گزارش هفتگی بازار فولاد؛ هفته اول اردیبهشت 1400

طبق پیش‌بینی‌های ما در هفته‌ی گذشته، قیمت دلار روز شنبه از حدود 23.750 شروع شد، چند روزی در بازه‌ی 23,700 تا 23,950 بازی کرد، بعد روی ریل نزولی افتاد که تا پایان هفته به حدود 23,550 رسید و روی همین حدود، بسته شد. در هفته‌ای که گذشت نرخ سنگ آهن هم رشد قابل توجهی داشت؛ با این اوصاف می‌توان نتیجه گرفت که اوضاع بازار جهانی فولاد، رو به بهبود است و باید شاهد پیشی گرفتن تقاضا از عرضه در سطح جهانی باشیم. در این مقاله با گزارش هفتگی بازار فولاد در هفته اول اردیبهشت 1400 با من همراه باشید.

ویدئو تحلیل هفتگی بازار فولاد

اگر فرصت کافی برای مطالعه این مطلب ندارید، می‌توانید نکات گفته شده در متن را به صورت ویدئو همراه با بررسی نمونه‌های عینی مشاهده کنید. در این ویدئو سعی کردیم در مورد روند بازار فولاد در هفته قبل صحبت کنیم و نگاهی هم به پیش بینی قیمت‌ها در هفته بعدی داشته باشیم.

بررسی بازار در این هفته و تحلیل روندهای آتی

همانطور که در تحلیل هفته پیش گفته شده، تقابل ریزش دلار با تحریک قیمتی بورس کالا موجب دو نیمه متفاوت در هفته می‌شود؛  یعنی بازار به علت کاهش قیمت ارز، شاهد ثبات یا ریزش کم قیمت‌ها است تا اینکه قیمت پایه شمش از سوی بورس کالا بالا می‌رود و در دو سه روز بعدی شاهد صعودی شدن البته با شیب کم هستیم.

تقابل دلار با تحریک های قیمتی بورس کالا

تقابل دلار و بورس

با توجه به تمامی اتفاقات هفته گذشته، به نظر می‌رسد که این هفته قیمت دلار نوسانات رو به پایین بیشتری داشته باشد،کما اینکه این هفته روی ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان بسته شد.

از سوی دیگر گزارش بلومبرگ و متال بولتن نشان از سنگینی تقاضای جهانی نسبت به عرضه دارد و این موضوع همچنان از قیمت‌ها حمایت می‌کند. (یعنی فعلا خبری از اصلاح قیمت‌های جهانی نیست و مهمتر اینکه اگر این روند شروع شود، مانند سال ۲۰۰۸ شاهد سقوط قیمت‌ها نخواهیم بود.)

در بورس کالا این هفته متوسط قیمت شمش با رقابت ۰.۶ درصدی روی ۱۱هزار و ۹۸۸ معامله شد. گزارشی که از متال روز پنج شنبه ارائه شد، حاکی از آن است که قیمت اسلب ایران با ۱۵ دلار افزایش به ۶۵۰ دلار و قیمت بیلت با ۲ دلار افزایش به ۶۰۰ دلار رسیده است.

اطلاع از گزارش هفته‌ای و همچنین تحلیل و پیش بینی بازار فولاد، برای بسیاری از افرادی که در حوزه فولاد فعالیت دارند، امری مهم و ضروری است. این موضوع می‌تواند به آن‌ها در روند خرید و فروش مقاطع فولادی کمک کند.

پیش بینی احتمال وضعیت بازار در هفته آینده

پیش بینی بازار فولاد

اگر این هفته بازار ساز بخواهد فارغ از روند نرخ ارز و یخ‌زدگی بخش تقاضا در بازار دوباره دست به تحریک قیمتی بزند، بازار احتمالا روند دو تیکه‌ای این هفته را خواهد دید. البته باید به این موضوع اشاره کرد که اگر کاهش نرخ ارز ادامه داشته باشد، زور این تحریک با توجه به نبودن تقاضای جدی در بازار و تورم انتظاری منفی به صعودی شدن قیمت‌ها نمی‌رود.

البته ادامه شدن روند نزولی نرخ ارز، دور از ذهن نیست و هر اتفاقی در این شرایط می‌تواند به سرعت بازی را تغییر دهد! پس احتمال اینکه این هفته با ثبات قیمت‌ها و کاهش اندک در برخی روزها مواجه باشیم، زیاد است.

نگاهی به روند قیمت مقاطع فولادی در هفته گذشته

در ادامه بهتر است به صورت دقیق نگاهی به روند قیمت برخی از مقاطع فولادی مانند میلگرد، تیرآهن و ورق داشته باشیم:

قیمت میلگرد

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در سایز 18، وزن 25 در روز شنبه 4 اردیبهشت، 141500 ریال بوده و تا آخر هفته به همین قیمت باقی مانده است.

قیمت میلگرد

 

قیمت تیرآهن

قیمت تیرآهن ذوب آهن در سایز 18 وزن 226 روز شنبه 4 اردیبهشت 141500 ریال بوده است و روز چهارشنبه به 140000 ریال رسیده است.

قیمت تیرآهن

قیمت ورق

قیمت ورق گالوانیزه تاراز شهرکرد، در  روز شنبه 4 اردیبهشت در سایز 0.50 و عرض 1، 302000 ریال بوده است و روز پنج شنبه به 301000 ریال رسیده است.

قیمت ورق گالوانیزه

سخن‌پایانی

با توجه به مطالب گفته شده می‌‌توان نتیجه گرفت که هفته‌ی گذشته، شاهد فراز و نشیب در بازار فولاد داخلی بودیم.به گفته‌ی کارخانه‌ی بائو استیل چین انتظار می‌رود سال 2021، تقاضای فولاد مصرف‌کننده‌های نهایی 2021 بالاتر رود. به همین دلیل، پایین نگه تولید نسبت به سال قبل برای فولادسازان، پُر چالش خواهد بود. به ویژه که تولید در سه ماه اول سال، 37 میلیون تُن رشد داشته و دولت به دلایل زیست‌محیطی به دنبال کاهش تولید است. پیش بینی شما از هقته آینده بازار فولاد چیست؟ نظرات و پیش بینی خود را در کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

همچنین، برای اطلاع از  آخرین روند قیمت مقاطع فولادی و پیش‌بینی بازار فولاد در هفته‌هایی که گذشت، می‌توانید به بخش  تحلیل و پیش‌بینی بازار فولاد در سایت اصفهان آهن مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture