مزایای استفاده از میلگرد GFRP

Rate this post
Rate this post

برای سازه‌هایی که در محیط‌هایی مانند دریا و پل‌ها احداث می‌شوند باید به سراغ متریال‌هایی رفت که مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند. دریا یکی از مکان هایی است که استحکام سازه باید به کمک قطعات مورد استفاده در آن تامین شود. از جمله این متریال‌های مقاوم می‌توان به میلگرد GFRP اشاره کرد. در ادامه این متن به صورت خلاصه به توضیح و معرفی این نوع میلگرد و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

برای اطلاع از قیمت روز میلگرد، روی لینک زیر کلیک کنید:

«قیمت میلگرد» 

فایل صوتی این مطلب

میلگرد GFRP چیست؟

میلگرد GFRP

میلگرد GFRP یکی از انواع میلگردهای FRP بوده و از نظر شکل ظاهری، بسیار شبیه به میلگردهایی است که در بازار موجود است. در این میلگرد به جای استفاده از فولاد، از الیاف‌هایی که مقاومت بالایی دارند استفاده می‌شود.

این الیاف با یک نوع رزین پلیمری نیز ترکیب شده و به همین دلیل یک مقطع بسیار مقاوم را به وجود آورده است. امروز از این نوع میلگرد به عنوان یک جایگزین بسیار مناسب میلگردهای فولادی یاد می‌کنند.

این نوع میلگرد در ساختمان‌سازی و به عنوان یکی از نوین‌ترین و جدیدترین متریال‌ها مورد استفاده قرار داشته و برای جاهایی که نیاز است سازه مورد نظر در مقابل حوادثی مانند زلزله کارایی زیادی داشته باشد، این میلگرد را به کار می‌گیرند. مزیت‌هایی که برای این نوع قطعه عنوان شده بسیار زیاد بوده و به همین دلیل در اغلب پروژه‌های عمرانی می‌توان حضور این میلگرد را شاهد بود.

نکته جالبی که خوب است در مورد این میلگرد بدانید آن است که معمولا بتن در بهترین شرایط تنها می‌تواند 50 سال دوام آورد؛ در صورتی که میلگرد GFRP در بدترین حالت 120 سال دوام خواهد آورد.

اولین کسانی که برای اولین بار از این میلگرد استفاده کردند، روس‌ها بودند.

ساخت ایستگاه فضایی میر به کمک این نوع میلگرد انجام شد که علت این انتخاب هم، سبکی و وزن کم و بالا بودن مقاومت آن عنوان شده است. بعدها کشور آمریکا وارد عرضه  تولید این نوع میلگرد شد و توانست درآمدهای بالایی را از این طریق به دست آورد.

کاربردهای میلگرد GFRP

از متداول ترین کاربردهای این نوع میلگرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساخت کانال‌ها و لوله‌های بتنی و برای هدایت مواد شیمیایی و فاضلاب
 • ساخت سازه‌های بتنی که قرار است در دریا احداث شوند
 • دیواره‌های موقت بتنی در داخل تونل مترو
 •  اتاقک‌های پست برق هستند
 • در سازه‌هایی که در مجاورت اتاق‌های ام آر آی قرار دارند
 • ساخت بلوک بتنی پیش ساخته که در جاده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 •  ساخت کف پارکینگ و یا کف سالن‌های صنعتی
 • تیر برق و تیرهایی که به عنوان جایگزین دکل‌های انتقال نیرو
 • برای ساخت قطعاتی که به صورت پیش ساخته در تونل‌های مکانیزه به کار برده می‌شود
 •  ساخت پنل‌های پیش ساخته نما
 •  روسازی بزرگراه‌ها و جاده‌ها
 • ساخت کانال‌ روباز و ساخت لوله‌های بتنی که برای هدایت به کار برده می‌شوند به کمک این نوع میلگرد انجام می‌گیرد.

مزایای میلگرد GFRP

فناوری پلیمر تقویت شده با الیاف شیشه (GFRP) مزایای زیادی نسبت به مواد سنتی مانند آلومینیوم و فولاد دارد. یکی از مزایای میلگرد GFRP این است که بیش از 100 سال دوام می آورد و هزینه نگهداری مالکیت را در چرخه عمر یک سازه بتنی کاهش می دهد.

مواد پلیمری تقویت شده با الیاف شیشه (GFRP) در کاربردهای آن متنوع و با دوام است؛ از طرفی با دوام تر و مقرون به صرفه تر از فولاد است. افزایش هزینه فولاد، GFRP را به گزینه ای مناسب برای پیمانکاران و متخصصان در سراسر جهان تبدیل کرده است. مطمئناً با توجه به افزایش هزینه های بازسازی سازه های تقویت شده با فولاد، این یک انتخاب اقتصادی مقرون به صرفه برای صنعت ساختمان است.

 

GFRP یک ماده سبک است و به پیمانکاران کمک می‎کند تا پروژه ها را با سرعت بالایی تحویل دهند. این بهترین راه حل برای تخریب و خوردگی زیر ساخت های بتنی است.

با افزایش خوردگی به دلیل گرمایش جهانی، مواد تقویت کننده فایبرگلاس محبوبیت قابل توجهی پیدا کرده است. در آینده، این مواد کامپوزیتی پیشرفته قدرت و خواص خود را آشکارتر نشان می دهد.

مزایای میلگرد GFRP

اینجا برخی از مزایای استفاده از میلگرد GFRP در برنامه های مختلف آورده شده است:

 • اجزای GFRP شامل رزین وینیل استر مقاوم در برابر خوردگی است، که طول عمر یک سازه بتنی را افزایش می‌دهد.
 • در مقایسه با مواد تقویت کننده سنتی، میلگرد GFRP برابر با یک چهارم وزن فولاد، با دو برابر استحکام کششی فولاد است.
 • GFRP برای تأسیساتی مانند نیروگاه های تولید برق و تأسیسات علمی یک انتخاب ایده آل است، زیرا به برق و گرما رسانایی ندارد.
 • این محصول در مقایسه با فولاد ضد زنگ با در نظر گرفتن شرایط طولانی مدت، مقرون به صرفه است.
 • GFRP در برابر یون های کلرید و دیگر عناصر شیمیایی آسیب ناپذیر است.
 • GFRP را می‌توان از طول خم، و شکل دلخواه خود را تولید کرد.
 • فرایند نصب میلگرد GFRP بسیار راحت است و از ویژگی های آن برش و ماشینکاری آسان است.
 • نسبت به میدان الکتریکی و فرکانس های رادیویی شفاف است.
 • سازندگان می توانند از هزینه های بازسازی اجتناب کنند، زیرا پروژه تقویت شده با میلگرد GFRP بدون نیاز به تعمیر است.

فونداسیون یا پی ساختمان، مهم‌ترین بخش هر ساختمان است. وظیفه اصلی  فونداسیون، انتقال بار و وزن سازه به خاک است. نحوه محاسبه میلگرد فونداسیون، یکی از مواردی است که برای بسیاری از افراد حائز اهمیت است.

برای آشنایی با نحوه محاسبه میلگرد در فونداسیون؛ روی لینک زیر کلیک کنید:

« نحوه محاسبه میلگرد فونداسیون»

سخن پایانی

میلگرد پلیمری تقویت شده با الیاف شیشه، یک محصول ساختمانی مهم و با ارزش است. سالانه میلیاردها دلار برای حفظ سازه های بتنی موجود و دارای نقص ساختاری، هزینه می شود. بیش از 55,000 پل در ایالات متحده از نظر ساختاری دارای نقص هستند و نیاز به تعمیر یا تعویض دارند.

دلیل اصلی خرابی این سازه ها قبل از رسیدن به عمر مفید مورد انتظار، خوردگی آرماتور فولادی می باشد. سازه‌های تقویت شده با GFRP نیازی به تعمیر و نگهداری و یا فعالیتهای توانبخشی عمده ندارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.