ورق های مورد استفاده در صنعت خودرو سازی

5/5 - (1 امتیاز)
5/5 - (1 امتیاز)

صنعت خودروسازی یکی از متقاضیان عمده ورق‌های فولادی و فلزی در کشور به شمار می‌رود. ورق‌هایی در جنس‌های متفاوت در این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند و هر زمانی که در صنعت فولادی تغییری از نظر قیمت به وجود آید، صنعت خودرو نیز دستخوش تغییرات قیمتی می‌شود. اگر نگاهی به آمارهای جهانی بیندازید، متوجه خواهید شد که 12 درصد از فولاد که در سطح دنیا تولید می‌شود در این صنعت به مصرف می‌رسند. یکی از مسائل مهم و مرتبط با ورق‌ها در حوزه تولید خودرو، به کیفیت ورق‌ها برمی‌گردد. موضوعی که ما در این متن قصد داریم در مورد آن با شما صحبت کنیم ورق‌های مورد استفاده در صنعت خودرو سازی و معرفی انواع ورق‌ به کار گرفته شده در این حوزه است.

ورق فلزی چیست؟

ورق فولادی

قبل از آنکه به سراغ مبحث اصلی‌ در این متن برویم لازم است به صورت مفید و مختصر اطلاعاتی را در مورد ورق‌ به شما ارائه دهیم. ورق‌های فولادی، صفحاتی بسیار نازک هستند و یکی از مهم‌ترین مشخصه‌هایشان کم بودن ضخامت آنهاست. ضخامت این ورق‌ها بین 0.4 تا 6 میلی‌متر می‌باشد. معمولا به صفحاتی که ضخامتی بالاتر از بازده عددی ذکر شده دارند صفحه فلزی می‌گویند.

از دیگر مشخصات ورق‌های فلزی می‌توان به نازک بودن و قابلیت شکل‌پذیری و فرم‌دهی آنها اشاره کرد. از جمله‌ ورق‌های فلزی که به امروز به وفور در صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار داده می‌شود، ورق‌های فولادی هستند که از جمله انواع ورق‌های فولادی می‌توان به ورق گالوانیزه، ورق رنگی، ورق سیاه و لوله‌های بدون درز اشاره داشت. این ورق‌ها مزیت‌های زیادی دارند که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

دلایل استفاده از ورق‌های فولادی در صنعت خودروسازی

ورق های مورد استفاده در صنعت خودرو سازی

یکی از عمده‌ترین ورق‌های مورد استفاده در صنایع، ورق‌های فولادی هستند. دلیل این امر به مزیت‌هایی بر می‌گردد که در این نوع ورق‌ می‌توان مشاهده کرد. با اینکه صنعت خودروسازی در حال حرکت از سمت سنتی بودن به سمت مدرنیته است با این حال، بشر هنوز نتوانسته یک جایگزین مناسب برای این ورق بیابد.

برخی از ویژگی‌های بی‌نظیر فولاد که باعث شده این صنعت یکی از مشتریان بلامنازع آن باشد به شرح زیر است:

بالا بودن دوام و استحکام فولاد

بالا بودن دوام در هر صنعتی می‌تواند با مزیت‌های زیادی برای آن صنعت به همراه باشد. چنانچه فولاد و آلومینیوم را با هم مقایسه کنید شما نیز به این مساله پی خواهید برد که فولاد از ویژگی‌های مقاومتی بالاتری برخوردار است و می‌تواند به این واسطه، بسیاری از نیازهای صنعت خودروسازی را مرتفع کند.

اگر صنعتگران تولید خودرو بتوانند خودرویی با دوام بالا و قیمت مناسب در اختیار متقاضیان قرار دهند، قادر خواهند بود به بهترین شکل ممکن رضایت مشتریان را به دست آورند. کنترل قیمت فولاد و استفاده از فولاد با کیفیت در تولید خودرو، می‌تواند باعث شود که کارخانه‌های فعال در این حوزه از تمام تلاش و توان خود برای ارائه بهترین محصول استفاده کنند.

ورق‌های فولادی با دوام بالا نه تنها صنایع خودروسازی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند بلکه می‌توانند مزیت‌هایی را نیز شامل حال خریداران خودرو کنند. استفاده از فولاد با دوام در تولید خودرو می‌تواند باعث افزایش طول عمر وسایل نقلیه شده و هزینه‌های جانبی و مازاد را بر خریداران تحمیل نکند.

