کدامین میلگرد در بازار بورس بیشترین سهم را دارند؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

میلگردها در بازارهای مختلف و به روش‌های گوناگونی به فروش می‌رسند. سبدهای میلگرد یکی از بهترین روش‌ها برای تهیه این محصولات به شمار می‌روند. هر کارخانه سهم مشخصی در بازار بورس کالا دارد. از سوی دیگر قیمت این محصول در هر کارخانه متفاوت است. اگر به دنبال بهترین میلگرد قیمت مناسب در بازار هستید، می‌توانید سری هم به بورس کالا بزنید. در ادامه این مقاله قصد داریم به سوال کدامین میلگردها در بازار بورس بیشترین سهم را دارند، پاسخ دهیم. با ما همراه بمانید.

فایل صوتی مطلب

فایل ویدئویی

از کدام بازار بورس میلگرد بخریم؟

یکی از راه‌های تهیه میلگرد برای پروژهای عمرانی و ساختمانی خرید آن از بازار بورس کالاست؛ زیرا از بروز مشکلاتی مانند نوسانات کاذب قیمت محصولات ناشی از ارتباط نامشخص و نامناسب میان عرضه و تقاضا جلوگیری می‌کند. به یاد داشته باشید که در این بازار مبدا و مقصد کالاها به خوبی مشخص شده‌اند؛ پس سوداگری در بازار کاهش می‌یابد.

در این بازار مقاطع فولادی با قیمت‌های به صرفه در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد و شرکت‌های تولیدکننده به خوبی مشخص شده‌اند. کارخانه‌های بسیاری محصولات خود را منتشر می‌کنند اما سهم همه آنها در این بازار یکسان نیست.

قیمت میلگردها در بازار بورس کالا چگونه تعیین می‌ شود؟

با وجود موارد بسیاری که تاثیر چشم‌گیری در ارزش میلگرد دارند؛ بهای شمش مهم‌ترین نقش را در تعیین قیمت این محصول در بازار بورس بازی می‌کند. از آنجایی که تمام میلگردها از واحد نورد گرم و با استفاده از شمش فولاد به دست می‌آیند؛ نرخ شمش‌ها نقش مهمی در بورس کالای مقاطع فولادی دارد. ایران به‌عنوان یکی از قطب‌های تولیدکننده شمش فولاد، قواعد خاصی برای قیمت‌گذاری این محصولات دارد؛ این در حالی است که بهای شمش در بازارهای خارجی با در نظر گرفتن نرخ گمرک تغییر می‌کند.

پس از قیمت‌گذاری اولیه، عواملی مانند شرایط سیاسی کشور، میزان عرضه و تقاضا در بازارهای داخلی و خارجی، نوسانات نرخ ارز و ارزش دلار در فراز و نشیب‌های قیمت میلگرد در بورس کالا تاثیر می‌گذارند. البته میزان تاثیر هر کدام از این عوامل در هر بازه زمانی متفاوت است.

شرکت‌هایی که در بازار بورس حضور دارند؛ هرکدام دارای سبد میلگرد خاص خود هستند. سبد میلگرد مخلوط یکی از روش های ارائه این محصول در بازار بورس است. اگر میخواهید بدانید سبد میلگرد مخلوط چیست و چه کاربردی دارد می‌توانید با کارشناسان اصفهان آهن در ارتباط بمانید. این سبدها با نماد بورسی ویژه شرکت در این بازار نمایش داده می‌شوند. بنابراین نوع سبد، میلگردهای موجود در آن و کارخانه تولید کننده هنگام خرید به خوبی مشخص شده‌اند.

سازمان بورس کالا

کدام برندها بیشترین سهم را در بازار بورس کالا دارند؟

با وجود کثرت کارخانه‌هایی که محصولات فولادی خود را در این بازار عرضه کرده اند؛ سهم هیچکدام از آنها یکسان نیست. سهم این کارخانه‌ها براساس نظر کارشناسان این حوزه، نظر سهام‌داران و شرایط کلی بازار میزان عرضه محصولات خود در این بازار را تعیین می‌شود. در این مقاله به برخی شرکت‌ها که سهم بیشتری در بازار بورس دارند اشاره کرده‌ایم.

