گزارش هفتگی بازار فولاد؛ هفته سوم دی 99

قیمت تمام مقاطع فولادی در هفته‌ی سوم دی‌ماه 99، با تغییرات زیادی همراه بوده است. در تحلیل هفته دوم دی ماه 99، بیشتر شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم. در صورتی که این هفته، آشفتگی بازار فولاد کاملا مشهود است؛ قیمت مقاطع فولادی در طول هفته هم روند افزایش داشته‌اند و هم روند کاهشی! همین موضوع باعث شده است که تقاضا برای خرید مقاطع فولادی کم شود. در این گزارش می‌خواهیم بازار فولاد در هفته سوم دی ماه 99 را بررسی کنیم.

ویدئوی تحلیل بازار فولاد در هفته‌ی سوم ‌دی‌ماه 99

خلاصه گزارش بازار فولاد در هفته‌ای که گذشت

قیمت‌های اعلام‌شده توسط متال بولتن نشان می‌دهد که قیمت میانگین فوبِ اسلب صادراتی ایران در هفته‌‌ی گذشته، نسبت به هفته‌ی پیش‌تر، ۳.۵ درصد رشد داشت و اسلب در بازه‌‌ی ۶۳۲ تا ۶۵۰ دلار به ازای هر تُن معامله شد.

هفته‌ا‌ی که گذشت، قیمت فوبِ بیلت صادراتی ایران در بنادر کشور ۵۷۰ تا ۵۷۵ دلار به ازای هر تُن بود که رشد ۳.۱ درصدی را نسبت به قیمت‌های ۱۰ دی تجربه کرده است.

در هفته‌ی سوم دی‌ماه 99، شاهد تحریم صنعت فولاد ایران توسط ترامپ بودیم که به واسطه آن، ۱۶ شرکت و یک فرد وابسته به صنعت فولاد ایران، مشمول این تحریم‌ها شد‌ه‌اند، اما حتی این اقدام هم نتوانست مانع از روند صعودی قیمت فولاد صادراتی ایران شود.

در بازارهای جهانی فولاد، شاهد شکل‌گیری یک «بازار گاویِ» به تمام معنا هستیم و قیمت‌ها به سرعت در حال افزایش هستند.

مهمترین مشکل صادرات فولاد ایران

با این وجود، متأسفانه داخل کشور، در حوزه‌ی صادرات فولاد، یک فضای سمّی صورت گرفته و شرکت‌های فولادی به دلیل محدودیت‌های خودساخته‌‌شان در بحث صادرات (که تأثیر آن‌ها بیشتر از تحریم‌های دولت ترامپ است)، با مشکل مواجه هستند.

در هفته‌ی گذشته، ذوب آهن اصفهان اعلام کرد که صادرات این شرکت توسط گمرک ایران متوقف شده و این مسئله حتی تولید این شرکت بزرگ را نیز تهدید می‌کند. ذوب آهن، رسماً اعلام کرده که اگر مشکل صادرات این شرکت، ظرف مدت یک هفته حل نشود، به دیوان عدالت اداری شکایت خواهد کرد.

صادرات-فولاد-ایران

ادامه‌ی روند فعلی سیاست‌گذاری در بازار فولاد و تداوم نگاه دستوری، باعث خواهد شد تا شانس بزرگ صادرات فولاد برای شرکت‌هایی همچون فولاد مبارکه، کاوه، ذوب، فخوز، فخاس، هرمز و غیره از دست برود و نه تنها سهامداران این شرکت‌ها متضرر خواهند شد، بلکه زیان‌کار اصلی، کلیت اقتصاد ایران است که یک فرصت بزرگ ارزآوری را در سال «جهش تولید» از دست می‌دهد.

نرخ فولاد نیز در منطقه‌ی CIS که بر اساس شیوه‌نامه‌ی تنظیم بازار فولاد، مبنای قیمت‌های فولاد در بورس کالای ایران است، در هفته‌ی گذشته همچنان افزایشی بود. آخرین قیمت اسلب صادراتی CIS در بنادر دریای سیاه، هفته‌ی پیش، ۶۷۵ تا ۶۸۰ دلار به ازای هر تُن بوده است. قیمت بیلت صادراتی CIS نیز به ۶۰۵ دلار به ازای هر تُن رسیده است. آخرین قیمت میلگرد صادراتی CIS هم ۶۵۰ تا ۶۷۰ دلار به ازای هر تُن بوده و قیمت ورق گرم CIS نیز به ۷۵۵ تا۷۶۰ دلار به ازای هر تُن رسیده است.

بدترین اتفاق هفته سوم دی ماه جلوگیری از صادرات ذوب آهن اصفهان

ذوب آهن اصفهان هفته گذشته اعلام کرد که صادرات این شرکت توسط گمرک ایران متوقف شده و این امر حتی تولید در این شرکت بزرگ را تهدید می‌کند. مشخص نیست ماجرای معطلی محموله صادراتی ذوب آهن اصفهان به دلیل کوتاهی گمرک بوده است یا بخشنامه‌های مرتبط با وزارت صنعت.

اطلاع از گزارش هفته‌ای و همچنین تحلیل و پیش بینی بازار فولاد، برای بسیاری از افرادی که در حوزه فولاد فعالیت دارند، امری مهم و ضروری است. این موضوع می‌تواند به آن‌ها در روند خرید و فروش مقاطع فولادی کمک کند.

قیمت میلگرد

قیمت-میلگرد

قیمت میلگرد ذوب آهن در سایز 18 روز شنبه 13 دی ماه 99، 131500 ریال بوده است در حالی که روز چهارشنبه به قیمت 133000 ریال رسیده است.

نمودار میلگرد ذوب آهن

در نمودار بالا، روند قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان نشان داده شده است.

قیمت تیرآهن

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان در سایز 18 و وزن 226، روز شنبه 13 دی ماه 140000 ریال در حالی که روز چهارشنبه به 138500 ریال رسیده است.

قیمت تیرآهن ذوب آهن

در این نمودار قیمت تیراهن ذوب آهن اصفهان نمایش داده شده است.

قیمت ورق

قیمت ورق گالوانیزه تاراز شهرکرد هم در ضخامت 0.50 عرض 1.25 در روز شنبه 13 دی ماه، 305000 ریال بوده است، در حالی که در آخر هفته به قیمت 305000 ریال رسیده و روند کاهشی داشته است.

 

قیمت ورق گالوانیزه تاراز شهرکرد

قیمت ورق گالوانیزه تاراز شهرکرد در نمودار بالا برای کاربران قابل مشاهده است.

بازار بیلت صادراتی ایران

بازار-بیلت-صادراتی

قیمت میانگین بیلت صادراتی ایران در هفته‌ای که گذشت، ۵۷۲.۵ دلار به ازای هر تُن بود که نسبت به هفته‌ی پیشین، رشد ۳.۱ درصدی داشته است. قیمت میانگین اسلب صادراتی ایران هم با افزایش قابل توجهی معادل ۳.۵ درصد، به ۶۴۱ دلار به ازای هر تُن رسید.

نتیجه‌گیری گزارش بازار فولاد در هفته سوم دی ماه 99

آشفتگی بازار فولاد در هفته‌ای که گذشت، کاملا مشهود بود، خریداران و فروشندگان نیز سردرگم هستند. تصمیم گیری متعدد برای این بازار به جای آنکه باعث ثبات در این بازار شود، بر عکس به آشفتگی این بازار دامن زده و منجر به رکود هرچه بیشتر شده است. در این بین، خرید کنندگان و حتی فروشندگان با ترس و تردید، خرید و فروش انجام می‌دهند. بنابراین نمی‌توان در مورد  قیمت مقاطع فولادی، در هفته دیگر، چیزی بیان کرد.

برای اینکه از آخرین روند قیمت مقاطع فولادی و پیش بینی بازار فولاد در هفته‌های قبلی اطلاع داشته باشید، می‌توانید به بخش تحلیل و پیش بینی بازار فولاد در  سایت دسترسی داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture