ورق آلیاژی چیست؛ کاربرد و ویژگی های این ورق

ورق‌های آلیاژی قسمت عمده‌ای از آهن‌آلات را شامل می‌شوند؛ این ورق‌ها در مرحله ساخت، براساس نیاز و مصارف متعدد، با فلزهای گوناگونی ترکیب می‌شوند و در شکل‌های متعددی به بازار عرضه می‌شوند. در مقالات قبلی به طور کامل در مورد «انواع ورق فولادی و کاربرد آن ها در صنعت و زندگی روزمره» صحبت کردیم. در این مقاله می‌خواهیم ابتدا به این موضوع بپردازیم که ورق آلیاژی چیست و سپس کاربردها و ویژگی‌های هرکدام از انواع ورق آلیاژی را بررسی کنیم.

ورق آلیاژی چیست؟

ورق-آلیاژی-چیست

آلیاژ به معنای “ترکیب کردن” است؛ زمانی‌که شما چند فلز یا عنصر را با یکدیگر ترکیب کنید و یک محصول تولید کنید که از چند ماده اولیه مقداری در آن است، یک محصول آلیاژی تولید کرده‌اید.ورق‌های آلیاژی هم به همین شکل هستند.

بسیاری از ورق‌های آلیاژی از فولاد، کربن و آهن ساخته می‌شوند. البته محصولات آلیاژی دیگری هم وجود دارد که هیچ‌کدام از این سه فلز مهم در آن‌ها به کار نرفته‌اند؛ مثلا طلا و نقره که محصولات آلیاژی محسوب می‌شوند و بدون فولاد یا آهن به بازار عرضه می‌شوند.

قیمت ورق مانند سایر محصولات فولادی روند ثابتی ندارد و بر اساس دلائل مختلف ممکن است در طول هفته روند صعودی یا نزولی داشته باشد. برای اطلاع از قیمت به روز شده انواع ورق می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید:

«قیمت ورق»

چرا محصولات فلزی بصورت آلیاژی تولید می‌شوند؟

بسیاری از محصولات فلزی که در اطراف شما هستند، از یک فلز یا عنصر خالص ایجاد نشده‌اند. 90 درصد از  آهن‌آلات اطراف ما، از ترکیب چند عنصر و بصورت آلیاژی تولید شده‌اند.

فلزات خالص، نقطه‌ ذوب بالایی دارند و به همین دلیل، انعطاف و نرمی آن‌ها بسیار زیاد است. به عنوان نمونه، طلای خالص بسیار نرم و منعطف است؛ سازندگان طلا نمی‌توانند طلای خالص را شکل دهند و گردن‌بندها، گوشواره‌ها یا النگوهای طلای موجود در بازار را تولید کنند.

به همین دلیل، طلا با چندین عنصر یا فلز دیگر ترکیب می‌شود تا سختی آن افزایش یابد. برای اینکه از دمای ذوب فلزات رایج، اطلاعات بیشتری داشته باشید، می‌توانید مطلب «نقطه ذوب فلزات» را در سایت بخوانید.

ترکیب فلزهای متعدد با فولاد و تولید ورق‌های آلیاژی فولادی، باعث افزایش سختی ورق، کم شدن نقطه‌ ذوب و افزایش سطوح مقاومت‌های کششی می‌شود؛ به همین دلیل است که ورق‌های آلیاژی در بین بسیاری از افراد از محبوبیت خاصی برخوردار هستند.

ورق ‌های آلیاژی چه انواعی دارند؟

انواع-ورق-های-آلیاژی

ورق‌های آلیاژی در مرحله ساخت با دو شکل کلی نورد سرد و نورد گرم تولید می‌شوند. محصولات نورد گرم با عنوان “ورق‌های سیاه” به بازار عرضه می‌شوند و محصولات نورد سرد با عنوان‌های “ورق سرد” یا “ورق روغنی” به بازار فروش می‌روند.

ورق‌های آلیاژی علاوه بر نحوه ساخت، براساس شکل ظاهری و نحوه ارائه هم به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

  • ورقه‌های کویل (رول فرم)
  • ورقه‌های بریده شده (شیت فرم)

ورقه‌های آلیاژی براساس عناصر به کار رفته در آن‌ها نیز به دسته‌بندی‌های گوناگونی تقسیم می‌شوند؛ هر دسته بندی بر اساس عناصر و فلزهای موجود در آن، کاربرد و ویژگی‌های خاص خود را دارد.

ورق‌های آلیاژی فولادی

این ورق های آلیاژی به علت اینکه عنصر غالب آن‌ها، آهن است با عنوان “ورق‌های آلیاژی فولادی” معروف هستند.

ورق‌‌های فولادی موجود در بازار معمولا از دو عنصر اصلی آهن و کربن تولید می‌شوند. البته این نکته هم بسیار مهم است که براساس نیازهای متعدد تولیدکنندگان، ورق‌های آلیاژی فولادی با عناصر متعددی ترکیب می‌شوند و در شکل‌های گوناگونی به بازار عرضه می‌شوند.

ورق آلیاژی برنج

ورق-آلیاژی-برنج

ورق آلیاژی برنج در واقع فلز مس است که با عناصر دیگری مانند روی، آلومینیوم، قلع، منگنز و سرب ترکیب شده است. البته این ورق‌ها در انواع متفاوتی به بازار عرضه می‌شوند. مثلا ممکن است یک ورق برنجی صرفا با ترکیب روی و مس و دیگری با ترکیب روی، مس و قلع به بازار برود.

ورق آلیاژی برنز

پایه اصلی این ورق، مس است اما ترکیب آن با فسفر و قلع انجام شده است؛ معمولا حدود ده درصد قلع در آلیاژ فسفر برنز وجود دارد. از این آلیاژ در صنایع الکترونیک و ساخت قطعات الکترونیکی استفاده می‌شود.

ورق‌های آلیاژی پیوتر

این ورق ترکیبی از دو عنصر مس و قلع است؛ عنصر غالب در این ترکیب قلع است و به علت اینکه قلع بسیار منعطف و نرم است، مقداری مس هم به آن اضافه می‌شود تا این ورق سختی بیشتری داشته باشد. گفتنی است که از این فلز در ساخت وسایل تزیینی، زیورآلات و برخی ظروف فلزی بهره می‌برند.

ورق‌‎‌های آلیاژی با عناصر گران‌قیمت

نقره-استرلینگ

نقره استرلینگ و طلای رزگلد و طلای سفید از جمله آلیاژهای گران‌قیمت محسوب می‌شوند؛ چرا که پایه اصلی آن‌ها عنصرهای گران‌بهای طلا و نقره است.

نقره استرلینگ از ترکیب نقره و مس حاصل می‌شود. مس سختی نقره را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود جواهرسازان بتوانند با این آلیاژ جواهرات متعددی بسازند.

طلای رزگلد نیز ترکیب طلا با مس است. البته این نکته را هم به خاطر داشته باشید که اضافه کردن هر عنصری به طلا، عیار طلا را پایین می‌آورد.

طلای سفید از ترکیب طلا با عناصر گوناگونی ساخته می‌شود. مثلا پالادیوم، مس، نیکل، منگنز یا نقره با طلا ترکیب می‌شوند و حاصل آن، طلای سفید خواهد بود.

 محاسبه وزن ورق یکی از بخش‌های روتین زندگی افرادی است که در حوزه خرید و فروش آهن آلات و یا صنعت فعالیت دارند. برای این منظور می‌توانید مطلب « ماشین حساب محاسبه وزن ورق+ جدول وزن ورق فولاد مبارکه و…» را در سایت بخوانید.

ورق‌های آلیاژی فولادی کدام‌اند؟

ورق‌های آلیاژی زیادی تولید می‌شوند که عنصر اصلی آن‌ها آهن است؛ در این بخش قصد داریم معروف‌ترین ورقه‌های آلیاژی فولادی را بررسی کنیم:

ورق آلیاژی ST52

این ورق فولادی با عناصری مانند سیلیسیم و منگنز ترکیب می‌شود، بسیار مقاوم است و به راحتی برای جوشکاری به کار می‌رود.

ورق ST52 از جمله ورق‌‌های سیاه محسوب می‌شود. درباره نام این ورق نیز باید بگوییم که دو حرف انگلیسی آن به معنای این است که با کربن و آهن ساخته شده و عدد 52 هم این نکته را می‌رساند که ورق های این مدل، در هر میلیمتر مربع یک استحکام کششی برابر با 52 کلیوگرم را دارا هستند.

