پرمصرف ترین سایز تیرآهن

یکی از پرمصرف‌ترین مقاطع فولادی در کشور، تیرآهن است. از ساخت ساختمان‌های مسکونی کوچک گرفته تا ساخت ساختمان‌هایی که چندین طبقه دارند می‌توان شاهد حضور تیرآهن‌ها بود. علاوه بر ساخت ساختمان‌های مسکونی در سوله‌های صنعتی و یا جاده‌سازی نیز می‌توان به خوبی از مزیت‌های این قطعه فولادی بهره برد. موضوعی که باید مورد توجه قرار داد این است که سایز و اندازه تیرآهن باعث به کارگیری آن در فضاهای مختلف می‌شود. سایزهای متفاوتی را می‌توان برای این قطعه عنوان کرد و این عامل، یکی از عواملی است که تعیین می کند تیرآهن در چه قسمتی مورد استفاده قرار داده شود.

فایل صوتی این مطلب

 

موضوعی که در این متن قصد داریم به صحبت در مورد آن بپردازیم، پرمصرف‌ترین سایز تیرآهن است. معمولا آشنایی با سایزهایی که در این قطعه تعریف شده، می‌تواند به عنوان یک عامل کمک کننده برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین نوع تیرآهن به شمار رود. اگر شما نیز تمایل دارید در این حوزه اطلاعات بیشتری کسب کنید ادامه این متن با ما باشید.

سایز تیرآهن در مورد چه موضوعی صحبت می‌کند؟

سایز تیرآهن

 

وقتی به یک تیرآهن نگاه می‌کنید، دو قسمت در آن مشاهده خواهید کرد که یکی از این قسمت‌ها بال و به قسمت دیگر جان گفته می‌شود. بال‌ها در واقع کناره‌های تیرآهن و لبه‌های تیرآهن بوده و جان تیرآهن نیز قسمتی است که بین دو لبه قرار گرفته است. توجه داشته باشید که جان تیرآهن در واقع مهم‌ترین قسمت تیرآهن نیز به شمار می‌رود.

موضوعی که باید در مورد تشخیص سایز تیرآهن بدانید آن است که برای متوجه شدن و کسب اطلاعات در مورد سایز و اندازه تیرآهن باید ابزارآلات خاص مانند کولیس نیز در اختیار داشت تا بتوان به یک برآورد دقیق از سایز دست پیدا کرد. معمولا به صورت چشمی و کاملا تقریبی سایز تیرآهن را می‌توان متوجه شد. منظور از سایز تیرآهن در واقع طول جان می‌باشد؛ یعنی ارتفاعی که بین دو لبه تیرآهن وجود دارد. معمولا این عدد به صورت سانتی‌متر بیان می‌شود. نکته مهمی که باید در مورد سایز تیرآهن بدانید آن است که سایز، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های تیرآهن برای تعیین قیمت آن به شمار می‌رود. اندازه تیرآهن را با توجه به استانداردهایی که برای تولید در نظر گرفته‌اند بیان می‌کنند. در ادامه در مورد استانداردها نیز نکاتی را به شما ارائه خواهیم کرد.

استانداردهای تولید تیرآهن

تیرآهن‌ها بر اساس استانداردهای مشخص در گروه‌های مشخص دسته‌بندی می‌شوند و هر یک از آنها در اندازه و انواع متفاوتی دارند. در ادامه استانداردهای متداول تولید تیرآهن را معرفی خواهیم کرد.

استاندارد INP

یکی از استانداردهای تولید تیرآهن، استاندارد INP است. تیرآهن‌هایی که تحت این استاندارد تولید می‌شوند در ایران کاربرد زیادی ندارند.  در این تیرآهن، ضخامت باله‌ای که از جان تیرآهن فاصله می‌گیرد، کمتر می‌شود و این یکی از تفاوت‌هایی است که تیرآهن‌های تولیدشده توسط این استاندارد با تیرآهن‌های تولید شده در سایر استانداردها دارد. معمولا اندازه و سایز تیرآهن‌های تولید شده توسط استاندارد INP بین 8 تا 60 سانتی‌متر است.

استاندارد IPE

یکی دیگر از استانداردهای تولید تیرآهن، استاندارد IPE است. تیرآهن‌هایی که تحت این استاندارد تولید می‌شوند کاربرد زیادی در ایران داشته و به آنها تیرآهن‌های معمولی گفته می‌شود. اکثر تولیدکنندگان تیرآهن داخلی کشور از این استاندارد پیروی می‌کنند.

تیرآهن‌های معمولی به شکل حرف I  در زبان انگلیسی هستند و بر اساس استاندارد اروپایی تولید می‌گردند. موضوعی که خوب در مورد مشخصات تیرآهن‌های این استاندارد بدانید آن است که ضخامت بال‌ها در تمامی قسمت‌های این تیرآهن یکی است. تیرآهن‌های این استاندارد 8 تا 60 سانتی‌متری هستند.

استانداردIPB

استاندارد IPB تولید تیرآهن، در کشورهای اروپایی تدوین و تنظیم شده است. تیرآهن‌هایی که تحت این استاندارد تولید و وارد بازار می شوند مقاومت بالایی داشته و استحکام بالایی را می‌توان از آنها انتظار داشت. این نوع تیرآهن، بال‌هایی بزرگ و پهن داشته و به حرف H در زبان انگلیسی شباهت دارد. به این نوع تیرآهن، تیرآهن نوع هاش نیز گفته می‌شود. تیرآهن‌های نوع هاش در دو نوع تیرآهن سبک HEA و تیرآهن سنگین HEB تولید شده و معمولا سایز آن نیز بین 10 تا 100سانتی‌متر است. تیرآهن نوع سنگین، مقاومت بالا، بال‌های پهن و ضخامت بالاتری دارد.

استاندارد CNP

استاندارد CNP تولید تیرآهن، نیز از دیگر استانداردهای موجود است و تیرآهن‌هایی که تحت این استاندارد تولید می‌شوند دارای حفره‌های 6 ضلعی هستند. به این نوع تیرآهن، تیرآهن لانه زنبوری گفته می‌شود و اگر در جای خود به کار گرفته شود می‌تواند خواص و مزیت‌های زیادی داشته باشد. معمولا در سازه‌هایی که نیاز است وزن کم و مقاومت خمشی بالایی وجود داشته باشد این نوع تیرآهن کارایی بالای از خود نشان می‌دهد. در سازه‌هایی که مقاومت برشی بالایی نیاز است این نوع تیرآهن کاربردی ندارد.

سایز تیرآهن و کاربردهای آن‌ها

سایز تیرآهن و کاربردهای آن‌ها

تیرآهن‌ها در سایز و ابعاد متفاوت تولید می‌شوند و با توجه به  نیازهایی که وجود دارد یکی از ابعاد و سایزها انتخاب شده و در جای خود به کار برده می‌شود. پس توجه داشته باشید که سایز بر روی نوع کاربری تاثیر زیادی دارد. از تیرآهن‌ها در قسمت‌های مختلف مانند اسکلت‌بندی ساختمان، ساخت پل، ساخت سازه‌های صنعتی، ساخت سازه‌های فلزی و غیره استفاده می‌کنند. این نوع قطعه قادر است نیروهای خمشی و برشی را به خوبی انتقال دهد.

یکی از مهم‌ترین‌ اهداف به کارگیر تیرآهن، جلوگیری و ممانعت از فروپاشی و ریزش سازه است. از تیرآهن ‌ها در ساخت ستون، خرپا، نعل ساختمان و غیره استفاده می‌کنند. معمولا اگر سایز تیرآهن مشخص شود می‌توان نوع کاربری آن را نیز تعیین کرد. در ادامه این بحث، تیرآهن‌های مورد استفاده در ایران و کاربرد آنها را به شما معرفی خواهیم کرد.

تیرآهن 12

یکی از تیرآهن‌های موجود در کشورمان تیرآهن از نوع 12 است. بازه وزنی این تیرآهن بین 10.4 و 26.8کیلوگرم قرار دارد. معمولا از این نوع تیرآهن برای ساخت پوشش سقف سازه، تیر و ستون استفاده می‌کنند.

موضوعی که خوب است در مورد تیرآهن 12 ذکر شود این است که این نوع تیرآهن در ازای هر متر و استاندارد های مد نظر در جهت ساخت، تولید می‌گردد و در قسمت‌هایی که در خطوط بالایی به آنها اشاره شد به کار گرفته می‌شود.

تیرآهن 14

یکی از پرمصرف‌ترین و پرکاربردترین تیرآهن‌هایی که در کشورمان ایران تولید می‌شود، تیرآهن 14 است. وزن این تیرآهن در محدوده وزنی 12.9 و  33.7 کیلوگرم قرار داشته و غالب کارخانه‌های کشور که در این حوزه فعالیت می‌کنند، تیرآهن 14 را تولید کرده و وارد بازار می‌کنند. از این تیرآهن در ساخت خرپا، ستون، نعل و تیر استفاده می‌کنند.

تیرآهن 14 یکی از انواع مقاطع فولادی سبک در کشور محسوب می‌شود. توجه داشته باشید که قیمت این نوع تیرآهن، از نوسانات زیادی در کشور ما برخوردار است.

تیرآهن 16

یکی دیگر از انواع تیرآهن‌های موجود، تیرآهن سایز 16 است. این نوع تیرآهن در ساختمان‌سازی کاربرد بیشتری داشته و از آن در ساخت ستون، نعل، تیر پوشش‌های سقفی و نعل استفاده می‌کنند. در تولید پل‌های لانه زنبوری نیز این نوع تیرآهن کاربرد بالایی دارد. دقت داشته باشید که قیمت تیرآهن 16 را با توجه به وزن آن مشخص می‌کنند.

تیرآهن سایز 18

یکی دیگر از انواع سایزهای تیرآهن، 18 است. تیرآهن سایز 18 از جمله پر مصرف‌ترین تیرآهن‌ها بوده و در مقایسه‌ای که بین تیرآهن 16 و 14 و تیرآهن 18 صورت گرفته نشان داده شده است که تیرآهن 18 از سایز های 14 و 16 سنگین‌تر هستند. معمولا در سازه‌هایی که بسیار عظیم و بزرگ بوده و ساختمان‌هایی که ابعاد زیادی دارند این نوع تیرآهن کاربرد زیادی دارد.

این نوع تیرآهن را می توان در صنایع نیز به کار برد. دقت داشته باشید که قیمت این نوع تیرآهن در مقایسه با سایر انواع تیرآهن بیشتر است.

تیرآهن 20

تیرآهن سایز 20 نیز از جمله شایع‌ترین انواع تیرآهن موجود در بازار بوده و تمامی کارخانه‌های کشور می‌توانند این نوع تیرآهن را در سایز و ابعاد متفاوت تولید کرده و به بازار وارد کند. وزن این تیرآهن بین 22.4 و 60 کیلوگرم است. تیرآهن سایز 20 وزن بالا و مقاومت بالایی دارد و در سازه‌ها و ساختمان‌های بزرگ و یا در طبقه‌هایی که قرار است در قسمت زیرین یک سازه قرار گیرند این نوع تیرآهن کاربردی زیادی دارد.

تیرآهن 24

استفاده از تیرآهن سایز 24 به دلیل ایجاد پایه و اسکلت فلزی یا همان بدنه ساختمان، یکی از اصلی‌ترین بخش‌های هر سازه است. از این محصول، علاوه بر پروژه‌های ساختمانی، در صنایع مختلف هم می‌توان استفاده کرد و به همین دلیل قیمت تیرآهن 24 برای بسیاری از افراد اهمیت زیادی دارد

تیرآهن 27

مقاومت و استحکام تیرآهن سایز 27 با توجه به ضخامت و سایزی که دارد، برای بسیاری از پروژه‌های صنعتی و شهری قابل‌استفاده است. موارد کاربردی تیرآهن 27 عبارت‌اند از:

  • ساخت پل‌های شهری
  • ساخت طبقات زیرزمین سازه
  • ساخت ستون
  • پوشش سقف‌ها
  • استفاده در سازه‌های سنگین 

قیمت انواع تیرآهن

قیمت انواع تیرآهن

بعد از آشنایی با انواع تیرآهن خوب است در مورد قیمت آن نیز نکاتی ارائه شود. توجه داشته باشید که یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت تیرآهن، وزن آن است. هر چه وزن تیرآهن بالاتر باشد مسلما قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. البته وزن تیرآهن، جدای از تاثیری که بر روی قیمت دارد می‌تواند نوع کاربری آن را نیز مشخص کند. به صورت کلی تیرآهن‌هایی که وزن زیادی دارند در سازه‌های بزرگ به کار گرفته می‌شوند. با توجه به تمامی مطالب بالا، یک نکته مهم در مورد تیرآهن، خرید تیرآهن است که لازم است با آگاهی و دقت بالا انجام شود.

جمع بندی

در این متن در مورد تیرآهن  و انواع مختلف آن، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم. تیرآهن بر اساس استانداردهای مختلف، تولید شده و بر اساس سایزی که به آنها تعلق می‌گیرد در قسمت‌های متفاوت به کار برده می‌شوند. از جمله انواع استانداردهای تولید تیرآهن می‌توان به استاندارد IPE، استاندارد IPB، استاندارد CMPو استاندارد INP اشاره کرد. تیرآهن‌های تولید شده در استاندارد IPE از جمله متداول‌ترین تیرآهن‌های مورد استفاده در کشور می‌باشند.

به تیرآهن‌هایی که تحت این استاندارد وارد بازار می‌شوند تیرآهن‌های معمولی گفته شده و به شکل حرف آی در زبان انگلیسی هستند. ضخامت بال‌ها در این نوع تیرآهن در هر دو طرف یکسان است. تیرآهن‌های متفاوت بر اساس سایز نیز وجود دارد که از آن جمله می‌توان به تیرآهن 12، 14، 16، 18 و 20 اشاره کرد. تیرآهن سایز 14 پرمصرف‌ترین نوع تیرآهن در ایران بوده و اغلب کارخانه‌هایی که در این حوزه مشغول هستند این نوع تیرآهن را تولید و وارد بازار می‌کنند. برای اطلاع از «قیمت تیرآهن» می‌توانید به سایت اصفهان آهن مراجعه کنید و پس از ثبت سفارش با کارشناسان ما تماس بگیرد. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.