سازگاری با محیط زیست

از دیگر مزیت‌هایی که می‌توان در مورد فولاد اشاره داشت، سازگاری بالای آن با محیط زیست است. معمولا محصولات و موادی را که بتوان چندین مرتبه بازیافت کرد و مورد استفاده قرار داد محصولات و یا مواد سازگار با محیط زیست می‌خوانند. فولاد نیز از جمله موادی است که قابلیت بازیافت داشته و می‌تواند بهترین عملکرد را در چرخه محیط زیست از خود به جای بگذارد.

در ضمن خوب است بدانید که این فلز در اثر بازیافت با کاهش خواص مکانیکی رو به رو نخواهد شد و این مزیت باعث شده امروزه بسیاری از صنایع از حضور ورق‌های فولادی بهره ببرند.

بالا بودن امنیت در فولاد

از دیگر مزیت‌های فولاد که باعث شده در صنعت خودروسازی به وفور از آن استفاه شود بالا بودن امنیت در آن است. از جمله ویژگی‌هایی که باعث شده لقب ایمن بودن به ورق‌های فولادی داده شود به حضور خصوصیاتی همچون بالا بودن سختی، بالا بودن میزان استحکام و خواص مکانیکی آن بر می‌گردد. این فلز می‌تواند میزان بالایی از انرژی را به خود جذب کرده و از جان سرنشینان در حوادث رانندگی محافظت به عمل آورد.

بالا بودن خاصیت انعطاف پذیری

از دیگر ویژگی‌هایی فولاد که باعث شده این فلز به صورت گسترده در صنایع خودروسازی مورد استفاده قرار گیرد به بالا بودن انعطاف‌پذیری آن بر می‌گردد. این خصوصیت به طراحان و تولیدکنندگان خودرو کمک می‌کند تا در قسمت‌هایی مانند کابین و یا بدنه، عملیات فرم‌دهی و تغییر شکل را به راحتی انجام دهند و با هیچ محدودیتی در این میان مواجه نشوند.

انواع ورق‌های فولادی مورد استفاده در خودروسازی

انواع و اقسام ورق فولادی در قسمت‌های متفاوت یک ماشین از جمله شاسی، ترمز، چرخ، ستون، سقف، موتور، صفحات بدنه و سیستم اگزوز به کار برده می‌شود. از جمله ورق‌های مورد استفاده در صنعت خودروسازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

فولاد ضد زنگ

یکی از ورق‌های فولادی مورد استفاده در صنعت خودروسازی، فولاد ضدزنگ است. این فولاد از نوع آلیاژ 304 بوده و از جمله کاراترین و مفیدترین ورق‌های موجود در این صنعت به شمار می‌رود. در ساخت قسمت‌هایی مانند فویل، سیم، ورق‌های فولادی، لوله و تسمه از این نوع ورق زیاد استفاده می‌کنند.

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه

از دیگر انواع ورق‌های مورد استفاده در صنعت خودروسازی، ورق گالوانیزه است. این ورق در برابر خوردگی و نمک‌های موجود در آب از مقاومت بالایی برخوردار است. از دیگر مزیت‌های موجود در این ورق می‌توان به یکدستی در ظاهر و منعطف بودن آن اشاره کرد.

ضخامت این ورق بین 0.4 تا 2 میلی‌متر بوده و معمولا در عرض‌ 800 تا 1800 میلی‌متر ارائه می‌گردد. خوب است بدانید که این نوع ورق خاصیت رنگ‌پذیری بالایی نیز دارد.

ورق‌ ASTM A36

یکی دیگر از ورق‌های فولادی مورد استفاده در صنعت خودروسازی، ورق‌ ASTM A36 است. این نوع ورق، به روش نورد گرم تولید شده و در ساخت بدنه خودرو از آن استفاده می‌کنند.

ورق روغنی

ورق روغنی نیز از جمله انواع ورق‌های فولادی به شمار می‌رود و کاربرد زیادی در صنعت خودرو دارد. این نوع ورق تحت عملیات نورد سرد تولید شده و در ساخت بدنه از آن استفاده می‌کنند. خوب است بدانید که ماده اولیه تولید ورق گالوانیره ورق روغنی است. در ساخت مقاطع چهارگوش، ورق روغنی کارایی زیادی از خود نشان می‌دهد.

ورق‌ سرد رنگ‌پذیری بالایی داشته، قابلیت جوشکاری قابل ملاحظه‌ای را می‌توان از آن شاهد بود و گزینه بسیار مناسبی در ساخت خودروها به شمار می‌رود.

برای اطلاع از قیمت روز ورق فولادی، روی لینک زیر کلیک کنید:

«قیمت ورق فولادی» 

ورق C1010

یکی دیگر از انواع ورق‌های فولادی مورد استفاده در صنایع، ورق C1010 است. از این ورق در ساخت اجزای بدنه خودرو استفاده می‌کنند. از جمله مزیت‌های این ورق می‌توان به مناسب بودن آن برای جوشکاری اشاره کرد. ورق C1010 به دو روش نوردگرم و نورد سرد تولید می‌شود.

ورق فولادی DP

ترکیبات شیمیایی و سیکل حرارتی انجام شده بر روی این نوع ورق باعث شده که ورق فولادی در دمای محیط در ساختار تشکیل شده از دو فاز فریت و مارتنزیت وجود داشته باشد. مارتنزیت سختی و استحکام بالایی داشته و از جمله جدیدترین متریال‌های مورد استفاده در صنعت خودرو به شمار می‌روند.

لوله فولادی بدون درز

یکی از انواع محصولات فولادی، لوله فولادی بدون درز است. از این نوع ورق برای ساخت سیستم اگزوز استفاده می‌کنند. لوله‌هایی که با این ورق تولید شده‌اند باید تحت تست‌هایی مانند تست لوله، تست مبدل، تست شلنگ و صداخفه‌کن قرار داده شوند و این تست ها را با موفقیت پشت سر بگذرانند.

ورق فولادی‌ TRIP

ورق فولادی‌ TRIP نیز از دیگر انواع ورق‌های فولادی مورد استفاده در صنعت خودروسازی به شمار رفته و به دلیل ساختار خاصی که دارد دارای مزیت‌هایی همچون مقاومت در برابر ضربه، قابلیت فرم‌دهی، افزایش طول و غیره است. معمولا برای ساخت بدنه خودروهای جدید از این ورق فولادی زیاد استفاده می‌کنند.

ورق کربن متوسط

ورق کربن متوسط دارای قابلیت‌هایی مانند ماشین‌کاری، عملیات حرارتی و کشش سرد بوده که یکی از انواع متداول این نوع ورق، فولاد 1045  می‌باشد.

از این نوع فولاد در ساخت اکسل خودرو استفاده می‌کنند. فولاد 1141 نیز از دیگر انواع ورق کربن متوسط بوده و استحکام بالاتری را برای آن ذکر کرده‌ اند. در ساخت اکسل ماشین‌های سنگین معمولا از این نوع فولاد استفاده می‌کنند. برای اینکه در مورد انواع فولاد به کار رفته در صنعت خودرو اطلاع داشته باشید، می‌توانید فولاد عضو مهم و جدانشدنی صنعت خودرو  را بخوانید.

جمع بندی

موضوع مهمی که در این متن به بحث و بررسی آن پرداختیم، ورق‌های مورد استفاده در صنعت خودروسازی بود. یکی از عمده‌ترین ورق‌های مورد استفاده در صنایع، ورق‌های فولادی هستند. این ورق‌ها مزیت‌های زیادی دارند که از آن جمله می‌توان به بالا بودن مقاومت در برابر خوردگی، بالا بودن ایمنی، وزن کم و قابلیت انعطاف‌پذیری اشاره کرد.

به همین دلایل است که امروز از این نوع ورق در صنعت خودروسازی به صورت گسترده استفاده می‌شود. البته خوب است بدانید انواع و اقسام ورق‌های فولادی در این صنعت موجود بوده و با توجه به ویژگی‌هایی که دارند و تناسب آنها با نیازهای موجود، یکی از محصولات فولادی به کار گرفته می‌شود. از انواع ورق‌های فولادی موجود می‌توان به ورق روغنی، ورق گالوانیزه، فولاد ضد زنگ و غیره اشاره داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.