گزارش هفتگی بازار فولاد؛ هفته اول اسفند ماه 99

هفتۀ اول اسفند ماه با کاهش نرخ محصولات فولادی همراه بود به گونه‌ای که گویا بازار دچار رکود شده است. سایر عوامل سیاسی و بازار جهانی هم، بر  روند این کاهش بی تأثیر نبوده‌اند. در این بخش با بررسی و تحلیل روند بازار آهن آلات در هفته اول اسفند 99 ، با ما همراه باشید.

تحلیل هفتگی بازار فولاد و پیش‌بینی روندها در هفته‌ی آتی

قیمت-مقاطع-فولادی

این هفته، بالاخره لغو اجرای پروتکل الحاقی با توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با کمترین تنش اجرا شد و از سوی دیگر، در روزهای اخیر مشخص شد که آمریکا برای این که ایران از منابع ارزی خود در کره‌ی جنوبی استفاده کند، چراغ سبز نشان داده است؛ البته برخلاف گفته‌ی رئیس کل بانک مرکزی، این منابع، تنها از طریق کانال مالی سوئیس و برای خرید غذا و دارو کاربرد خواهد داشت و به طور مستقیم وارد بازار ارز نمی‌شود.

به هر حال، به نظر می‌رسد همین خوش‌بینی‌های موجود در هفته‌ی پیش رو باعث اُفت روند کلی بازار ارز بشود. این در حالی است که نرخ دلار نقدی در بازار آزاد، طی سه روز ابتدایی هفته‌ی گذشته، کاهش ۱۴۰۰ تومانی را تجربه کرد؛ اما دو روز بعدی ۸۵۰ تومان افزایش یافت و روی رقم ۲۵ هزار و ۳۵۰ تومان بسته شد و احتمال رشد بیشتر قیمت دلار در هفته‌ی آتی، بعید به نظر می‌رسد؛ مگر این که تنش‌های سیاسی جدیدی اتفاق بیافتد.

از دیگر روندهای تأثیرگذار بر بازار فولاد کشور، افزایش قیمت محصولات جهانی است؛ به گونه‌ای که پس از افزایش محسوس قیمت قراضه‌ی وارداتی ترکیه در هفته‌ی گذشته و البته افزایش تقاضا برای محصولات فولادی، به خصوص در قاره‌ی اروپا، این هفته بر اساس گزارش‌های متال بولتن، نرخ بیلت CIS با افزایش ۱۳ دلاری، به ۵۶۶ دلار رسید و میلگرد این منطقه نیز با ‌رشد ۱۰ دلاری، به قیمت ۶۱۰ دلار در هر تُن رسید. هفته‌ای که گذشت، محصولات صادراتی چین، از جمله ورق گرم نیز با رشد قیمت قابل توجهی همراه بود.

اما در بازار داخلی فولاد، فعلاً شاهد تحرک قابل توجهی در بخش تقاضای مصرفی که معمولاً بهمن و اسفند هر سال اتفاق می‌افتاد، نیستیم و همین موضوع باعث شده که با وجود افزایش قیمت‌های جهانی فولاد و رشد نسبی قیمت ارز طی دو هفته‌ی گذشته، ممکن است این هفته در اغلب مبادی با کاهش ملایم قیمت محصولات فولادی روبه‌رو شویم؛ به نحوی که متوسط نرخ میلگرد ۱۴ آجدار در بازار آزاد طی هفته‌ی گذشته، ۲۷۱ تومان کاهش داشت و به ۱۲ هزار و ۷۷۰ تومان رسید. میانگین قیمت انواع نبشی هم اُفت ۴۶۱ تومانی را تجربه کرد و به ۱۳ هزار و ۱۷۹ تومان رسید. متوسط قیمت انواع پروفیل با ضخامت ۲ نیز با کاهش ۳۷۲ تومانی، رقم ۲۲ هزار و ۱۷۸ تومان را ثبت کرد.

اما اوضاع این روزها برای تولیدکنندگان شمش القایی، خوب نیست؛ چرا که قیمت‌های داخلی قراضه‌ی آهن در هفته‌های گذشته رشد داشته و با وجود روند نزولی قیمت شمش و سایر محصولات فولادی، گردانندگان بازار این محصول در برابر کاهش قیمت، مقاومت می‌کنند.

هرچند که بسیاری از القایی‌ها در سال‌های اخیر به مصرف آهن اسفنجی روی آورده‌اند، اما هنوز قیمت قراضه بر فعالیت‌هایشان تأثیرگذار است. در هفته‌ی جاری نیز با وجود کاهش ۴۲۰ تومانی متوسط نرخ شمش القایی، میانگین قیمت قراضه، تنها ۲۰ تومان اُفت داشت.

حرکت آرام بازار روی بال‌های فرمول جدید و فروکش‌کردن تنش‌های ارزی

طی این هفته، ظاهراً بورس کالا اجرای شیوه‌نامه‌ی فولاد را حداقل در تعیین قیمت پایه‌ی محصولات فولادی به طور کامل کنار گذاشته و طبق دستورالعمل جدیدی فعالیت می‌کند که گویا فعالان بورس، ضرورتی برای شفاف‌سازی آن نمی‌بینند و به نظر می‌رسد که بورس کالای تحت نظر وزارت اقتصاد و شورای عالی بورس، در کره‌ی مریخ قرار دارد؛ چون روی زمین به کسی جوابگو نیست!

از این قضیه که بگذریم، هفته‌ای که گذشت در معاملات بورس کالا شاهد کاهش روند قیمت کشف‌شده در معاملات شمش و مقاطع طویل در مقایسه‌ با هفته‌ی قبل بودیم، به طوری که مثلاً متوسط قیمت نهایی سبد مخلوط میلگرد آجدار، ۲ درصد اُفت کرد و قیمت کشف‌‌شده‌ی شمش بلوم نیز نسبت به هفته‌ی گذشته، ۴٫۹ درصد کاهش داشت.

اگر فرمول استفاده‌شده در بورس، یعنی ۹۵ تا ۹۷ درصد میانگین موزون قیمت محصولات فولادی در هفته‌ی پیش رو نیز استفاده شود، مجدداً شاهد کاهش قیمت پایه‌ی شمش و مقاطع طویل خواهیم بود و با توجه به احتمال رقابت برای خرید این محصولات، به نظر می‌رسد قیمت نهایی شمش و مقاطع طویل در معاملات این هفته‌ی بورس کالا نیز کاهشی باشد.

بنا بر این، اغلب روندهای مؤثر بر بازار محصولات فولادی در هفته‌ی پیش رو، نویدبخش هفته‌ای آرام برای قیمت‌های بازار آزاد خواهد بود؛ مگر این که این آرامش، تحت تأثیر عوامل خارجی بازار، به خصوص تنش‌های سیاسی و ارزی قرار بگیرد. اما بهتر است در ادامه این گزارش، نگاهی به قیمت مقاطع فولادی در هفته گذشته داشته باشیم.

قیمت تیرآهن

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان در سایز 18 و وزن 226، روز شنبه 02 اسفند‌ماه  132500 ریال در حالی که روز  پنج شنبه 07 اسفند‌ماه به 130000 ریال رسیده است.

نمودار قیمت تیرآهن

قیمت میلگرد

میلگرد

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در سایز 18 در روز شنبه 02 اسفند‌ماه، 129500 ریال بوده ؛ در حالی که روز  پنج‌شنبه 07 اسفندماه با سیر روند کاهشی، قیمت آن 128500 ریال اعلام شد.

نمودار قیمت میلگرد ذوب آهن

قیمت ورق

قیمت ورق گالوانیزه در ضخامت 0.60 عرض 1.25 در روز شنبه 02 اسفندماه، 278000 ریال بوده و در روز سه شنبه 07 اسفند‌ماه، به قیمت  272000 ریال رسیده است.

نمودار قیمت ورق

سخن پایانی

هفته‌ی گذشته علاوه بر افزایش نرخ ارز به دلیل کش‌مکش‌های بین دولت و مجلس بر سر برجام، خریداران منتظر کاهش قیمت‌ها بودند و از خرید خودداری می‌کردند؛ که این مسأله باعث کاهش قیمت محصولات فولادی شد. چنانچه این روال در هفته‌ی آتی تداوم پیدا کند؛ نمی‌توان انتظار افزایش قیمت‌ها و یا خروج از رکود را در انتهای سال 99 برای بازار فولاد متصور شد.

برای اطلاع از  آخرین روند قیمت مقاطع فولادی و پیش‌بینی بازار فولاد در هفته‌هایی که گذشت، می‌توانید به بخش تحلیل و پیش‌بینی بازار فولاد در سایت اصفهان آهن مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture