های خاص خود را دارند.

به طور کلی، معیارها و مشخصه‌های خاصی، در میزان کیفیت لوله‌ها و اتصالات، دخیل هستند. موارد زیر، مهم‌ترین ویژگی‌های یک لوله‌ی خوب‌ هستند:

 • از مواد اولیه‌ی باکیفیت ساخته شده باشد.
 • استحکام لازم در برابر فشارهای ناگهانی را داشته باشد.
 • در سرما یا گرما، دچار تغییر شکل شیمیایی یا فیزیکی نشود.
 • به مرور زمان، کمترین آسیب و فرسودگی را داشته باشد.

کارخانه‌ها و طراحان لوله و اتصالات، شگردها و راهکارهای متفاوتی را برای ساخت یک لوله‌ی باکیفیت به کار می‌برند؛ یکی از این راهکارها، استفاده از مواد پلاستیکی یا فلزی در ساخت لوله است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی “لوله فلزی یا پلاستیکی” را مطالعه کنید.

با مراجعه به صفحه قیمت لوله می‌توانید به قیمت به روز شده تمامی لوله‌های فولادی دسترسی داشته باشید.

هر کدام از لوله و اتصالات موجود در بازار، برای کاربرد خاصی تولید می‌شوند؛ یعنی اگر برای ساخت یک سیستم آب‌رسانی نیاز به اتصالات داشته باشید، باید از یک لوله‌ی خاص و اگر برای فاضلاب نیاز به اتصالات داشته باشید، باید از یک نوع لوله‌ی دیگر استفاده کنید.

انواع لوله و کاربرد دقیق آن‌ها

انواع-مختلف-لوله

در این بخش از مقاله، می‌خواهیم انواع لوله، مزایا، معایب و کاربردشان را به صورت مختصر اما دقیق، بررسی کنیم. لوله‌ها معمولاً در دو دسته‌ی کلی فلزی و غیر فلزی قرار می‌گیرند؛ ما نیز، لوله‌ها و اتصالات را بر اساس جنس آن‌ها ترتیب‌بندی می‌کنیم:

لوله‌های چدنی:

در ساخت لوله، معمولاً از چهار فلز آهن، فولاد، استیل و چُدن استفاده می‌شود. لوله‌های چُدنی در دو نوع کلی لوله‌ی دو سرتخت و سرتوپی به بازار عرضه می‌شوند که دارای مزایا و معایب خاص هستند.

مزایا:

لوله‌های چُدنی، مقاومت زیادی در برابر فشارهای خارجی دارند؛ همچنین گذر زمان و عوامل دیگر، تاثیر کمی در فرسودگی آن‌ها دارد.

جالب است بدانید که قیمت زیادی هم در مقایسه با لوله‌های آهنی و فولادی ندارند. نکته‌ی دیگر این که کارشناسان تأسیسات، به راحتی می‌توانند با دستگاه تراکم هوا، آن را باز کرده و گرفتگی‌اش را برطرف کنند.

معایب

لوله‌های چُدنی به سختی نصب می‌شوند و وزن زیادی هم دارند؛ در نتیجه، هزینه‌ی بیشتری را نیز باید برای نصب آن‌ها صرف کنید. همچنین، بدنه‌ی داخلی لوله‌های چُدنی، خیلی زود دچار زنگ‌زدگی می‌شود.

کاربرد لوله‌های چُدنی

مهم‌ترین کاربرد این لوله در سیستم‌های فاضلاب شهری است؛ البته شما با توجه به نیاز خود می‌توانید از این لوله، استفاده‌های دیگری هم بکنید.

لوله‌های فولادی (جایگزین لوله‌های آهنی)

لوله-های-فولادی

لوله‌های فولادی به علت کاربردهای بسیار بهتر، معمولاً به جای لوله‌های آهنی استفاده می‌شوند. لوله‌های فولادی در انواع متعددی تولید می‌شوند؛ مانند:

 • لوله‎ی بدون درز (مانیسمان)
 • لوله‌ی درزدار

با مراجعه به صفحه قیمت لوله مانیسمان می‎توانید از روند کاهشی یا افزایش قیمت این محصول اطلاع داشته باشید.

ویژگی‌های مثبت

لوله‌های فولادی در وان‌های مخصوص، گالوانیزه (روی‌اندود) می‌شوند؛ این ویژگی، مقاومت منحصر به فردی در برابر فرسودگی و خوردگی به لوله‌های فولادی می‌دهد. لوله‌های فولادی نسبت به نوع آهنی، شفاف‌تر هستند و وزن کمتری هم دارند. درباره‌ی قیمت این لوله‌ها هم باید بگوییم که نسبت به کاربردشان، نرخ مناسبی دارند.

معایب

از لوله‌های فلزی معمولاً برای راه‌اندازی سیستم‌های ساختمانی استفاده می‌شود، اما نکته اینجاست که لوله‌های به کار رفته در پروژه‌های ساختمانی، باید تا حدودی منعطف باشند؛ متاسفانه لوله‌های فولادی، انعطاف چندانی ندارند.

لوله‌های فولادی نسبت به سایر لوله‌ها، رسوبات بیشتری را به خود جذب می‌کنند و این مسئله باعث کاهش عمر و کارآیی آن‌ها خواهد شد.

کاربرد لوله‌های فولادی

لوله‌های فولادی، دایره‌ی وسیعی از کاربردها را دارا هستند؛ معمولاً از آن‌ها برای ساخت سیستم‌های تهویه و چرخش هوا و همچنین تأسیسات مرتبط با فاضلاب‌های بهداشتی استفاده می‌شود. همچنین از نوع مانیسمان لوله‌های فولادی در موارد زیر استفاده می‌شود:

 • خطوط فشار قوی
 • خطوط گاز و نفت
 • سیستم‌های هیدرولیک

البته به این نکته دقت داشته باشید که لوله‌های فولادی، تقسیم‌بندی‎های مختلفی دارند. لوله‌ی گالوانیزه، لوله‌ی مبلی، لوله‌ی گازی، لوله‌ی جدارچاه و لوله‌ی اسپیرال هم در این تقسیم‌بندی جای دارند.

 محاسبه‌ی وزن لوله‌های فولادی و دسترسی به اطلاعات جدول اشتال لوله در کلیه محاسبات مهندسی و صنعتی مورد نیاز مهندسان است. برای این منظور می‌توانید «جدول اشتال لوله به علاوه وزن لوله‌های فولادی» را بخوانید.

لوله‌ها و اتصالات غیرفلزی

لوله-غیر-فلزی

لوله‌های غیر فلزی در جنس‌های متنوعی تولید می‌شوند. علت اصلی تفاوت در جنس، تفاوت در کارآیی و مقاومت آن‌ها است. نکته‎ی بسیار مهم این است که شما با توجه به کاربرد و هدف خود، بهترین نوع لوله در بازار ایران را پیدا کنید.

 لوله‌ها و اتصالات PVC؛

اگر به دنبال پیداکردن بهترین نوع لوله در بازار ایران هستید، احتمالاً نام این نوع لوله را بسیار شنیده‌اید. لوله‌های PVC جزو اولین لوله‌های پلیمر بوده و به همین خاطر، بسیار معروف هستند.

ویژگی‌های مثبت

انعطاف‌پذیری زیاد و نصب و اتصال ساده، از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع لوله است. همچنین لوله‌های PVC، حداقل حدود 50 سال عمر می‌کنند و نسبت به مدل‌های دیگر، قیمت مناسب‌تری دارند.

جالب است بدانید که لوله‌های PVC بسیار راحت بازیافت می‌شوند و یکی از حامیان محیط زیست محسوب می‌شوند.

معایب

لوله‌های PVC در دمای خیلی سرد، مقاومت خود را از دست می‌دهند و معمولاً ما را دچار مشکل می‌کنند؛ همچنین احتمال شکنندگی این نوع از لوله در دماها و موقعیت‌های متفاوت، متغیر خواهد بود و ممکن است در بعضی شرایط، به راحتی بشکنند.

کاربرد لوله‌های PVC:

مهم‌ترین کاربردهای لوله‌های PVC به شرح زیر است:

 • استفاده در سیستم آبیاری سنتی، صنعتی و شهری
 • استفاده به عنوان عایق برای جریان‌های برق
 • استفاده برای انتقال انواع املاح شیمیایی
 • استفاده در انتقال کابل‌های مخابراتی

لوله‌ها و اتصالات پلی‌پروپیلن؛

لوله‌های پُلی‌پروپیلن در دو رنگ سفید و سبز به بازار عرضه می‌شوند؛ این لوله‌ها کاربردهای متنوعی دارند و معمولاً در کنار لوله‌های پُلی‌اتیلن قرار می‌گیرند.

ویژگی‌های مثبت

مقاومت بسیار زیاد، از جمله ویژگی‌های مثال‌زدنی لوله‌های پُلی‌پروپیلن است؛ این لوله‌ها در برابر فشارهای احتمالی، حرارت و ضربه، مقاوم هستند و قیمت مناسبی دارند. این لوله‌ها در برابر یخ‌زدگی و در دمای پایین، مقاومت خوبی دارند؛ به همین خاطر، در انتقال سیستم آب سرد، کارآیی بسیاری دارند.

معایب

متاسفانه لوله‌های پلاستیکی، انبساط طولی زیادی دارند و لوله‌های پلی‌پروپیلن نیز از این قاعده مستثنا نیستند؛ این مسئله باعث می‌شود از این نوع لوله در انتقال مایعات با دمای بسیار زیاد، استفاده نشود. نکته‌ی مهم دیگر این که با سرد و گرم‌شدن، دچار آسیب جدی می‌شوند.

کاربردهای لوله پلی‌پروپیلن

موارد زیر، مهم‌ترین استفاده‌های این لوله است:

 • استفاده در سیستم لوله‌کشی سرد و گرم صنعتی، مسکونی و تجاری
 • استفاده در سیستم‌های هیدرولیک (مانند رادیاتور و فن‌کویل)
 • استفاده در انتقال هوای فشرده

لوله‌های پلی‌اتیلن

لوله-پلی-اتیلین

لوله‌های پُلی‌اتیلن در سه گروه چگالی کم، متوسط و زیاد به بازار عرضه می‌شوند.

ویژگی‌های مثبت

وزن کم و راحتی در نصب و حمل‌و‌نقل، از مهم‌ترین ویژگی‌های این لوله است. سایر مزایای این لوله به شرح زیر است:

 • مقاومت مناسب در مقابل انواع مواد شیمیایی
 • مقاومت در برابر سرما تا دمای منفی 70 درجه‌ی سانتی‌گراد
 • مقاومت در برابر فشار زیاد تا 15 اتمسفر
 • معایب

معایب لوله‌های پُلی‌اتیلن به شرح زیر است:

 • بسیار حساس هستند، یعنی ضربه، سرد و گرم‌شدن و فشار به آن‌ها آسیب می‌زند؛
 • حمل‌و‌نقل آن‌ها تا حدودی دشوار است؛
 • لوله‌های پُلی‎اتیلن با اُفت فشار در جریان مواجه هستند؛
 • انتقال سیالات شیمیایی با این لوله‌ها، باعث آسیب به لوله می‌شود که در نهایت، موجب ترک‌خوردگی آن می‌شود.

اهل صنعت، با انواع لوله‌های فولادی به خوبی آشنایی دارند. لوله‌های فولادی برای انتقال مایعات، گاز و سیالات بسیار کارآمد هستند. همان طور که می‌دانید، کارخانه‌های متعددی در زمینه تولید لوله های فولادی فعالیت دارند. برای اطلاع از کارخانه های تولید کننده لوله فولادی، روی لینک زیر کلیک کنید:

«بهترین کارخانه های تولید کننده لوله فولادی»

سایر لوله‌ها و اتصالات

علاوه بر لوله‌های گفته‌شده، مدل‌های دیگری هم از لوله‌ی غیر فلزی در بازار پیدا می‌شود.

 • لوله‌های چندلایه یا سوپرپایپ: با ترکیب فلز و پلاستیک، کارآیی‌های منحصر به فردی دارند؛ شکل‌پذیری بسیار ساده و طول عمر زیاد از جمله ویژگی‌های این نوع لوله است. این لوله در تاسیسات ساختمانی بسیار کاربرد دارند.
 • لوله‌های پُلی‌بوتیلن: معمولا به جای لوله‌های مسی استفاده می‌شوند؛ سادگی در نصب و هزینه‌ی کم، از جمله ویژگی‌های این نوع لوله است؛ در سیستم آبرسانی شهری و صنایعی مانند فرآوری غذایی هم بسیار کاربرد دارند.
 • لوله‌های استیل: در برابر خوردگی و فرسودگی، مقاومت بسیار مناسبی دارند؛ همچنین وجود ماده‌ای مانند کربن در این لوله، مقاومت و سختی (در مقابل انعطاف‌پذیری) آن را بسیار افزایش می‌دهد. از این لوله در سیستم آبرسانی، تصفیه و سیستم فاضلاب استفاده می‌شود.

اگر می‌خواهید به طور کامل در مورد مزایا و معایب انواع لوله‌های موجود در بازار اطلاع داشته باشید، می‌توانید مطلب «مزایا و معایب انواع لوله» را در سایت بخوانید.

سخن آخر

در این مقاله، ابتدا درباره‌ی ویژگی‌های یک لوله‌ی خوب صحبت کردیم، سپس به سراغ معرفی انواع لوله‌های فلزی و غیر فلزی رفتیم. لوله‌های فلزی معروف، شامل فلزات آهن، فولاد و چُدن می‌شوند. لوله‌های غیر فلزی نیز دربرگیرنده‌ی لوله‌هایی مانند PVC، پُلی‌اتیلن و پُلی‌پروپیلن هستند. شرکت بازرگانی اصفهان آهن آپادانا، یکی از معتبرترین شرکت‌هایی است که در زمینه‌ی خرید و فروش انواع لوله، فعالیت دارد. به طور کلی خرید و فروش همه‌ی لوله‌های فولادی اعم از لوله‌ی گالوانیزه، لوله‌ی مانیسمان، لوله‌ی مبلی، لوله‌ی گازی، لوله‌ی جدار چاه و لوله‌ی اسپیرال از خدمات اصلی این شرکت است.

برای اطلاع از قیمت آهن می‌توانید به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید؛ قیمت تمامی مقاطع فولادی در جدولی جداگانه به صورت به‌روز برای کاربران، قابل مشاهده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.