گزارش هفتگی بازار فولاد؛ هفته چهارم فروردین 1400

گزارش هفتگی هفته سوم فروردین ماه، بیانگر این موضوع بود که قیمت مقاطع فولادی، ثابت نبوده و مرتب کاهش یا افزایش قیمت داشته‌اند. طبق پیش‌بینی‌های ما در هفته‌ی گذشته، قیمت دلار کماکان بین 24.600 تا 25.200 نوسان داشته و تقریبا روند باثباتی را طی کرده است. با توجه به تغییر رویه‌ی صادرات و واردات بازار چین در 2-3 هفته‌ی گذشته و همچنین، بهبود وضعیت کرونا در سطح جهان، احتمال افزایش تقاضا و بالطبع، رشد قیمت مقاطع فولادی در بازار جهانی وجود دارد. در این مطلب می‌خواهیم در مورد روند قیمت مقاطع فولادی در هفته آخر فروردین صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

🔸تحلیل بازار فولاد در هفته جاری و پیش بینی روندهای آتی

گزارش هفتگی بازار فولاد

ادامه رشد خزنده همراه با رکود کشنده

در هفته گذشته، قیمت مقاطع فولادی با شیب ملایم و البته رو به بالا بود؛ البته عوامل زیادی در افزایش قیمت محصولات فولادی دخیل بودند و از مهمترین این عامل‌ها می‌توان به افزایش حدود سه درصدی قیمت پایه و ۳/۵ درصدی مقاطع اشاره کرد.

در یک ماه گذشته به طور مثال متوسط قیمت تیرآهن ۱۴، با ۴۰۵ تومان رشد به حدود ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان رسیده، متوسط میلگرد ۱۴ آجدار هم با ۳۹۴ تومان افزایش به ۱۳ هزار و ۳۸۲ تومان رسیده است. به طور کلی، از ابتدای سال جدید تاکنون، قیمت میلگرد و تیرآهن حدود سه درصد افزایش پیدا کرده که این رشد خزنده با نرخ تورم پیش بینی شده توسط صندوق بین المللی پول و بانک مرکزی منطبق است.

علاوه بر این موارد گفته شده، قیمت سنگ آهن بورس دالیان چین و پیش بینی های موسسه s&p نشان می دهد، روند افزایشی قیمت های جهانی هر لحظه ممکن است روند اصلاح خود را آغاز کند. در عامل سوم قیمت یعنی بخش تقاضا هم تحرکی دیده نمی شود، در بخش عمرانی که کارها با توجه به نزدیکی انتخابات تقریبا فریز شده و بقیه خریداران هم در برزخ مذاکرات وین و احتمال کاهش نرخ دلار مانده اند.

نرخ دلار هم در هفته‌ای که گذشت، با وجود همه حوادث جاری از جمله حادثه نطنز یا غنی سازی ۶۰ درصدی ایران، در کانال ۲۴ و ۲۵ هزار تومان است.

معاملات بورس هم این پیش بینی را تقویت می‌کند چون در عرضه روز شمش رقابت نیم درصدی شکل گرفت و در روز عرضه مقاطع حدود ۵۶ درصد میلگردهای با طول عادی عرضه شده مورد معامله قرار نگرفت.

بالاترین رشد قیمت سنگ آهن در سه ماه اخیر

افزایش-قیمت-سنگ-آهن

قیمت سنگ آهن در هفته‌ای که گذشت به بالاترین سطح خود در سه ماه اخیر رسید. قیمت سنگ آهن در بورس دالیان ۵٫۳ درصد رشد کرد که از اوایل آگوست، بیشترین رشد هفتگی محسوب می‌شود. به گفته کارشناسان، افزایش مصرف تقاضای سنگ آهن از سوی کارخانجات و صنایع یکی از دلایل رشد قیمت سنگ آهن بوده است. روز پنجشنبه قیمت سنگ آهن به ۱۲۴٫۵ دلار در تن رسید که بالاترین نرخ آن در چهار هفته اخیر است.

نگاهی به روند قیمت مقاطع فولادی در هفته گذشته

در ادامه بهتر است به صورت دقیق نگاهی به روند قیمت برخی از مقاطع فولادی مانند میلگرد، تیرآهن و ورق داشته باشیم:

قیمت میلگرد

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در سایز 16، وزن 20 در روز شنبه 21 فروردین، 131000 ریال بوده و روز  چهارشنبه، 25 فروردین 136000 ریال گزارش شده است.

نمودار قیمت میلگرد آجدار

در نمودار بالا، روند قیمت میلگرد آجدار ذوب آهن را مشاهده می‌کنید؛ همان‌طور که می‌بینید، روزهای دوشنبه و سه شنبه قیمت اعلام نشده است.

قیمت تیرآهن

قیمت-تیرآهن

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان در سایز 18 و وزن 226، روز شنبه 21 فرودین  133000 ریال در حالی که روز  چهارشنبه 25 فروردین به 138500ریال رسیده است.

قیمت تیرآهن

روز دوشنبه، قیمت اعلام نشده است.

قیمت ورق

قیمت ورق گالوانیزه در ضخامت 0.50 عرض 1 در روز  شنبه 21 فروردین، 298000 ریال بوده و در روز پنج‎شنبه 26 فروردین به همین قیمت باقی مانده و روند ثابت داشته است.

قیمت ورق

سخن پایانی

با توجه به مطالب گفته شده می‌توان گفت که در هفته پیش رو، قیمت‌ها روی شیب ملایم و بر اساس نرخ تورم نوسان می‌کند و خبری از کاهش یا افزایش قابل توجه قیمت نخواهد بود. درست است که با افزایش قیمت‌ها، تورم را تجربه می‌کنیم و تقاضا بیشتر نخواهد شد، اما متقاضی‌ها مجبور هستند با همین قیمت‌های بالا، نسبت به خرید اقدام کنند. بخش تقاضا هم تحرکی جدی در این هفته نخواهد داشت، مگر در عرصه خارجی اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ دهد که محاسبات روی کاغذ را از بین ببرد.

برای اطلاع از  آخرین روند قیمت مقاطع فولادی و پیش‌بینی بازار فولاد در هفته‌هایی که گذشت، می‌توانید به بخش  تحلیل و پیش‌بینی بازار فولاد در سایت اصفهان آهن مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture