میلگرد گالوانیزه چیست؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

میلگرد از مصالحی است که به‌صورت گسترده در صنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. بسیاری از سازه‌ها از جمله خانه‌ها، بزرگراه‌ها و پارکینگ‌ها از بتن آرمه ساخته شده‌اند. در هر سازه‌ای که از بتن استفاده می‌شود، باید برای تقویت آن، میلگرد به‌کار برده شود. ازآنجایی‌که محیط بتن قلیایی است، یک لایه اکسید بسیار نازک بر سطح میلگرد تشکیل می‌شود؛ این لایه می‌تواند از محصول در برابر خوردگی محفاظت کند. به فرآیند اضافه کردن لایه‌ای روی میلگرد، فرآیند غیرفعال‌سازی می‌گویند. اما گاهی اوقات ممکن است این فرآیند جواب ندهد که در آن‌صورت از میلگرد گالوانیزه استفاده می‌کنند. گفتنی است که در مقایسه با روکش‌های ضد زنگ، قیمت ورق گالوانیزه کمتر است. در ادامه بیشتر به بررسی این محصول می‌پردازیم.

فایل صوتی

فایل ویدئویی

آشنایی با میلگرد گالوانیزه

همان‌طور که گفته‌شد گاهی اوقات فرآیند غیرفعال‌سازی جواب نمی‌دهد؛ در این شرایط راه‌حل استفاده از میلگرد گالوانیزه است. این محصول دارای یک پوشش فلزی قوی در برابر خوردگی است و از پوشش روی بر سطح آن استفاده می‌کنند. همچنین در میلگرد گالوانیزه نوع دیگری از محافظت نیز رخ می‌دهد که آن را حفاظت کاتدی می‌نامند. در این نوع حفاظت، زمانی‌که روی در تماس با فولاد قرار می‌گیرد کمی خورده می‌شود. به‌این‌ترتیب، فرآیند غیر‌فعال‌سازی که در شرایط طبیعی در حضور میلگرد در بتن رخ می‌دهد، اتفاق افتاده و از میلگرد در برابر خوردگی محفاظت می‌شود. علاوه‌بر‌این، مدت زیادی است که از فلز روی به‌عنوان آندی برای قربانی شدن در برابر خوردگی در صنایع مختلف استفاده می‌کنند؛ این فلز به‌طور گسترده در صنعت کشتی‌سازی، سازه‌های بندری، سازه‌های فولادی و آب انبارها به‌کار می‌رود.

میلگرد گالوانیزه چیست

میلگرد گالوانیزه ویژگی‌ها و کاربردهای مطلوب زیادی دارد؛ از آنجایی‌که خوردگی عمدتا از بیرون اتفاق می‌افتد، سازه‌های باریک بیشتر از سازه‌های ضخیم در معرض خطر قرار دارند و در نتیجه میلگرد گالوانیزه برای چنین سازه‌هایی بهترین گزینه است. این محصول که با روش گرم گالوانیزه شده‌است از نظر فنی بادوام‌تر بوده و گزینه بهتری به‌شمار می‌رود. امروزه در سراسر جهان از این روش استفاده می‌کنند. در ادامه روش های گالوانیزه کردن میلگرد معرفی شده‌اند.

نحوه گالوانیزه کردن میلگرد

روش‌های مختلفی برای گالوانیزه کردن میلگرد وجود دارد که در ادامه شرح داده شده‌اند.

گالوانیزه گرم

همان‌طور که از نام آن نیز مشخص است، این روش براساس عملیات حرارتی صورت می‌پذیرد؛ این روش شامل فرو بردن فلز فولادی و هر فلز دیگری در استخر مذاب روی می‌شود. برای این‌کار ابتدا فلز پایه را به‌صورت شیمیایی و مکانیکی تمیز می‌کنند که هدف از این فرایند، افزایش کیفیت در پیوند است.

گالوانیزه گرم

اکسیدهای باقی‌مانده در مرحله تمیزکاری از بین می‌روند. سپس فلز پایه درون استخری حاوی روی مذاب قرار می‌گیرد و در این حالت پیوندی متالوژی تشکیل می‌شود. این روش بسیار مقرون‌به‌صرفه و کاربردی است.

الکترو گالوانیزه

در الکتروگالوانیزه نیازی به استفاده از استخر مذاب نیست. در این روش از جریان الکتریکی موجود در محلول الکترولیت به‌منظور انتقال یون روی فلز پایه استفاده می‌کنند. در این حالت خاصیت الکترولیکی یون روی با کمک بار مثبت این فلز کاهش پیدا کرده و بعد بر ماده‌ای با بار مثبت رسوب می‌کند.

الکتروگالوانیزه

از مزایای این روش می‌توان به ضخامت دقیق و پوشش یکنواختی اشاره کرد که بر تمام سطح ایجاد می‌شود. لازم‌به‌ذکر است که در این روش ضخامت پوشش از شیوه گالوانیزه گرم نازک‌تر است.

خواص مکانیکی میلگرد گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه در برابر خوردگی بسیار مقاوم است؛ جنس این میلگرد از فولاد و دارای لایه‌ای محافظ است. این مایع محافظ مانند مانعی از خوردگی فلز جلوگیری می‌کند. همچنین میلگرد گالوانیزه در مقابل فرسایش مقاوم‌تر و قوی‌تر است. استحکام کششی میلگرد گالوانیزه بیشتر از 600 مگا‌پاسکال است، همچنین استحکام تسلیم آن نیز به بیش از 355 مگا‌پاسکال می‌رسد. میلگرد گالوانیزه از زنگ زدن و ترک خوردن بتن جلوگیری می‌کند.

 کاربرد میلگرد گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه کاربرد و مزیت‌های زیادی دارد. این میلگرد صرفه اقتصادی دارد و به‌خوبی از سازه‌های بتنی حمایت می‌کند. استفاده از این محصول به ما این تضمین را می‌دهد که این فولاد ضد زنگ است و بنابراین نیازی به تعمیر در محل وجود ندارد. با توجه به این خواص می‌توان از میلگرد گالوانیزه در فضاهای باز استفاده کرد. از طرفی با توجه به اینکه این نوع محصول کروم دارد، می‌توان از آن در هر شرایط آب‌و‌هوایی استفاده کرد.

 علاوه‌بر‌این میلگردهای گالوانیزه طول عمر بیشتری دارند؛ بنابراین از آنها برای ساخت پروژه‌های عظیم، پل‌ها و جاده‌ها استفاده می‌کنند. همچنین از آنجایی که این قطعات در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارند، ظاهر خود را در دراز مدت حفظ می‌کنند. به‌همین‌دلیل می‌توان از آنها در بناهای عمومی به منظور زیبا‌سازی استفاده کرد. همچنین در ساختمان‌سازی، درصورت استفاده از این میلگرد، می‌توان از بتن نازک‌تری استفاده کرد.

مطالعه بیشتر:  نقش میلگرد در عمر مفید ساختمان

میلگرد یکی از مصالحی است که به‌طور گسترده در صنایع مختلف از جمله ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. میلگرد گالوانیزه در حقیقت میلگردی است پوششی بر سطح آن قرار می‌گیرد و پوشش مذکور باعث می‌شود که این فلز در برابر خوردگی مقاومت بسیار بیشتری داشته باشد. از این محصول در موارد مختلف از جمله ساختمان‌سازی، پل، سازه‌های هنری و نمادی در فضای باز، جاده‌سازی و بسیاری از موارد دیگر استفاده می‌کنند. این نوع محصول از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است؛ از این رو، در دراز مدت شکل خود را حفظ می‌کند. امیدواریم از این مطلب کاربردی لذت برده باشید. لطفا نظرات و پیشنهادهای خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما درمیان بگذارید.

میلگرد گالوانیزه چیست؟

میلگرد گالوانیزه نوعی میلگرد است که از طریق فرآیندهایی در مواد مذاب روی قرار گرفته و گالوانیزه شده‌است.

میلگرد گالوانیزه در چه مکان‌هایی کاربرد دارد؟

میلگرد گالوانیزه در موارد مختلف از جمله ساختمان‌سازی، پل، سازه‌های هنری و نمادی در فضای باز، جاده‌سازی و بسیاری از موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گالوانیزه گرم چیست؟

گالوانیزه گرم بر اساس عملیات حرارتی صورت می‌گیرد. این روش شامل فرو بردن فلز فولادی در استخر مذاب روی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.