میلگرد عصایی و صنعت ساختمان‌سازی

میلگرد عصایی مهم‌ترین مصالح استفاده‌شده در سقف تیرچه‌بلوک است. این سطح مقطع فولادی بانام‌های دیگری مانند میلگرد اوتکا، اتکا و ادکا نیز در بازار شناخته می‌شود. یکی از پرکاربردترین میلگرد‌های مورداستفاده در ساختمان‌سازی به شمار می‌رود. افزایش مقاومت و استحکام سازه در اثر استفاده از آرماتور عصایی موجب شده تا تعداد زیادی از مهندسان و فعالان ساختمان‌سازی به سمت آن رو آورند.

نقش میلگرد عصایی در سازه

نقش میلگرد عصایی در سازه

میلگرد عصایی یا اتکا، ظاهری شبیه به عصا و یا گردن اردک دارد به همین دلیل است که بانام اتکا، ادکا یا اودکا که یک کلمه روسی و به معنای اردک است شناخته می‌شود. در حالت کلی آرماتور عصایی یکی از میلگرد‌های تقویت کنده سقف به شمار می‌رود که مقاومت و استحکام سازه را تقویت می‌کنند.

شباهت میلگرد عصایی با نوعی دیگر از میلگرد به نام ممان منفی موجب شده تا برخی مواقع در هنگام خرید، مصرف‌کننده دچار خطا شود. ازاین‌رو بهتر است در خرید میلگرد عصایی تمامی ویژگی‌ها، مشخصات و کاربرد‌ها مشخص شوند.

مشخصات میلگرد عصایی

میلگرد‌ها در اصل سطح مقطع‌های فولادی هستند که به‌منظور تقویت استحکام و مقاومت سازه در برابر نیرو‌های خارجی و فشار در قسمت‌های مختلف سازه به‌کاربرده می‌شوند. میلگرد عصایی از آرماتور‌های مورداستفاده در سقف تیرچه و بلوک است که باید مشخصات ظاهری و فنی مشخصی داشته باشد تا بتواند این مقاومت را ایجاد کند.

به دلیل ایجاد مقاومت در برابر رطوبت و جلوگیری از زنگ‌زدگی، جنس میلگرد عصایی از فولاد ضدزنگ تهیه می‌شود. شکل ظاهری آرماتور عصایی به‌صورت کشیده همراه باوجود آج‌هایی بر روی آن است تا بتواند میزان چسبندگی کامل با محل نصب داشته باشد.

به دلیل استفاده از فولاد ضدزنگ در ساخت میلگرد عصایی، نسبت به سایر آرماتور‌ها از وزن بالایی برخوردار است. طول محصول نهایی به متر می‌رسد. میلگرد عصایی در ضخامت‌های مختلف و کیفیت‌های متفاوت تولید می‌شوند به‌نحوی‌که هر چه ضخامت بیشتر باشد، میلگرد از مقاومت بالاتری برخوردار است.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد ساختمان‌سازی دارید و دقیقا نمی‌دانید که چه مقدار برای سازه خود میلگرد خریداری کنید، می‌توانید مقاله «مقدار میلگرد مورد نیاز برای ساختمان» را در مجله اینترنتی اصفهان آهن بخوانید و در این زمینه بهترین تصمیم را بگیرید.

کاربرد میلگرد عصایی چیست؟

کاربرد میلگرد عصایی

میلگرد عصایی یا ادکا در سقف سازه و در محل تلاقی تیرچه و تیر به‌کاربرده می‌شود. ازآنجایی‌که در آرماتور‌های بتنی، تیرچه‌ها بر روی بال پایینی تیر‌های فولادی قرار می‌گیرند، فضای کافی برای نشیمن وجود نخواهد داشت و همین امر موجب می‌شود تا با رفت‌وآمد افراد دچار سستی شده و موجب می‌شود تا تیر‌های فولادی از محل قرارگیری خود خارج شوند.

به همین منظور از میلگرد عصایی در محل اتصال تیرچه به تیر استفاده می‌کنند تا به‌عنوان تکیه‌گاه بتواند علاوه بر تقویت سازه، این مشکلات را نیز حل نماید. به کار بردن میلگرد عصایی در سازه باعث افزایش مقاومت شده و میزان آسیب دیدن ساختمان در برابر حوادث طبیعی مانند زلزله را تا مقدار زیادی کاهش می‌دهد. درواقع اجازه نمی‌دهد تا در هنگام بروز زلزله، سقف به‌صورت کامل تخریب شود.

علاوه بر کاربرد میلگرد عصایی در سقف تیرچه و بلوک، از آن می‌توان در پی سازه‌ها، سقف و ستون ساختمان‌های بزرگ استفاده کرد. مقدار قطر و اندازه میلگرد عصایی، تعیین‌کننده نوع کاربرد آن است.

مزایا و ویژگی‌های استفاده از میلگرد عصایی در ساختمان‌سازی

ویژگی‌های استفاده از میلگرد عصایی در ساختمان‌سازی

میلگرد عصایی یکی از پرکاربردترین مصالح فولادی استفاده‌شده در سازه‌های ساختمانی است. مهم‌ترین مزیت میلگرد عصایی، افزایش استحکام و مقاومت ساختمان در برابر حوادث است.

 • عدم زنگ‌زدگی و پوسیدگی به دلیل استفاده از فولاد ضدزنگ در ساخت
 • مقاومت بالا در برابر رطوبت
 • طول عمر بالا
 • مقاومت و استحکام بالا در برابر عوامل شکننده
 • افزایش مقاومت سازه در برابر حوادث طبیعی مانند زلزله
 • جلوگیری از ریزش سقف
 • قابلیت خمش تا ۱۸۰ درجه
 • عدم شکستگی در برابر خم شدن
 • انعطاف‌پذیری بالا و قابلیت شکل‌پذیری
 • نصب آسان و افزایش مقاومت ناحیه مشخص‌شده به دلیل شکل ظاهری عصایی آن
 • استفاده در سقف، پی، دیواره‌ها و ستون‌های ساختمان‌های بزرگ
 • رنگ‌پذیری سطح میلگرد عصایی به‌منظور افزایش مقاومت در برابر باران و زنگ‌زدگی

قیمت میلگرد عصایی

میلگرد‌ها یکی از مهم‌ترین مصالح استفاده‌شده در صنعت ساختمان‌سازی به شمار ‌می‌روند. قیمت میلگرد عصایی متناسب با اندازه، قطر آن، مواد اولیه استفاده‌شده در ساخت، کیفیت نهایی محصول، کارخانه و برند تجاری تولید‌کننده، وزن و عوامل مختلف دیگر تعیین می‌شود. قیمت میلگرد عصایی با توجه به نوسانات بازار به‌صورت روزانه متغیر است.

شما می‌توانید برای داشتن یک خرید مطمئن و مقرون‌به‌صرفه، قبل از انتخاب میلگرد عصایی، با کارشناسان فروش ما در اصفهان آهن تماس گرفته و پس از مطلع شدن از روند قیمت روزانه و نحوه خرید، لذت یک خرید آنلاین مطمئن را تجربه کنید.

کلام آخر

مهندسان و طراحان پروژه برای تقویت و مقاوم‌سازی، سقف ساختمان از میلگرد عصایی استفاده می‌کنند. آرماتور عصایی که بانام‌های دیگری مانند اتکا، ادکا و اوتکا نیز در بازار آهن شناخته می‌شود، به‌منظور افزایش مقاومت و استحکام سازه در قسمت سقف و محل اتصال تیر و تیرچه به‌کاربرده می‌شود. استفاده از این محصول موجب می‌شود تا در صورت بروز حوادث ناگوار مانند زلزله، سقف فرونریزد. کارشناسان فروش ما در اصفهان آهن به‌صورت تلفنی و آنلاین آماده ارائه خدمات به شما خریداران محترم هستند تا یک خرید مقرون‌به‌صرفه را تجربه نمایید. برای اطلاع از قیمت روز میلگرد، می‌توانید به سایت اصفهان آهن مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.