میلگرد ذوب آهن

قیمت میلگرد ذوب آهن همواره با توجه به نوسانات بازار، نوع، گرید، ساز، ابعاد و… در حال تغییر است. این شرکت یکی از عوامل تاثیر گذار بر شرایط کلی بازار است. این شرکت انواع میگرد‌های ساده، آجدار و کلاف را در سایز‌های ۸ تا ۳۶ تولید می‌کند.

میلگرد سیادن ابهر

خرید میلگرد از این شرکت برای صنایع نزدیک شهر زنجان بسیار مقرون به صرفه است. قیمت میلگرد برای افراد بساری حائز اهمیت است؛ از این جهت قیمت میلگرد سیادن ابهر با توجه به نوع، سایز و وزن محصول متغیر است. میلگردهای این شرکت جز محصولات با کیفیت و پر طرفدار در بازار بورس هستند و به همین علت در پروژهای بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مجتمع میلگردهایی با سایز‌های ۸ الی ۲۸ را تولید سپس روانه بازار می‌کند ولی معمولا محصولات سبک وزن نظیر میلگرد سایز ۸ را تولید نمی‌کند.

میلگرد نیشابور

میلگرد های مجمع فولاد خراسان (نیشابور) شامل میلگردهای ساده در سایزهای 10 تا 15 میلی‌متر و میلگرد آجدار در سایزهای 10 تا 32 میلی‌متر است که مدل آجدار در انواع جناغی و مرکب تولید و عرضه می‌شود. قیمت میلگرد نیشابور با توجه به موارد مختلفی مانند گرید، سایز، قطر و عوامل دیگری مانند نرخ ارز، تورم، بهای جهانی فولاد و میزان عرضه و تقاضای بازار تعیین می‌گردد. تمام محصولات این شرکت بر اساس استاندارد ملی 3132 تولید می‌شوند و با وجود کیفیت بسیار بالای خود، قیمت مقرون به‌صرفه‌ای دارند. از سوی دیگر با توجه به توسعه ای که امروزه شهرستان نیشابور با آن مواجه است، خرید میلگردهای این مجموعه یکی از بهترین انتخاب‌ها برای پروژه‌های عمرانی در این شهرستان به شمار می‌رود. برای اطلاع از قیمت میلگرد نیشابور می‌توانید از این صفحه دیدن کنید.

میلگرد ابرکوه

محصولات فولادی مجتمع فولاد ابرکوه شامل انواع میلگرد آجدار در سایزهای 8 تا 32 میلیمتر و گرید A3 است. در خطوط تولیدی این مجتمع از تکنولوژی STG استفاده می‌شود؛ به همین علت محصولاتی با کیفیت بسیار بالا در این کارخانه تولید می‌شوند. قیمت میلگرد ابرکوه با توجه به میزان مقاومت و کیفیت این محصول، بسیار مقرون به صرفه است. به همین دلیل در پروژهای عمرانی و ساختمانی تلاش می‌شود از  محصولات این کارخانه استفاده شود. قیمت میلگرد ابرکوه همواره در سایت اصفهان آهن در حال بروز رسانی است.

برند‌های ارائه دهنده میلگرد در بازار بورس

میلگرد سیرجان

شرکت ذوب آهن سیرجان حدید در سال ۱۳۸۸ با هدف تولید میلگرد در گریدهای A2 و a3 راه‌اندازی شد. در حال حاضر محصولات این شرکت با سایزهای 8 تا 25 میلی‌متر، سهم بزرگی در بازار بورس کالا را به خود اختصاص می‌دهند. به نسبت قیمت میلگرد سیرجان، این محصولات از کیفیت خوبی برخوردارند. این مقاطع با استاندارد اروپا و استاندارد ملی 3132 تولید می‌شوند و به دلیل دارا بودن ویژگی هایی نظیر کیفیت و استحکام بالا در بسیاری از پروژهای ساختمانی و عمرانی و صنایع کاربرد دارند.

میلگرد آذر فولاد امین

قیمت میلگرد آذر فولاد امین، بسته به گرید، سایز، قطر و… متفاوت است. مقاطع فولادی این شرکت در انواع ساده و آجدار با گریدهای A2 و A3 ، در سایزهای 8 تا 32 تولید و عرضه می‌شوند. به‌دلیل تنوع بالا در سایز، محصولات این مجتمع کاربرد گسترده‌ای در صنایع و پروژه‌های عمرانی پیدا کرده‌اند.

قیمت میلگرد آذر فولاد امین با توجه به گرید، سایز و قطر متفاوت است. در این شرکت مقاطع فولادی در انواع ساده و آجدار با گرید‌های A2 و A3 در سایزهای 8 تا 32 تولید و عرضه می‌شوند. محصولات این مجموعه به دلیل تنوع بالا در سایز، کاربردهای گسترده‌ای در صنایع و پروژه‌های گوناگون یافته‌اند. قیمت میلگرد آذر فولاد امین با توجه به نوسانات بازار همواره در حال تغییر است.

میلگرد کوثر اهواز

میلگرد‌های کارخانه کوثر اهواز بر اساس استاندارد ISIR 3132  ایران در تیپ‌های A1 ،A2 و A3 و در سایز‌های گوناگون تولید می‌شود. این کارخانه به دلیل تولید بالای آرماتور‌های فولادی برای مصارف صنعتی و ساختمانی نقش موثری در نرخ میلگرد کشور دارد. قیمت میلگرد کوثر اهواز بسته به گرید، سایز، خواص مکانیکی، ترکیبات، بهای ارز و نرخ جهانی فولاد متغیر است و تحت تاثیر نوسانات قرار می‌گیرد.

خرید میلگرد از بورس کالا می‌تواند مزایا و معایب متعددی داشته باشد. با توجه به نیازها و اولویت های شما ممکن است روش خرید متفاوتی را برگزینید. خرید از بازار بورس کالا بسیار مقرون به صرفه است؛ به همین دلیل خرید از این بازار عمدتا به افرادی پیشنهاد می‌شود که بودجه کم و قصد خرید در حجم بالا را دارند. لازم به ذکر است تنوع و موجودی محصولات در بازار بورس کالا کم است و این موضوع می‌تواند در تجربه خرید شما و تامین میلگرد مورد نیاز پروژه شما اثر منفی بگذارد.

آیا شما نیز از این بازار محصولات موردنیاز خود را تهیه کرده اید؟ به نظر شما خرید از بورس کالا به صرفه تر است یا خرید میلگردها به صورت شاخه و از بنکدارهای گوناگون؟ ما آماده دریافت نظرات شما عزیزان ذیل همین مقاله هستیم.

کدام برندها بیشترین سهم را در بازار بورس کالا دارند؟

کارخانه‌هایی مانند میلگرد نیشابور، میلگرد ابرکوه، میلگرد سیرجان، میلگرد آذر فولاد امین بیشترین سهم را در این بازار به خود اختصاص داده اند.

قیمت میلگرد در بورس کالا چگونه تعیین می‌شود؟

بهای شمش مهم‌ترین نقش را در تعیین قیمت این محصول در بازار بورس بازی می‌کند. پس از قیمت‌گذاری اولیه، عواملی مانند شرایط سیاسی کشور، میزان عرضه و تقاضا در بازارهای داخلی و خارجی، نوسانات نرخ ارز و ارزش دلار در فراز و نشیب‌های قیمت میلگرد در بورس کالا تاثیر می‌گذارند.

کدام روش خرید میلگرد به صرفه تر است؟

روش های متفاوتی برای خرید میلگرد وجود دارد که از جمله آن ها می توان به خرید به صورت شاخه ای،‌ خرید از بورس کالا و خرید به صورت عمده از کارخانه اشاره کرد. بسته به میزان نیاز و نوع میلگردی که می خواهید؛ باید بهترین و به صرفه ترین روش ممکن را انتخاب کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.