کاربرد ورق:

این ورق برای ساخت دیواره‌های ریل‌ها، چارچوب کلی پل‌ها و همچنین ماشین‌آلاتی مانند جرثقیل استفاده می‌شود. برخی از لوله‌ها نیز با این نوع ورقه تولید می‌شوند.

ورق آلیاژی ST44

ورق-آلیاژی-فولادی

این ورق تقریبا مانند مدل قبلی است با این تفاوت که ویژگی‌های مکانیکی و میزان مواد اولیه بکار رفته در آن، تا حدودی متفاوت است. ورق ST44 مقاومت کششی کمتری در برابر ورق مدل قبل دارد و در نتیجه برای نیازهای متفاوتی استفاده می‌شود.

جالب است بدانید که سطح کشش هر ورق، رابطه مستقیم با میزان کربن بکار رفته در آن دارد؛ ورق ST44 کربن کمتری نسبت به مدل قبلی دارد، در نتیجه استحکام کششی آن کمتر از آن مدل است.

کاربرد ورق:

این ورق یکی از پرکاربردترین انواع ورق‌های فولادی آلیاژی است و در ساخت قطعات متفاوت صنعتی و همچنین صنعت هواپیماسازی کاربرد دارند.

ورق آلیاژی A283

ورق آلیاژی A283 در چهار گرید A، B، C و D به بازار عرضه می‌شود. هرکدام از این گرید‌ها، مشخصات نفی متفاوتی دارند. در نتیجه برای اهداف و کاربردهای متعددی تولید می‌شود. خم‌کاری و جوش‌کاری آن بسیار آسان است.

کاربرد ورق:

ورق‌های A283 در ساخت مخان پرفشار یا مخازن کم فشار کارآمد هستند. البته کاربردهای دیگری نظیر ساخت مخازن حمل سوخت هم دارند ولی درکل نسبت به دو ورقه دیگر سری A، برای کاربردهای ساده‌تری استفاده می‌شوند.

ورق آلیاژی A36

ورق آلیاژی A36، از جمله ورق‌های آلیاژی سرد است و با نورد سرد ساخته می‌شود و در آب شور بسیار مقاوم است. از مهمترین ویژگی‌های دیگر آن این است که به سختی خم می‌شود.

کاربرد ورق:

در ساخت کشتی‌ها یا هر وسیله دریایی دیگری از ورق A36 استفاده می‌شود.

ورق آلیاژی A516

ورق-آلیاژی-A516

این ورق در نورد گرم تولید می‌شود و با چهار گرید متفاوت به بازار عرضه می‌شود. ورق A516 در برابر دماهای بسیار زیاد، مقاومت خوبی دارد. پیشنهاد ما به شما این است که در هنگام خرید این محصول، گواهینامه آن را هم دریافت کنید.

گواهینامه یک برگه درباره اطلاعات کلی ورق است؛ گواهینامه به شما می‌گوید که ورق آلیاژی خریداری شده، در کدام گرید ساخته شده و دقیقا چه کارآیی دارد؟

کاربرد ورق:

مقاومت این ورق نسبت به سایر ورق‌ها بیشتر است. به طور کلی، در صنایعی مانند پتروشیمی، نفت و گاز به کار می‌رود.

سخن پایانی

در این مقاله درباره انواع ورق‌های آلیاژی فلزی صحبت کردیم و در پایان، به سراغ ورق‌‌های آلیاژی فولاد رفتیم. ورق‌‌های آلیاژی فولادی از دو عنصر اصلی آهن و کربن ساخته می‌شوند و کاربردهای متعددی هم در صنعت دارند. اگر سوالی در این زمینه دارید، در بخش نظرات، سوالات خود را برای ما ارسال کنید.

اطلاع از قیمت ورق برای بسیاری از مصرف کنندگان مقاطع فولادی اهمیت زیادی دارد. برای اطلاع از روند تغییرات قیمت آهن، می‌توانید به سایت اصفهان آهن مراجعه کنید؛ در این سایت قیمت تمام مقاطع فولادی به صورت لحظه‌ای به‌روز می‌شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture